متن اصلی

Ryzen 1800X (1)

پردازنده های سری Ryzen یک بار دیگر رکورد های اورکلاک را جابجا کردند، با این تفاوت که این بار این اتفاق توسط یک اورکلاکر ایرانی صورت پذیرفت. قبل از هر چیز بد نیست بدانید که کشور ایران نه تنها با واژه اورکلاک حرفه ای بی گانه نیست، بلکه جزو کشور های برتر این رشته هیجان انگیز نیز محسوب می گردد. کشور عزیزمان ایران در حالی در جایگاه سیزدهم دنیا قرار گرفته است که حتی نمی توان سطح امکانات و پشتیبانی برندهای تولید کننده از اورکلاکر های این عرصه را با سایر کشور های بزرگ جهان مقایسه کرد. بهتر است بگوییم به لطف این عزیزان کشورمان ایران می تواند حرف های زیادی در این رشته داشته باشد. برای ادامه مطلب با سخت افزار همراه باشید.

تقریبا چند سالی بود که کمپانی اینتل در بحث تولید ریز پردازنده های رده دسکتاپ یکه تاز این عرصه بود، تا اینکه رقیب دیرینه با اقدامی غیر منتظره خودی نشان داد. پردازنده های سری Ryzen با تعداد هسته بالا و قیمت خوب توانستند نظر اصحاب رسانه و حرفه ای های سخت افزار را به خود جلب کنند. این پردازنده ها قادرند در بحث پردازش های چند رشته ای به مراتب بهتر از رقیب خود عمل کرده و حتی از قیمت بسیار پایین تری نیز برخوردار باشند. این سطح از کارایی، اشتیاق و عطش اورکلاکر ها را برای کسب نتایج بهتر در نرم افزار های بنچمارک به همراه داشت. پس از جا به جایی رکورد ها توسط اورکلاکر سوئدی و المانی این بار نوبت به اورکلاکر ایرانی رسید. سعید مسلمی، اورکلاکر شماره یک ایران و تیم سخت افزار توانست پردازنده 8 هسته ای قدرتمند AMD Ryzen 7 1800X را تا فرکانس 5464MHz اورکلاک کند.

AMD-Ryzen-7-1800X

سعید مسلمی با نام کاربری !MR. DB، جهت اورکلاک این پردازنده را با استفاده از خنک کننده نیتروژن مایع تا رقم 196- درجه سانتی گراد خنک کرده است. مطمئنا اورکلاک این غول 8 هسته ای و رام کردن آن در فرکانسی نزدیک به 5.5 گیگاهرتز کاری بس دشوار خواهد بود و علاوه بر این مصائب، می بایست از یک مادربرد مطمئن بهره برد. مادربرد های سری کراسهیر Crosshair کمپانی مطرح ایسوس در نسل های گذشته توانسته اند بارها توانایی های خود را به رخ رقیبان بکشانند. سعید مسلمی هم اکنون در رتبه بندی وبسایت HWBOT.ORG رتبه ۴۱ در لیگ ELITE و در کل رتبه ی ۷۶ در بین بیش از ۱۰۰۰۰ اورکلاکر از سراسر دنیا را دارد. مادربرد ASUS ROG Crosshair VI Hero حاصل جدید ترین دستاورد کمپانی ASUS می باشد؛ که به وسیله آن می توان از نهایت قدرت و امکانات پردازنده های Ryzen استفاده کرد. مدار تغذیه قدرتمند، بایوس سفارشی، استفاده از قطعات با کیفیت سبب شده تا یک بار دیگه نام کراسهیر بر سر زبان ها بیوفتد. برای تامین توان نیز از پاور GP1350B-OC+ کمپانی گرین استفاده شده است که بارها کیفیت و توانایی های این برند خوشنام ایرانی به اثبات رسیده است.

مجموعه سخت افزار این افتخار بزرگ را به سعید مسلمی، اورکلاکر سخت کوش تیم اورکلاک سخت افزار و تمامی اصحاب حوزه IT ایران تبریک می گوید.

سیستم تست Oc rig:

AMD Ryzen r7 1800x

ASUS ROG Crosshair VI Hero

G.SKILL TrridentZ 3200 cl14

GREEN GP1350B-OC+

لینک نتیجه:

mr_db_cinebench___r11.5_ryzen_7_1800x_27.49_points

تصاویر اورکلاک:

Ryzen 1800X (1) Ryzen 1800X (3)
Ryzen 1800X (2)