متن اصلی

آیا تاکنون با خود اندیشیده‌اید که یکی از مهم‌ترین اختراعات انجام شده در عصر کنونی و ساخته‌های دست آدمی که در مرتفع سازی بسیاری از مشکلات حاضر و شیرین سازی زندگی به کام مصرف‌کنندگان خود تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده است چیست؟ مطمئناً طیف پاسخ‌های موجود به‌منظور رفع ابهام پرسش مطرح گردیده و جواب به علامت سؤال مربوطه با عنایت به علایق و سلایق شخصی از گستردگی فراوانی برخوردار می‌باشد، اما اکثریت قریب به اتفاق قشر عظیمی از انواع افراد مختلف و مشترکان خدمات و محصولات گوناگون که دل‌بستگی‌های آن‌ها متفاوت می‌باشد بدون شک با این گفته که دستگاهی تحت عنوان تلفن همراه از جمله عجایب قرن به شمار رفته و در اختصاص درصد عظیمی از افتخارآفرینی‌های موجود بسیار خوش درخشیده است هم‌نظر و هم‌عقیده می‌باشند. یکی از اساسی‌ترین دسترسی‌ها و مشخصه‌های جهان فعلی که مبنای بسیاری از پیشرفت‌های بشری را تشکیل داده و زیرساختی بس حیاتی در زندگی حرفه‌ای یا روزمره برخی از افراد به شمار می‌رود شبکه پهناور وب یا به‌عبارتی‌دیگر اینترنت می‌باشد که دستیابی به آن در گذشته به دلیل عدم وجود پیکربندی‌های گوناگون دشوار و نیازمند بهره‌مندی از سخت‌افزارهایی به‌خصوص بوده است، اما این مهم امروزه به لطف پیشرفت علم و دانش و پای در میدان گذاشتن فناوری‌های نوین نظیر تلفن‌های همراه هوشمند در مقایسه با دوران پیشتر به سادگی هر چه تمام‌تر و تنها با فشردن یک دکمه و در هر زمان و مکان صورت پذیرفته و پیش‌نیازهایی هنگفت نظیر در اختیار داشتن دستگاه‌‌های ویژه یا دانش فنی مخصوص را نیازمند نمی‌باشد.

wifi-over-data-network

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می‌باشید که دسترسی به شبکه گسترده و پهناور وب در هر زمان و مکان برای آن‌ها مهم بوده و پایه و اساس بسیاری از فعالیت‌های شخصی به شمار می‌رود، بنابراین استفاده از اینترنت با تمسک جستن به تلفن همراه هوشمند موضوع جدیدی تلقی نشده و از جذابیتی به‌منظور خوانش نوشته یا بحث برخوردار نمی‌باشد، اما هنگامی‌که مشاکلی نظیر عدم اتصال به شبکه نامبرده با استفاده از سخت‌افزار مذکور یا ظهور علائم ریز و درشت گوناگون بنا به دلایل متفاوت بروز پیدا می‌کنند دیگر مقوله فوق بی اهمیت جلوه نکرده و همبندی که پیشتر به راحتی آب خوردن و تنها با فشردن یک دکمه صورت می‌پذیرفته است به یکی از آزاردهنده‌ترین موارد ایجادی در دسترسی به شبکه مذکور مبدل می‌گردد که اقدامات گوناگونی را به‌منظور مرتفع سازی نیازمند می‌باشد. یکی از شایع‌ترین موارد موجود در استفاده از فناوری داده‌های تلفن همراه که تاکنون قربانیان فراوانی را در دام خود گرفتار ساخته و دلایل بسیار گسترده‌ای را در نیز در پشت پرده خود نهفته دارد قطع اتصال و دسترسی و به دنبال آن عدم به‌روزرسانی المان‌های وابسته به شبکه اینترنت جهت انجام امور پیش‌فرض می‌باشد، به این صورت که هنگامی‌که تلفن همراه در حالت آماده به کار قرار گرفته و صفحه نمایشگر آن به‌صورت دستی توسط شخص یا خودکار پس از طی شدن بازه زمانی مربوطه خاموش می‌گردد، داده‌های تلفن همراه نیز به دنبال آن غیرفعال شده و اتصال مجدد آن منوط به استفاده از دستگاه و خروج از حالت بیکاری فعلی (روشن نماییدن صفحه نمایشگر و گشودن قفل ابتدایی و سخت‌افزار) می‌باشد. این مهم ممکن است در نوع خود مخرب به شمار نرفته و از جهاتی نظیر صرفه‌جویی در مصرف باتری و عدم هدر رفت بی‌رویه ترافیک اینترنت نیز بسیار مفید جلوه کند، اما هنگامی‌که استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر اپلیکشن‌های پیام‌رسان یا سرویس‌های پخش برخط (موزیک، رادیو …) که پیوستگی اتصال و دسترسی به شبکه اینترنت جهت به‌روزرسانی و دریافت فرامین گوناگون نظیر داده‌های ارسالی، پیغام و … را نیازمند می‌باشند در دستور کار قرار گیرد دیگر به عنوان یک مشخصه سودبخش به شمار نرفته و معایب آن به محدوده‌ای فراتر از مزایای موجود فزونی پیدا می‌کند. مرتفع سازی مشکل ایجادی نامبرده با توجه به تغییرات اخیر صورت پذیرفته در سیستم‌عامل متفاوت بوده و پاسخی واحد به‌منظور بسط و استفاده در تمامی محصولات گوناگون به‌صورت کامل و صددرصدی وجود ندارد، اما با این وجود در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر چند نمونه از شایع‌ترین دلایل موجود که در بروز زائده نامبرده تأثیرات هنگفتی را به خود اختصاص داده و شمار قربانیان فراوانی را نیز از آن خود کرده است آموخته و سپس بررسی چگونگی رفع آن‌ها نیز در دستور کار قرار می‌دهیم.

استفاده از نرم‌افزارهای صرفه‌جویی در مصرف باتری

عمده‌ترین دلیل بروز مشخصه نامبرده که به عنوان طلایه داری در خط مقدم ایجاد آن تأثیرگذار بوده و شمار فراوانی از اتهامات را به سمت خود متمایل ساخته است تمسک جستن به اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای صرفه‌جویی در مصرف باتری و کاهش میزان استفاده از منابع انرژی سخت‌افزار تلفن همراه هوشمند است. بسیاری از نرم‌افزارهای سوم شخص موجود در فروشگاه‌های بزرگ نظیر پلی استور و یا مکانیسم‌های رسمی تعبیه گردیده در سیستم‌عامل تلفن همراه که به‌منظور ایفای نقش نامبرده عملکردی را میزبان می‌باشند معمولاً گزینه‌ای را در بطن خود نهفته دارند که خواص کارکردی آن درست همانند علائم مشکل مذکور بوده و هنگامی‌که دستگاه در وضعیت بیکار قرار گرفته و صفحه نمایشگر آن خاموش می‌گردد فعال و داده‌های تلفن همراه را در جهت صرفه‌جویی در مصرف باتری و عدم هدر رفت ترافیک شبکه اینترنت از کار می‌اندازد که این خود همان‌طور که مستحضر هستید بروز مشکلات ثانویه را به دنبال دارد. فعال‌سازی مکانیسم نامبرده منوط به روشن‌سازی دستی آن توسط کاربر نبوده و ممکن است برخی از دستورات سیستم‌عامل یا نرم‌افزارهای دیگر که از سطح دسترسی بالاتری برخوردار می‌باشند به‌صورت خودکار و بدون اطلاع فرد به انجام آن مبادرت ورزند، علاوه بر آن برخی از اپلیکشن‌های مدیریت منابع و مصرف انرژی موجود در سطح اینترنت نیز از نمایه‌های پیش‌فرضی برخوردار می‌باشند که به‌صورت خودکار هنگامی‌که میزان انرژی ذخیره گشته در بطن باتری از محدوده مشخصی کاهش فراتری پیدا می‌کند فعال گشته و به‌منظور جلوگیری از هدر رفت منابع فناوری داده‌های تلفن همراه و دسترسی به شبکه اینترنت را به محض قرارگیری دستگاه در وضعیت آماده به کار غیر فعال می‌کند.

mobile-data-screen-off-deactivate

درصورتی‌که هم‌اکنون از نرم‌افزارهای نامبرده بهره جسته و ویژگی‌های کاهش مصرف انرژی آن را فعال کرده‌اید پیشنهاد می‌شود به‌منظور بررسی صحت و سقم تأثیرگذاری موقتاً آن را غیرفعال و سپس به استفاده از داده‌های تلفن همراه مبادرت ورزید. اگر دلیل اصلی بروز مشکل نامبرده عملکرد اپلیکشن‌های فوق می‌باشد پس از گشودن رابط کاربری ابتدا گزینه مربوطه مبنی بر قطع ارتباط اینترنت هنگام قرارگیری تلفن همراه در وضعیت آماده به کار را یافته و سپس نسبت به از کاراندازی آن اقدام کنید. ذکر این نکته نیز ضروری است که برخی از کمپانی‌های سازنده تلفن همراه هوشمند گزینه نامبرده را بطن سیستم‌عامل تعبیه ساخته و بدون تمسک جستن به نرم‌افزارهای سوم شخص در دسترس مصرف‌کنندگان قرار داده‌اند. اکنون اگر برنامه‌ای بر روی تلفن همراه نصب باشد که نسبت به صرفه‌جویی در مصرف انرژی ایفای نقش می‌کند، هنگامی‌که نرم‌افزار فعال شده و نسبت به غیرفعالسازی گزینه مذکور اقدام می‌کند، غیرفعالسازی مجدد برنامه در آتیه به فعال‌سازی خودکار گزینه نامبرده منتهی نگشته و این مهم باید به‌صورت دستی توسط کاربر صورت پذیرد.

تغییر شبکه اتصالی و تحت استفاده فعلی تلفن همراه هوشمند

همان‌طور که مستحضر هستید تلفن‌های همراه مورد استفاده توسط افراد مختلف صرفه نظر از برخورداری از فاکتورهای هوشمندی به‌منظور کسب امواج ارتباطی مناسب جهت دریافت تماس‌های ورودی و خروجی، انتقال پیغام و … پیوسته در حال جستجوی محیط اطراف خود می‌باشند که این مهم با نزدیکی به آنتن‌های مربوطه سریع‌تر صورت گرفته و در عدم مصرف هنگفت انرژی ذخیره‌ای باتری نیز بسیار تأثیرگذار است، علاوه بر آن پوشش مخابراتی موجود در هر منطقه نیز با توجه به تجهیزات، تعداد برج‌های ارتباطی گوناگون و شبکه‌های اتصالی متفاوت می‌باشد که این خود به عدم دریافت امواجی قدرتمند و مداوم منتهی می‌گردد. برخی از کمپانی‌های فراهم آور ارتباطات بیسیم و خدمات مخابراتی از راه دور به‌منظور دسترسی همگان به شبکه اینترنت همراه و جلوگیری از تجمیع سربار ترافیکی سیاستی تحت عنوان نهفتگی یا به‌عبارتی‌دیگر Dormancy را مورد استفاده خود قرار می‌دهند که به‌صورت خودکار پس از طی شدن بازه زمانی به‌خصوص دسترسی تمامی کاربرانی را که به شبکه پهناور وب متصل بوده، اما داده‌ای را ارسال یا دریافت نمی‌کنند قطع کرده و اتصال مجدد را منوط به فعال‌سازی دوباره یا استفاده از سخت‌افزار قرار می‌دهند. بازه زمانی نامبرده با توجه به شبکه اتصالی تحت پوشش منطقه متفاوت بوده و ممکن است از چند ثانیه یا چند دقیقه متغیر باشد، بنابراین یکی دیگر از دلایلی که در بروز اختلال در دسترسی تلفن همراه به شبکه اینترنت هنگام قرارگیری در وضعیت بیکار تأثیرگذار است تمسک جستن کمپانی مربوطه از سیاست و قابلیت نامبرده و استفاده از آن می‌باشد (اگرچه درصد آن ممکن است ناچیز بوده، اما همچنان به عنوان یکی از گزینه‌های موجود خودنمایی می‌کند). بروز عارضه نامبرده معمولاً هنگامی صورت می‌پذیرد که شخص شبکه اتصالی تلفن همراه خود را به‌صورت دستی انتخاب نموده و از جستجوی خودکار آن جلوگیری به عمل می‌آورد، زیرا کاوش خود به خودی سخت‌افزار در منطقه ورودی و با توجه به پوشش مخابراتی موجود معمولاً در دسترسی بهترین پیوستگی و قدرتمندترین امواج ارتباطی بسیار تأثیرگذار می‌باشد، بنابراین پیشنهاد می‌گردد که از غیرفعالسازی پویش خودکار دستگاه تلفن همراه خودداری کنید.

برای این منظور در نسخه 4.4 سیستم‌عامل آندروید (پیشبرد روند عملیات در ویرایش‌های پیشین و پسین سیستم‌عامل مذکور نیز یکسان بوده و تنها ممکن است عنوان گزینه‌های مربوطه یا محل قرارگیری آن‌ها مقداری متفاوت باشد) ابتدا به تنظیمات تلفن همراه مراجعه کرده و سپس ورودی شبکه‌های سیار (Mobile Networks) را بگشایید. پس از نمایان شدن صفحه جدید ورودی اپراتورهای شبکه (Network Operators) را انتخاب کرده و پس از جستجوی شبکه‌های موجود در محیط اطراف گزینه انتخاب خودکار (Choose automatically) را برگزینید. تغییرات انجام پذیرفته معمولاً به‌صورت بلادرنگ صورت داده می‌شوند، اما ممکن است در برخی از موارد راه‌اندازی مجدد تلفن همراه را نیز نیازمند باشند.

changing-celluar-network

کالیبراسیون مجدد و تنظیم عملکرد سیم‌کارت

سخت‌افزارهای رایانه‌ای و به‌صورت کلی قطعات الکترونیکی که مدت زمان فراوانی را در ایفای نقش سپری کرده و به فعالیت پیش‌فرض خود مبادرت می‌ورزند معمولاً پس از دوره زمانی به‌خصوص از دقت و صحت آن‌ها کاسته شده و کارکرد مناسبی را در خروجی نمایان نمی‌سازند. این مهم در دستگاه تلفن همراه هوشمند و سیم‌کارت قرار گرفته در بطن آن به‌منظور فراهم آوری قابلیت ارتباطات بیسیم نیز پابرجا بوده و نیازمند توجه از سمت مصرف‌کننده می‌باشد. تنظیم دوره‌ای و کالیبراسیون انواع قطعات مختلف یکی از مهم‌ترین دلایل موجود در عملکرد صحیح سخت‌افزارهای گوناگون و بهره جستن از حداکثر پتانسیل آن‌ها می‌باشد که نحوه انجام آن با توجه به نوع وسیله تحت استفاده ممکن است بسیار متفاوت باشد. برای این منظور ابتدا تلفن همراه خود را خاموش کرده و پس از خروج باتری آن، تمامی سیم‌کارت‌های موجود در موقعیت‌های تعبیه شده را نیز جدا نمایید. پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه تنها باتری را در جایگاه مخصوص قرار داده و سپس دستگاه تلفن همراه را روشن کنید. پس از روشن‌سازی موفقیت‌آمیز سخت‌افزار و ورود به سیستم‌عامل مجدداً تلفن همراه را خاموش کرده و اقدام به قرار دادن سیم‌کارت‌های موجود و سپس روشن‌سازی دوباره آن نمایید. دستورالعمل فوق دستگاه تلفن همراه و سیم‌کارت‌های موجود را کالیبره می‌نماید که خود در مرتفع سازی مشکل تحت بحث در مقاله آموزشی فعلی ممکن است تأثیرگذار باشد.

رویه و روش‌های معرفی گردیده در نوشته فعلی تاکنون شمار قربانیان فراوانی را گرفتار خود نموده و با برخورداری از طیف وسیعی از انواع دلایل ایجاد مشکل نامبرده بیشترین میزان را در بروز آن به خود اختصاص داده‌اند. درصورتی‌که دستورالعمل‌های مذکور در مرتفع سازی مشاکل ایجادی تأثیرگذار نبوده و عملکردی را از خود نشان نمی‌دهند متأسفانه پاک‌سازی حافظه کش و یا بازگردانی تلفن همراه به تنظیمات پبش‌فرض کارخانه باید در دستور کار قرار گیرد. همان‌طور که در ابتدای مقاله فعلی نیز به آن اشاره شد مشکل ایجادی نامبرده با توجه به تغییرات اخیر خواسته یا ناخواسته صورت پذیرفته توسط کاربر یا نرم‌افزارهای گوناگون متفاوت بوده و پاسخی واحد جهت رفع را دارا نمی‌باشد، بنابراین پیشنهاد می‌گردد که اگر مشکل مورد ذکر پس از اقدام به تغییر تنظیمات سیستم‌عامل یا نصب برنامه‌ای سوم شخص ظهور پیدا کرده است مجدداً تغییرات صورت پذیرفته را به حالت پیش‌فرض منقضی و نرم‌افزارهای نصبی را پاک کرده و سپس عملکرد مکانیسم داده‌های تلفن همراه را دو مرتبه بررسی نمایید. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که دلایل فیزیکی دیگری نظیر پانچ نامناسب سیم‌کارت، عدم قرارگیری صحیح و اصولی سیم‌کارت در جایگاه تعبیه شده و … نیز از دیگر دلایل تأثیرگذار در بروز مشکل مذکور می‌باشند.