متن اصلی

یکی از اتفاقات شایع و بسیار غیر منتظره در برخی اوقات، فراموش کردن رمز ورود به ویندوز می‌باشد، خصوصا زمانی که عجله‌ی زیادی برای انجام کارهای خود با رایانه شخصی دارید. اما نیاز نیست نگران باشید، با امتحان کردن چند راه‌کار ساده بنابر شرایط شما به راحتی خواهید توانست حتی پس از فراموش کردن رمز عبور وارد ویندوز شوید. توجه داشته باشید که راه‌کاری‌های ساده‌ای که در ادامه خواهند آمد، تنها برای حل مشکل شما نوشته شده‌اند و وب‌سایت سخت افزار هیچ گونه مسئولیتی در قبال سوء استفاده از این آموزش ندارد!

password forgotten

روش آنلاین

چنانچه به یک رایانه ویندوزی دیگر دسترسی دارید و ویندوزی که خریداری کردید یکی از سیستم عامل‌های ویندوز 8 و یا ویندوز 10 اورجینال می‌باشد، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت مایکروسافت و صفحه‌ی ریست پسورد  رمز عبور سیستم عامل خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید که این روش تنها زمانی کاربرد خواهد داشت که شما ویندوز 10 و یا ویندوز 8 خود را به صورت اورجینال تهیه کرده و یک حساب کاربری برای Login کردن به سیستم به صورت آنلاین از قبل تعریف کرده باشید. نهایتا با تکمیل کردن اطلاعاتی که مایکروسافت از شما درخواست می‌کند، رمز عبور جدید به ایمیل و یا شماره تلفن همراه شما بنا به نوع انتخابتان ارسال خواهد شد.

1 2

دسترسی به Safe Mode

روش بعدی که در ویندوزهای غیر اورجینال نیز جواب‌گو خواهد بود و نیازی به سیستم دیگر و دسترسی به اینترنت نیست، رفتن به حالت Safe Mode ویندوز می‌باشد. برای این کار ابتدا از صفحه‌ای که محل وارد کردن پسورد می‌باشد، از قسمت پایین صفحه‌ی نمایش گزینه‌ی پاور را انتخاب و سپس کلید Shift چپ از صفحه‌ی کلید را فشار دهید و گزینه‌ی Restart را انتخاب کنید. هنگامی که کامپیوتر Restart شد با یک صفحه موجه می‌شوید که دو گزینه‌ برای انتخاب دارد. شما بدون توجه به این گزینه‌ها کلید 4 یا F4 از صفحه کلید را چندین مرتبه بفشارید، خواهید دید که سیستم در حالت Safe Mode بالا خواهد آمد. در این حالت بدون نیاز به وارد کردن رمز عبور به کنترل پنل بروید و سپس وارد User Accounts و گزینه‌ی Change account type شوید. جهت دسترسی آسان‌تر به کنترل پنل می‌توانید با فشردن هم‌زمان کلیدهای ترکیبی Win⊞+X وارد آن شوید.

3

پس از برگزیدن Change account type، گزینه‌ی Manage Another Account و نهایتا Change Password را انتخاب نمائید و در این‌جا رمز عبور جدید خود را تعیین کنید. سپس سیستم را راه اندازی مجدد کرده و با وارد کردن پسورد جدید وارد محیط ویندوز شوید.

4 5 6

استفاده از دیسک یا فلش تعمیر کننده‌ی ویندوز

برای این کار دیسک یا فلش بوتیبلی که فایل‌های Repair را در آن دارید، وارد نمائید و سیستم را Restart کنید. قبل از بالا آمدن ویندوز با فشردن کلید F11 و یا مراجعه به بایوس که معمولا با کلید Del قابل دسترسی است، حافظه‌ی بوت را بر روی فلش یا دیسک حاوی فایل‌های Repair قرار دهید و سپس در صفحه‌ای که عبارت Press any key to boot from CD or DVD یک کلید را زده تا وارد بخش انتخاب ویندوز شوید.

7 8

پس از انتخاب ویندوز، Command Prompt را برگزینید. در این بخش نام درایوی که ویندوز در آن نصب شده است را به صورت مثلا :C تایپ کرده و اینتر بزنید. در مرحله‌ی بعدی windows\system32 سپس اینتر، در ادامه ren utilman.exe utilhold.exe را نوشته و اینتر کرده و نهایتا عبارت copy cmd.exe utilman.exe را تایپ و اینتر سپس در مرحله‌ی پایانی exit را نوشته و اینتر را بزنید. سپس قبل از بالا آمدن ویندوز، دیسک یا فلش حاوی فایل‌های تعمیر کننده را خارج کنید.

9 10

هنگامی که صفحه‌ی Sign-in رویت شد، از پایین سمت چپ صفحه‌ی نمایش Ease of Access را انتخاب کنید که در این حالت صفحه‌ی Command Prompt باز می‌شود. در این صفحه نام کاربری و رمز عبور جدید خود را جایگزین عبارت‌های yourusername و yournewpassword نمائید. سپس با نام کاربری و رمز عبور جدید خود، وارد ویندوز شوید.

11

پس از وارد شدن به ویندوز برای بازگردادندن فایل‌ها و اطلاعاتی که در بخش Command Prompt قبل از بوت تغییر دادیم، CMD را در Start تایپ کرده و آن را به صورت Run As Administrator اجرا کنید. سپس عبارت C:\windows\system32\utilhold.exe utilman.exe را تایپ و اینتر را بزنید.