متن اصلی

حتماً شما نیز تا به حال اصطلاح کدهای مخفی و استفاده از آن‌ها در تلفن همراه جهت دسترسی به تنظیمات پیشرفته و گوناگون را برای یک بار هم که شده شنیده‌اید. کدهای مخفی نامبرده در حالت کلی امکان دستیابی به قابلیت‌ها و تنظیماتی را فراهم می‌آورند که دسترسی به آن‌ها با استفاده از سیستم‌عامل تلفن همراه و رابط کاربری گرافیکی تعبیه گردیده در بطن آن ممکن نیست. کدهای نامبرده دروازه دیگری (هر چند کوچک و محدود) از نحوه چگونگی مدیریت دستگاه تلفن همراه را با خود به ارمغان می‌آورند. درحالی‌که بسیاری از دستورالعمل‌های مربوطه که تحت عنوان “کدهای بازجویی” مورد شناخت واقع می‌گردند هم‌اکنون در حالت گسترده‌تری از طریق منوی تنظیمات تلفن همراه و با استفاده از تعاملات معمول نظیر لمس، کلیک و … قابل دسترس بوده و محدودیت‌هایی از جمله تنها فعال‌سازی و غیرفعاسازی را نیز شامل نمی‌گردند، اما برخی از آن‌ها همچنان بنا به دلایلی از دید مصرف‌کننده پنهان بوده و امکان ایجاد تغییرات در آن‌ها به‌سادگی امکانپذیر نمی‌باشد که در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر چند نمونه از مهم‌ترین و پرکاربردترین کدهای مخفی تلفن‌های همراه هوشمند آیفون را می‌آموزیم.

درج کدهای مخفی که در ادامه قصد معرفی آن‌ها را در سر داریم به‌سادگی هر چه تمام صورت پذیرفته و استفاده از آن‌ها نیازی به حل معادلات چند مجهولی و یا تمسک جستن به نرم‌افزارهای سوم شخص حجیم ندارد؛ تنها کافی است برنامه پیش‌فرض شماره‌گیر (Phone) تلفن همراه را گشوده و سپس با تایپ کد مناسب در صفحه‌کلید و فشردن کلید برقراری اتصال تماس (Call)، به تغییر تنظیمات اقدام کنید.

حالت تست میدانی

یکی از معمول‌ترین کدهای مخفی موجود در بطن تلفن‌های همراه آیفون که در حالت عادی به شکلی دیگر و در قالبی بسیار محدود قابل مشاهده است حالت تست میدانی می‌باشد. دستورالعمل اشاره شده همان‌طور که از نام آن پیداست نمایشی بسیار دقیق‌تر از قدرت سیگنال دریافتی از آنتن‌های مخابراتی توسط تلفن همراه را با استفاده از اعداد و ارقام فراهم می‌آورد که در مقایسه با شمای پنج نقطه موجود در سمت چپ بالای صفحه نمایشگر دستگاه از دقت بسیار فراتری برخوردار است. جهت دستیابی به دستورالعمل نامبرده کافی است برنامه Phone تلفن همراه را گشوده و با شماره‌گیری عبارت *#12345#3001* به صفحه تنظیمات مربوطه مراجعه نمایید؛ مشاهده می‌کنید که مکانیسم نمایش‌دهنده قدرت سیگنال دریافتی در قالب شناساگری عددی در سمت چپ بالای صفحه نمایشگر ظاهر می‌گردد. اکنون کافی است تلفن همراه خود را در دست گرفته و با سپس با قدم زدن در منزل و یا محل کار خود، نقطه‌ای که دریافت سیگنال در آن با قدرت بیشتری صورت می‌پذیرد را پیدا کنید.

iphone-field-test-mode-intrrogation-code

انسداد تماس‌های خروجی

یکی دیگر از کدهای مخفی مربوطه که دستیابی به تنظیماتی را فراهم می‌آورد که در حالت عادی امکان تغییر آن‌ها با استفاده از منوی تنظیمات سیستم‌عامل امکان‌پذیر نمی‌باشد انسداد تماس‌های خروجی است. همان‌طور که می‌دانید تمامی تماس‌های برقرار گشته از یک دستگاه تلفن همراه در دو دسته تماس‌های ورودی (دریافتی) و تماس‌های خروجی (ارسالی) طبقه‌بندی می‌شوند. دستورالعمل اشاره شده در ادامه با انسداد تمامی تماس‌های خروجی تلفن همراه این قابلیت را فراهم می‌آورد تا فرد استفاده کننده به‌هیچ‌عنوان نتواند با استفاده از دستگاه فرستنده (تلفن همراه موجود در دست شما) تماسی را محقق ساخته یا به‌عبارتی‌دیگر به دیگران زنگ بزند.

 استفاده از کد مخفی فوق نیازمند تعیین و تنظیم گذرواژه‌ای جهت محافظت از تلفن همراه در برابر برقراری تماس یا به‌عبارتی‌دیگر قفل نماییدن سیم‌کارت (SIM Card PIN) نمی‌باشد. کافی است مجدداً همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد برنامه Phone تلفن همراه را گشوده و سپس با شماره‌گیری دستورالعمل #123*33* به فعال‌سازی آن اقدام کنید. ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که گذرواژه‌ای را جهت محافظت از سیم‌کارت تنظیم کرده و یا به‌عبارتی‌دیگر سیم‌کارت هم‌اکنون قفل می‌باشد (قفل بودن سیم‌کارت بدان معنی است که در هر بار راه‌اندازی مجدد، تلفن همراه رمز عبوری را جهت فعال‌سازی قابلیت برقراری تماس، ارسال پیامک، استفاده از اینترنت همراه و به‌صورت کلی هرگونه خدماتی که نیازمند سیم‌کارت است از کاربر درخواست می‌کند)، عبارت 123 را دستورالعمل فوق با گذرواژه امنیتی قفل سیم‌کارت جایگزین نمایید. درصورتی‌که سیم‌کارت قفل نمی‌باشد کافی است هر مقدار عددی (عدد انتخابی به‌هیچ‌عنوان مهم نیست) که می‌خواهید را جایگزین عبارت 123 کنید. مشاهده می‌نمایید که بلافاصله دستورالعمل فعال شده و تمامی تماس‌های خروجی تلفن همراه مسدود می‌شوند.

iphone-call-barring-interrogation-code

جهت غیر فعال‌سازی دستورالعمل نامبرده و صدور مجوز جهت برقراری مجدد تماس‌های خروجی کافی است دستورالعمل #123*33# را شماره‌گیری نمایید. مجدداً عبارت 123 را در صورت نیاز با گذرواژه امنیتی سیم‌کارت تعویض کنید.

iphone-call-barring-disable-interrogation-code

درصورتی‌که هم‌اکنون از فعال بودن و یا نبودن سیستم انسداد تماس‌های خروجی اطلاع نداشته و قصد دارید وضعیت آن را بررسی نمایید کافی است دستورالعمل #33#* را در صفحه‌کلید برنامه شماره‌گیر تلفن همراه وارد کرده و سپس کلید سبز رنگ برقراری تماس را بفشارید.

کدهایی که در ادامه قصد معرفی آن‌ها را در سر داریم در مقایسه با نمونه‌های فوق از اهمیت کمتری برخوردار بوده و بدون نیاز به درج آن‌ها در صفحه کلید برنامه شماره‌گیر، با استفاده از منوی تنظیمات تلفن همراه نیز قابل تغییر می‌باشند. دستورالعمل‌های ذیل تنها وسیله‌ی دیگری جهت تغییر برخی از تنظیمات محدود تلفن همراه در مواقع لزوم را فراهم آورده و برخی از آن‌ها ممکن است به‌هیچ‌عنوان مورد تمسک قرار نگیرند.

مخفی سازی هویت فرد تماس گیرنده (Caller ID)

درصورتی‌که قصد دارید هویت خود را در هنگام برقراری تماس با دیگران (تماس‌های خروجی) مخفی ساخته و به‌گونه‌ای پنهان اقدام به عمل نامبرده کنید کافی است دستورالعمل #31#* را در برنامه شماره‌گیر وارد کرده و سپس کلید برقراری تماس را بفشارید. این عمل هویت فرد را مخفی ساخته و شخص تماس گیرنده به جای مشاهده شماره ورودی، عبارت Unknown را بر روی Caller ID دستگاه خود (تلفن همراه و یا منزل) دریافت می‌کند.

iphone-calling-line-id-restriction-interrogation-code

فعال‌سازی و تغییر تنظیمات کد مخفی معرفی گردیده بدون نیاز به استفاده از برنامه شماره‌گیر و با مراجعه به مسیر Settings > Phone > Show my Caller ID در منوی تنظیمات تلفن همراه نیز به‌صورت گرافیکی امکان‌پذیر است.

درصورتی‌که قصد دارید تنظیمات مخفی سازی هویت برقراری تماس را فعال نکرده، اما به‌صورت پنهان تنها با فرد به خصوصی تماس حاصل کنید کافی است عبارت 123456789#31# را شماره‌گیری نمایید. لازم به ذکر نیست که عبارت 123456789 باید با شماره مقصد جایگزین گردد.

فعال‌سازی حالت انتظار تماس‌های ورودی (Call Waiting)

حالت انتظار تماس‌های ورودی در حالت کلی سرویسی جهت آگاه‌سازی فرد استفاده کننده از یک خط تلفن می‌باشد، به این صورت که اگر شخص هم‌اکنون در حال صحبت با فرد دیگری بوده و تماسی را دریافت می‌کند، به جای آنکه پیغام “تلفن همراه مشترک مورد نظر مشغول می‌باشد” به فرد برقرار کننده تماس ارجاع شود، تماس وی در صف انتظار قرار داده شده و سپس اعلانی به فرد صاحب خط که هم‌اکنون در حال صحبت با شخص دیگری می‌باشد منتقل می‌شود. فرد صاحب خط با توجه به اهمیت موضوع می‌تواند بدون آنکه تماس خود را قطع کند، فرد اول را در صف انتظار قرار داده و سپس به صحبت با شخص ثانویه اقدام کند.

درصورتی‌که قصد دارید سرویس نامبرده را با استفاده از کدهای مخفی تلفن همراه فعال کنید کافی است دستورالعمل #43* را شماره‌گیری نماییده و غیر فعال‌سازی آن نیز با شماره‌گیری عبارت #43# انجام می‌پذیرد. اگر از وضعیت فعلی سرویس حالت انتظار اطلاع ندارید دستورالعمل #43#* را شماره‌گیری نمایید. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که قابلیت تغییر تنظیمات سرویس فوق با مراجعه به مسیر Settings > Phone > Call Waiting در منوی تنظیمات تلفن همراه نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

iphone-call-waiting-interrogation-code

حمل و نقل تماس‌های ورودی (Call Forwarding)

ویژگی حمل و نقل تماس‌های ورودی یا به‌عبارتی‌دیگر منحرف‌سازی تماس (Call Diversion) که تحت عنوان مختصر دایورت نیز شناخته می‌شود همان‌طور که از نام آن پیداست سرویسی جهت هدایت تماس‌های ورودی یک پایانه به پایانه‌ای دیگر می‌باشد که امروزه به‌صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درصورتی‌که قصد دارید سرویس حمل و نقل تماس‌های دریافتی را در مواقع لزوم فعال کنید کافی است دستورالعمل #123456789*67* (عبارت 123456789 را با شماره‌ای که قصد دارید تمامی تماس‌های ورودی به آن منتقل شوند جایگزین کنید) را شماره‌گیری نمایید. غیرفعاسازی سرویس فوق با استفاده از شماره‌گیری دستورالعمل #67# صورت می‌پذیرد. ذکر این نکته نیز ضروری است که کد مخفی فوق تنها زمانی به انتقال تماس‌های ورودی اقدام می‌کند که خط تلفن مشغول باشد.

نمایش شماره خط تماس گیرنده

درصورتی‌که قصد دارید دستگاه تلفن همراه شماره پایانه تماس گیرنده را (فردی که با شما تماس گرفته است) هنگام دریافت تماس بر روی صفحه نمایشگر ظاهر سازد کافی است دستورالعمل #30#* را همانند قدم‌های پیشین مجدداً شماره‌گیری نمایید. این مهم که در حالت پیش‌فرض روشن می‌باشد زمانی که فرد تماس گیرنده تنظیمات مخفی سازی هویت خود را فعال نماییده باشد دیگر کاربری نداشته و قابلیت دریافت و نمایش اطلاعات وی را ندارد.

دستورالعمل‌های معرفی گردیده در مقاله آموزشی فعلی از جمله مهم‌ترین و کاربردی‌ترین کدهای مخفی مورد استفاده در تلفن‌های همراه آیفون می‌باشند. تعداد کدهای مخفی موجود در دنیای پهناور شبکه‌های مخابراتی و سخت‌افزارهای برقرار ساز تماس‌های صوتی تنها محدود به شش نمونه فوق نشده و بسیار فراتر از آن‌هامی‌باشند. درحالی‌که برخی از کدهای گوناگون تنها مختص به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی و ارتباط از راه دور (در کشور ایران می‌توان به شرکت‌هایی از جمله ایرانسل، همراه اول، رایتل و تالیا اشاره کرد) شده و برخی دیگر نظیر #06#* نیز به‌صورت همگانی در تمامی تلفن‌های ساخته کمپانی‌های مختلف حاضر می‌باشند، نمونه‌های معرفی گردیده در نوشته فعلی تنها به سخت‌افزارهای آیفون و سیستم‌عامل iOS محدود می‌گردند.