ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

green asus
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 23
    1,682
    مدیر انجمن

پیش فرض رفع مشکل تغییر ناگهانی فرمت هارد دیسک به RAW

رفع مشکل تغییر ناگهانی فرمت هارد دیسک به RAW

یکی از مشکلاتی که معمولأ گریبانگیر هارد دیسک های اکسترنال، فلش مموری ها و ... می شود، تغییر ناگهانی فرمت دیسک از FAT32 به RAW و عدم دسترسی به اطلاعات موجود در آن است. در صورت تغییر فرمت دیسک به RAW، ویندوز نمی تواند به اطلاعات موجود در آن دسترسی پیدا کند و پیغامی مبنی بر "You need to format the disk in drive X before you can use it" به کاربر ارائه می شود و راهی جز فرمت دیسک به منظور دسترسی به اطلاعات باقی نمی ماند. فرمت یک فلش مموری با حجم یک گیگابایت که اطلاعات چندان با ارزشی در آن وجود ندارد ممکن است آسان باشد، اما زمانی که هارد دیسک اکسترنال شما با 1 یا 2 ترابایت اطلاعات به این بالا گرفتار شود، فرمت آن دیگر کار آسانی نیست.

قبل از پرداختن به موضوع رفع مشکل با یکدیگر با منبع ایجاد آن آشنا می شویم. یک هارد دیسک، فلش مموری یا به عبارتی دیگر تمامی دیسک ها از تعداد بسیار زیادی سکتور (Sector) ایجاد شده اند و اطلاعات در آنها ذخیره می شوند. هر کدام از سکتور ها حجم محدودی از اطلاعات را در خود ذخیره می کنند که حجم آنها در دیسک های مختلف متفاوت است، به عنوان مثال حجم هر سکتور در هارد دیسک های مکانیکی 512 بایت است. یک هارد دیسک 250 گیگابایتی از تعداد 488392064 سکتور تشکیل شده است. تعدادی از سکتور های ابتدایی تمامی دیسک ها که Master Boot Record یا به اختصار MBR نام دارند دارای اطلاعاتی راجع به فرمت دیسک، حجم کلی آن، پارتیشن و ... است. زمانی که فرمت یک دیسک به RAW تغییر پیدا می کند به معنای آن است که تمامی اطلاعات موجود در MBR از بین رفته یا خراب شده اند و بنابراین ویندوز دیسک مربوطه را نشناخته و آن را به عنوان یک دیسک با فرمت RAW به کاربر نمایش می دهد. در این هنگام ویندوز به منظور ایجاد اطلاعات سکتورهای ابتدایی دیسک از کاربر درخواست می کند تا آن را فرمت کند.

همیشه گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. یکی از دلایلی که باعث بروز این مشکل می شود عدم جدا نمودن دیسک به صورت بی خطر از کامپیوتر است، یعنی پیش از آنکه هارد دیسک خود را به یکباره از پورت USB جدا کنید، ابتدا باید آن را از ویندوز Eject نموده و سپس به صورت فیزیکی از کامپیوتر جدا کنید. اما دلایل دیگری نظیر قطع یکباره جریان برق، مشکلات USB Hub که هارد دیسک به آن متصل است و ... دیگر از کنترل شما خارج هستند.
    یکی از ساده ترین راه حل هایی که بسیاری از قربانیان این مشکل در جهت رفع آن پیش میگیرند فرمت دیسک و سپس استفاده از یک نرم افزار ریکاوری جهت بازیابی اطلاعات فرمت شده است. این روش اگرچه ممکن یکی از ساده ترین روش های موجود باشد، اما دارای نقاط ضعفی نظیر عدم بازگشت تمامی اطلاعات به صورت 100 درصد و یا بازگشت آنها به صورت ناقص است، افراد دیگری که نحوه استفاده از ابزار های ریکاوری را نیاموخته اند هارد دیسک خود به مراکز تعمیراتی مختلف سپرده و مبلغ بسیار هنگفتی را بابت بازیابی اطلاعاتی می پردازند که به هیچ عنوان نیازی به بازیابی ندارند، زیرا اطلاعات در مکان خود محفوظ هستند، اما ویندوز نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

یکی دیگر از راه های دستیابی به اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان از آنها استفاده از دیسک های لایو لینوکس است، اما گاهی اوقات برخی از دیسک های لایو نیز نمی توانند به اطلاعات دست پیدا کنند. در این تاپیک با یکدیگر نحوه استفاده از برنامه TestDisk در جهت رفع مشکل و بازیابی مجدد اطلاعات سکتورهای ابتدایی هارد دیسک ها می پردازیم. قبل از پرداختن به موضوع ذکر این نکته ضروری است که اگر هارد دیسک، فلش مموری و ... شما دارای مشکلات سخت افزاری است به هیچ عنوان این روش توصیه نمی شود، زیرا هر چقدر که مراحل کار جلوتر می رود، احتمال آسیب به سخت افزار نیز بیشتر می شود. دیسک هایی که دارای مشکلات سخت افزاری هستند باید به مراکز معتبر که دارای سخت افزارهای مناسب در جهت رفع مشکل هستند ارجاع داده شوند. یک هارد دیسک که دارای مشکلات سخت افزاری ناشی از ضربه و ... است و صداهایی نظیر تق تق، قیژ قیژ و ... از آن شنیده می شود به احتمال بسیار زیاد دارای مشکلات سخت افزاری است و هر اندازه که شما بیشتر از آن استفاده یا اقدام به تعمیر آن کنید ممکن است مشکلات حادتر شوند و درصد تعمیر آن نیز کمتر شود.

روش ذکر شده در این تاپیک بسته به حجم دیسک ممکن است مدت زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، شما می توانید در هنگامی که برنامه در پس زمینه در حال فعالیت است به پرداختن کارهای دیگری که اقدام به دسترسی به دیسک آسیب دیده نمی کنند بپردازید.

• ابتدا هارد دیسک، فلش مموری و ... مشکل دار را به یکی از پورت های USB کامپیوتر متصل کنید.
    • برنامه TestDisk را لینک مقابل دانلود و از حالت فشرده خارج کنید. [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]
    • بر روی آیکون testdisk_win.exe دوبار کلیک کرده و آن را اجرا کنید.

• گزینه Create را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • دیسک آسیب دیده را هایلایت کرده و گزینه Proceed را انتخاب کنید و کلید اینتر را بفشارید.
    • گزینه Intel را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید (اگر حجم دیسک آسیب دیده بیش از 2 ترابایت باشد، احتمال کمی وجود دارد که فرمت پارتیشن آن EFI GPT باشد، در صورت شناسایی پارتیشن EFI GPT در انتهای صفحه عبارت "Hint: EFI GPT was detected"درج می شود. در این صورت گزینه EFI GPT را انتخاب کنید).

• گزینه Analyse را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • گزینه Quick Search را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • این امکان وجود دارد که نرم افزار در مرحله بعد از شما در مورد ساخته شدن دیسک در ویندوز ویستا یا 7 سوال کند، در صورت پرسش گزینه Yes را انتخاب کنید.
    • اکنون جستجو سریع شروع می شود.
    • پس از به اتمام رسیدن جستجوی سریع (همانطور که پیش تر گفته شد مدت زمان جستجو بسته به حجم دیسک متفاوت است)، یک پارتیشن نمایان می شود که دارای محتویات دیسک آسیب دیده است. کلید P را بفشارید تا تمامی فایل ها و فولدرهای موجود در پارتیشن نمایان شوند.

• اگر به جای نمایش فایل ها و فولدرهای پارتیشن، لیستی از برنامه های Diagnostic به نمایش در آمد به مرحله احتمالی مراجعه کنید، در صورت نمایش محتویات پارتیشن مستقیمآ به مرحله بعد مراجعه شود.

• مرحله احتمالی: کلید Q را فشرده تا یک صفحه به عقب بازگردید و سپس کلید اینتر را بفشارید تا مجددآ به صفحه نمایش پارتیشن بازگردید. گزینه Deeper Search را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید و صبر کنید تا دیسک به صورت عمیق تری بررسی شود (این جستجو طبیعتآ مدت زمان بیشتری به طول می انجامد). پس از به تمامی رسیدن بررسی دو پارتیشن به نمایش در می آید، یک پارتیشن مربوط به جستجو Quick Search و دیگری مربوط به جستجو Deeper Search است. پارتیشن جدید را انتخاب کنید و سپس کلید P را بفشارید تا لیستی از فایل ها و فولدرهای موجود در پارتیشن به نمایش درآید.

• کلید Q را فشرده تا یک صفحه به عقب بازگردید، سپس کلید اینتر را بفشارید تا به صفحه نمایش پارتیشن هدایت شوید.
    • گزینه Write را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید تا Partition Table جدید بر روی دیسک نوشته شود.

نکته: اگر فایل ها و فولدرهای پارتیشن (محتویات موجود در دیسک) را مشاهده نکردید به هیچ عنوان اقدام به نوشتن Partition Table جدید بر روی دیسک نکنید، این بدان معنا است که در مراحل جستجو Partition Table مناسب یافته نشده است و به منظور یافتن Partition Table مناسب باید تکنیک دیگری را در جهت بازیابی اطلاعات به کار گیرید.

• کلید Y را به منظور تایید نوشتن Partition Table جدید بر روی دیسک بفشارید.
    • اگر پارتیشن دیسک دارای مشکلاتی در Boot Sector باشد، نرم افزار Testdisk آنها را شناسایی کرده و قبل از اتمام مرحله نوشتن Partition Table بر روی دیسک، از کاربر در مورد تعمیر Boot Sector نیز سوال می پرسد. اگر وضعیت Backup boot sector پارتیشن در حالت Bad قرار داشت گزینه Rebuild BS را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • اگر وضعیت Backup boot sector در حالت OK قرار داشت گزینه Backup BS را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.

نکته: اگر وضعیت Boot sector در حالت Bad قرار داشت، اما وضعیت Backup boot sector در حالت OK قرار داشت، گزینه Backup BS را انتخاب کنید.

• کلید Y را به منظور تایید تعمیر Boot Sector بفشارید.

• در نهایت پس از تعمیر Boot Sector گزینه Quit را انتخاب کرده و کلید اینتر را بفشارید.
    • پس از مشاهده صفحه ی زیر کلید اینتر را فشرده و سپس کلید Q را بفشارید تا از برنامه Testdisk خارج شوید.

• اکنون کامپیوتر را ریستارت کنید.
    • پس از بوت شدن کامل کامپیوتر به دیسک آسیب دیده مراجعه کنید و اطلاعات بسیار مهم و حیاتی خود را در پارتیشن دیگری (غیر از پارتیشن آسیب دیده) کپی کنید. ممکن است دیسک مجددآ در آینده و یا مرحله بعد به این مشکل دچار شود. در صورت تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم و حیاتی دیگر نگرانی از بابت از دست دادن آنها ندارید.
    • بر روی درایو دیسک کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده به سربرگ Tools مراجعه کرده و گزینه Check Now را انتخاب کنید، تیک هر دو گزینه را زده و سپس بر روی Start کلیک کنید و منتظر بمانید تا برخی از مشکلاتی که در مراحل قبل تعمیر نشده اند حل شوند.

اکنون می توانید به راحتی به فایل های خود دسترسی پیدا کنید.

این سایت و شخص بنده هیچ مسئولیتی را در قبال اشتباهات احتمالی و از دست رفتن اطلاعات شما متقبل نخواهد شد.

با تشکر

اختصاصی سخت افزار ایران
    نویسنده: محمد جواد قلی پور

(( هرگونه بازنشر این مطلب فقط با ذکر جمله "منبع: [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]" امکان پذیر است ))
    ویرایش توسط The Joker : 05-04-2015 در ساعت 17:55

It is better to be hated for what you are than being loved for what you are not

Be the change you want to see in the world

[ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]

2
    عضو جدید

با تشکر از راهنماییتون،ببخشید بعد از مرحله ای که پارتیشن ها درستی به نمایش در می ایند و گزینه ی Write و بعد y رو می زنم یک پیغامی تحت عنوان reboot کردن می اید و مراحل بعدی مشابه اون چیزی که در بالا هست نیست....در واقع دوباره بر می گرده به اول کار که باید analyse کرد.....ممنون می شم راهنمایی کنید....
    6,534
    Catch Me If You Can

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein68 نمایش پست ها
    با تشکر از راهنماییتون،ببخشید بعد از مرحله ای که پارتیشن ها درستی به نمایش در می ایند و گزینه ی Write و بعد y رو می زنم یک پیغامی تحت عنوان reboot کردن می اید و مراحل بعدی مشابه اون چیزی که در بالا هست نیست....در واقع دوباره بر می گرده به اول کار که باید analyse کرد.....ممنون می شم راهنمایی کنید....
    سلام دوست عزیز تا تشریف فرمایی محمد جواد عزیز برای رفع مشکل شما
    با برنامه Power Data Recovery گزینه Damaged Partition Recovery میتونید اطلاعات پارتیشنی که RAW شده را باز یابی کنید.

اگر مشکل شما باز یابی اطلاعات هست!!
    I Am Not in Danger | I Am The Danger

اگر کسی میخواهد به تنهایی به بهشت برود
    انسان خوب و بی آزاری است ,
    ولی اذیت و آزار مردم از آنجایی شروع میشود
    که یک دسته دیگر میخواهند بجز خودشان بقیه را هم با خود به بهشت ببرند !

1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein68 نمایش پست ها
    با سلام و درود خدمت شما دوست عزیز
    عزیز دل امکان داره یک عکس از مرحله ای که فرمودید بگیرید تا بهتر بشه راهنمای کرد.
    روش ذکر شده در این تاپیک به صورت 100 درصد بر روی برخی هارد دیسک ها جواب نمی ده و باید روش سنتی یعنی فرمت کردن و بعد ریکاوری کردن اطلاعات رو گاهی اوقات انجام داد.

5
    عضو جدید

با سلام و خسته نباشید و سپاس از مطالب مفیدی که در اختیار کاربران قرار میدهید. من الان در مرحله ایی هستم که لیست لود شده و 100% شده و فایلها قابل مشاهده هستند. در پوشه اصلی در کنار گزینه با جهت راست و چپ فرمتها تغییر میکنند مثلا L یا D یا *... من متاسفنه از روی بی تجربگی تنظیمات را جابجا کردم ناخواسته. گزینه ی دیفالتی هم وجود ندارد. میتونم ادامه مراحل رو برم یا باید به حالت اول برگردن و چجوری. چون هارد من 1 ترا هست خیلی طول میکشه که بخوام از اول این مراحل اسکن رو شروع کنم. ممنون میشم اگر زودتر جواب من رو بدبد. سپاس از سایت خوبتون
    1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط ReremouseHossein نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید و سپاس از مطالب مفیدی که در اختیار کاربران قرار میدهید. من الان در مرحله ایی هستم که لیست لود شده و 100% شده و فایلها قابل مشاهده هستند. در پوشه اصلی در کنار گزینه با جهت راست و چپ فرمتها تغییر میکنند مثلا L یا D یا *... من متاسفنه از روی بی تجربگی تنظیمات را جابجا کردم ناخواسته. گزینه ی دیفالتی هم وجود ندارد. میتونم ادامه مراحل رو برم یا باید به حالت اول برگردن و چجوری. چون هارد من 1 ترا هست خیلی طول میکشه که بخوام از اول این مراحل اسکن رو شروع کنم. ممنون میشم اگر زودتر جواب من رو بدبد. سپاس از سایت خوبتون
    با سلام و درود خدمت شما عزیز دل
    عزیز دل صفحه ای که پارتیشن هارد به نمایش در می آید با کلید های L و P و ... می تونید مشخصه پارتیشن رو تغییر بدید، به عنوان مثال درایوی که ویندوز درش نصب شده درایو Primary و درایور های دیگه Logical هستند. در این مرحله مشخصه هارد رو بر روی Logical تنظیم کنید تا تمامی یک ترابایت هارد در قالب یک پارتیشن برای شما بازیابی بشه

اما عزیز دل پیشنهاد من اینه که خدای نکرده اگر می خواید مشکلی برای اطلاعاتتون پیش نیاد مراحل رو از اول طی کنید. بالخره کار از محکم کاری عیب نمی کنه

5
    عضو جدید

ممنون از اینکه زود پاسخ میدید. موافقم از اول انجام میدم. باز هم سپاس من خیلی وقته دنبال این آموزش میگشتم و خوشبختانه اینجا پیداش کردم. امیدوارم برای من جواب بده. موفق باشید
    2
    عضو جدید

با سلام و عرض خسته نباشید
    من تازه ویندوز 10 رو نصب کردم چون درایوام خیلی زیاده هر کدوم رو نامگذاری کردم خواستم از بخش disk management میخواستم از change driver letter and patch s for K رو تغییر بدم
    چون خیلی وقت بود این کار رو نکردم اشتباها روی دو تا از درایو هام که توش پر فیلم بود گزینه delete volume رو زدم و بدبخت شدم از بخش new simple هر دوشونو برگردوندم اسم diriver letter هم اومد اما روی درایور ک کلیک میکنم دقیفا همین u need to format..... میاد.این راه حل که گذاشتید جواب میده؟در ضمن من دو تا هارد دیسک دارم این دو تا درایوری که delete volume زدم هر دو از یک هارد هستش.تورو خدا زود جواب بدید خیلی ناراحتم

ببخشید دوباره پست میزارم خواستم بگم بعد اینکه u need to format... میاد گزینه cancel رو میزنم این نوشته میاد :
    the volume does not contain a recognized file system.
    please make sure that all required file system are loaded and that volume is not corrupted
    ویرایش توسط The Joker : 15-12-2015 در ساعت 11:10
    1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط yaaaaaas نمایش پست ها
    با سلام و عرض خسته نباشید
    من تازه ویندوز 10 رو نصب کردم چون درایوام خیلی زیاده هر کدوم رو نامگذاری کردم خواستم از بخش disk management میخواستم از change driver letter and patch s for K رو تغییر بدم
    چون خیلی وقت بود این کار رو نکردم اشتباها روی دو تا از درایو هام که توش پر فیلم بود گزینه delete volume رو زدم و بدبخت شدم از بخش new simple هر دوشونو برگردوندم اسم diriver letter هم اومد اما روی درایور ک کلیک میکنم دقیفا همین u need to format..... میاد.این راه حل که گذاشتید جواب میده؟در ضمن من دو تا هارد دیسک دارم این دو تا درایوری که delete volume زدم هر دو از یک هارد هستش.تورو خدا زود جواب بدید خیلی ناراحتم

ببخشید دوباره پست میزارم خواستم بگم بعد اینکه u need to format... میاد گزینه cancel رو میزنم این نوشته میاد :
    the volume does not contain a recognized file system.
    please make sure that all required file system are loaded and that volume is not corrupted
    سلام عزیز دل
    پاک شدن پارتیشن به دلایل تصادفی یا اشتباهات احتمالی یا هر دلیل دیگه ای متاسفانه یکی از شایع ترین مشکلاتی هست که برای کاربران پیش میاد.
    زمانی که یک درایور مجددآ پارتیشن بندی میشه باید ابتدا درایور مورد نظر فرمت بشود تا برای سیستم عامل ویندوز قابل شناسایی شود. شما زمانی که یک هارد دیسک جدید هم می خرید برای اولین بار باید هارد رو یک مرتبه فرمت کنید تا بعد بتونید به اون دسترسی داشته باشید.

شما طبق توضیحات قرار گرفته در پست اول عمل کنید تا بتوانید مجددآ به اطلاعات پارتیشن های پاک شده دسترسی پیدا کنید. برخی از نرم افزارهای ریکاوری قدرتمند هم قابلیت یافتن اطلاعات پارتیشن های پاک شده رو دارا می باشند. شما در حال حاظر فقط پارتیشن رو پاک کرده و مجددآ همان بخش از هارد رو با یک نام دیگه پارتیشن بندی کردید، اما اطلاعات هنوز در سکتور های هارد موجوده، اما اگر پارتیشن های ساخته شده رو فرمت کنید اطلاعات پاک شده و درصد ریکاوری آنها هم به مراتب کمتر می شود.
    شما طبق اطلاعات قرار گرفته در پست اول عمل کنید، انشاالله مجددآ می تونید به اطلاعاتتون دسترسی داشته باشید.

2
    عضو جدید

ممنون از اینکه جواب دادی داداش گلم
    طبق گفته شما تا مرحله analyz پیش رفتم اما quick search naumade اینم از عکسش اون دو تا درایو F & H رو delete volume کرده بودم

اگه با دوباره ویندوز عوض کردن مشکل حل میشه دوباره وین رو عوض میکنم مشکلی نیست
    ویرایش توسط The Joker : 15-12-2015 در ساعت 20:49 دلیل: لطفآ تصاویر ارسالی در پست های خود را در آپلودسنتر سایت آپلود کنید.
    1,682
    مدیر انجمن

نقل قول نوشته اصلی توسط yaaaaaas نمایش پست ها
    ممنون از اینکه جواب دادی داداش گلم
    طبق گفته شما تا مرحله analyz پیش رفتم اما quick search naumade اینم از عکسش اون دو تا درایو F & H رو delete volume کرده بودم

اگه با دوباره ویندوز عوض کردن مشکل حل میشه دوباره وین رو عوض میکنم مشکلی نیست
    عزیز دل بنده منظور شما رو از Quick Search نیومده متوجه نمی شوم. این گزینه در انتهای صفحه موجود هست، در حال حاظر شما هنوز به جستجوی پارتیشن ها نپرداخته اید (با توجه به عکسی که قرار دادید). هنگامی که جستجوی پارتیشن ها به پایان می رسد صفحه دیگری باز شده و تمامی پارتیشن های یافت شده لیست می شوند.

خیر دوست عزیز، با عوض کردن ویندوز مشکل حل نمی شود.

2
    عضو جدید

داداشی الان quick search رو زدم این صفحه اومد درایو F و H که خراب شده کدوما هست ؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 12 از 23

کلمات کلیدی این موضوع