متن اصلی

احتمالا شما مخاطب عزیز دقایقی در روز یا در طول هفته صرف گوش سپردن به موسیقی‌های مورد علاقه خود می‌کنید و یقینا تعداد زیادی از شما از تلفن همراه و هدفون برای این کار استفاده می‌نمائید. اگر از کیفیت پخش موسیقی توسط اسمارت فون و هدفون خود رضایت کافی ندارید و یا این که تمایل دارید صدای رساتر و با کیفیت‌تر بشنوید، این مقاله چگونگی افزایش کیفیت پخش موسیقی تلفن هوشمند شما را تنها با راهکاری ساده آموزش خواهد داد. برای اجرای این راهکار شما احتیاج به نرم افزار JetAudio Plus خواهید داشت که در انتها فایل مورد نظر پیوست خواهد شد. توجه داشته باشید که این آموزش اختصاصی گوشی‌های اندرویدی می‌باشد، اما کلیت انجام روش‌ها در هر نوع سیستم عاملی قابل پیاده سازی است.

JetAudio Plus

پس از دریافت و نصب برنامه‌ی JetAudio Plus، هدفون مورد نظر خود را به اسمارت فون متصل کنید و سپس وارد اپلیکشن شوید. از قسمت مشخص شده، وارد منوی برنامه نام‌برده شده و سپس به Sound Effects بروید. مجددا منویی دیگر باز شده که امکانات گسترده‌ی صوتی این نرم‌افزار قدرتمند را را به شما نشان می‌دهد. این بخش‌ها شامل Cristalizer ،Bongiovi DPS ،AM3D Audio Enhancer ،JetAudio Sound Effects و Equalizer می‌باشند و فیلد انتهایی نیز یک دید کلی از تنظیمات صوتی اعمال شده توسط شما را در اختیار قرار می‌دهد. نخست با مهم‌ترین بخش که Equalizer می‌باشد، آغاز می‌کنیم. قبل از شروع شما نیاز به چند سبک مختلف آهنگ دارید تا بتوانید از دقیق و بهینه بودن تنظیماتی که قرار است انجام دهید، اطمینان حاصل کنید. یک موسیقی پاپ می‌تواند برای تنظیمات اولیه مناسب باشد، پس ابتدا یک موزیک پاپ را پخش کنید و در همین حین وارد بخش تنظیمات شوید. پس از اینکه وارد اکولایزر شدید دکمه روشن کردن اکولایزر را بزنید تا هنگام تغییرات، بتوانید به صورت زنده نظارت داشته باشید. نخست بخش Preamp مشاهده می‌شود که این قسمت تنها باعث افزایش صدا و همچنین افزایش شدت اثر اکولایزر می‌شود که پیشنهاد ما این است که تا حد امکان تغییری در آن ایجاد نکنید و مقدار آن را بر روی 0 قرار دهید. افزایش این فاکتور در کنار بهبود قدرت صدا باعث کاهش کیفیت می‌شود. درست بالای فیلد Preamp یک منوی کشویی دیگر تعبیه شده که سبک‌های مختلف موسیقی و تنظیمات پیش‌فرض اکولایزر مناسب در آن دیده می‌شود که با لمس هر یک از این سبک‌ها، تنظیمات به طور خودکار انجام می‌شود که البته ما پیشنهاد می‌کنیم با انتخاب یکی از User ها که از 1 تا 4 در این منو دیده می‌شوند، تنظیمات شخصی و مورد پسند خود را با توجه به نوع هدفون خود اعمال کنید.

اگر دقت کرده باشید در کنار دکمه روشن کردن اکولایزر، یک کلید دیده می‌شود که داخل آن عبارت X‌ یا 2X نوشته شده است. با ضربه زدن بر روی این کلید، اکولایزر شما بسیار حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر شده و تعداد فیلدهای آن دو برابر می‌شود که نهایتا نتیجه‌ی آن دسترسی و کنترل بیشتر اکولایزر خواهد بود. هر فیلد اکولایزر دارای یک لغزنده می‌باشد که با جابجا کردن آن به سمت راست، تاثیر فرکانس مورد نظر یک اکولایزر خاص افزایش و با کشیدن به سمت چپ با منفی شدن عددی که بین 10- و 10+ تغییر می‌کند از شدت اثر آن کم می‌شود. اعدادی که در سمت چپ هر اکولایزر نوشته شده است، مربوط به گستره فرکانسی آن اکولایزر خاص می‌باشد که هر چه این عدد کوچکتر باشد، مربوط به اصوات بم و باس صدا و هر چه این ارقام بزرگ‌تر باشند به سمت صدای میانی و صدای تیز یا ریز پیش می‌روند.

JetAudio Plus -EQ

پنج اکولایزر اول که شامل فرکانس‌های 30 الی 240 هرتز می‌شوند، صدای بم را تشکیل می‌دهند. هر چه لغزنده‌های این بخش‌ها را به سمت راست بکشید صدای خروجی هدفون و کوبش باس‌ها بیشتر می‌شود، اما دقت داشته باشید که لزوما هدفون شما نخواهد توانست خروجی مد نظر شما را تحویل دهد. شما باید با شناخت نقاط ضعف و قوت هدفون خود این فیلدها را تنظیم کنید. به فرض اگر هدفون منتخب شما از قدرت باس مناسبی بهره نمی‌برد و در تولید اصوات بم ضعف دارد، نباید بیش از حد اکولایزرهای بم را افزایش دهید چرا که باعث کاهش کیفیت شدید صدا و اعواج صوت می‌شود. فیلد 30 هرتز بم‌ترین صدای خروجی را که گاها باس نرم نیز خوانده می‌شود را تنظیم می‌کند. فیلد 60 هرتز باس خشک‌ که همان کوبش باس می‌باشد را تنظیم می‌کند. توجه کنید که معمولا این فیلد نباید خیلی افزایش یابد چرا که باعث اعواج شدید اصوات بم می‌شود، مگر این که هدفون شما قدرت بسیار بالایی در پخش صدای بم داشته باشد. فیلدهای 100 و 160 تقریبا از حالت باس خارج شده اما همچنان صدای بم را تنظیم می‌کنند و فیلد 240 هرتز بخشی از صدای بم و بخشی از صدای خواننده، خصوصا اگر خواننده صدای بمی داشته باشد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بخش‌های 350 هرتز الی 2.4 کیلوهرتز صدای رنج میانی را شکل می‌دهند که صدای انسان نیز در این طیف قرار می‌گیرد. بنابراین برای تقویت صدای خواننده افزایش این بخش‌ها می‌تواند کمک کننده باشد، اما توجه کنید که قبل از هر چیز تعادل در تنظیم اکولایزر را در نظر بگیرید که تاثیر مطلوبی بگیرید. سایر فیلدها که از 3.4 کیلوهرتز شروع و با 16 کیلوهرتز به پایان می‌رسند به تدریج با پیش‌روی به سمت فرکانس 16 کیلوهرتز صدای بالا یا ریزتری را در کنترل دارند. مجدادا این بخش‌ها نیز تاثیر به سزایی در افزایش وضوح صدا دارند، اما افزایش بیش از حد آن‌ها می‌تواند باعث اعواج صوتی و همچنین آزار گوش شوند و حالت موسیقی را از روند طبیعی خود خارج سازند. پس با توجه به توان هدفون و سبک مورد علاقه خود با تعادل کافی این بخش‌ها را تنظیم کنید. صدای 16 کیلوهرتز که آخرین قسمت از اکولایزر می‌باشد، به دلیل صدای بسیار ریزی که دارد، نقش زیادی در کریستالی شدن صدا بازی می‌کند. اما افزایش بیش از حد آن، همچنین فرکانس‌های 7.2 کیلوهرتز الی 13 کیلوهرتز نیز باعث ایجاد نویز در موسیقی یا صدای خواننده خواهد شد. پس از اعمال تنظیمات دلخواه خود با در نظر گرفتن نکات مطرح شده می‌توانید گزینه‌ی Save As را بزنید تا تنظیمات شما در یکی از بخش‌های User 1 تا 4 بنابر انتخاب شما ذخیره شوند. در صورت عدم انجام این مرحله، پس از خروج از نرم افزار کلیه تنظیمات شما از بین خواهند رفت. ذخیره  کردن تنظیمات در همه‌ی بخش‌ها جهت حفظ تغییرات اعمال شده الزامی است.

JetAudio Plus sound effects

پس از تنظیم اکولایزر وارد بخش JetAudio Sound Effects می‌شویم. این قسمت شامل تقویت کننده‌هایی است که می‌تواند در افزایش رضایت‌مندی شما از صدای خروجی کمک کننده باشد. فیلد X-Bass همان‌‌طور که از نامش پیدا است، باعث افزایش قدرت باس می‌شود. بخش X-Wide حالتی شبیه قرار گیری در فضای سه بعدی را برای شما شبیه سازی می‌کند که البته اندکی متفاوت با صدای سه بعدی می‌باشد. به بیانی ساده‌تر این بخش با اعمال تنظیماتی موجب گسترش صوتی می‌شود که با افزایش مقدار کمی می‌توانید صدای لذت بخش‌تری داشته باشید و افزایش بیش از حد آن توصیه نمی‌شود. هر دو بخش X-Bass و X-Wide دارای یک منوی کشویی نیز می‌باشند که به طور مثال با انتخاب سطح 3 آن می‌توانید تاثیر بیشتری از فاکتور X-Wide یا X-Bass را احساس کنید. قسمت بعدی که به طور پیش فرض بر روی Hall قرار دارد، مکان قرار گیری را شبیه سازی می‌کند، به عنوان مثل شما با انتخاب گزینه‌ی Stadium می‌توانید توسط هدفون خود صدایی شبیه به آن چه که در یک استادیوم شنیده می‌شود را تجربه کنید. بخش بعدی که فاکتوری بسیار مهم می‌باشد، AGC خواهد بود. AGC تاثیر مستقیمی بر سطح و تنظیمات سیگنال‌های خروجی خواهد داشت. شما با توجه به هدفون و تلفن همراه هوشمند خود می‌توانید با امتحان کردن مقادیر مختلف آن به بهترین سطح از صدای عاری از نویز برسید. در صورت عدم تنظیم دقیق این بخش، صدای خروجی دارای نویز شدیدی خواهد شد. آخرین قسمت که Pitch نام دارد، صدای خروجی را ریزتر و یا بم‌تر می‌کند و به وسیله‌ی آن می‌توانید صدای خواننده را ریز یا بم کنید. در انتهای این بخش ذکر این نکته ضروری است که برای استفاده از هر یک از این فیلدها باید قبل از تنظیم آن، دکمه روشن کردن که کنار آن قرار دارد را لمس کنید. برای از کار انداختن نیز با خاموش کردن آن می‌توانید فاکتور مورد نظر را بی تاثیر کنید.

JetAudio Plus AM3D

بخش بعدی از منوی تنظیمات، AM3D Audio Enhancer می‌باشد که به دست استدیوی AM3D توسعه داده شده است. این بخش دارای چهار قسمت Z-Bass جهت افزایش قدرت باس، Z-Treble جهت افزایش فشار صوتی و وضوح صدا، Z-Surround برای القای احساس صدای فراگیر و نهایتا Z-Boost جهت افزایش تاثیر Z-Bass و Z-Treble می‌باشد.

JetAudio Plus Bongiovi DPS

قسمت بعدی از منوی تنظیمات Bongiovi DPS است که فعالیت اصلی آن شبیه سازی صدای یک پخش کننده، هدفون و یا اسپیکر خاص می‌باشد. شما در این قسمت قادر خواهید بود که از گزینه‌های زیاد در نظر گرفته شده، صدای هدفون، اسپیکر یا یک نوع پخش کننده‌ی موسیقی را شبیه سازی کنید و بشنوید. این ویژگی کاربردی علاوه بر شبیه سازی صدا می‌تواند با توجه با گزینه‌های زیادی که دارد شما را قبل از خرید اسپیکر و یا هدفون مورد علاقه‌ی خود راهنمایی کند. فیلد انتهایی بخش Bongiovi DPS نیز مربوط به افزایش گستره صوتی، افزایش صدای ریز، شبیه سازی حالت صدای تک کاناله، افزایش حالت استریو و مواردی از این دست می‌باشد که تنها بر روی هدفون قابل اجرا است.

JetAudio Plus Crystalizer

مجدادا به منوی اصلی تنظیمات باز می‌گردیم و آخرین بخش یعنی Crystalizer را بررسی می‌کنیم. این قسمت دارای یک لغزنده که مقادیر 0 تا 100 را می‌پذیرد و یک منوی کوچک جهت انتخاب Crystalizer یا +Crystalizer می‌باشد. توسط این امکان می‌توان صدای خروجی را کریستالی‌تر کرد. به بیانی دیگر توسط ویژگی نام برده صدای 8 الی 20 کیلوهرتز تقویت شده و وضوح و حساسیت صدا افزایش می‌یابد. افزایش بیش از حد فاکتور Crystalizer یا +Crystalizer باعث اعواج در فرکانس‌های بالا خواهد شد. نهایتا پس از اعمال همه‌ی تنظیمات مورد نظر، می‌توانید با مراجعه به Sound Effect و سپس انتخاب Show Sound Effect Setting نمایی از تغییرات انجام شده را در یک نگاه مشاهده کنید. در صورتی که تنظیمات را به درستی انجام داده باشید، کیفیت پخش موسیقی تلفن هوشمند شما کاملا بهبود خواهد یافت.

دانلود نرم افزار اندرویدی قدرتمند JetAudio Plus از وب‌سایت سخت افزار