متن اصلی

چشمان خود را بسته و لحظاتی شبکه اینترنت را با گستردگی و بزرگی حال حاضر تصور کنید، اما هیچ‌گونه موتور جستجوگری را در تصورات خود وارد نکنید. حال فرض کنید که مشکلی برای رایانه شخصی شما پیش آمده و قصد دارید که با مراجعه به شبکه جهانی وب به دنبال راه‌حلی جهت رفع آن بپردازید؛ به کدام وب‌سایت باید مراجعه کنید؟ آیا عنوان دامنه (آدرس وب‌سایت) سایت موردنظر خود را به خاطر دارید؟ آیا سایت مربوطه پاسخی را مبنی بر رفع مشکل ایجاد گشته به شما ارائه می‌دهد؟ آیا جستجوی شبکه‌ای به هنگفتی اینترنت تنها با به خاطر سپردن چند وب‌سایت و مراجعه به آن‌ها امکان‌پذیر است؟

مطمئناً پاسخ مناسب برای تمامی پرسش‌های مطرح شده در بالا خیر می‌باشد، زیرا همان‌طور که پیدا نمودن یک سوزن در انبار کاه تقریباً غیرممکن بوده و احتمال آن به صفر بسیار نزدیک است، بنابراین یافتن موضوعی خاص در شبکه‌ای به‌ گستردگی و بزرگی اینترنت بدون استفاده از موتورهای جستجوگر قدرتمند و توانا نظیر گوگل، بینگ و … نیز امری محال و به دور از منطق ذهنی می‌باشد؛ لذا اگر دو مرتبه به عقب بازگشته و پرسش‌های فوق را مجدداً بررسی نماییم به این نتیجه می‌رسم که بدون شک موتورهای جستجوگر صفحات اینترنتی که تعداد دو نمونه از قدرتمندترین آن‌ها را پیشتر معرفی نماییدیم در فراهم آوردن زیرساختی به‌منظور تجسس و کند و کاو نماییدن شبکه اینترنت و رسیدن به اهداف موردنظر تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده و حتی تصور نبود آن‌ها نیز کابوسی بسیار وحشتناک تلقی می‌گردد.

اکنون تمامی توضیحات فوق تنها مقدمه‌چینی‌هایی جهت فراهم آوردن شرایط مناسب به‌منظور ورود به موضوع اصلی مقاله بوده است که عنوان آن در سر تیتر نوشته فعلی قابل مشاهده می‌باشد. همان‌طور که می‌دانید موتورهای جستجوگر قدرتمند و توانا نظیر گوگل و … تمامی نتایج جستجوهای خود را به‌صورت گسترده و بر پایه گشت و گزار در تمامی سرویس‌دهنده‌های موجود در سرتاسر دنیا صورت می‌دهند. این خود بدان معنی است که هنگامی‌که فردی کلیدواژه ویژه‌ای را در کادر جستجوی گوگل تایپ می‌نماید، نتایج خروجی نشان داده شده حاصل تجسس و جویش انواع وب‌سایت‌ها و صفحات اینترنتی ذخیره گشته بر روی سرورهای گوناگون بوده و تعداد آن‌ها نیز با توجه به کلیدواژه تایپی از چند عدد تا چندین میلیون عدد متفاوت می‌باشد، اما اگر شخصی قصد داشته باشد که به جستجوی یک وب‌سایت به‌خصوص و موردنظر خود اقدام کرده و گستردگی نتایج جستجو را تنها به یک آدرس اینترنتی کاهش دهد باید چه اعمالی را انجام دهد؟

google-search-cerebral-capacity

درحالی‌که امروزه بسیاری از وب‌سایت‌های گوناگون مکانیسمی را به‌منظور جستجوی صفحات داخلی خود برای کاربران و مراجعه‌کنندگان به ارمغان آورده و حتی نرم‌افزارهای مرورگر نیز از قابلیتی جهت جستجوی کلمات و کلیدواژه‌هایی به‌خصوص در صفحات مختلف اینترنتی بهره‌مند می‌باشند، اما استفاده از موتورهای جستجوگر توانا ازجمله گوگل به دلایلی همچون دقت و سرعت بالای جستجو، یافتن نتایج جستجو و سنخیت فراوان خروجی با کلمه ورودی تایپ شده و …  همچنان گزینه‌ای بسیار مناسب برای انجام این عمل به شمار رفته و موانع و مشکلات سد راه جستجوهای داخلی وب‌سایت‌ها و یا نرم‌افزارهای مرورگر صفحات اینترنتی را کاملاً مرتفع می‌سازند.

جستجوی یک وب‌سایت به‌خصوص با استفاده از موتورهای جستجوگر بسیار ساده و با فشردن تنها چند کلید صورت می‌پذیرد. تنها کافی است موتور جستجوگر موردنظر خود را (به‌عنوان‌مثال گوگل) گشوده و سپس کلیدواژه یا به‌عبارتی‌دیگر کلمه‌ای که قصد دارید به جستجوی نتایج در مورد آن بپردازید را در کادر درج آن تایپ کنید، اما پیش از فشردن اینتر، ابتدا یک مرتبه کلید اسپیس را فشرده تا فاصله‌ای بین عبارات تایپی ایجاد گشته و سپس کلمه Site را همراه با نماد دو نقطه (:) و به دنبال آن دامین یا به‌عبارتی‌دیگر آدرس اینترنتی سایتی که قصد دارید به جستجوی نتایج در مورد آن بپردازید را تایپ کنید. این روش موتور جستجوگر را وادار می‌نماید تا نتایج خروجی جستجوی کلمه یا کلیدواژه موردنظر را تنها محدود به وب‌سایت مربوطه نموده و از تجسس کلی در شبکه اینترنت خودداری به عمل آورد؛ به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید به جستجوی کلمه Galaxy S8 در وب‌سایت سخت‌افزار اقدام کنید تنها کافی است عبارت Galaxy S8 site:sakhtafzar.com را در کادر جستجوی گوگل تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌نمایید که جستجو تنها در وب‌سایت مورد نظر صورت پذیرفته و موارد نمایان گشته نیز تنها محدود به همان آدرس اینترنتی می‌گردد. تجسس می‌تواند بر پایه کلمات به زبان‌های دیگر (به‌عنوان‌مثال فارسی) نیز انجام شده و تنها محدود به زبان انگلیسی نمی‌گردد.

google-filtered-search

 این مهم در متمرکز نمودن جستجو و دستیابی به هدف و صفحه مورد نیاز بسیار تأثیرگذار می‌باشد. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که دستورالعمل فوق در تمامی نرم‌افزارهای مرورگر و به‌صورت کلی موتورهای جستجوگر متفاوت نیز یکسان بوده و تغییر دستورات تایپی را نیازمند نمی‌باشد. ترفند معرفی گشته در مقاله آموزشی فعلی در حالت کلی یکی از ابزارها و ویژگی‌های کاربردی گوگل به شمار می‌رود. موتور نامبرده در خلاف باور قشر عظیمی از افراد گوناگون پتانسیل‌هایی بسیار قدرتمندتر و فراتر از جستجوگری ساده را در بطن خود نهان ساخته است که تمسک جستن به آن‌ها می‌تواند مشکلات سد راه جستجوهای اینترنتی، تحقیقات و … را بسیار هموار سازد.