متن اصلی

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می‌باشید که به تازگی جدیدترین بسته به‌روزرسانی عرضه گردیده برای ویندوز 10 را که تحت عنوان نسخه دوم به‌روزرسانی Redstone یا به‌عبارتی‌دیگر Creator’s Update شناخته می‌شود را دریافت و سپس به نصب آن اقدام کرده‌اید، بدون شک با دگرگونی‌های فراوان ایجاد گردیده در بطن رابط کاربری و ساختار تشکیل دهنده ویندوز آشنایی داشته و آن‌ها را به چشم خود دیده‌اید. درحالی‌که برخی از تغییرات کوچک و بزرگ ایجاد گردیده در جدیدترین بسته به‌روزرسانی دهمین نسخه از سیستم‌عامل بسیار پرطرفدار ویندوز در قالب نرم‌افزارهایی از جمله Paint سه‌بعدی، برنامه ویرایش‌گر تصاویر (Photos) و مدیریت مخاطبان ذخیره‌ای (People App) و … به چشم می‌خورند، اما یکی از دگرگونی‌های پایه‌ای صورت پذیرفته که از ابتدای ورود به محیط عملکردی ویندوز قابل مشاهده بوده و ممکن است برای برخی از افرادی که با سبک و سیاق رابط کاربری نسخه‌های گذشته ویندوز خو گرفته‌ و به آن عادت کرده‌اند خوش نیاید، نمای شفاف و آشکاری بیشتر برخی از المان‌های گوناگون نظیر منوی استارت، هدر و حاشیه‌های پنجره‌های گشوده شده، تصاویر پس‌زمینه و … می‌باشد.

دگرگونی نامبرده که مستقیماً رابط کاربری ویندوز 10 را هدف قرار داده و تحت عنوان Project Neon شناخته می‌شود در حالت کلی با ترکیب و تلفیق حالت شیشه‌ای و شفافیت مشاهده شده در ویندوز 7 و انیمیشن‌های موجود در سیستم‌عامل ویندوز فون (نسخه هفتم و هشتم)، حس و حال جدید و منحصربه‌فردی را به محصول مذکور ارزانی داشته است که در نوع خود بسیار قابل ستایش می‌باشد، اما همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد برای آن دسته از افرادی که سادگی و درعین‌حال زیبایی را به تجملات و افکت‌های چشم‌نواز و … ترجیح می‌دهند ممکن است خوشایند نباشد.

windows-10-project-neon

خوشبختانه کمپانی مایکروسافت دگرگونی انجام پذیرفته را به کاربران و مصرف کنندگان محصول خود تحمیل نکرده و با افزودن گزینه‌ای، غیر فعال‌سازی آن را ممکن ساخته است، اما نحوه انجام آن با وجود سادگی نیازمند جستجو در قسمت‌های تقریباً عمیق رابط تنظیمات ویندوز می‌باشد.

برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات سیستم‌عامل را گشوده (با کلید بر روی منوی استارت و سپس انتخاب گزینه Settings) و سپس به بخش سفارشی‌سازی (Personalization) مراجعه کنید. اکنون بر روی ورودی Colors کلیک کرده و سپس گزینه Transparency Effect در قسمت انتهایی صفحه را غیرفعال کنید. مشاهده می‌نمایید که انیمیشن‌ها و به‌صورت کلی تمامی بخش‌هایی که به‌گونه‌ای با Project Neon در ارتباط بوده و تحت دگرگونی آن قرار گرفته‌اند غیرفعال شده و پوسته کلاسیک ویندوز 10 مجدداً بازگردانی می‌شود.

windows-10-settings-menu-personalization

neon

متأسفانه در حال حاضر گزینه فوق تنها محدودیت‌هایی از قبیل فعال‌سازی و غیر فعال‌سازی حالت شفافیت و افکت‌های مربوطه را شامل می‌گردد، اما انتظار می‌رود که گستره عملکردی آن در بسته به‌روزرسانی آتیه (نسخه سوم RedStone) افزایش پیدا کرده و تغییرات بیشتری را تحت پوشش خود در آورد. تغییرات رابط کاربری ایجاد شده در حالت کلی منابع سخت‌افزاری فراوانی را نیازمند نبوده و با کمترین قدرت موجود نیز می‌تواند به کار خود ادامه دهد. وجود حالت شیشه‌ای اطراف پنجره‌های گشوده شده و تار شدن تصاویر پس‌زمینه قرار گرفته در زیر صفحات مختلف جلوه زیبا و چشم‌نوازی را به رابط کاربری اعطا می‌کند. علاوه بر آن تغییرات ایجاد شده توسط به‌روزرسانی فوق تنها به این موارد محدود نشده و انیمیشن‌های بسیار زیبایی را نیز در برخی از نرم‌افزارها و بخش‌های متفاوت ویندوز از خود به نمایش می‌گذارد. پیشنهاد می‌گردد پیش از خاموش‌سازی حالت فوق با استفاده از دستورالعمل ذکر شده در نوشته فعلی، ابتدا اندکی به گشت‌وگذار در ویندوز اقدام نماییده و درصورتی‌که تغییرات ایجاد شده همچنان در راضی نگه داشتن شما ضعیف عمل نمودند سپس به غیرفعالسازی آن عمل کنید.