ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

green asus
صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 72
    2
    ARH
    مدیر بازنشسته

پیش فرض پروژه ساخت Storage Server با 8 ترابايت هارد

در اين تاپيك قصد دارم جزئيات طراحي و ساخت Storage Server‌ با حداقل ?ضاي ذخيره سازي 8 ترابايت رو مطرح كرده و با دوستان در رابطه با آن بحث و گ?تگو كنم.

اهدا? اصلي اين پروژه عبارتند از
    - راه اندازي سرور ذخيره سازي اطلاعات با حداقل 8 ترابايت هارد ديسك
    - بررسي راه‌كارها و solution هاي موجود و ارزيابي آنها جهت دست‌يابي به بيشترين Reliability بدون از دست دادن Performance با بودجه محدود

اين پروژه در چهار ?از اجرا خواهد شد:
    ?از اول : ?از تحقيقاتي بر روي راه‌كارهاي موجود و Solution هاي ذخيره سازي، آشنايي با Storage Server ها و ادوات ذخيره‌سازي حر?ه‌اي
    ?از دوم: ارزيابي اقتصادي راه‌كارهاي موجود و انتخاب يك راه‌كار با توجه به بودجه در نظر گر?ته شده
    ?از سوم: ?از تحقيقاتي بر روي راه‌كار انتخاب شده و انتخاب و س?ارش قطعات و سخت‌ا?زار هاي مورد نياز
    ?از چهارم : طراحي، ساخت و اسمبل Storage Server و عملياتي كردن آن

پروژه تکميل شده است[/B]
    ویرایش توسط ARH : 13-08-2007 در ساعت 19:58
    2
    ARH
    مدیر بازنشسته

پیش فرض جزئيات ?از اول و دوم

پس چند روز كار تحقيقاتي و مطالعه ده‌ها مقاله در اين زمينه ، تقريبا با راه‌كار هاي ذخيره سازي و تجهيز يك Storage server آشنا شدم، زياد قصد شاخه و برگ دادن و گ?تن جزئيات رو ندارم ، به طور كلي سه‌تا راه‌كار جلوي پاي من بود و من مي‌بايست يكي از اون‌ها رو با توجه به مزيت‌هاش و بودجه‌اي كه در اختيار داشتم انتخاب مي‌كردم، البته اگر راه‌كارهاي ذخيره سازي اشتراكي مثل NAS يا SAN‌ رو كه نوعي Network Storage‌ به شمار مي‌روند رو كنار بگذاريم، چون Storage Server ما به صورت locally‌ به 8 ترابايت ?ضاي ذخيره سازي نياز داره.

راه‌كار اول : بهره‌گيري از تجهيزات حر?ه‌اي ذخيره‌سازي HP‌ بود كه در اقتصادي‌ترين Solution كه در اين راه‌كار مي‌تونستيم انتخاب كنيم‌، Hard Disk Enclosure كمپاني HP مدل [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] بود (شكل زير):

پروژه ساخت Storage Server با 8 ترابايت هارد

اين Enclosure در واقع SCSI to SATA‌ هست كه 12 تا هارد SATA‌ داخلش مي‌ره و اونها رو با يك كانال SCSI Ultra 320 به Server متصل مي‌كنه ، البته داخل سرور هم بايد كارت Smart Array Controller مربوطه جهت اتصال SCSI به اون و RAID كردن اين هارد‌ها تدارك ديده بشه كه من با توجه به اينكه به پيكر بندي RAID 6 نياز داشتم، حداقل بايد كارت [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] رو مي‌خريدم، البته RAID 6 اين كارت رو HP اسمش رو گذاشته ADG‌ سرنامه Advanced Data Guard كه بيانگر بهترين و ايده‌آل ترين نوع RAID براي ح?ظ امنيت اطلاعات هست. در كنار اين من بايد يك سرور HP هم مي‌خريدم كه با توجه به اينكه MSA 20 به صورت Rack mount Based هست اقتصادي ترين سرور [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] هست كه حدود 2.1 تا 2.4 ميليون قيمتشه ، از طر? ديگه HARD Disk هاي خود HP كه بايد براي اين راه‌كار انتخاب مي‌شدند به شدت قيمتشون بالا بود ، طوري كه يك هارد ديسك 500 گيگابايتي HP با قيمت 670 هزار تومان حدود 5 برابر گران تر هارد ديسك‌هاي SATA متداول با همين ظر?يت بودند ، البته نمي‌شه روي Reliability‌ كه اين هارد ديسك‌ها نسبت به هارد ديسك‌هاي Desktop شك كرد، اما ديگه نه 5 برابر گرون تر، بعدشم ما كه نمي‌خواستيم يكي دو تا هارد بخريم ، 12 تا هارد بود كه تازه سر جمع هم ميشد 6 ترابايت اونم قبل از RAID !

من خيلي تلاش كردم تا اين راه‌كار رو به نوعي با بودجه خودمون سازگار كنم، اگر هارد ديسك‌هاش رو از هارد‌ديسك‌هاي متداول بازار تدارك مي‌ديديم ، امكانش بود كه به بودجمون بخوره اما متاس?انه هارد ديسك‌هاي متداول Cage Hot Swap ي كه هارد ديسك‌هاي HP دارند ندارند و هارد ديسك بدون اين Cage داخل MSA 20 جا نمي‌خوره.

البته مي‌شد اين Cage‌ها رو با قيمت بالايي از بازار سياه تهيه كرد، مثلا[ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]يك نمونش هست (البته تو بازار سياه ايران قيمتش خيلي بالاتر از اينه) اما بر اساس مشورت‌هايي كه با اهالي ?ن‌كردم من رو از اين كار منصر? كردند و من رو به نوعي از ناسازگاري‌هاي احتمالي كه پيش‌خواهد اومد ترسوندند.
    حقيقتا با بودجه محدود ما راه‌كارهاي ذخيره‌سازي HP اصلا قابل استطاعت نيست.

راه‌كار دوم : بهره‌گيري از DAS‌ يا Direct Attached Storage، در واقع DAS‌هم نوعي Disk Enclosure‌هست كه يك Storage‌ كاملا مستقل به شمار مي‌ره، يعني هارد ديسك‌ها رو داخلش قرار مي‌ديم و خودش با مادربرد و پردازنده و رمي اختصاصي‌اش عمليات ذخيره‌سازي داده‌ها رو مديريت مي‌كنه، تنها كاري كه لازمه بكنيم اينه كه اين Storage‌ رو به سرور وصل كنيم و برنامه‌ريزيش كنيم.
    نحوه اتصال Storage به سرور و نوع و تعداد هارد ديسك‌هايي كه Storage مي‌پذيره، DAS ها رو مت?اوت مي‌كنه، متداول ترين نوع DAS ها SCSI to SATA هستند كه هارد‌هاي SATA داخلشون قرار مي‌گيره و با دو تا كانال SCSI Ultra 320‌ به سرور متصل مي‌شوند. در داخل سرور هم لازم كه يك كارت Host Bus Adapter‌ نصب بشه يك چيزي مثل اين :

من اين Storage‌ رو از Inforterm انتخاب كرده بودم :

اين Storage‌ 12 تا هارد SATA توش جا مي‌خوره (RAID 6 هم ساپورت نمي‌كنه) كلي تشكيلات داره از جمله دو پاور 400 واتي Redundant و ?ن 256، مگابايت رم DDR و پردازنده Intel Xscale‌ و خيلي چيزاي ديگه كه ميتونيد تو اين [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] بخونيد.

اين قطعه رو شركت ... وارد كرده و 5.9 ميليون تومان روش قيمت گذاشته در حالي كه همين مدل تو انگليس با كلي ماليت ?قط 2000 پوند قيمت داره، باور نداريد [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] رو ببينيد. تازه اينا خودشون مستقيم از توليد كننده با تعداد بالا مي‌خرند و به نوعي نمايندش هستند كمتر از اين قيمت‌ها بايد براشون تموم بشه، اما دارند حدود 2 برابر گرون تر مي‌?روشند، شايد اگه يك آدامس 100 توماني بود ، دو برابر ?روختنش زياد چشم گير نبود اما يك جنس 2.5 ميليون توماني رو شما به حساب گارانتي و پشتيباني و هر چيز ديگه ب?روشي 5.9 ميليون واقعا جاي ت?كر و تعمل داره !

البته من بازم بين شركت‌هاي وارد كننده داخلي گشتم و[ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]DAS‌ديگه رو از كمپاني Arena‌ هم پيدا كردم كه اون قيمتش به مراتب بالاتر از بود، اين شد كه تصميم گر?تيم پول م?ت نديم به اين شركت ها و خودمون ببينيم مي‌تونيم اين Storage‌رو وارد كنيم يا نه. اما تا كنون هيچ خبر مساعدي در اين زمينه به دست من نرسيده و همون طور كه حدس مي‌زدم اين راه‌كار هم علارقم تمامي محاسني كه داره، مناسب كار ما از آب در نيومد.

راه‌كار سوم: به نوعي ميشه ازش به سيم آخر زدن تعبير كرد، ما مي‌تونيم خودمون يك سيستم جمع كنيم و بكنيمش سرور، هاردهامون رو هم يك جوري توش جا بديم، البته در نگاه اول كمي غير عادي به نظر مي‌آيد اما هستند كساني كه با همين راه‌كار كه اقتصادي ترين راه كار هم به شمار مي‌ره ، حدود 22 ترابايت ?ضاي ذخيره سازي راه‌اندازي كرند و الان دارند ازش است?اده مي‌كنند، نمونش آقاي Ockie هست كه توي [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]كار خودش رو شرح داده.
    2
    ARH
    مدیر بازنشسته

پیش فرض جزئيات ?از سوم:

به اين نتيجه رسيدم كه تنها راه‌كار ممكن اين هست كه مثل OcKie‌خودم يك سيستم ببندم و بكنمش سرور تقريبا تمامي پست هاي اين آقا رو خوندم و با جزئيات كارش آشنا شدم، اكثر دوستان اينجا حداقل يكي دو تا سيستم بستند و بعضي‌ها بيش از موهاي سرشون سيستم بستند، اين سيستمي كه مي‌خوايم ببنديم به نوعي با بقيه سيستم‌هايي كه بستيد ، مت?اوته، چون بايد حدود 20 تا هارد رو تو خودش جا بده ، خوب در مورد مادربرد و CPU و ساير قطعاتش چه نظراتي داريد ؟

اولين چيزي كه بايد بگم اينه كه من بايد دو تا از اين كارت RAIDها رو روي سيستمم سوار كنم :

كه البته گرون هم هستند، اما چاره‌اي ديگه ندارم، هر كدوم از اين كارت RAID ها 8 تا پورت SATA II دارند كه سر جمع 16 تا هارد SATA‌رو جواب مي‌دهند،پردازنده Intel XScale هم براي محاسبه Parity دارند مشخصات كاملش[ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]هست اگه همه رو 500 گيگ بندازم ميشه 8 ترابايت، اگر هم بيشتر خواستم هارد بندازم ، به مادربرد وصلشون مي‌كنم.

بنابر اين من نياز به مادربردي دارم كه دو تا شيار PCI-E X4‌ براي كارت RAID ها و يك X16 براي كارت گرا?يك داشته باشه ، خوب مسلمه كه چنين مادربردي نداريم، بنابر اين مادربردهاي SLI‌ كه يك شيار PCI-E 4X‌ به بالا دارند مناسب من هست.

من خودم خيلي علاقه داشتم رو Intel‌مانور بدم اما به دو دليل زير اين مادربرد بايد AMD‌ساپورت باشه :
    1. برنامه سرور روي پلت?ورم AMD توسعه داده شده (مد 64 بيتي) و احتمال خيلي كمي داري كه ناسازگاري با پلت?ورم 64 بيتي اينتل داشته باشه، با اين كه اين احتمال خيلي كمه اما نمي‌شه ناديده گر?تش چون سازگاري سرور با Application ي كه چندين سال Develop كردنش طول كشيده، خيلي مهمه.
    2. در حال حاضر پردازنده‌هاي Core 2 Duo خيلي قيمت سرسام آوري دارند، E6600 رو دارند با قيمت دو سال پيش حدود 300 تومان به ملت تو بازار مي‌?روشند، در حالي كه اينتل به شدت قيمت ها رو پايين آورده، قيمت پردازنده‌هاي Core 2 Duo‌ تو ايران به شدت گرون شده.

من نظرم روي Athlon 64 X2 6000+ هست كه قيمتش الان خيلي مناسبه ( رو پايه 180 تومان)

كارايي‌اش هم در حدود Core 2 duo E6600‌ و E6700 هست [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]مقايسه‌شون كرده در حالي كه قيمتش نص? قيمت E6700‌ هست، كي باورش مي‌شه كه امروز من E6700 رو تو پاساژ ايران از تيوا 350 تومان قيمت گر?تم ؟

حقيقتش اينه كه load سرورمون زياده و Performance زيادي طلب مي‌كنه اما از اين CPU قوي‌تر ديگه تو بازار پيدا نكردم و اصلا هم ?رصت order گذاشتن نداريم.

با اين توضيحات تنها مادربردي كه تونستم پيدا كنم با شرايط و نيازهاي مطرح شده جور بشه مادربرد[ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] از ASUS‌ هست ، البته مدل Premium هم داره كه حدود 30 هزار تومان گرون تره، به نظرتون ارزشش رو داره ؟

در مورد RAM هم نظرم روي Patriot هست،دو تا ماژول DDR2 800 1GB كه دوتاش با هم 120 تومان ميشه
    Ballistics هم همين ظر?يت ( دو تا يك گيگ) حدود 165 تومان باس 800
    كيوان هم GSKIL و Team‌ باس 667 رو با قيمت خوبي مي‌داد ، اما من دنبال باس 800 هستم چون اختلا? كاراييش رو پلت?ورم AMD‌ توجيح پذير هست به اندازه 40 – 50 تومان اما رو پلت?ورم اينتل زياد توجيه پذير نيست: [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]

و اما مي‌مونه اصلي ترين قطعات : كيس و پاور
    اصلي ترين دقدقه خاطر من براي اين راه‌كار همين كيس و پاور هست، اگه تدبير صحيحي براش انديشيده بشه، يك عمر سرور عملياتي هست، اما اگه كوچكترين احمال كاري در انتخاب كيس و پاوري كه قراره يك سرور با 16-20 تا هارد رو ساپورت كنه بشه، خسارت جبران ناپذيري به اطلاعات وارد ميشه.

با كيوان كه صحبت كردم كيس Mozart TX TT‌ رو پيشنهاد داد:

كيس خيلي جادار و خنكي هست، دو تا مادربرد داخلش جا مي‌گيره و از نظر طراحي هيچ عيب و نقصي نداره حدود 13 تا هاردم رو ميتونم توي مكان‌هاي HDD و FDD و CD-rom ش پيچ كنم، اما ما بقيش دردسر هست و بايد براشون Cage‌پيدا كنم يك جايي از ?ضاي بيكران داخل كيس رو براي اون Cage در نظر بگيرم

بعد يك مشورتي با آقاي عمراني كردم و ايشون خودشون وظي?ه طراحي و ساخت اين كيس رو بر مبناي [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] كه داشتند تقبل كردند. حقيقتش خيلي از اين بابت خيالم راحت شد چون تمام دقدقه من سر اين قضيه بود.

الان مشكل اصلي من سر كابل SATA‌ هست، چون كابل‌هاي معمولي كوتاه هستند و توي اون كيس سرور بزرگي كه قرار آقاي عمراني بسازند، حدود 20 سانتي متر كوتاه مي‌آيند.
    تمام مغازه هاي بازار رضا رو گشتم اما كابل SATA‌ بلند، پيدا نكردم و بهم گ?تند نگرد كه نيست، سر اين قضيه شد كه ر?تم پاساژ توكل (به راهنمايي آقاي عمراني) و اونها گ?تند باست اين كابل ها رو در هر متراژي‌كه بخواي مي‌سازيم، ?قط تو سوكت‌هاش رو برامون بيار ... سوكتش رو هم مي‌خواهند از روي همين كابل‌هاي معمولي بردارند
    ویرایش توسط ARH : 19-07-2007 در ساعت 20:26
    36
    مدیر بازنشسته

علي جان به نظرم اپترون x2 براي سرور مناسب تر مياد .
    2
    ARH
    مدیر بازنشسته

نقل قول نوشته اصلی توسط AMD>INTEL نمایش پست ها
    علي جان به نظرم اپترون x2 براي سرور مناسب تر مياد .
    چرا پردازنده و مادربرد Desktop انتخاب كردم ؟
    اينم سوالي هست ... بايد برم آمار مادربردهاي سرور ASUS‌ رو در بيارم ببينم منطبق بر نياز هاي من مدلي تو ايران هست يا نه ؟
    كسي مي‌دونه كدوم شركت وارد كننده مادربدهاي سرور يا workstation كمپاني ASUS‌ هست ؟
    36
    مدیر بازنشسته

شركت آواژنگ هم مادربرد هاي سرور هم داره

[ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
    2
    ARH
    مدیر بازنشسته

نقل قول نوشته اصلی توسط AMD>INTEL نمایش پست ها
    شركت آواژنگ هم مادربرد هاي سرور هم داره

خداييش اين مادربردها خيلي قديمي هستند، بعدشم نيازي نيست بريم سمت پلت?ورم هاي Dual Processor . (بهتره بگم بودجه‌اش نيست) :p
    36
    مدیر بازنشسته

شركت آلبالو طي? وسيعي از پردازنده هاي اپترون رو دارد
    0
    عضو جدید

علی رضا جان خدمتت عرض کردم مادر بوردهای حر?ه ایی asus رو آقای غلامی
    مستقر در دالای پایتخت وارد میکنه

0
    عضو جدید

در ضمن من رم باس 800 gskill با تایمینگ 4.4.3.5 دارم و بهترین رمی هست که میتونی بخری
    و پر?ورمنس بالایی داره

170
    مدیر انجمن

تهران ?راژه هم مثل اینکه مادربرد سرور داره مارک Asus.

کلا یه مجله علم الکترونیک و کامپیوتر به روز بگیر50% در موردشرکت های مرتبط با سرور هست

توجه: پاسخ های داده شده در بخش مشاوره برای خرید، چه از طرف مدیران و ناظران سایت و چه اعضای سایت صرفا به عنوان "پیشنهاد" است. بدیهی است که مسئولان سایت در قبال ایراد فنی در موارد پیشنهادی، مسئولیتی نخواهند داشت.
    بخش "فروش" بازارچه صرفا جهت فروش قطعات استفاده شده و به اصطلاح "دسته دوم" است. هرگونه فروش یا پیش فروش قطعات نو در این تالار گفتمان ممنوع است.

سایت سخت افزار هیچگونه فروش/خدمات پس از فروش ارایه نمی دهد.

2
    ARH
    مدیر بازنشسته

نقل قول نوشته اصلی توسط kakihot نمایش پست ها
    در ضمن من رم باس 800 gskill با تایمینگ 4.4.3.5 دارم و بهترین رمی هست که میتونی بخری
    و پر?ورمنس بالایی داره
    در مورد دالاي كامپيوتر ديروز خيلي خسته شده بودم ، ?رصت نكردم برم اون طر? ، شماره تل?ن دالاي پايتخت رو داري شما ؟
    چرا آمار اين رم باس 800 رو پس بهم ندادي؟ واجب شد يك بار ديگه باهات صحبت كنم در اين مورد.
صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 72