ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

green asus
صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 13 به 22 از 22
    1,682
    مدیر انجمن

پیش فرض رفع مشکل تغییر ناگهانی فرمت هارد دیسک به RAW

رفع مشکل تغییر ناگهانی فرمت هارد دیسک به RAW

یکی از مشکلاتی که معمولأ گریبانگیر هارد دیسک های اکسترنال، فلش مموری ها و ... می شود، تغییر ناگهانی فرمت دیسک از FAT32 به RAW و عدم دسترسی به اطلاعات موجود در آن است. در صورت تغییر فرمت دیسک به RAW، ویندوز نمی تواند به اطلاعات موجود در آن دسترسی پیدا کند و پیغامی مبنی بر "You need to format the disk in drive X before you can use it" به کاربر ارائه می شود و راهی جز فرمت دیسک به منظور دسترسی به اطلاعات باقی نمی ماند. فرمت یک فلش مموری با حجم یک گیگابایت که اطلاعات چندان با ارزشی در آن وجود ندارد ممکن است آسان باشد، اما زمانی که هارد دیسک اکسترنال شما با 1 یا 2 ترابایت اطلاعات به این بالا گرفتار شود، فرمت آن دیگر کار آسانی نیست.

قبل از پرداختن به موضوع رفع مشکل با یکدیگر با منبع ایجاد آن آشنا می شویم. یک هارد دیسک، فلش مموری یا به عبارتی دیگر تمامی دیسک ها از تعداد بسیار زیادی سکتور (Sector) ایجاد شده اند و اطلاعات در آنها ذخیره می شوند. هر کدام از سکتور ها حجم محدودی از اطلاعات را در خود ذخیره می کنند که حجم آنها در دیسک های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال حجم هر سکتور در هارد دیسک های مکانیکی 512 بایت است. یک هارد دیسک 250 گیگابایتی از تعداد 488392064 سکتور تشکیل شده است. تعدادی از سکتور های ابتدایی تمامی دیسک ها که Master Boot Record یا به اختصار MBR نام دارند دارای اطلاعاتی راجع به فرمت دیسک، حجم کلی آن، پارتیشن و ... است. زمانی که فرمت یک دیسک به RAW تغییر پیدا می کند به معنای آن است که تمامی اطلاعات موجود در MBR از بین رفته یا خراب شده اند و بنابراین ویندوز دیسک مربوطه را نشناخته و آن را به عنوان یک دیسک با فرمت RAW به کاربر نمایش می دهد. در این هنگام ویندوز به منظور ایجاد اطلاعات سکتورهای ابتدایی دیسک از کاربر درخواست می کند تا آن را فرمت کند.

همیشه گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. یکی از دلایلی که باعث بروز این مشکل می شود عدم جدا نمودن دیسک به صورت بی خطر از کامپیوتر است، یعنی پیش از آنکه هارد دیسک خود را به یکباره از پورت USB جدا کنید، ابتدا باید آن را از ویندوز Eject نموده و سپس به صورت فیزیکی از کامپیوتر جدا کنید. اما دلایل دیگری نظیر قطع یکباره جریان برق، مشکلات USB Hub که هارد دیسک به آن متصل است و ... دیگر از کنترل شما خارج هستند.
    یکی از ساده ترین راه حل هایی که بسیاری از قربانیان این مشکل در جهت رفع آن پیش میگیرند فرمت دیسک و سپس استفاده از یک نرم افزار ریکاوری جهت بازیابی اطلاعات فرمت شده است. این روش اگرچه ممکن یکی از ساده ترین روش های موجود باشد، اما دارای نقاط ضعفی نظیر عدم بازگشت تمامی اطلاعات به صورت 100 درصد و یا بازگشت آنها به صورت ناقص است، افراد دیگری که نحوه استفاده از ابزار های ریکاوری را نیاموخته اند هارد دیسک خود به مراکز تعمیراتی مختلف سپرده و مبلغ بسیار هنگفتی را بابت بازیابی اطلاعاتی می پردازند که به هیچ عنوان نیازی به بازیابی ندارند، زیرا اطلاعات در مکان خود محفوظ هستند، اما ویندوز نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

یکی دیگر از راه های دستیابی به اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان از آنها استفاده از دیسک های لایو لینوکس است، اما گاهی اوقات برخی از دیسک های لایو نیز نمی توانند به اطلاعات دست پیدا کنند. در این تاپیک با یکدیگر نحوه استفاده از برنامه TestDisk در جهت رفع مشکل و بازیابی مجدد اطلاعات سکتورهای ابتدایی هارد دیسک ها می پردازیم. قبل از پرداختن به موضوع ذکر این نکته ضروری است که اگر هارد دیسک، فلش مموری و ... شما دارای مشکلات سخت افزاری است به هیچ عنوان این روش توصیه نمی شود، زیرا هر چقدر که مراحل کار جلوتر می رود، احتمال آسیب به سخت افزار نیز بیشتر می شود. دیسک هایی که دارای مشکلات سخت افزاری هستند باید به مراکز معتبر که دارای سخت افزارهای مناسب در جهت رفع مشکل هستند ارجاع داده شوند. یک هارد دیسک که دارای مشکلات سخت افزاری ناشی از ضربه و ... است و صداهایی نظیر تق تق، قیژ قیژ و ... از آن شنیده می شود به احتمال بسیار زیاد دارای مشکلات سخت افزاری است و هر اندازه که شما بیشتر از آن استفاده یا اقدام به تعمیر آن کنید ممکن است مشکلات حادتر شوند و درصد تعمیر آن نیز کمتر شود.

روش ذکر شده در این تاپیک بسته به حجم دیسک ممکن است مدت زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، شما می توانید در هنگامی که برنامه در پس زمینه در حال فعالیت است به پرداختن کارهای دیگری که اقدام به دسترسی به دیسک آسیب دیده نمی کنند بپردازید.

• ابتدا هارد دیسک، فلش مموری و ... مشکل دار را به یکی از پورت های USB کامپیوتر متصل کنید.
    • برنامه TestDisk را لینک مقابل دانلود و از حالت فشرده خارج کنید. [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
    • بر روی آیکون testdisk_win.exe دوبار کلیک کرده و آن را اجرا کنید.

• گزینه Create را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • دیسک آسیب دیده را هایلایت کرده و گزینه Proceed را انتخاب کنید و کلید اینتر را بفشارید.
    • گزینه Intel را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید (اگر حجم دیسک آسیب دیده بیش از 2 ترابایت باشد، احتمال کمی وجود دارد که فرمت پارتیشن آن EFI GPT باشد، در صورت شناسایی پارتیشن EFI GPT در انتهای صفحه عبارت "Hint: EFI GPT was detected"درج می شود. در این صورت گزینه EFI GPT را انتخاب کنید).

• گزینه Analyse را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • گزینه Quick Search را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • این امکان وجود دارد که نرم افزار در مرحله بعد از شما در مورد ساخته شدن دیسک در ویندوز ویستا یا 7 سوال کند، در صورت پرسش گزینه Yes را انتخاب کنید.
    • اکنون جستجو سریع شروع می شود.
    • پس از به اتمام رسیدن جستجوی سریع (همانطور که پیش تر گفته شد مدت زمان جستجو بسته به حجم دیسک متفاوت است)، یک پارتیشن نمایان می شود که دارای محتویات دیسک آسیب دیده است. کلید P را بفشارید تا تمامی فایل ها و فولدرهای موجود در پارتیشن نمایان شوند.

• اگر به جای نمایش فایل ها و فولدرهای پارتیشن، لیستی از برنامه های Diagnostic به نمایش در آمد به مرحله احتمالی مراجعه کنید، در صورت نمایش محتویات پارتیشن مستقیمآ به مرحله بعد مراجعه شود.

• مرحله احتمالی: کلید Q را فشرده تا یک صفحه به عقب بازگردید و سپس کلید اینتر را بفشارید تا مجددآ به صفحه نمایش پارتیشن بازگردید. گزینه Deeper Search را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید و صبر کنید تا دیسک به صورت عمیق تری بررسی شود (این جستجو طبیعتآ مدت زمان بیشتری به طول می انجامد). پس از به تمامی رسیدن بررسی دو پارتیشن به نمایش در می آید، یک پارتیشن مربوط به جستجو Quick Search و دیگری مربوط به جستجو Deeper Search است. پارتیشن جدید را انتخاب کنید و سپس کلید P را بفشارید تا لیستی از فایل ها و فولدرهای موجود در پارتیشن به نمایش درآید.

• کلید Q را فشرده تا یک صفحه به عقب بازگردید، سپس کلید اینتر را بفشارید تا به صفحه نمایش پارتیشن هدایت شوید.
    • گزینه Write را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید تا Partition Table جدید بر روی دیسک نوشته شود.

نکته: اگر فایل ها و فولدرهای پارتیشن (محتویات موجود در دیسک) را مشاهده نکردید به هیچ عنوان اقدام به نوشتن Partition Table جدید بر روی دیسک نکنید، این بدان معنا است که در مراحل جستجو Partition Table مناسب یافته نشده است و به منظور یافتن Partition Table مناسب باید تکنیک دیگری را در جهت بازیابی اطلاعات به کار گیرید.

• کلید Y را به منظور تایید نوشتن Partition Table جدید بر روی دیسک بفشارید.
    • اگر پارتیشن دیسک دارای مشکلاتی در Boot Sector باشد، نرم افزار Testdisk آنها را شناسایی کرده و قبل از اتمام مرحله نوشتن Partition Table بر روی دیسک، از کاربر در مورد تعمیر Boot Sector نیز سوال می پرسد. اگر وضعیت Backup boot sector پارتیشن در حالت Bad قرار داشت گزینه Rebuild BS را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • اگر وضعیت Backup boot sector در حالت OK قرار داشت گزینه Backup BS را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.

نکته: اگر وضعیت Boot sector در حالت Bad قرار داشت، اما وضعیت Backup boot sector در حالت OK قرار داشت، گزینه Backup BS را انتخاب کنید.

• کلید Y را به منظور تایید تعمیر Boot Sector بفشارید.

• در نهایت پس از تعمیر Boot Sector گزینه Quit را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • پس از مشاهده صفحه ی زیر کلید اینتر را فشرده و سپس کلید Q را بفشارید تا از برنامه Testdisk خارج شوید.

• اکنون کامپیوتر را ریستارت کنید.
    • پس از بوت شدن کامل کامپیوتر به دیسک آسیب دیده مراجعه کنید و اطلاعات بسیار مهم و حیاتی خود را در پارتیشن دیگری (غیر از پارتیشن آسیب دیده) کپی کنید. ممکن است دیسک مجددآ در آینده و یا مرحله بعد به این مشکل دچار شود. در صورت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم و حیاتی دیگر نگرانی از بابت از دست دادن آنها ندارید.
    • بر روی درایو دیسک کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده به سربرگ Tools مراجعه کرده و گزینه Check Now را انتخاب کنید، تیک هر دو گزینه را زده و سپس بر روی Start کلیک کنید و منتظر بمانید تا برخی از مشکلاتی که در مراحل قبل تعمیر نشده اند حل شوند.

اکنون می توانید به راحتی به فایل های خود دسترسی پیدا کنید.

این سایت و شخص بنده هیچ مسئولیتی را در قبال اشتباهات احتمالی و از دست رفتن اطلاعات شما متقبل نخواهد شد.

با تشکر

اختصاصی سخت افزار ایران
    نویسنده: محمد جواد قلی پور

(( هرگونه بازنشر این مطلب فقط با ذکر جمله "منبع: [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]" امکان پذیر است ))
    ویرایش توسط The Joker : 05-04-2015 در ساعت 16:55

It is better to be hated for what you are than being loved for what you are not

Be the change you want to see in the world

[ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]

1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط yaaaaaas نمایش پست ها
    داداشی الان quick search رو زدم این صفحه اومد درایو F و H که خراب شده کدوما هست ؟
    عزیز دل 2 درایوی که دارای پارتیشن NTFS نمی باشند درایوهای خراب می باشند (البته خراب کلمه درستی نیست، چون پارتیشن تنها توسط ویندوز شناخته نمی شود). در تصویر به صورت 32M شناخته شده اند.
    درایو موردنظر رو هایلایت کرده و کلید P رو بفشارید تا اطلاعات موجود در پارتیشن رو مشاهده کنید. اگر اطلاعات موجود در پارتیشن رو مشاهده نکردید طبق اطلاعات پست اول عمل کنید و پارتیشن Table جدید رو بر روی درایور ها بنویسید تا پارتیشن ها مجددآ شناخته شوند.

(عزیز دل لطفآ تصاویر ارسالی در پست های خود را در [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ] آپلود کنید، ثبت نام در آپلودسنتر لازم نیست، با یوزر نیم و پسورد انجمن لاگین کنید.)

2
    عضو جدید

وای خدایا همه مراحلو درست انجام دادم write زم در اخر گفت کامپیوتر رو ریست کنین حتی دکمه P رو هم زدم درایوایی که حذف شده بود پوشه هاشو دیدم اما بعد رستارت اومدم دیدم 3 تا درایور دیگمو پاک کرده
    2 تا درایو قبلی که حذف شده بود رو با این 3 تا درایو که تازه حذف شد رو به دو تا درایور تبدیل کرد یکیشو 200 GB درست کرد یکی دیگشو 300GB
    بد بخت شدم تورو خدا این کارو روی درایور کامپیوترتون انجام ندید پدرم درومد
    1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط yaaaaaas نمایش پست ها
    وای خدایا همه مراحلو درست انجام دادم write زم در اخر گفت کامپیوتر رو ریست کنین حتی دکمه P رو هم زدم درایوایی که حذف شده بود پوشه هاشو دیدم اما بعد رستارت اومدم دیدم 3 تا درایور دیگمو پاک کرده
    2 تا درایو قبلی که حذف شده بود رو با این 3 تا درایو که تازه حذف شد رو به دو تا درایور تبدیل کرد یکیشو 200 GB درست کرد یکی دیگشو 300GB
    بد بخت شدم تورو خدا این کارو روی درایور کامپیوترتون انجام ندید پدرم درومد
    عزیز دل این نرم افزار درایوها رو با هم ادغام کرده و به صورت یک پارتیشن یک پارچه تحویل کاربر می دهد و تمامی اطلاعات (اعم از اطلاعات پاک شده یا ریکاوری شده) در همان پارتیشن ذخیره می شوند. پارتیشن هایی که پاک شده اند در قالب یک پارتیشن و پارتیشن های دیگر نیز در قالب پارتیشن های متفرقه نمایان می شوند، دقیقآ همانطور که خودتون عرض کردید، 2 پارتیشن 100 گیگابایتی پاک شده در قالب یک پارتیشن 200 گیگابایتی و پارتیشن های دیگر نیز در قالب یک پارتیشن 300 گیگابایتی به شما تحویل داده شده اند، الان آیا اطلاعات درایوهای دیگه شما (درایور هایی که به تصادف پاک نشده اند) در پارتیشن یک پارچه 300 گیگابایتی موجود هستند؟
    در حال حاظر تنها پارتیشن بندی هارد شما تغییر کرده است که به راحتی آب خوردن مجددآ قابل پارتیشن بندی است (بدون نیاز به جابه جایی اطلاعات).

علت عملکرد این گونه نرم افزار تغییر پارتیشن Table و نوشتن پارتیشن Table جدید بر روی سکتورهایی ابتدایی هارد دیسک (MBR) است، تمامی اطلاعات اعم از حجم هر پارتیشن و ... در MBR ذخیره می شوند و زمانی که اطلاعات MBR مجددآ توسط نرم افزار نوشته می شوند اطلاعات ذخیره شده در این سکتورها (که شامل حجم پارتیشن ها و ...) است نیز از بین می روند، اما اطلاعات ذخیره شده در سکتورهایی دیگر هارد (غیر از 512 بایت ابتدایی هارد دیسک که MBR نام دارد) دست نخورده باقی می مانند.

یکی از قدرتمندترین ویژگی هایی این نرم افزار نیز همین مورد می باشد، هنگامی که هارد دیسک شما به این بلا گرفتار می شود، ریکاوری مجدد اطلاعات بر روی همان دیسک آسیب دیده به هیچ عنوان میسر نمی باشد، یعنی اگر هارد دیسک 1 ترابایت شما مشکل دار شود، شما باید یک هارد دیسک 1 ترابایت دیگر تهیه کنید و سپس با نرم افزار ریکاوری اقدام به ریکاوری اطلاعات خود بر روی هارد دیسک جدید کنید، اما با استفاده از این نرم افزار دیگر احتیاجی به تهیه هارد دیسک دیگر نیز نمی باشد.

0
    عضو جدید

سلام
    من یه هارد اکسترنال و یه فلش مموری دارم که این مشکل رو دارن ولی وقتی از طریق برنامه گزینهQuick Searchرو میزنم بعداز اتمام مرحله گزینهDeeper Searchرو بهم میده که بعد از تموم شدن این مرحله بازهم اصلاً گزینهWrite رو بهم نمیده لطفاً راهنماییم کنید . رفع مشکل تغییر ناگهانی فرمت هارد دیسک به RAW
    1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط kodlas نمایش پست ها
    سلام
    من یه هارد اکسترنال و یه فلش مموری دارم که این مشکل رو دارن ولی وقتی از طریق برنامه گزینهQuick Searchرو میزنم بعداز اتمام مرحله گزینهDeeper Searchرو بهم میده که بعد از تموم شدن این مرحله بازهم اصلاً گزینهWrite رو بهم نمیده لطفاً راهنماییم کنید .
    با سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
    عزیز دل در مرحله انتخاب نوع پارتیشن، نوع پارتیشن رو از Intel به EFI GPT و یا بالعکس تغییر داده و سپس مراحل رو انجام دهید.
    اگر تمام مراحل را درست انجام داده باشید مشکلی نباید ایجاد شود. پس از جستجو و نمایش اطلاعات باید یک مرتبه کلید Q رو بفشارید تا یک صفحه به عقب برگردید. گزینه Write در صفحه فوق قابل مشاهده می باشد.

0
    عضو جدید

سلام
    من یه هارد لپ تاپ رو که برای یکی از پارتیشناش این اتفاق افتاده رو دارم رو یه لپ تاپ دیگه با این روش ریکاوری میکنم!
    مشکلم اینجاس که وقتی سرچ اولیش تموم میشه و کلید p رو میزنم نه لیستی فایل و فولدر ها رو نشون میده نه
    لیستی از برنامه های Diagnostic ، لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم؟؟؟؟
    1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط sajadt نمایش پست ها
    سلام
    من یه هارد لپ تاپ رو که برای یکی از پارتیشناش این اتفاق افتاده رو دارم رو یه لپ تاپ دیگه با این روش ریکاوری میکنم!
    مشکلم اینجاس که وقتی سرچ اولیش تموم میشه و کلید p رو میزنم نه لیستی فایل و فولدر ها رو نشون میده نه
    لیستی از برنامه های Diagnostic ، لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم؟؟؟؟
    با سلام و درود خدمت شما دوست عزیز و پوزش فراوان بابت تاخیر در پاسخ گویی.
    عزیز دل متاسفانه گاهی اوقات به دلیل آسیب دیدن فایل سیستم امکان ریکاوری MBR با استفاده از روش ذکر شده در این مقاله امکان پذیر نمی‌باشد. پیشنهاد می‌شود درایو مربوطه را فرمت کرده و سپس با استفاده از نرم افزارهای ریکاوری اطلاعات اقدام به بازیابی اطلاعات کنید.

3
    عضو جدید

سلام.داداش من مراحل رو انجام دادم و بعد از اینکه جستجو تموم شد مثل تصویری ک قرار دادید ی صفحه اومد ک ی خطش سبزه و ب جای fat32 نوشته linux من p رو زدم ولی هیچی نیومد فقط ی خط اومد ک نوشته
    no file found.filesystem may be damaged لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم.هاردم 2 ترا هست و امکان ریکاوری ندارم.چون 2 ترا جای خالی ندارم .
    3
    عضو جدید

سلام
    من با test disk کار کردم و الان در برنامه هایی مانند easeus data recovery wizard professiona و minitool.partition.wizard فرمت درایو رو ntfs نمایش میده ولی در DISKMGMT.MSC فرمت همچنان RAW هستش و باز هم ارور دیسک فرمت میده

مجدد با MINITOOL از منو هاش گزینه chek file sistem رو انتخاب کردم و گزینه chek & fix detected errors رو انتخاب کردم بعد از پایان عملیات مجدد درایوم به حالت NTFS برگشت . بدون اینکه کمترین تغییری در فایلها ایجاد بشه
    و الان هاردم مثل اولش صحیح و سالمه
    1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط soheil282 نمایش پست ها
    سلام
    من با test disk کار کردم و الان در برنامه هایی مانند easeus data recovery wizard professiona و minitool.partition.wizard فرمت درایو رو ntfs نمایش میده ولی در DISKMGMT.MSC فرمت همچنان RAW هستش و باز هم ارور دیسک فرمت میده

مجدد با MINITOOL از منو هاش گزینه chek file sistem رو انتخاب کردم و گزینه chek & fix detected errors رو انتخاب کردم بعد از پایان عملیات مجدد درایوم به حالت NTFS برگشت . بدون اینکه کمترین تغییری در فایلها ایجاد بشه
    و الان هاردم مثل اولش صحیح و سالمه
    با سلام و درود خدمت شما عزیز دل و تشکر فراوان بابت به اشتراک گذاری طریقه رفع مشکلتون با ما.
    بسیار خوشحال هستم که مشکلتون رفع شده. در مورد سوالتون که در پست پیشین پرسیدید انتخاب گزینه های دیگر در مرحله سوم (انتخاب گزینه Intel و فشردن کلید اینتر) می‌تواند در تعویض طریقه بررسی پارتیشن و یافتن فایل‌های موجود در آن مفید واقع گردد. در صورتی که فایل ها نمایش داده نشدند متد بررسی پارتیشن رو در مرحله سوم تعویض کنید.

صفحه 2 از 2 نخست 12
نمایش نتایج: از 13 به 22 از 22

کلمات کلیدی این موضوع