متن اصلی

حجم عظیمی از داده‌های موجود در اینترنت و یا اسمارت‌فون، حافظه‌ی دوربین و حافظه‌ی رایانه شخصی شما را تصاویر کوچک و بزرگ اشغال می‌کنند. شاید ذخیره تصاویر بر روی هارد دیسک پر ظرفیت رایانه شما در حدی نباشد که نیازی به توجه داشته باشد، اما هنگامی که بخواهید این تصاویر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و یا برای استفاده در وب‌سایت خود بر روی وب بارگذاری کنید، کاهش حجم تصاویر می‌تواند کمک زیادی در صرفه جویی وقت، کاهش ترافیک مصرفی و ارسال سریع‌تر بشود. اما اکثر مردم تصور می‌کنند که کاهش حجم تصاویر، تاثیر قابل توجهی بر روی کیفیت عکس‌ها می‌گذارد که در واقع اگر غیر اصولی انجام شود این نظر کاملا درست است. اما در صورتی که از راه درست اقدام به کاهش حجم تصاویر بنمایید ، مطمئنا تاثیر زیادی بر کیفیت تصاویر نخواهد گذاشت و چه بسا به دقت زیادی برای درک تفاوت دو تصویر نیاز خواهد بود. به طور مثال به دو تصویر زیر نگاه کنید. آیا تفاوت قابل ملاحظه‌ای مشاهده می‌کنید؟ حال اگر این دو تصویر را دانلود کنید متوجه می‌شوید که حجم یکی 277 کیلوبایت و دیگری فقط 45 کیلوبایت است.

3 4

ما چندین راه به شما پیشنهاد می‌دهیم که در صورت استفاده از هر یک از این روش‌ها می‌توانید حجم تصویر را کاهش دهید ، در صورت کنار هم قرار دادن و ترکیب این روش‌ها موفق خواهید شد تا حد بسیار زیادی از حجم عکس را کم کنید بدون این که نگران افت کیفیت باشید.

photoshop

نخستین راه استفاده از نرم افزار کاربردی و مطرح Adobe Photoshop می‌باشد. در این نرم افزار بخشی به نام Save for web وجود دارد که برای پیدا کردن آن کافیست به نوار بالایی فوتوشاپ مراجعه کرده و از منوی File، گزینه‌ی Save for web را انتخاب کنید. پس از انتخاب گزینه نام‌برده پنجره‌ای جدید باز می‌شود، بدون تغییر دادن تنظیمات آن سراغ Quality بروید. Quality می‌تواند مقادیری بین 0 الی 100 را بپذیرد، هر چه رقم وارد شده کوچک‌تر باشد مقدار بیشتری از جزئیات تصویر کاهش یافته و در عوض حجم آن نیز بسیار کاهش می‌یابد. این ابزار قدرتمند فوتوشاپ به حدی توانمند است که حتی با وارد کردن مقادیر بسیار کم همچنان تغییر محسوسی در کیفیت تصویر دیده نمی‌شود ولی در عوض از حجم آن شدیدا کاسته می‌شود. توجه کنید که این ابزار به هیچ وجه بر روی دقت تصاویر تاثیر گذار نیست و نگرانی از این مورد وجود نخواهد داشت. درست در پایین این ابزار، یک ویژگی دیگر با نام Blur دیده می‌شود که مقادیری بین 0 تا 2 را می‌پذیرد به این صورت که هر چه عدد وارد شده به 2 نزدیک‌تر باشد، تاثیر Blur بیشتر می‌شود. به واسطه‌ی این ابزار می‌توانید تا حدودی حجم عکس مورد نظر خود را کاهش دهید، اما به دلیل تار شدن تصویر استفاده از این ابزار را پیشنهاد نمی‌کنیم. مورد دیگری که بهتر است در این قسمت رعایت کنید انتخاب فرمت ذخیره سازی است که در صورتی که از ویژگی‌های خاص فرمت‌های همچون Gif و PNG-24 استفاده نمی‌کنید، بهترین فرمت برای ذخیره تصاویر JPG یا JPEG خواهد بود. نه تنها در این قسمت بلکه در هنگام ذخیره سازی تصاویر در هر حالت دیگری جز در موارد خاص، فرمت JPEG پیشنهاد می‌شود. این فرمت ذخیره سازی در میان سایر فرمت‌های دیگر تصویری از تعادل مناسبی بین حفظ کیفیت در کنار حجم معقول برخوردار است. جهت اطلاع، تصاویر Gif و PNG-24 که گاها در تصاویر سطح اینترنت مشاهده می‌شوند، معمولا در تهیه تصاویر متحرک و لوگوها کاربرد دارند.

crop

راه بعدی در کاهش حجم تصویر، حذف پس زمینه‌ها و حاشیه‌های اضافی از عکس می‌باشد. این روش هنگامی به کار می‌آید که عکس مورد نظر شما دارای پس زمینه‌ بیهوده و یا فضای اضافی بدون استفاده باشد که در این حالت می‌توانید با استفاده از ابزار Crop فوتوشاپ و یا برنامه Paint ویندوز بخش‌های اضافی را برش دهید تا علاوه بر شکیل‌تر شدن از حجم تصویر نیز بکاهید، هر چند پیشنهاد ما استفاده از فوتوشاپ می‌باشد.

stripper

روش بعدی استفاده از نرم افزار Stripper می‌باشد که با حذف توضیحات اضافی تصاویر، حجم آن‌ها را کاهش می‌دهد. معمولا در هنگام عکس برداری و یا ویرایش تصاویر و یا به صورت دستی توضیحات متنی به فایل تصویر افزوده می‌شوند که از دید شما مخفی هستند اما در واقع حجم زیادی را اشغال می‌کنند. با بهره گرفتن از نرم‌افزار Stripper به راحتی خواهید توانست توضیحات اضافی را از عکس حذف کنید و بدون دخالت در کیفیت، از حجم آن کم کنید. استفاده از نرم افزار نام‌برده بسیار ساده است، تنها تصویر مورد نظر را گرفته و در بخش سفید نرم‌افزار رها کنید و نهایتا گزینه‌ی Clear را بزنید. شما می‌توانید جهت دانلود نرم افزار کاربردی و کم حجم Stripper اینجا کلیک کنید.