متن اصلی

تصور کنید که محصولی زیبا در پشت ویترین مغازه‌ای نظر شما را به خود جلب کرده و پس از تهیه و خریداری نمودن آن متوجه می‌شوید که به‌هیچ‌وجه انتظارات مربوطه را برطرف نساخته و زرق و برق آن تنها پوششی جهت جلوه‌گری و جذب مخاطبان بوده و در عمل از کارایی مناسب برخوردار نمی‌باشد. مطمئناً بازگردانی جنس و استرداد وجه در این‌گونه موارد اقدامی تقریباً عقلانی به می‌رسد، اما اجرای موفقیت‌آمیز آن به فاکتورهای فراوانی گره خورده است که در بسیاری از موارد فرد را از اقدام به آن باز می‌دارند. حال در این مقاله آموزشی کوتاه قصد داریم تا طریقه چگونگی استرداد بازی‌های رایانه‌ای و باز پس‌گیری وجه پرداختی برای محصولات خریداری شده از طریق فروشگاه بزرگ استیم (Steam) را با یکدیگر بیاموزیم که این روزها به دلیل کیفیت پایین برخی از محصولات توسعه یافته و یا عدم انتشار نسخه‌های دمو جهت آشنایی با محصول قبل از پیش خرید و تهیه نهایی محتوایی داغ به شمار می‌رود، اما پیش از پرداختن به مبحث موضوع رعایت نکات و پیش‌نیازهایی کاملاً ضروری می‌باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

خوشبختانه بستر نرم‌افزاری استیم سیستم بازپرداخت قدرتمند و سخاوتمندانه‌ای را در بطن خود پنهان ساخته است که استفاده از آن را لذت بخش می‌کند، اما این مهم نیز درست همانند بسیاری از مکانیسم‌های دیگر جهت جلوگیری از سوء استفاده و سودجویی برخی افراد از محدودیت‌هایی رنج می‌برد. عملکرد سیستم مذکور بر پایه شناسایی خودکار زمان خرید محصول و مدت زمان سپری شده جهت تجربه آن توسعه یافته است. فردی که قصد دارد تا بازی رایانه‌ای خریداری شده را پس داده و وجه پرداختی را در قالب پول و یا اعتبار مجازی استیم (Steam Wallet Credit) مجدداً دریافت کند باید در ابتدا محصول مورد نظر را در 14 روز پیشین (دو هفته) خریداری کرده و مدت زمان تجربه آن نیز از 2 ساعت تجاوز نکرده باشد. به‌عنوان‌مثال اگر شخصی بازی رایانه‌ای را خریداری کرده و پس از 20 روز قصد استرداد آن را در سر داشته باشد، متأسفانه سیستم فوق شامل حال وی نمی‌گردد؛ علاوه بر آن اگر فرد در بازه اشاره شده (به‌عنوان‌مثال در روز دهم) قصد استرداد محصول را داشته، اما مدت زمانی که به بازی کردن آن اختصاص داده است بیشتر از 2 ساعت می‌باشد (به‌عنوان‌مثال دو ساعت و نیم) مجدداً سیستم ممکن است تقاضای او را در اولویت قرار ندهد؛ اگرچه سیستم نامبرده اجازه ثبت درخواست استرداد وجه را حتی با وجود عدم رعایت نکات اشاره شده صادر می‌نماید، اما رعایت نکات فوق مهر تضمینی کاملاً صد در صدی در باز پرداخت کامل وجه بدون هیچ‌گونه کم و کاستی و سؤال و جواب‌های اضافی می‌باشد.

بازپرداخت وجه در قالب درج شماره‌حساب بانکی و واریز هزینه و یا افزایش اعتبار مجازی Steam Wallet صورت می‌پذیرد. علاوه بر آن سیستم فوق این قابلیت را نیز فراهم آورده است تا وجه استردادی را با استفاده از هر روشی که نسبت به پرداخت و تهیه محصول اقدام نماییده‌اید مجدداً دریافت کنید. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد عدم رعایت نکات اشاره شده در پاراگراف پیشین کمپانی Valve را از تضمین بازگشت تمام و کمال وجه منع می‌نماید، اما قابلیت ثبت درخواست در هر صورت فراهم است.

صرف نظر از رعایت موارد نامبرده، درصورتی‌که قصد دارید بازی خریداری شده را پس دهید ابتدا به بخش پشتیبانی وب‌سایت استیم به آدرس اینترنتی (Steam Support Website) مراجعه کرده و یا مستقیماً از طریق نرم‌افزار کلاینت استیم بر روی سربرگ Help و سپس گزینه Steam Support کلیک کنید. درصورتی‌که قصد دارید روند عملیات را با مراجعه به وب‌سایت ادامه دهید نخست باید به حساب کاربری خود وارد شوید.

help-steam-support-software-client

پس از مراجعه به بخش پشتیبانی استیم نخست محصولی را که قصد دارید به بازپرداخت آن اقدام نمایید انتخاب کنید. اگر اخیراً به اجرای بازی مورد نظر پرداخته‌اید عنوان آن را می‌توانید در بخش Recent Products در ابتدای صفحه مشاهده نمایید، در غیر این صورت به بخش Purchases مراجعه کنید.

steam-product-purchases

پس از مراجعه به بخش مربوطه مشاهده می‌نمایید که فهرستی از تمامی محصولاتی که در شش ماه گذشته مستقیماً از طریق فروشگاه استیم خریداری کرده‌اید نمایان می‌گردد. محصول مورد نظر را در فهرست یافته و سپس بر روی آن کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه دیگری دربردارنده گزینه‌هایی جهت ادامه روند عملیات ظاهر می‌شود.

steam-purchased-product

حال بر روی گزینه I would like a refund کلیک کرده و در صفحه جدید نمایان شده مبنی بر تعیین مشکلاتی که در بازی با آن‌ها مواجه شده‌اید مجدداً بر روی گزینه I’d like to request a refund کلیک کنید.

steam-refund-product

steam-refund-request

اکنون بستر نرم‌افزاری استیم در خواست شما را بررسی کرده و درصورتی‌که در چهارچوب پیش‌نیازهای مربوطه مبنی بر بازپرداخت قرار داشته باشید بلافاصله امکان انتخاب نحوه چگونگی استرداد وجه (حساب بانکی، اعتبار مجازی و …) را فراهم می‌آورد؛ اما اگر نکات پیشتر نامبرده رعایت نشده باشند پیغامی دربردارنده عدم بهره‌مندی از واجدیت شرایط جهت استرداد محصول نمایان گشته، اما روند ثبت درخواست همچنان ادامه پیدا می‌کند.

steam-eligible-refund-payment-method

اکنون پس از بررسی درخواست، صفحه دیگری به‌منظور توضیح دلیل خود جهت استرداد محصول نمایان می‌شود. ابتدا بر روی منوی کشویی Reason کلیک کرده و پس از انتخاب عنوان مناسب در کادر Notes پیغام کوچکی را نیز تایپ کنید. ذکر این نکته نیز ضروری است که این مرحله در ثبت و یا عدم ثبت درخواست استرداد هیچ تأثیری نداشته و تنها در جهت ارائه بازخوردی به شبکه استیم و توسعه‌دهندگان بازی می‌باشد.در نهایت پس از تعیین دلیل خود بر روی کلید Submit Request کلیک کنید؛ اکنون درخواست شما با موفقیت توسط سیستم بازپرداخت به کمپانی Valve ارسال شده و بلافاصله پیغامی مبنی بر این مهم نیز (ثبت موفقیت‌آمیز درخواست استرداد محصول) به پست الکترونیکی شما ارسال می‌گردد که توضیحات تکمیلی را می‌توانید در بطن آن مطالعه بفرمایید.

steam-refund-reason

صرف نظر از موافقت و یا عدم موافقت درخواست ارسالی مبنی بر استرداد محصول از جانب کمپانی استیم، ایمیل دیگری حاوی توضیحات مربوطه مجدداً برای شما ارسال می‌گردد. اگر تمامی پیش‌نیازهای پیشتر نامبرده رعایت شده و درخواست بازپرداخت در چهارچوب قوانین ارسال گشته باشد ایمیل ثانویه استرداد وجه بازی مورد نظر را در قالب رویه و روش انتخابی (شماره‌حساب بانکی، اعتبار مجازی استیم و یا …) به اطلاع شما می‌رساند. اکنون کافی است مجدداً نرم‌افزار کلاینت استیم را گشوده و سپس با مراجعه به بخش محصولات استردادی از موفقیت‌آمیز بودن عملیات مطلع شوید. ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که گزینه اعتبار مجازی استیم را به‌منظور استرداد محصول انتخاب نماییده باشید وجه ارسالی پس از گذشت 7 روز در حساب کاربری شما نمایان شده و قابل استفاده قرار می‌گیرد.

steam-product-refund-successfull

درحالی‌که سیستم بازپرداخت بستر نرم‌افزاری استیم مکانیسمی بسیار قدرتمند در کاهش ریسک خرید بازی‌های رایانه‌ای و تکریم مشتری و خدمات پس از فروش به شمار می‌رود، اما محدودیت‌های اعمالی در آن ممکن است به مذاق برخی از مصرف‌کنندگان خوش نیاید. متأسفانه بازی‌های تهیه شده از فروشندگان سوم شخص و خرده فروشان متفرقه و سپس افزودن آن‌ها در بطن نرم‌افزار استیم و فعال‌سازی آن‌ها از طریق کلید خریداری شده شامل حال سیستم فوق نشده و تنها محصولاتی که مستقیماً از طریق فروشگاه استیم تهیه شده‌اند از قابلیت استرداد برخوردار می‌باشند. علاوه بر آن اگر شخصی به‌صورت مکرر بازی‌های گوناگونی را خریداری کرده و سپس به استرداد آن‌ها اقدام کند ممکن است از جانب سیستم به‌عنوان یک فرد سودجو شناخته شده و دسترسی وی برای همیشه مسدود گردد.