متن اصلی

بدون شک یکی از مهم‌ترین قدم‌های موجود در سفارشی‌سازی سیستم‌عامل ویندوز و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازمه جهت استفاده صحیح و مناسب از آن نصب انواع نرم‌افزارهای گوناگون و تمسک جستن به آن‌ها جهت رفع نیازمندی‌های مختلف می‌باشد که در تجلی اساس کارکرد محصول فوق تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده است. اگرچه روند نصب نرم‌افزارها و برنامه‌های متفاوت در عصر نوین فعلی و به لطف پای در میدان گذاشتن رابط‌های کاربری گرافیکی به راحتی آب خوردن و حتی آسان‌تر از آن نیز صورت می‌پذیرند، اما گاهی اوقات بروز برخی از خطاهای ناخواسته در هنگام روند عملیات و عدم رعایت پیش‌نیازهایی به‌خصوص در اختصاص مدت زمانی هنگفت جهت رفع زائده و هدر رفت بیهوده ارزشمندترین گوهر اعطایی به انسان یعنی وقت و زمان بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

همان‌طور که مستحضر هستید یکی از بنیادی‌ترین بخش‌های تشکیل‌دهنده زیرساخت‌های برنامه‌نویسی سیستم‌عامل ویندوز که در ایجاد بسترهای لازمه جهت کارکرد تقریباً تمامی برنامه‌ها و خدمات نصبی گوناگون بسیار مثمر الثمر واقع می‌گردد چهارچوب دات نت یا به‌عبارتی‌دیگر دات نت فریم‌ورک (NET Framework.) می‌باشد. فناوری نامبرده که در حالت کلی دربردارنده مجموعه‌ای از کتابخانه‌های کنترلی و منابع طراحی جهت ساخت، گسترش و اجرای انواع نرم‌افزارها و سرویس‌های اینترنتی مبتنی بر زبان برنامه‌نویسی XML می‌باشد تقریباً تمامی اعمال صورت پذیرفته در سیستم‌عامل را هدایت نموده و وجود آن به‌منظور نه تنها کارکرد، بلکه اجرای حتی ساده‌ترین برنامه‌های توسعه یافته نیز کاملاً ضروری می‌باشد. اگرچه دسترسی به فایل نصبی بسته زیرساختی معرفی گردیده از طریق شبکه پهناور اینترنت میسر بوده و روند نصب آن نیز همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد به لطف رابط‌های کاربری گرافیکی به سادگی صورت می‌پذیرد، اما بروز برخی از خطاهای گوناگون در طی  عملیات اجتناب‌ناپذیر است. یکی از معمول‌ترین مشکلات ایجادی در هنگام روند نصب نسخه چهارم بسته دات نت فریم‌ورک (NET Framework 4.) که علت اصلی بروز آن نیز مستقیماً به مکانیسم به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل ویندوز بازگردانی می‌گردد خطای HRESULT: 0xc8000222 می‌باشد که درست پیش از اتمام و به پایان رسیدن عملیات نمایان گشته و از پیشرفت ادامه روند نصب جلوگیری به عمل می‌آورد.

hresult-0xc8000222-error

مکانیسم به‌روزرسانی خودکار منابع سیستم‌عامل به‌صورت خودکار از پرونده‌ای تحت عنوان Software Distribution که موقعیت آن نیز در شاخه اصلی فایل‌ها و منابع ویندوز واقع گشته است به‌منظور انجام عملیات مربوطه بهره می‌جوید، اما گاهی اوقات مشکلاتی نظیر دریافت ناقص برخی از بسته‌های به هنگام سازی و یا دگرگونی ناخواسته انجام پذیرفته در رجیستری سیستم‌عامل پرونده نامبرده را قفل (حالت Read-Only) و قابلیت ایجاد هرگونه تغییرات در بطن آن را سلب می‌نماید. ازآنجایی‌که فناوری زیرساختی دات نت فریم‌ورک نیز بخشی از بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل ویندوز به شمار رفته و پیش از به پایان رسیدن عملیات پرونده فوق را جهت آگاهی از برخی خواص و ویژگی‌های فعلی بررسی می‌نماید، بنابراین قفل بودن آن به عدم اتمام روند نصب و بروز خطای اشاره شده منتهی می‌گردد.

مرتفع سازی مشکل نامبرده با تمسک جستن به رویه و روش‌های گوناگونی صورت می‌پذیرد که از جمله ساده‌ترین آن‌ها می‌توان به حذف پرونده فوق و سپس تشکیل مجدد آن توسط مکانیسم سیستم‌عامل اشاره نمود، اما اجرای این مهم به سبب عدم قابلیت نوشت اطلاعات و به دنبال آن بروز خطا در پاک نماییدن دستی آن به آسانی امکان‌پذیر نمی‌باشد که در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه انجام آن را می‌آموزیم. پیش از پرداختن به مبحث آموزشی ذکر این نکته ضروری است که بروز خطای  HRESULT: 0xc8000222 در حالت کلی تنها مختص سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 و نسخه‌های منتشره پیش از آن می‌باشد، زیرا سیستم‌عامل‌های ویندوز 8 و 10 به دلیل برخورداری از بسته زیرساختی دات نت فریم‌ورک 4 در حالت پیش‌فرض به‌هیچ‌عنوان به نصب مجدد آن نیازی نداشته و خطای فوق نیز تنها هنگام پیشبرد روند عملیات نصب بسته مذکور بروز پیدا می‌کند.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Esc را فشرده و سپس در پنجره مدیریت وظایف نمایان گردیده پس از کلیک بر روی منوی File گزینه Run new task را انتخاب کنید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره کوچک اجرای مستقیم برنامه‌ها و اسناد مختلف نمایان می‌گردد.

در پنجره کوچک نمایان گردیده پس از فعال نمودن گزینه “Create this task with administrative privileges” در کادر درج اسناد قابل مشاهده عبارت cmd را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که پایانه اجرای مستقیم اسناد و اطلاعات سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

cmd-run-command

حال در پنجره اجرای مستقیم اسناد دستور net stop WuAuServ را تایپ و سپس کلید اینتر را بفشارید. مشاهده می‌کنید که بلافاصله مکانیسم به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل ویندوز غیرفعال می‌گردد.

net-stop-WuAuServ

اکنون کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده (پنجره Run) عبارت %windir% را تایپ کنید؛ مشاهده می‌کنید که شاخه اصلی دربردارنده فایل‌های حیاتی سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

win-directory

اکنون پرونده SoftwareDistribution را یافته و سپس نام آن را به هر چیزی تغییر داده (با انتخاب آن و سپس فشردن کلید F2 موجود بر روی صفحه‌کلید) و یا پاک نمایید. پیشنهاد می‌گردد به‌منظور برخورداری از نسخه پشتیبان از پوشه فوق حدالامکان آن را پاک نکرده و تنها به تغییر عنوان مبادرت ورزید.

win-directory-software-distribution-folder

مجدداً به پنجره اجرای مستقیم اسناد بازگشته و سپس دستور net start WuAuServ را تایپ کنید؛ مشاهده می‌کنید که مکانیسم به‌روزرسانی خودکار سیستم‌عامل دو مرتبه فعال می‌گردد.

net-start-WuAuServ

اکنون فایل اجرای بسته زیرساختی دات نت فریم‌ورک 4 را اجرا و مراحل نصب آن را مجدداً دنبال نمایید. مشاهده می‌کنید که عملیات با موفقیت پایان پذیرفته و خطای ذکر شده دیگر نمایان نمی‌گردد. اگر مشکل فوق همچنان برقرار است یک مرتبه رایانه شخصی را راه‌اندازی مجدد نمایید. درصورتی‌که به هر دلیل اجرای دستورالعمل معرفی گشته و رویه و روش فوق برای شما میسر نمی‌باشد ابتدا فایل انتهای مطلب را دانلود و پس از کلیک راست بر روی آن و انتخاب گزینه Run as administrator  (ابتدا فایل را از حالت فشرده خارج کنید) مجدداً روند نصب بسته مذکور را از سر بگیرید. فایل نامبرده تنها یک پرداخت رجیستری بسیار ساده می‌باشد که تمامی مراحل پیشتر اشاره گردیده را به‌صورت کاملاً خودکار و تنها با اجرای مستقیم آن به انجام رسانده و هیچ‌گونه مشکل دیگری را به سبب دگرگونی رجیستری سیستم‌عامل و یا … به خود اختصاص نمی‌دهد.

دانلود فایل مرتفع ساز خطای HRESULT: 0xc8000222 هنگام روند نصب بسته زیرساختی دات نت فریم‌ورک 4