متن اصلی

بدون شک یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین نمونه از شبکه‌های اجتماعی حال حاضر که تعداد میلیون‌ها میلیون کاربر فعال و غیرفعال از سرتاسر این کره خاکی را در بطن خود پذیرایی نموده و با برخورداری از زیرساخت‌های قدرتمند و امکانات منحصربه‌فرد در گذران اوقات فراقت و یا حتی زندگی بسیاری از افراد مثمر الثمر واقع شده است اینستاگرام می‌باشد. شبکه اجتماعی نامبرده با فراهم آوردن قابلیت دسترسی آسان به امکانات و خدمات ارائه شده برای تمامی افراد مختلف صرفه نظر از ملیت، جنسیت، محل زندگی و … آن‌ها موفق شده است تا تعداد فراوانی از مصرف‌کنندگان را به سمت خود جذب کند. همان‌طور که می‌دانید شبکه اجتماعی اینستاگرام با بهره‌مندی از سیستم شناسایی تعداد افراد دنبال کننده (Follower) و هم‌اکنون در حال دنبال توسط شخص (Following)، این امکان را فراهم آورده است تا علاوه بر جلوگیری از نمایش پست‌های به اشتراک گذاشته توسط افرادی که حساب کاربری خود را به حالت خصوصی (Private) تغییر وضعیت داده‌اند برای همگان، در گزینش و انتخاب اشخاص به‌خصوص و همچنین شناسایی دوستان و آشنایان و برقراری ارتباط و اشتراک محتویات مختلف با آن‌ها نیز تأثیراتی را به خود اختصاص داده است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام در حالت پیش‌فرض تمامی پست‌های به اشتراک گذاشته شده توسط افرادی که هم‌اکنون در حال دنبال کردن آن‌ها می‌باشید را در صفحه اصلی و یا به‌عبارتی‌دیگر صفحه خانگی به نمایش در می‌آورد. این بدان معنی است که هر چقدر تعداد افرادی که در حال دنبال کردن آن‌ها می‌باشید بیشتر شوند، تعداد پست‌هایی که در صفحه اصلی و در هر بار گشودن نرم‌افزار به نمایش در می‌آیند نیز افزایش یافته و سیر صعودی به خود می‌گیرد که این مهم در احتمال از دست دادن پست‌های افرادی به‌خصوص و متوجه نشدن از محتویات به اشتراک گذاشته توسط فرد موردنظر بسیار تأثیرگذار می‌باشد. به‌عنوان‌مثال اگر تعداد افرادی که هم‌اکنون در حال دنبال کردن آن‌ها می‌باشید به هزار نفر افزایش یافته و هر کدام از آن‌ها نیز روزانه تنها یک پست به اشتراک بگذارند، هنگامی‌که نرم‌افزار اینستاگرام را گشوده و قصد بررسی نماییدن حساب کاربری خود را داشته باشید با تعداد هزار پست جدید رو به رو می‌شوید؛ مطمئناً احتمال متوجه نشدن از پست ارسالی توسط شخص موردنظر در این گونه مواقع بسیار زیاد است.

خوشبختانه شبکه اجتماعی اینستاگرام با پشتیبانی از الگوریتم‌های مرتب‌سازی محتوای ارسالی بر اساس نیاز و عدم نمایش گسترده و کلی تمامی مقادیر ارسالی این امکان را فراهم آورده است تا به‌گونه‌ای دقیق و گلچین شده از پست‌های ارسالی توسط افراد به‌خصوص اطلاع پیدا کرده و در قالب دریافت اعلان‌هایی به‌صورت خودکار هنگام ارسال محتوا دیگر به‌هیچ‌عنوان پست‌های اشتراکی از جانب آن‌ها را از دست ندهید.

فعال‌سازی سیستم اطلاع‌رسانی اشاره شده به‌راحتی آب خوردن انجام پذیرفته و تنها کافی است که پس از مشاهده پستی از جانب فرد موردنظر، بر روی آیکون سه نقطه موجود در قسمت سمت راست بالایی محتوا یک مرتبه کلیک کرده و سپس در منوی شناور گشوده شده بر روی گزینه Turn on Post Notifications مجدداً کلیک کنید. اکنون سیستم مذکور تنها برای فرد مربوطه فعال شده و هنگامی‌که پستی از جانب وی در شبکه اجتماعی اینستاگرام به اشتراک گذاشته شود، سیستم به‌صورت خودکار اعلانی فشاری را در مرکز اطلاع‌رسانی دستگاه تلفن همراه به نمایش در می‌آورد که با کلیک بر روی آن مستقیماً به چهارچوب نرم‌افزار هدایت می‌شوید.

instagram-post-notification-through-feed

فعال‌سازی سیستم فوق از طریق صفحه شخصی یا به‌عبارتی‌دیگر پروفایل افراد گوناگون نیز امکان‌پذیر بوده و کافی است پس از مراجعه به صفحه شخصی وی مجدداً بر روی علامت سه نقطه در گوشه سمت راست بالای صفحه یک مرتبه کلیک کرده و سپس گزینه پیشتر نامبرده را انتخاب کنید. این عمل در صورتی امکان‌پذیر است که صفحه شخصی فرد در حالت خصوصی قرار نداشته و یا پست‌های اشتراکی او برای شما قابل مشاهده می‌باشند

instagram-post-notification-profile

درصورتی‌که قصد دارید سیستم اطلاع‌رسانی را برای فرد به خصوصی غیرفعال کنید کافی است مجدداً بر روی علامت سه نقطه اشاره شده (در صفحه شخصی و یا پست ارسالی) کلیک کرده و سپس گزینه Turn Off Post Notifications از طریق منوی شناور نمایان شده انتخاب کنید.

اگرچه سیستم اطلاع‌رسانی شبکه اجتماعی اینستاگرام در حالت کلی بسیار مثمر الثمر واقع شده و در نمایش محتوای اشتراکی به‌خصوص و منحصربه‌فرد و جلوگیری از ایجاد سوء تفاهمات ناشی از دست دادن پست‌های ارسالی تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده است، اما یکی از ویژگی‌های منفی که می‌توان به آن نسبت داده عدم وجود امکانی جهت دسته‌بندی اعلان‌های انجام شده و تعیین اولویت در نحوه نمایش آن‌ها بوده و تنها به گزینه‌ای جهت فعال‌سازی و غیرفعالسازی سیستم محدود می‌شود.