متن اصلی

بدون شک هنگامی‌که صحبت از بازی‌های رایانه‌ای به میان می‌آید دستگاه‌های تفریحی کنسول صرفه نظر از قدرت پردازشی و یا سخت‌افزارهای قرار گرفته در بطن آن‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل هدایتگر صنعت وسیع نامبرده و طلایه‌دار برخورداری از پشتیبانی‌های مختلف کاملاً خودنمایی می‌کنند. همان‌طور که مستحضر هستید کمپانی‌های قدرتمند مایکروسافت و سونی با برخورداری از محصولات کاربر پسند و محبوب خود از جمله پلی‌استیشن و ایکس باکس حوزه مذکور را به‌گونه‌ای قبضه کرده و مجالی برای اظهار وجود دیگر فعالان نظیر نینتندو و … را باقی نگذاشته‌اند؛ در این میان جدال نفس‌گیر و برابر شکل گرفته بین دو کمپانی نامبرده همچنان با قوت خود ادامه داشته و رقیبان پیوسته در حال ربایش گوی پیروزی از بازیگران قرار گرفته در طرف دیگر میان می‌باشند. همان‌طور که مستحضر هستید یکی از اساسی‌ترین فاکتورهای موجود در صنعت مورد بحث که در جذب مصرف‌کنندگان گوناگون و فراهم آوردن تجربیات شیرین در استفاده از محصولات بسیار تأثیرگذار می‌باشند برخورداری از مشخصه‌های ویژه و به‌خصوص نظیر عناوین انحصاری، سخت‌افزار قدرتمند و قدرت پردازشی فراتر، راحتی در استفاده، المان‌های مربوطه به‌منظور غرق نمودن کاربر در دنیای بازی و … است. اگر شما نیز تاکنون دسته کنترل‌گر کنسول پلی‌استیشن 4 را که تحت عنوان DUALSHOCK 4 مورد شناخت واقع می‌گردد نظاره نماییده باشید مطمئناً نواره نور یا به‌عبارتی‌دیگر چراغ قرار گرفته در قسمت پشتی سخت‌افزار که به‌عنوان وانماگری در القای برخی از پدیده‌های حال حاضر بازی (به‌عنوان‌مثال در برخی از عناوین بهره‌مند از کدهای کنترلی چراغ نامبرده هنگامی‌که میزان سلامتی شخصیت اصلی بازی کاهش پیدا می‌کند، شدت روشنایی و یا رنگ نور آن تغییر کرده و در صورت مرگ وی نیز رفتار متفاوتی را از خود بروز می‌دهد) ایفای نقش می‌کند توجه شما را به خود جلب کرده است. اگر چه ویژگی‌هایی عملکردی اصلی نوار مذکور در حالت کلی قابل ستایش به نظر می‌رسند، اما برخی از معایب موجود نظیر هدر رفت بی‌رویه میزان انرژی ذخیره‌ای باتری و کاهش بازه زمانی شارژ مجدد سخت‌افزار آن را در نظر برخی از افراد به المانی منفی مبدل ساخته‌اند. خوشبختانه کمپانی محبوب سونی به‌منظور فراهم آوردن قابلیت تنظیم نحوه چگونگی رفتار چراغ مذکور تنظیماتی را در بطن دستگاه تعبیه ساخته است که در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر به طریقه چگونگی تغییر آن‌ها می‌پردازیم.

ابتدا با انتخاب آیکون مربوطه به بخش تنظیمات کنسول مراجعه کرده و پس از نمایان گشتن صفحه جدید بر روی گزینه Devices کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که ورودی تمامی دستگاه‌های تشکیل‌دهنده ساختار سخت‌افزار نظیر بلوتوث، دوربین و … نمایان می‌گردد.

اکنون بر روی گزینه Controllers کلیک کنید، مشاهده می‌کنید که صفحه تنظیمات مربوط به دسته‌های کنترل‌گر کنسول نمایان می‌گردد.

playstation4-devices-controllers

انتهایی‌ترین گزینه قرار گرفته در صفحه جدید نمایان شده تحت عنوان Brightness of DUALSHOCK 4 Light Bar تنظیمات مربوط به نحوه چگونگی کارکرد نواره‌ نور دسته کنترل‌گر را هدایت می‌نماید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید تعداد سه ورودی در بطن گزینه نامبرده قرار گرفته‌اند که مقدار Bright نیز پیش فرضاً در حالت انتخاب شده قرار دارد. درصورتی‌که قصد دارید در مصرف باتری دسته کنترل‌گر صرفه‌جویی به عمل آورده، اما همچنان از شمایل نواره مذکور لذت ببرید ورودی Dim را گزینش نمایید. گزینه نامبرده با کاهش شدت روشنایی چراغ مورد بحث مدت زمانی بیشتری را پیش از نیاز به شارژ مجدد سخت‌افزار تحت استفاده کاربر قرار می‌دهد، اما در نحوه عملکرد آن هیچ‌گونه تغییر ایجاد نمی‌شود. درصورتی‌که قصد دارید شدت روشنایی نواره مذکور کاهش شدیدی پیدا نکرده و تعادل مناسبی میان نور و میزان مصرف باتری واحد ایجاد گردد پیشنهاد می‌گردد که ورودی Medium را انتخاب کنید. گزینه نامبرده در میزان شدت روشنایی چراغ سخت‌افزار تغییر آن‌چنانی ایجاد نکرده و در حقیقت مقادیر آن را همچنان در حالت پیش‌فرض باقی می‌گذارد، اما با فعال‌سازی برخی از مکانیسم‌های مربوطه در کاهش مصرف انرژی و صرفه‌جویی در منابع تأثیراتی را با خود به ارمغان می‌آورد.

dualshock4-brightness-control

اکنون پس از انتخاب ورودی دلخواه و مورد نظر خود به‌منظور تائید تنظیم انجام پذیرفته کلید X را بفشارید. تغییرات صورت داده شده تنها مختص به کنترل‌گر فعلی متصله به دستگاه کنسول می‌باشد، اما اعمال آن در تمامی پروفایل‌های به‌خصوص نیز امکان‌پذیر است؛ بنابراین اگر شما قصد دارید که سخت‌افزار را تحت ورودی Dim مورد استفاده خود قرار داده، اما شخص دیگری تنظیمات پیش‌فرض را می‌پسندد قابلیت فوق (تغییر نمایه‌های ایجادی در دستگاه) این مهم را فراهم می‌آورد.