صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 13 به 18 از 18

موضوع: مرجع معرفي و بررسي درس‌ها و کتاب‌هاي گرایش سخت‌افزار

عضو جدید
    mahmood آواتار ها

پیش فرض مرجع معرفي و بررسي درس‌ها و کتاب‌هاي گرایش سخت‌افزار

سلام...
    به نظرم باید تاپیکی مرتبط با کتاب ها و سر ?صل های دروس سخت ا?زار ارائه شده در دانشگاه های کشور ایجاد کرد. از آن جایی که در دانشگاه های مختل? ممکن است که کتاب های مخلتل?ی مرجع باشند ?کر می کنم این جا محل مناسبی برای معر?ی مراجع باشه (البته خواهد شد...!)

نکته: معر?ی یک مرجع به عنوان کتاب اصلی یک درس به معنای درس دادن همه ?صل های آن نیست!
    Motherboard : GIGABYTE 8IPE1000 Processor : Intel prescott 3.06GHz
    Main Memory : 1GB Graphics Card : ATI radeon 9200 SE
    Case & Cooling Power Supply

عضو جدید
    mahmood آواتار ها

اشراقیان با چه کسی؟ weste؟ paknel؟ خودش به تنهایی؟

قبلاً اشراقیان با پاکنل بود (که توی پست دوم هست). در همون زمان اشراقیان با weste هم کتاب داشتند که من ?قط ترجمه جلد اولش و دیدم. البته کتاب قدیمی هست.

الان هم weste با harris هست که کتاب cmos vlsi design را نوشتند.
    Motherboard : GIGABYTE 8IPE1000 Processor : Intel prescott 3.06GHz
    Main Memory : 1GB Graphics Card : ATI radeon 9200 SE

کاربر سایت
    ARH آواتار ها

پیش فرض معماري كامپيوتر

درس معماري‌كامپيوتر بدون اغراق يكي از اصلي‌ترين و مهم‌ترين درس‌هاي رشته مهندسي كامپيوتر سخت‌ا?زار هست كه معمولا در سال سوم به دانشجويان داده مي‌شه، به طوري كه دانشجو بعد از دو سال مطالعه علوم اوليه كامپيوتر، پس از گذراندن اين درس، ديد طراحي نسبت به سيستم‌هاي كامپيوتري پيدا مي‌كنه.

اصولا در تمامي رشته‌هاي مهندسي آنچه كه خيلي ارزشمند هست، دادن ديد طراحي دانشجو و تربيت كردن يك طراح مي‌باشد، گرچه اكثر ?ارق التحصلان رشته مهندسي سخت‌ا?زار، وارد بعد طراحي سيستم‌هاي كامپيوتري در ايران نمي‌شوند.

عمومي‌ترين مرجعي كه براي اين درس در دانشگاه‌هاي كشور وجود داره ، كتاب معماري سيستم‌هاي كامپيوتري نوشته موريس مانو هست ، اين كتاب توسط دكتر سپيدنام (از دانشگاه ?ردوسي مشهد) ترجمه شده و در بازار قابل دسترسي هست. به ما هم همين كتاب رو تدريس كردند.

در اين كتاب پس از معر?ي م?اهيم محاسبات ?رايند طراحي يك سيستم كامپيوتري جهت پردازش اطلاعات به نام كامپيوتر پايه يا base computer بررسي شده است، در انتهاي كتاب هم گريزي زده شده به م?اهيم پردازش برداري و موازي كه به هيچ وجه م?هومي نيستند و خواندنش رو به هيچ كس پيش نهاد نمي‌دم.

خيلي وقته كه اين كتاب ديگه در دانشگاه‌هاي مطرح ايران تدريس نمي‌شه، مرجع اصلي كنكور هم ديگه نيست، خيلي خيلي قديمي هست.

در حال حاضر دو كتاب زير در دانشگاه‌هاي معتبر ايران تدريس مي‌شه :

کتاب اولی که جایگزین اصلی کتاب موریس مانو در دانشگاه های داخل کشور هست ، کتاب Computer Organization an Architecture نوشته آقای william stallings میباشد که نسخه 2004 این کتاب را آقای دکتر سپیدنام ترجمه و انتشارات علوم رایانه آن را منتشر کرده است. در این کتاب سعی شده به صورت جامع به تمامی مباحث مطرح شده در حوزه سازمان دهی و معماری کامپیوتر اشاره شود که base آموزشی کتاب بر روی پردازنده های پنتیوم و PowerPC هست اما بر خلا? کتاب های دیگری که در ادامه معر?ی می کنم ، زیاد وارد بحث معماری داخلی پردازنده نشده و در بسیاری از موارد مانند بخش pipelining به توضیح کلی ?ارق از جزئیات معماری و کنترلی Datapath پرداخته است.
    ضمنا نسخه ebook این کتاب به زبان اصلی را مي‌توانيد از [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]دانلود كنيد.

کتاب دوم که من زمان گذراندن واحد معماری کامپیوتر خود خیلی ازش است?اده کردم کتاب Computer Organization and Design نوشته John Hennessy و David Patterson هست که این کتاب برای شروع مرجع بسیار عالی هست و مباحث رو از مقدماتی تا پیشر?ته در حد تشریح تک تک اجزای Datapath توضیح داده مزیت اصلی این کتاب این است که base آموزشی آن بر مبنای پردازنده MIPS می باشد که در این کتاب سعی شده معماری این پردازنده RISC کاملا تشریح گردد. من ندیدم این کتاب تو ایران جایی تدریس بشه اما مرجع کمکی اکثر اساتید هستش، متاس?انه نسخه ترجمه شده این کتاب وجود ندارد و تنها نسخه چاپی زبان اصلی آن موجود است. این کتاب در دانشگاه تهران مرجع تدریس آقای دکتر ص?ری می باشد. ?كر مي‌كنم اصلي ترين مرجع طراحان كنكور هم همين كتاب باشه.
    اين كتاب رو هم ميتونيد از [ برای مشاهده لینک ثبت نام کنید. ]دانلود كنيد.
    Motherboard : Gigabyte K8NS-Pro Processor : Athlon 64 3000
    Main Memory : Samsung DDR400 Graphics Card : Geforce 5900XT
    Case & Cooling Power Supply : Green 580 EPS
    ویرایش توسط ARH : 06-09-2007 در ساعت 21:02

عضو جدید

Smile

نقل قول نوشته اصلی توسط arh نمایش پست ها
    منظورتون كتاب Vlsi اشتراقيان هست ؟ مگه از چاپ 2005 اش هن ترجمه‌اي تو بازار هست ؟
    نه دوست عزیز من این کتاب رو از نمایشگاه گر?تم و چاپ پرینتیس هال هند هستش
    Motherboard : gigabyte k8n ultra _sli Processor : athlon64 3000@ 2450
    Main Memory : kingstone DDR 400 512 mb *2 Graphics Card : Point Of View 8600 GT 256
    Case & Cooling : Green 2002 Power Supply : ACBEL 470 Intelegence

عضو جدید

نقل قول نوشته اصلی توسط mahmood نمایش پست ها
    اشراقیان با چه کسی؟ weste؟ paknel؟ خودش به تنهایی؟

قبلاً اشراقیان با پاکنل بود (که توی پست دوم هست). در همون زمان اشراقیان با weste هم کتاب داشتند که من ?قط ترجمه جلد اولش و دیدم. البته کتاب قدیمی هست.

الان هم weste با harris هست که کتاب cmos vlsi design را نوشتند.
    مول?ین کتاب Essentials of VLSI Circuits and Systems چاپ 2005
    Kamran Eshraghian
    Douglas A.Pucknell
    Sholeh Eshraghian
    Motherboard : gigabyte k8n ultra _sli Processor : athlon64 3000@ 2450
    Main Memory : kingstone DDR 400 512 mb *2 Graphics Card : Point Of View 8600 GT 256
    Case & Cooling : Green 2002 Power Supply : ACBEL 470 Intelegence

کاربر سایت
    ARH آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط mehdih نمایش پست ها
    نه دوست عزیز من این کتاب رو از نمایشگاه گر?تم و چاپ پرینتیس هال هند هستش
    دقيقا، كتاب خيلي جالبي هست، من نخوندمش اما س?ارش دادم امسال كتابخونه دانشگاهمون خريد، اگه ?رصتي بشه، حتمي تو برنامه مطالعاتيم قرار مي‌دمش .
    Motherboard : Gigabyte K8NS-Pro Processor : Athlon 64 3000
    Main Memory : Samsung DDR400 Graphics Card : Geforce 5900XT
    Case & Cooling Power Supply : Green 580 EPS

عضو جدید
    core2 آواتار ها

ترجمه اين كاب رو من دارم(معماري پترسن منظورم)
    به ما هم همين رو درس مي دن قبلا هم گ?ته بودم :d
    Motherboard Processor
    Main Memory Graphics Card

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12