متن اصلی

بدون شک یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای ویرایشگر حال حاضر در انجام اعمال و تغییرات مختلط و پیچیده فراوان بر روی انواع تصاویر گوناگون فتوشاپ می‌باشد. انعطاف‌پذیری برنامه نامبرده و انبوه تعداد ابزارها و قابلیت‌های مختلف تعبیه گردیده در بطن آن نقطه عطفی بزرگ به شمار رفته و گستره مصرف‌کنندگان نرم‌افزار را به میلیون‌ها میلیون نفر از سرتاسر جهان گسترش داده‌اند، اما همان‌طور که می‌دانید بخش عظیمی از محصولات نرم‌افزاری توسعه یافته کوچک و بزرگ در نوع خود از مشکلات و باگ‌های متفاوتی رنج می‌برند که ممکن است در القا و تجربه حس مثبت در مصرف‌کننده به‌عنوان عاملی مخرب تأثیراتی را از خود بر جای بگذارند.

یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات موجود در نرم‌افزار ویرایشگر فتوشاپ که در قالب زبان‌های نوشتاری گوناگونی از جمله زبان پارسی نمود پیدا کرده و جلوه بسیار زشت و ناپسندی را در خروجی نهایی تصویر ایجاد می‌کند تایپ منقطع و جدای از هم واج‌ها یا به‌عبارتی‌دیگر حروف تشکیل‌دهنده کلمات می‌باشد (به‌عنوان‌مثال کلمه سخت‌افزار به‌صورت س‌‎خ‌ت‌ا‌ف‌ز‌ا‌ر تایپ می‌شود).

photoshop-typing-incorrectly

اگر این مشکل تاکنون گریبان شما را گرفته است حتماً می‌دانید که در نوع خود چقدر می‌تواند آزاردهنده به شمار رفته و مدت زمان فراوانی را حرام نماید؛ تصور کنید که ساعت‌ها بر روی ویرایش یک تصویر وقت گذاشته و در پایان قصد دارید که متن کوچکی را در گوشه‌ای از آن تایپ کنید، اما با پدیده فوق رو به رو می‌شوید. درحالی‌که بسیاری از مصرف‌کنندگان مشکل اشاره شده را لاینحل پنداشته و تصور می‌کنند که نسخه فتوشاپ مورد استفاده توسط آن‌ها از زبان پارسی پشتیبانی نمی‌کند، اما کلید راه حل بسیار ساده‌تر از آنچه که فکر می‌کنید در بطن تنظیمات نرم‌افزار پنهان شده و تنها اندکی جستجو را طلب می‌نماید. نرم‌افزار فتوشاپ به‌صورت کلی از دو چهارچوب ساختاری (آسیای شرقی و خاورمیانه) جهت تایپ انواع متون گوناگون بهره می‌جوید که در قالب موتورهایی در تنظیمات نرم‌افزار تعبیه شده‌اند. اگر حروف تشکیل‌دهنده کلمات به‌صورت بریده بریده درج گشته یا به‌عبارتی‌دیگر تایپ به‌صورت صحیح انجام نمی‌پذیرد تغییر ساختار موتور مورد استفاده در مرتفع سازی مشکلات تا حدود بسیار فراوانی تأثیرگذار می‌باشد. مشکل نامبرده اغلب در نسخه CS6 نرم‌افزار فتوشاپ بروز پیدا می‌کند، اما ممکن است در نسخه‌های دیگر آن نیز مشاهده شود.

ابتدا نرم‌افزار ویرایشگر فتوشاپ را گشوده و سپس بر روی سربرگ Edit کلیک کنید. اکنون از طریق منوی میانبر نمایان گردیده گزینه Preferences را انتخاب و مجدداً از طریق منوی گشوده شده بر روی گزینه General کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که بخش تنظیمات عمومی نرم‌افزار نمایان می‌گردد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که مراجعه به آدرس فوق و دسترسی به بخش تنظیمات نرم‌افزار فتوشاپ از طریق فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + K نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

photoshop-preferences-general

اکنون در پنجره جدید نمایان شده ابتدا از طریق منوی موجود در سمت چپ بر روی سربرگ Type کلیک کرده و سپس از بخش تنظیمات موتور تایپ نرم‌افزار گزینه Middle Eastern را انتخاب کنید.

پس از انتخاب گزینه فوق در نهایت به‌منظور ذخیره‌سازی تنظیمات بر روی کلید OK کلیک کنید. تغییرات انجام پذیرفته یک مرتبه راه‌اندازی مجدد نرم‌افزار را نیازمند می‌باشند (نرم‌افزار فتوشاپ را بسته و سپس مجدداً اجرا نمایید).

photoshop-preferences-typing-engine

اکنون کافی است یکی از ابزارهای تایپ افقی و یا عمودی را انتخاب کرده و سپس جمله‌ای را با استفاده از آن تایپ نمایید، مشاهده می‌کنید که دیگر مشکلات پیشین و تایپ بریده بریده کلمات برقرار نبوده و تمامی متون به‌صورت کاملاً خوانا و به هم چسبیده در لایه درج می‌گردند. ازجمله دیگر اصطلاحاتی که به این مشکل نسبت داده‌اند تایپ برعکس یا به‌عبارتی‌دیگر وارون می‌باشد که با استفاده از دستورالعمل درج شده در مقاله آموزشی فعلی قابل رفع می‌باشد.