متن اصلی

هنگامی‌که صحبت از تایپ متون مختلف و سپس انتقال آن‌ها به رایانه شخصی به میان می‌آید بلافاصله تصویر سخت‌افزار صفحه‌کلید در ذهن بسیاری از افراد شکل می‌گیرد که با برخورداری از تعداد فراوانی کلید متفاوت عملیات درج نوشته را بسیار آسان نموده و فرآیند تایپ را با سرعت زیادی همراه می‌سازد. سخت‌افزار اشاره شده با اتصال مستقیم به رایانه شخصی و سپس ایجاد کدهای دودویی گوناگون هنگام فشردن کلیدهای مختلف به درج واج‌های تشکیل‌های دهنده کلمات و سپس ترکیب آن‌ها با یکدیگر به‌منظور ایجاد جمله توسط نرم‌افزار و یا مکانیسم ویرایشگر مربوطه پرداخته و طراحی منحصربه‌فرد آن و درعین‌حال فراهم آوردن محدوده وسیعی از کاراکترهای گوناگون در انواع زبان‌های متفاوت آن را از دیرباز تاکنون میهمان رایانه‌های شخصی نموده است، اما در برخی از دستگاه‌های مختلف (به‌عنوان‌مثال تلفن همراه هوشمند) به دلیل محدودیت در استفاده سخت‌افزاری از صفحه‌کلید و یا عدم وجود منابع جهت در برگیری آن توسعه‌دهندگان را الزام به استفاده از روش‌های دیگری جهت ایجاد بستر مناسب جهت تایپ متون می‌نمایند (به‌عنوان‌مثال صفحه‌کلید لمسی و نمایان شده بر روی نمایشگر تلفن همراه به‌منظور درج نوشته‌).

touch-screen-keyboard

نسخه چهارم کنسول محبوب کمپانی سونی که تحت عنوان پلی‌استیشن 4 شناخته شده نمونه دیگری از دستگاه‌های نامبرده به شمار می‌رود که به دلیل عدم بهره‌مندی از سخت‌افزار صفحه‌کلید در حالت پیش‌فرض، متکی به دسته کنترل‌گر DualShock 4 و رابط صفحه‌کلید مجازی نمایان گشته بر روی صفحه نمایشگر (به‌عنوان‌مثال تلویزیون) به‌منظور تایپ متون گوناگون و ایجاد بستر مناسب می‌باشد. اگر شما نیز تاکنون به درج نوشته و یا سطری با استفاده از کنسول خود اقدام نماییده باشید حتماً می‌دانید که سیستم‌عامل دستگاه هنگامی‌که تمرکز رویداد در داخل کادر تایپ متنی (نظیر نوار درج آدرس‌های اینترنتی، ایجاد پیام‌هایی جهت ارسال به دوستان، ذخیره‌سازی یادداشتی و …) قرار می‌گیرد به‌صورت خودکار صفحه‌کلید مجازی را بر روی نمایشگر ظاهر می‌کند که نشانگر موجود در آن با فشردن کلیدهای جهت نمای دسته کنترل‌گر حرکت نموده و سپس قرارگیری آن بر روی حرف مورد نظر و فشردن کلید مربوطه به درج آن در کادر متنی منتهی می‌شود.‌ مطمئناً چنین بستری جهت تایپ نوشته‌های گوناگون سختی‌های خاص خود را به همراه داشته و علاوه بر سرعت بسیار پایین ایجاد کلمات، در افزایش استهلاک و خرابی کلیدهای جهت نمای دسته کنترل‌گر نیز تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد.

خوشبختانه سنسورهای تعبیه شده در دسته کنترل‌گر DualShock 4 قابلیتی را که تحت عنوان “تایپ حرکتی” شناخته می‌شود به‌منظور تسهیل در عملیات تایپ و درج سریع‌تر و آسان‌تر متون مختلف فراهم می‌آورد که در ابتدا شاید اندکی غیر متعادل به نظر رسیده، اما با گذشت زمان و مقداری تمرین و قلق گشایی آن در ایجاد حالتی جهت حرکت نشانگر صفحه‌کلید مجازی بدون نیاز به فشردن چندین باره کلیدهای جهت نمای کنترل‌گر بسیار مثمر الثمر واقع می‌شود. مکانیسم مذکور با استفاده از سنسورهای ژیروسکوپ و شتاب سنج موجود در بطن دسته کنترل‌گر متناسب با حرکات دست فرد جنبش‌های مربوطه را شناسایی کرده و سپس با تبدیل آن‌ها به سیگنال‌های الکتریکی به حرکت نشانگر تایپ صفحه‌کلید می‌پردازد، به این صورت که هنگامی‌که فرد دست خود را به سمت راست حرکت دهد، نشانگر نامبرده نیز به سمت راست منتقل شده و تغییر جهت جنبش نیز به دگرگونی نقل‌مکان اشاره‌گر منتهی می‌شود. در واقع قابلیت فوق به فرد این امکان را می‌دهد تا تنها با استفاده از حرکت دسته کنترل‌گر به انتقال نشانگر تایپ اقدام نماییده و از این طریق به تایپ متون بپردازد.

gesture-typing-mechanism

استفاده از مکانیسم معرفی گردیده نیازی به فعال‌سازی گزینه به خصوصی نداشته و با فشردن کلید مناسب بلافاصله اجرا می‌شود. تنها کافی است هنگامی‌که تمرکز رویداد تایپ در کادر متنی قرار گرفته و صفحه‌کلید مجازی بر روی نمایشگر ظاهر گشته است، یک مرتبه کلید R3 (جوی استیک قرار گرفته در سمت راست دسته کنترل‌گر) را بفشارید، مشاهده می‌کنید که بلافاصله پنجره‌ای در بردارنده دستورالعمل‌های لازمه به‌منظور آشنایی با نحوه عملکرد قابلیت نامبرده بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌گردد.

dualshock4-r3-right-joystick

اکنون پنجره نمایان گردیده را با کلیک بر روی گزینه !Got it بسته و سپس به استفاده از مکانیسم بپردازید؛ مشاهده می‌کنید که حرکت دسته کنترل‌گر به سمت بالا و پایین، جلو و عقب مطابق با تصاویر به نمایش در آمده در صفحه دستورالعمل‌های آموزشی به حرکت و نقل‌مکان نشانگر تایپ صفحه‌کلید مجازی منجر می‌شود. حال به‌منظور تایپ متون گوناگون کافی است تنها نشانگر مذکور را حرکت داده و پس از قرارگیری آن بر روی حرف مورد نظر با فشردن کلید مربوطه به درج آن در کادر متنی اقدام کنید که این مورد همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد در افزایش سرعت تایپ و عدم فشردن چندین و چند باره کلیدهای جهت نمای دسته کنترل‌گر بسیار تأثیرگذار می‌باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که فشردن دوباره کلید R3 به بازگشت نشانگر تایپ به موقعیت اولیه آن منتهی می‌شود. درصورتی‌که قصد دارید قابلیت فوق را غیرفعال کرده و به تایپ متون با استفاده از روش سنتی بپردازید کافی است یکی از کلیدهای جهت نمای دسته کنترل‌گر را بفشارید؛ مکانیسم به‌صورت خودکار غیرفعال شده و عملکرد پیش‌فرض سیستم‌عامل مجدداً فراخوانی می‌گردد.

gesture-typing

قابلیت معرفی گشته در مقاله ترفندی فعلی شاید در ابتدا اندکی نامتعادل به نظر رسیده و کنترل و هدایت آن مقداری سخت باشد، اما استفاده از آن با گذشت زمان و آشنایی با نحوه عملکرد سنسورها و سرعت حرکت نشانگر تایپ با راحتی بسیار بیشتری صورت می‌پذیرد که تمسک جستن به آن را به الزامی هنگام تایپ انواع متون گوناگون در دستگاه کنسول پلی استیشن 4 مبدل می‌سازد.