متن اصلی

رابط میانی سیستم‌عامل و روند عملیات نصب آن که از دیرباز تاکنون به‌عنوان فاکتوری ویژه در تمایز میان افراد متخصص و عامه مطرح بوده و همچنان نیز به‌عنوان منبع درآمدی خودنمایی می‌کند همان‌طور که مستحضر هستید در عصر نوین امروزی بسیار سهل و آسان صورت پذیرفته و با طراحی و توسعه محیط‌های کاربری گرافیکی و عدم نیاز به نوشت انواع کدهای گوناگون دانش فراوانی را طلب نکرده و تنها با فشردن چند کلید به سرعت انجام می‌پذیرد؛ اما بااین‌حال بروز برخی از خطاهای ناخواسته مختلف و ضررهای جبران‌ناپذیر نهان در پشت پرده آن‌ها به‌منظور مرتفع سازی و تمسک جستن به اشخاص دارای مهارت‌های ویژه اجتناب‌ناپذیر بوده و همچنان نیز قربانیان متفاوتی را در دام خود گرفتار می‌سازد. با پیشرفت فناوری و افزایش چشمگیر گنجایش ذخیره‌سازی دیسک‌های سخت و علاوه بر آن پای در میدان گذاشتن سخت‌افزارهای مبتنی بر ساختار EFI و رابط‌های فریمور یکپارچه یا به‌عبارتی‌دیگر UEFI، طراحی و توسعه قالبی به‌منظور بخش‌بندی میزان حجم نگهداری دیسک‌های نامبرده و پشتیبانی از فناوری‌های نوین مربوطه به‌عنوان عاملی بازدارنده کاملاً احساس می‌گردد که این مهم را می‌توان با توسعه ساختار پارتیشن‌بندی GPT در حال حاضر مرتفع تلقی نمود؛ اما استفاده از تمامی ویژگی‌های معرفی گردیده بدون شک نیازمند رعایت پیش‌نیازهایی می‌باشد که یک نمونه از آن‌ها هنگام نصب سیستم‌عامل بروز پیدا کرده و فرد را دچار سردرگمی می‌نماید.

سیستم‌عامل ویندوز 7 و نسخه‌های منتشره پیش از آن در حالت پیش‌فرض تنها از ساختار پارتیشن‌بندی MBR پشتیبانی نموده و در صورت میزبانی دیسک سخت از قالب GPT، پیغامی را مبنی بر تغییر ساختار تشکیل‌دهنده در هنگام روند عملیات نصب نمایان می‌سازد، این مهم در سیستم‌عامل‌های ویندوز 8 و 10 دقیقاً عکس حالت نامبرده برقرار بوده و در صورت بهره‌مندی دیسک سخت از ساختار MBR با نمایش پیغامی به‌منظور تغییر قالب از ورود به مرحله پسین عملیات جلوگیری به عمل می‌آورد. مورد فوق شاید در نگاه کلی آن‌چنان مهم و گسترده به نظر نرسد، اما مشکل هنگفت زمانی خودنمایی می‌کند که از بین روی تمامی اطلاعات ذخیره گشته در بطن سخت‌افزار دیسک سخت باید در دستور کار قرار بگیرد؛ زیرا عدم قابلیت استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت بخش‌بندی در هنگام نصب سیستم‌عامل و تغییر ساختار پارتیشن با استفاده از تایپ دستورات مربوطه در پایانه CMD نیازمند حذف تمامی پارتیشن‌ها و یک دست نمودن گنجایش نگهداری دیسک سخت می‌باشد که این خود همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد حذف تمامی اسناد و اطلاعات مهم و حیاتی را به دنبال دارد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر رویه و روشی را می‌آموزیم تا با استفاده از آن بدون نیاز به تغییر ساختار پارتیشن سخت‌افزار دیسک سخت به آسانی بتوان عملیات تعویض و نصب ویندوز را صورت و مشاکل ایجادی را مرتفع ساخت.

ابتدا نرم‌افزار Rufus را از طریق لینک مقابل دانلود و سپس بر روی رایانه شخصی دیگری قرار دهید (دانلود نرم‌افزار Rufus).

یک سخت‌افزار فلش مموری با برخورداری از حجمی برابر با هشت گیگابایت را به یکی از درگاه‌های یو اس بی رایانه میزبان نرم‌افزار نامبرده متصل سازید.

پس از اجرای موفقیت آمیز نرم‌افزار مذکور ابتدا سخت‌افزار فلش مموری صحیح متصله به یکی از درگاه‌های یو اس بی رایانه شخصی را با استفاده از منوی کشویی Device انتخاب و سپس مرحله پسین را اجرا نمایید. دستورالعمل گردآوری گشته در مقاله آموزشی فعلی همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد از بین روی تمامی اطلاعات ذخیره گشته در فلش مموری را به دنبال دارد، بنابراین پیشنهاد می‌گردد که در انتخاب سخت‌افزاری ورودی مناسب به‌منظور تمسک جستن در سایر قدوم نوشته دقت ویژه‌ای را به خرج دهید.

rufus-device-menu

اکنون فایل ایمیج حاوی سیستم‌عامل و دارای پسوند ISO را از طریق کلیک بر روی آیکون مربوطه انتخاب و سپس از فعال بودن گزینه Quick Format نیز اطمینان حاصل نمایید. گزینه اشاره گردیده تنها در جهت تسریع فرمت سخت‌افزار فلش مموری به کار گرفته شده و در اجرای وظایف دیگر هیچ‌گونه نقشی را به خود اختصاص نمی‌دهد.

rufus-windows-iso-file-select

پس از انتخاب فایل ایمیج حاوی منابع مورد نیاز سیستم‌عامل جهت افزودن قابلیت بوت به سخت‌افزار فلش مموری، با استفاده از منوی کشویی File System نوع ساختار داده مورد نیاز را بر روی گزینه NTFS قرار دهید.

rufus-ntfs-file-system

حال با عنایت به قالب پارتیشن‌بندی فعلی سخت‌افزار دیسک سخت (دیسکی که قصد نصب سیستم‌عامل بر روی آن را در سر دارید) و نسخه سیستم‌عامل انتخابی در مراحل پیشین (ویندوز7، ویندوز 8 و یا ویندوز 10) با استفاده از منوی کشویی Partition scheme and target system type نوع طرح کلی و تمهید ساخت فلش مموری به‌منظور افزودن قابلیت بوت به آن را گزینش نمایید. همان‌طور که مستحضر هستید کمپانی مایکروسافت ویژگی پشتیبانی از رابط‌های فریمور یکپارچه یا به‌عبارتی‌دیگر UEFI را در نسخه سیستم‌عامل‌های ویندوز 8 به پس گنجانده و ازآنجایی‌که این مهم به سخت‌افزارهایی با برخورداری از ساختار EFI به‌منظور پیاده‌سازی نیازمند بوده و در حالت پیش‌فرض نیز تنها قابلیت نصب بر روی ساختار پارتیشن‌بندی GPT را دارا می‌باشد (درصورتی‌که گزینه پشتیبانی از حالت Legacy در رابط بایوس سخت‌افزار مادربرد غیرفعال باشد)، بنابراین عدم انتخاب گزینه ورودی مناسب در قدم فعلی و گزینش قالب اشتباه به نمایان‌سازی پیغام خطا در هنگام روند نصب سیستم‌عامل منتهی می‌گردد.

درصورتی‌که ساختار پارتیشن‌بندی سخت‌افزار دیسک سخت هم‌اکنون بر روی حالت MBR قرار داشته و سیستم‌عامل انتخابی به‌منظور نصب نسخه ویندوز 8 و 10 می‌باشد، نمایان‌سازی پیغام خطای تغییر قالب و قرارگیری آن بر روی حالت GPT در هنگام روند نصب ویندوز اجتناب‌ناپذیر است. جهت فائق آمدن بر مشکل نامبرده گزینه MBR partition scheme for UEFI را با استفاده از منوی کشویی پیشتر اشاره گردیده گزینش نمایید.

rufus-mbr-partition-scheme-for-uefi

درصورتی‌که ساختار پارتیشن‌بندی سخت‌افزار دیسک هم‌اکنون بر روی حالت GPT قرار داشته و سیستم‌عامل انتخابی به‌منظور نصب نسخه ویندوز 7 و ویرایش‌های عرضه گردیده پیش از آن می‌باشد، مجدداً نمایان‌سازی پیغام خطای تغییر قالب و قرارگیری آن بر روی حالت MBR در هنگام روند نصب ویندوز اجتناب‌ناپذیر است. برای این منظور نیز جهت فائق آمدن بر مشکل گزینه GPT partition scheme for UEFI را با استفاده از منوی کشویی پیشتر نامبرده گزینش نمایید.

rufus-gpt-partition-scheme-for-uefi

درصورتی‌که از نوع ساختار پارتیشن‌بندی فعلی سخت‌افزار دیسک سختی که قصد نصب سیستم‌عامل بر روی آن را سر دارید مطمئن نمی‌باشید ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت Diskpart را تایپ کنید. حال در پنجره مشاهده شده با تایپ دستور List Disk از نوع قالب ساختار دیسک مطمئن شوید. علامت ستاره کوچک موجود در ستون انتهایی فهرست سخت‌افزارهای ذخیره‌ساز نمایان گردیده و دارنده سر تیتر GPT نمایانگر نوع ساختار نامبرده و عدم وجود آن نیز حاکی از وجود ساختار MBR می‌باشد.

gpt-disk

در نهایت پس از اطمینان حاصل نماییدن از صحت تمامی گزینه‌های انتخابی و گزینش ورودی‌های مناسب بر روی کلید Start کلیک کرده و سپس تا پایان روند عملیات شکیبا باشید. مدت زمان به طول انجامیدن آماده‌سازی فلش مموری و افزودن قابلیت بوت به آن با عنایت به ویژگی‌هایی نظیر سرعت سخت‌افزار، حجم سیستم‌عامل، انتخاب گزینه فرمت سریع در مراحل پیشتر نامبرده و … متغیر می‌باشد. پس از به پایان رسیدن روند عملیات فلش مموری را به رایانه مورد نظر متصل و سپس مراحل نصب سیستم‌عامل را مجدداً آغاز نمایید؛ مشاهده می‌کنید که پیغامات خطای مربوطه منفصل و قابلیت نصب به راحتی فراهم می‌باشد.