متن اصلی

با معرفی پردازنده‌های نسل ششم اینتل حافظه‌های DDR4 به تدریج گسترش یافتند و روز به روز نقش حافظه‌های DDR3 که مدت زیادی مهمان پلتفرم PC بودند، کم‌رنگ‌تر شد. پس از تولید اولین کیت‌های DDR4، با گذر زمان چیپ‌های رم DDR4 توسعه یافتند و به سرعت‌های بالاتری رسیدند.

DDR4 (1)

سال گذشته یک اورکلاکر تایوانی به وسیله‌ی یکی از رم‌های DDR4 کمپانی G.SKILL و مادربورد MSI Z170I GAMING PRO AC توانست به رکورد 5000 مگاهرتزی دست‌ یابد. حالا پس از گذشت مدت نه چندان زیاد و عرضه حافظه‌های جدید G.SKILL از سری Trident Z، همان اورکلاکر تایوانی موفق شده است این‌بار با پلتفرم اکستریم تازه نفس اینتل رکورد جدیدی را برای حافظه‌های DDR4‌ به ثبت برساند.

DDR4 (2)

اورکلاکر مذکور با استفاده از یکی از پردازنده‌های اکستریم SkyLake X اینتل و مادربورد MSI X299 GAMING PRO CARBON AC توانسته است یکی از رم‌های DDR4 سری Trident Z که از چیپ‌های 8 گیگابیتی سامسونگ بهره می‌برد را تا 5500 مگاهرتز اورکلاک کند و نام خودش را به عنوان نخستین فردی که به سرعت 5500 مگاهرتزی حافظه‌های DDR4 دست یافت، ثبت نماید. لازم به ذکر است که کلیه مراحل اورکلاکینگ به وسیله‌ی خنک سازی توسط نیتروژن مایع انجام پذیرفته است و طبیعتا در حال حاضر رسیدن به چنین سرعتی تنها با خنک سازی نیتروژن مایع میسر خواهد شد، اما مسلما در آینده‌ای نه چندان دور خواهیم دید که حتی سرعت کلاک 5500 مگاهرتزی کاملا پیش پا افتاده خواهد شد.

منبع: Guru3d