متن اصلی

اگر شما نیز از آن دسته دارندگان سخت‌افزارهای مادربرد سری 100 کمپانی گیگابایت می‌باشید که قصد نصب و استفاده از نسخه هفتم سیستم‌عامل ویندوز بر روی رایانه شخصی خود را در سر دارد ممکن است به این مشکل برخورد کرده باشید که پیش از اجرای عملیات، پیغامی مبنی بر عدم شناسایی و یافتن سخت‌افزار فلش مموری نمایان شده و از ادامه پیشبرد روند نصب جلوگیری به عمل می‌آورد. مشکل فوق که تنها مختص به سیستم‌عامل ویندوز 7 می‌باشد زمانی بروز پیدا می‌کند که شخص مصرف‌کننده قصد دارد تا سیستم‌عامل را با استفاده از سخت‌افزار فلش مموری به نصب رسانده و علت اصلی آن نیز مستقیماً به عدم پشتیبانی ویندوز 7 از درایورهای راه‌انداز تراشه‌های کنترل‌گر درگاه‌های یو اس بی مادربرد بازگردانده می‌شود. سیستم‌عامل ویندوز 7 به دلیل پشتیبانی از رابط‌های بایوس UEFI، قابلیت جستجو و شناسایی تراشه‌های کنترل‌گر به کار رفته در ساختار سخت‌افزار مادربرد را حتی در محیط نصب نیز برخوردار می‌باشد؛ این مهم اگرچه نکات مثبت و مزیت‌های منحصربه‌فردی را با خود به ارمغان می‌آورد، اما از جمله معایب آن نیز می‌توان به ظهور مشکل فوق گردیده اشاره کرد.

gigabyte-100-series-motherboard-windows-7-driver-message

سخت‌افزارهای مادربرد سری 100 کمپانی گیگابایت به دلیل بهره‌مندی از نسخه به‌روز یافته‌ای از درایورهای راه‌انداز تراشه‌های کنترل‌گر درگاه‌های یو اس بی همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد اغلب در هنگام نصب سیستم‌عامل ویندوز 7 با استفاده از فلش مموری، پیغام‌های خطای مختلفی را به کاربر ارائه می‌دهد که دلیل اصلی آن را نیز می‌توان در عدم شناسایی تراشه‌های کنترل‌گر و به دنبال آن عدم دسترسی به درگاه‌های نامبرده و فلش مموری متصله به آن‌ها جستجو نمود. یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه‌حل‌های موجود جهت رفع مشکل معرفی گردیده و نصب موفقیت‌آمیز ویندوز 7 استفاده از دیسک‌های فیزیکی حاوی سیستم‌عامل و سخت‌افزار دیسک‌خوان است که دیگر جستجو و شناسایی درایورهای راه‌انداز را نیازمند نمی‌باشد، اما یکی دیگر از روش‌های مربوطه جهت دور زدن این مهم تزریق نسخه به‌روز یافته‌ای از درایورهای راه‌انداز در میان فایل‌های سیستم‌عامل پیش از اجرای روند نصب می‌باشد که در این مقاله آموزشی کوتاه به طریقه چگونگی انجام آن می‌پردازیم.

ابتدا سخت‌افزار فلش مموری مناسبی را به یکی از درگاه‌های یو اس بی رایانه دیگری متصل نمایید. لازم به ذکر نیست که گنجایش ذخیره‌سازی فلش مموری باید بیش از 4 گیگابایت باشد.

ابزار Windows Image را از طریق لینک مقابل دانلود و سپس از حالت فشرده‌ خارج کنید (دانلود).

به محل ابزار دانلودی مراجعه کرده و فایل اجرایی WindowsImageTool را بگشایید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره حاوی گزینه‌ها و منوهای نرم‌افزار نمایان می‌گردد.

حال بر روی منوی کشویی Source Path کلیک کرده و سپس پارتیشن مجازی حاوی فایل‌های ویندوز 7 را انتخاب نمایید. درصورتی‌که ویندوز در قالب یک فایل ISO می‌باشد مراحل ذیل را جهت تبدیل آن به یک پارتیشن مجازی دنبال نمایید، در غیر این صورت مستقیماً به مرحله بعد مراجعه کنید.

نرم‌افزار مقابل را دانلود کنید، از حالت فشرده خارج کرده و سپس به نصب آن بپردازید (دانلود).

بر روی فایل سیستم‌عامل دارای پسوند ISO یک‌مرتبه کلیک راست کرده و سپس گزینه Select drive letter and mount  را انتخاب کنید.

در پنجره جدید نمایان شده از طریق منوی کشویی موجود یک عبارت به پارتیشن مجازی نسبت داده و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید.

مشاهده می‌کنید که فایل ISO در قالب یک پارتیشن مجازی نمایان می‌شود.

windows-virtual-partition

اکنون پس از گزینش نماییدن مسیر پارتیشن دربردارنده فایل‌های سیستم‌عامل، از طریق منوی کشویی Destination Path سخت‌افزار فلش مموری را نیز انتخاب نمایید.

پس از اطمینان حاصل نماییدن از فعال بودن گزینه Add USB drivers to an offline Windows 7 image (وجود علامت تیک در مربع کوچک سمت چپ آن) بر روی کلید Start کلیک کرده و تا پایان روند عملیات شکیبا باشید.

پس از اتمام عملیات، سخت‌افزار فلش مموری را به رایانه شخصی که قصد تعویض سیستم‌عامل آن را در سر دارید متصل و روند نصب را مجدداً از نو اجرا نمایید.

gigabyte-usb-installation-tool

دستورالعمل گردآوری گشته در مقاله آموزشی فعلی همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد با تزریق نسخه به‌روز یافته از درایورهای راه‌انداز سخت‌افزارهای مادربرد سری 100 کمپانی گیگابایت در میان فایل‌های سیستم‌عامل ویندوز 7 آن را وادار می‌نماید تا از بررسی و شناسایی نسخه قدیمی درایورهای مربوطه جلوگیری به عمل آورده و به جویش فایل به‌روز شده مبادرت ورزد که این خود به عدم نمایش پیغام خطا در محیط نصب و در طی روند عملیات منتهی می‌گردد.