متن اصلی

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می‌باشید که به‌طور پیوسته تعداد سخت‌افزارهای نگهداری اطلاعات داخلی و یا خارجی بسیاری را به رایانه شخصی خود متصل ساخته و به استفاده از آن‌ها مبادرت می‌ورزید بدون شک با این مهم آشنا هستید که شناسایی و تمایز واحدهای ذخیره‌ساز اسناد از یکدیگر هنگامی‌که شمار آن‌ها از مرز مشخصی فراتر رفته و انبوه فراوانی را هنگام گشودن برنامه مدیریت فایل سیستم‌عامل نمایانگر می‌باشند بسیار سخت و طاقت‌فرسا بوده و مدت زمان هنگفتی را نیز به خود اختصاص می‌دهند؛ به‌عنوان‌مثال شخص قصد دارید که به سخت‌افزار فلش مموری شماره یک دسترسی پیدا کرده، اما به دلیل فراوانی تعداد دستگاه‌های متصله به رایانه شخصی دچار اشتباه شده و مکرراً واحدهای دیگر را تحت گشایش خود قرار می‌دهد که این مشکل هنگامی‌که حروف خودکار انتسابی به پارتیشن‌های موجود نیز از خاطر فرد پاک شده و یا به دلیل اتصال فیزیکی چند باره آن‌ها دچار تغییرات گشته بسیار خودنمایی می‌کند. یکی از ساده‌ترین و درعین‌حال تأثیرگذارترین رویه و روش‌های موجود که علاوه بر نیازمندی به منابع اندک، جهت افزایش سرعت شناسایی پارتیشن‌های ذخیره‌ساز مورد نظر و فائق آمدن بر مشاکل نامبرده نیز می‌توان تحت تمسک قرار داد تغییر تصویر آیکون درایو واحد مربوطه می‌باشد که به‌صورت بصری نمایانگر سخت‌افزارهای متمایز بوده و به‌عنوان ویژگی اساسی در شناخت درایوهای مختلف نیز ایفای نقش می‌کند. اگر تاکنون مطالب وب‌سایت سخت‌افزار را دنبال نماییده باشید حتماً به خاطر دارید که پیشتر با تدوین مقاله‌ای طریقه چگونگی شخصی‌سازی و تغییر تصویر آیکون پارتیشن‌های گوناگون را در سیستم‌عامل ویندوز تحت پوشش قرار دادیم، حال در این نوشته تمامی توضیحات مندرج در متون گذشته را برداشته و مجدداً به بسط آن‌ها در مورد نحوه انجام عملیات در سیستم‌عامل مکینتاش می‌پردازیم. تغییرات انجام پذیرفته بر طبق دستورالعمل‌های مقاله آموزشی فعلی به‌صورت گسترده و کلی اعمال گردیده و اجرای دوباره آن‌ها به‌منظور تغییر تصویر آیکون در سیستم‌عاملی دیگر به‌هیچ‌عنوان ضروری نمی‌باشد، بلکه اعمال یک مرتبه‌ای آن به نمایانگری در تمامی رایانه‌های دیگر میزبان بستر نرم‌افزاری نامبرده منتهی می‌گردد؛ علاوه بر آن تغییرات انجام پذیرفته بر خلاف سیستم‌عامل ویندوز به‌صورت خودکار در سطح بوت‌لودر نیز اعمال می‌گردد.

ابتدا در سطح اینترنت به جستجوی تصویر آیکون مورد علاقه خود گشته و پس از یافتن نمونه مناسب به دانلود آن اقدام کنید. ذکر این نکته ضروری است که تصویر دانلودی باید بلا استثناء میزبان پسوند icns باشد، در غیر این صورت تغییرات مربوطه انجام نپذیرفته و اجرای روند آموزش نیز امکان‌پذیر نمی‌شود.

پس از دانلود فایل تصویر مورد علاقه خود ابتدا بر روی آن یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس به‌منظور ذخیره‌سازی آن در حافظه کلیپ برد سیستم‌عامل از طریق منوی محتویات نمایان گردیده گزینه Copy را انتخاب کنید. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد برخورداری فایل دانلودی از پسوند icns از جمله مهم‌ترین پیش‌نیازهای لازمه جهت پیشبرد نوشته و اعمال آن به‌عنوان تصویر آیکون سخت‌افزار مدنظر می‌باشد، بنابراین به این مهم دقت ویژه‌ای داشته باشید.

macOS-icns-icon-file-copy

پس از انتخاب فایل تصویر مورد نظر و انتقال آن به حافظه کلیپ برد سیستم‌عامل، ابزار Finder را گشوده و سپس از طریق منوی قرار گرفته در سمت چپ پنجره و زیرمجموعه بخش Devices بر روی ورودی رایانه شخصی خود کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که تمامی سخت‌افزارهای ذخیره‌ساز اطلاعات و یا دستگاه‌هایی که دارنده آیکون گرافیکی به‌منظور شناسایی و تمایز آن‌ها با دیگر نمونه‌های متصله به رایانه مربوطه می‌باشند نمایان می‌گردند. درصورتی‌که سخت‌افزاری که قصد تغییر و شخصی‌سازی تصویر آیکون آن را در سر دارید به‌عنوان واحدی خارجی (به‌عنوان‌مثال سخت‌افزار فلش مموری، حافظه اس دی و …) حاضر می‌باشد پیش از گشودن ابزار نامبرده ابتدا آن را به‌صورت فیزیکی به درگاه مناسب متصل و سپس دستورالعمل توضیحی در پاراگراف فعلی را مجدداً اجرا نمایید.

macOS-finder-devices-pc

اکنون بر روی سخت‌افزار مورد نظر خود یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی محتویات نمایان گردیده گزینه Get Info را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه‌ای دربردارنده تمامی اطلاعات مربوط به خواص قطعه نظیر میزان ظرفیت ذخیره‌سازی، تاریخ ساخت پارتیشن و … نمایان می‌گردد. حال اگر با دقت به قسمت فوقانی صفحه جدید نمایان گردیده نظاره کنید، مشاهده می‌نمایید که تصویر پیش‌فرض آیکون سخت‌افزار در بطن آن به چشم می‌خورد که با کلیک بر روی آن به حالت انتخاب شده در آمده و هاله‌ای آبی رنگ در اطراف آن نمایان می‌گردد که این خود نشان‌دهنده گزینش موفقیت‌آمیز آن می‌باشد.

macintosh-hard-drive-icon-change

پس از کلیک بر روی تصویر پیش‌فرض آیکون درایو و انتخاب آن یک مرتبه کلیدهای ترکیبی Command + V را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که تصویر پیشتر انتخابی و موجود در حافظه کلیپ برد منتقل و آیکون فعلی سخت‌افزار نیز به‌صورت بلادرنگ تغییر می‌کند. اگر هنگام فشردن کلیدهای نامبرده تغییری را نظاره‌‎گر نبوده و برنامه عملکردی را از خود نشان نمی‌دهد این امکان وجود دارد که تصویر آیکون انتخابی توسط سیستم‌عامل پشتیبانی نمی‌گردد (به‌عنوان‌مثال فایل مربوطه پسوندی به غیر از icns را میزبان می‌باشد). علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که حساب کاربری فعلی ورود یافته به آن توسط گذرواژه‌ای انتخابی تحت محافظت قرار گرفته است، ابزار Finder پیش از اقدام به تغییر تصویر آیکون سخت‌افزار پنجره دیگری را مبنی بر درج رمز عبور نمایان می‌سازد که تایپ عبارت مناسب در کادر Password به‌منظور ایجاد دگرگونی و پیشبرد روند عملیات ضروری می‌باشد.

macintosh-hard-drive-icon-changed

دستورالعمل توضیحی در نوشته فعلی تنها قابلیت اعمال بر یک سخت‌افزار در عان واحد را دارا بوده و اجرای مجدد تمامی مراحل آن به‌منظور تغییر تصویر سخت‌افزاری دیگر باید در دستور کار قرار گیرد. درصورتی‌که قصد دارید تمامی تغییرات انجام پذیرفته را منفصل و تصویر پیش‌فرض را مجدداً بازگردانی نمایید کافی است پس از انتخاب آیکون درایو واقع شده در پنجره گزینه Get Info (مرحله سوم) کلید Delete موجود بر روی سخت‌افزار صفحه‌کلید را بفشارید.