متن اصلی

انتقال و جابه‌جایی بازی‌های رایانه‌ای خریداری شده و دانلودی توسط شبکه بزرگ استیم از پارتیشنی به درایوی دیگر موضوعی نه چندان جدید است که مخاطبان بسیاری را درگیر خود کرده و نارضایتی‌های فراوانی را نیز در پشت پرده خود نهفته دارد، چرا که با وجود زیرساخت‌های نرم‌افزاری فعلی و عدم پشتیبانی از برخی از مشخصه‌های ویژه عمل نامبرده تقریباً غیرممکن بوده یا نیازمند دانلود مجدد تمامی فایل‌های مورد نیاز یا بخشی عظیمی از آن‌ها به‌منظور تحقق اهداف می‌باشد که این خود به هدر رفت هنگفت منابع منتهی می‌گردد؛ به‌خصوص اگر مشترک در کشوری همانند ایران سکونت داشته باشد که خدمات اینترنتی همچنان با محدودیت‌های شدید ترافیکی به مشترکان عرضه می‌شوند. مطمئناً دریافت دوباره یک عنوان که هم‌اکنون بر روی دیسک سخت رایانه شخصی حاضر می‌باشد تنها به دلیل تکمیل ظرفیت ذخیره‌سازی پارتیشن فعلی و انتخاب درایوری جدید جهت انتقال بازی‌های رایانه‌ای عملی بسیار ناخوشایند و آزاردهنده تلقی می‌گردد، اما خوشبختانه سازندگان شبکه گسترده و پهناور استیم در آخرین به‌روزرسانی انجام شده قابلیتی را به‌منظور جابه‌جایی عناوین فعلی و حاضر در رایانه شخصی از پارتیشنی به درایوی دیگر با استفاده از نرم‌افزار مربوطه و بدون تمسک جستن به کوچک‌ترین سختی فراهم آورده است که در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه چگونگی انجام آن را می‌آموزیم؛ اما پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که قابلیت نامبرده تنها در آخرین به‌روزرسانی انجام پذیرفته موجود بوده و به‌عبارتی‌دیگر بروز بودن نرم‌افزار استیم از جمله پیش‌نیازهای لازمه جهت انجام دستورالعمل‌های ذیل می‌باشد. توضیحات مندرج در مقاله آموزشی فعلی بر پایه بسته به‌روزرسانی عرضه شده در تاریخ 18 ژانویه سال 2017 میلادی و پس از آن تهیه گشته‌اند.

پیشبرد اهداف مقاله آموزشی فعلی بر پایه ساخت پوشه‌ای در پارتیشن جدید به‌منظور حفظ محتویات بازی‌های خریداری شده توسط شبکه استیم می‌باشد. همان‌طور که مستحضر هستید شبکه استیم تمامی بازی‌های موجود در بطن خود را در پرونده‌ای تحت عنوان Steam Library ذخیره‌سازی می‌کند، بنابراین ساخت پرونده‌ای تحت نام فوق در پارتیشنی دیگر جهت انتقال تمامی فایل‌های مورد نیاز بازی‌های رایانه‌ای لازم و ضروری می‌باشد. برای این منظور ابتدا شبکه استیم را گشوده و پس از کلیک بر روی کلید Steam بر روی گزینه Settings کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که تمامی تنظیمات نرم‌افزار نامبرده نمایان می‌گردد.

پس از نمایان شدن صفحه جدید ابتدا به دسته‌بندی Downloads مراجعه کرده و سپس بر روی کلید Steam Library Folders کلیک کنید.

اکنون از قسمت انتهایی پنجره جدید نمایان گردیده بر روی کلید Add Library Folder کلیک کرده و پس از تعیین پارتیشنی که قصد ساخت پوشه جدید در آن را دارید بر روی گزینه New Folder کلیک کنید. اکنون عنوانی را به پوشه جدید ساخته شده منتسب کرده و پس از کلیک بر روی کلید OK، کلید Select را به‌منظور انتخاب آن به عنوان پوشه اصلی بفشارید. ذکر این نکته نیز ضروری است که انتساب عناوین دلخواه به پوشه نامبرده کاملاً سلیقه‌ای بوده و نام پوشه در عملکرد برنامه توفیری ایجاد نمی‌کند.

new-steam-library-folder-create

پوشه جدید ساخته شده در فهرست پرونده‌های Steam Library نمایان می‌گردد. اکنون می‌توانید پنجره فعلی را بسته و از تنظیمات خارج شوید.

steam-library-folders

حال به‌منظور انتقال یک بازی نصب شده بر روی رایانه شخصی ابتدا آن را در فهرست کتابخانه استیم یافته و پس از کلیک راست بر روی آن گزینه Properties را انتخاب کنید.

به سربرگ Local Files مراجعه کرده و سپس بر روی کلید Move Install Folder کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که پنجره کوچک انتخاب موقعیت جدید نمایان می‌گردد.

در پنجره جدید نمایان شده با استفاده از منوی کشویی پارتیشن جدید و پوشه Steam Library ساخته شده در آن را گزینش کرده و سپس بر روی کلید Move Folder کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که نرم‌افزار استیم به صورت خودکار اقدام به انتقال فایل‌های بازی انتخابی به پارتیشن جدید می‌نماید.

steam-game-move

تکرار رویه و مراحل توضیح داده شده به‌منظور جابه‌جایی دیگر عناوین مورد نظر به صورت تک به تک لازم می‌باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که نرم‌افزار استیم به صورت خودکار هنگام نصب بازی‌های رایانه‌ای در آتیه اقدام به پرسش در مورد تعیین پارتیشن و کتابخانه‌های مربوطه جهت حفظ فایل‌های مورد نیاز می‌نماید، اما انتقال عناوین بین پارتیشن‌های مختلف با عنایت به دستورالعمل فوق کاملاً میسر می‌باشد.