متن اصلی

حتماً تا به حال برای شما نیز اتفاق افتاده است که سیستم‌عامل نصب شده بر روی رایانه شخصی به دلیل وجود مشاکلی نظیر ویروس و بدافزارهای نرم‌افزاری، ایجاد تغییرات در رجیستری و … به یک باره از کار افتاده و روند بوت آن دیگر با موفقیت به پایان نمی‌رسد؛ قشر عظیمی از افراد مختلف در این مرحله و با مواجه با مورد نامبرده بلافاصله اقدام به تعویض سیستم‌عامل به‌منظور رهایی از مشکلات موجود می‌نمایند، اما اگر پارتیشن میزبان ویندوز (معمولاً درایو C) و یا موقعیت‌هایی ازجمله صفحه دسکتاپ، پرونده اسناد و … حاوی فایل‌های مهم و حیاتی فراوانی بوده و از بین رفتن آن‌ها ضررهای جبران‌ناپذیری را به شخص وارد سازد مطمئناً تعویض سیستم‌عامل دیگر به‌عنوان اولین گزینه پیشرو خودنمایی نکرده و اهمیت خود را از دست می‌دهد. یکی از ساده‌ترین و درعین‌حال مؤثرترین راه حل‌های موجود هنگام بروز واقعه اسفناک فوق برداشت فیزیکی سخت‌افزار دیسک سخت و سپس قرار دهی آن در بطن رایانه‌ای ثانویه به‌منظور تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات مربوطه و یا استفاده از دیسک‌های زنده و لایو سیستم‌عامل‌ لینوکس و … می‌باشد، اما موارد اشاره شده نیازمند برخورداری از منابعی مناسب نظیر رایانه شخصی دیگر، دانش سخت‌افزاری اندک و … می‌باشد که دسترسی به آن‌ها همیشه و در هر زمان ممکن است به‌هیچ‌عنوان میسر نباشد که این مهم خود در هدر رفت هنگفت وقت و مشکلات پسین ایجادی تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص داده است. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر رویه و روشی را می‌آموزیم تا بدون وابستگی به هرگونه المان خارجی با استفاده از تنها یک دیسک حاوی سیستم‌عامل ویندوز و در پیش از اجرای روند عملیات تعویض به انتقال و تهیه نسخه پشتیبان از تمامی اطلاعات مهم و حیاتی خود مبادرت ورزیده و سپس با خیالی آسوده و به دور از تنش اقدام به تعویض سیستم عامل نمایید.

ابتدا دیسک حاوی سیستم عامل ویندوز و یا فلش مموری را به رایانه‌ای که قصد انتقال و تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات آن را در سر دارید متصل و پس از فشردن هر کلیدی در بخش خوانش بوت به صفحه مربوط به تعویض سیستم‌عامل مراجعه نمایید (ذکر این نکته ضروری است که تغییر اولویت تنظیمات رابط بایوس و یا انتخاب ورودی سخت‌افزار مناسب در صفحه مربوطه به‌منظور اجرای روند نصب سیستم‌عامل ضروری می‌باشد).

پس از نمایش صفحه مربوط به تغییر سیستم‌عامل ابتدا بر روی گزینه Next کلیک کرده و سپس در پنجره جدید نمایان گردیده از قسمت انتهایی گزینه Repair your computer را انتخاب کنید؛ مشاهده می‌کنید که منوی در بردارنده تنظیمات و دسترسی‌های مناسب جهت تعمیر نسخه سیستم‌عامل فعلی نمایان می‌گردد.

windows-setup-screen

اکنون درصورتی‌که دیسک سیستم‌عامل تحت استفاده نسخه 8 و یا 10 می‌باشد پس از انتخاب گزینه Troubleshoot و سپس Advanced Options بر روی ورودی Command Prompt کلیک کنید.

windows8-setup-screen-command-prompt

اما درصورتی‌که دیسک مربوطه میزبان سیستم‌عامل ویندوز 7 و یا نسخه‌های پیش از آن نظیر ویستا و … می‌باشد ابتدا گزینه Restore your computer using a system image you created earlier را انتخاب و سپس دو مرتبه بر روی کلید Cancel کلیک کنید؛ مشاهده می‌نمایید که پنجره دربردارنده ابزارهای بازگردانی و تعمیر سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

حال در پنجره جدید نمایان گردیده بر روی گزینه Command Prompt کلیک کنید.

windows7-setup-screen-command-prompt

اکنون پس از گشوده شدن موفقیت‌آمیز پایانه اجرای مستقیم اسناد سیستم‌عامل که همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد تحت عنوان CMD مورد شناخت واقع می‌گردد، ابتدا دستور notepad را تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که برنامه ویرایشگر پایه‌ای متون سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

در پنجره جدید نمایان گردیده ابتدا بر روی منوی File در گوشه سمت چپ قسمت فوقانی کلیک کرده و سپس ورودی Open را گزینش نمایید.

حال در پنجره جدید نمایان گشته پس از اطمینان از قرارگیری منوی کشویی نوع فایل‌های نمایشی بر روی گزینه All Files به جا به جایی و انتقال فایل‌های مورد نظر خود و تهیه نسخه پشتیبان از آن‌ها در مکانی دیگر مبادرت ورزید.

notepad-as-filre-manager

برنامه ویرایشگر نامبرده دقیقاً همانند نرم‌افزار مدیریت فایل سیستم‌عامل عمل نموده و از تمامی مکانیسم‌هایی ضروری ازجمله کپی و تهیه رونوشت اطلاعات نیز برخوردار می‌باشد؛ اما متأسفانه تغییرات انجام پذیرفته در آن به‌صورت بلادرنگ و زمان حقیقی نمایش داده نشده و نیازمند تازه‌سازی وضعیت صفحه فعلی می‌باشد. به‌عنوان‌مثال اگر اقدام به ساخت یک پوشه جدید نمایید، آیکون پرونده بلافاصله نمایان نشده و نمایش آن همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد منوط به تازه‌سازی صفحه جاری می‌باشد (با کلیک راست و سپس انتخاب گزینه Refresh از طریق منوی محتویات نمایان گردیده). علاوه بر آن هنگامی‌که فرد به انتقال اسناد با استفاده از برنامه مذکور مبادرت می‌ورزد، نماهای گرافیکی به‌منظور اطلاع از پیشروی روند عملیات نمایش داده نشده و تنها اشکال نشانگر ماوس دچار دگرگونی می‌گردد، اما روند جا به جایی در پس‌زمینه برنامه صورت پذیرفته و نگرانی از این بابت وجود ندارد. ذکر این نکته نیز ضروری است که رویه و روش معرفی گشته در مقاله آموزشی فعلی تنها در جهت تهیه نسخه پشتیبانی از اطلاعات مهم و حیاتی گردآوری گشته و گشودن اسناد گوناگون را تحت پوشش خود قرار نداده است. اکیداً پیشنهاد می‌گردد که هنگام استفاده از نرم‌افزار ویرایشگر پیشتر نامبرده از دو مرتبه کلیک بر روی فایل‌ها خودداری کنید، در غیر این صورت برنامه اقدام به گشودن فایل مربوطه کرده و به دلیل عدم موجودیت مکانیسم‌ها و فرامین اجرایی در بطن سیستم‌عامل ویندوز به احتمال بسیار هنگ می‌نماید. درصورتی‌که به‌صورت ناخواسته بر روی سندی دو مرتبه کلیک کرده و عملکرد نرم‌افزار متوقف گشت پس از مراجعه به پنجره CMD و تایپ دستور taskmgr از طریق برنامه مدیریت وظایف نمایان گردیده نرم‌افزار نامبرده را بسته و سپس با تایپ دستور notepad مجدداً به دسترسی آن اقدام نمایید.