متن اصلی

هنگامی‌که صحبت از رایانه‌های شخصی و محصولات مرتبط با حوزه وسیع و گسترده نامبرده به میان می‌آید برنامه‌ها و نرم‌افزارهای گوناگون به‌عنوان یکی از مهم‌ترین‌ و اساسی‌ترین فاکتورهای گره‌گشای مشاکل مختلف و برقرارگر تعامل میان سخت‌افزار و انسان نقش بسیار ویژه‌ای را به خود اختصاص داده و همانند نگینی در پیشبرد بخش اعظمی از اهداف متفاوت خودنمایی می‌کنند، در این میان سیستم‌عامل که به‌صورت کلی از تعداد هنگفتی زیرمجموعه کوچک‌تر نظیر برنامه، خدمات، مکانیسم و … تشکیل شده و به‌منظور مدیریت منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جاری تحت استفاده قرار می‌گیرد در قالب جزئی کانونی موجود در نقطه مرکز تمامی توجهات مربوطه تأثیرات بسیاری را با خود ارمغان آورده است. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد ساختار یک سیستم‌عامل در جهت به انجام رسانی عملیات گوناگون از تعداد فراوانی مکانیسم ایجاد گشته است که در تعامل و همکاری با یکدیگر عملکرد برنامه رایانه‌ای اشاره شده را شامل می‌گردند. یکی از پرکاربردترین و خلاقانه‌ترین مکانیسم‌های گنجانده شده در تمامی سیستم‌عامل‌های موجود نظیر ویندوز، لینوکس، آندروید و … که در فراهم‌سازی پیکربندی‌های لازمه به‌منظور انتقال فایل‌ها و داده‌های ذخیره‌ای به کار گرفته شده و مورد استفاده واقع می‌گردد فرمان قطع (Cut) و سپس جابه‌جایی مقادیر انتخابی و ایجاد رونوشتی عینی از آن‌ها (Paste) در بخش دیگری از سخت‌افزار نگه‌دارنده اطلاعات است که به همراه دستور کپی با یکدیگر کارکرد مکانیسم نامبرده را تشکیل می‌دهند. عملکرد فرامین معرفی گردیده بر پایه تهیه رونوشتی از اطلاعات قطع شده و سپس انتقال و ذخیره‌سازی در حافظه‌ای تحت عنوان کلیپ برد (Clipboard) و بازگردانی دوباره آن‌ها هنگام فراخوانی مجدد توسط کاربر می‌باشد که در ایجاد زیرساخت‌های مربوطه جهت جابه‌جایی داده‌های گزینش یافته بسیار تأثیرگذار است، اما همان‌طور که مستحضر هستید گنجایش نگهداری حافظه مورد ذکر از محدودیت‌هایی برخوردار بوده و توانایی ذخیره‌سازی تنها بخش واحدی از مقادیر انتخابی را میزبان می‌باشد که این خود بدان معنی است که قابلیت گزینش دوگانه یا سه‌گانه اطلاعات گوناگون با تمسک جستن به مکانیسم فوق به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست.

copy paste

جهت درک بهتر موضوع فرض کنید که شما یک فایل را انتخاب کرده و سپس با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + X آن را قطع و به حافظه کلیپ برد منتقل کردید، اکنون اگر قصد داشته باشید که فایل دیگری را گزینش و به‌صورت هم‌زمان آن دو را به نقاطی کاملاً متفاوت و گسسته از یکدیگر حرکت دهید مشاهده می‌نمایید که این مهم محقق نشده و تنها فایل ثانویه در کلیپ برد حاضر می‌باشد، زیرا هنگامی‌که فایل دوم را انتخاب کنید، مقادیر موجود در حافظه فوق (فایل اول) منفصل و از بین رفته و ورودی‌های دیگر جایگزین آن می‌گردند که به‌منظور فائق آمدن بر مشکل نامبرده باید دو فایل را با یکدیگر برگزیده و یا به‌صورت جداگانه به جابه‌جایی آن‌ها مبادرت ورزید. ویژگی‌های عملکردی مکانیسم انتقال و جابه‌جایی اطلاعات در سیستم‌عامل‌های مطرح و قدرتمند فعلی ممکن است در حالت عادی مشکل‌ساز نبوده و آزاردهنده تلقی نگردد، اما آیا تابه‌حال با خود اندیشیده‌اید که وجود حافظه کلیپ بردی دیگر جهت نگهداری حجم ثانویه‌ای از مقادیر انتخابی چقدر می‌تواند در مرتفع سازی برخی مسائل و افزایش سرعت به انجام رسانی عملیات تأثیرگذار باشد؟ درست همانند تعامل و همکاری دو دست با یکدیگر که در مقایسه با تنها یکی از آن‌ها در پیشبرد اهداف گوناگون مشخصه‌های فزون‌تری را به خود اختصاص می‌دهند.

اگر شما نیز تاکنون سیستم‌عامل Mac یا نمونه‌ای از مشتقات لینوکس را تحت استفاده خود قرار داده باشید ممکن است خواسته و یا ناخواسته با برنامه‌های مبتنی بر مشخصه Emacs نیز برخورد نماییده باشید. همان‌طور که در توضیحات مطرح گردیده در پاراگراف پیشین نیز به آن اشاره شد وجود حافظه کلیپ برد ثانویه در افزایش سرعت اجرای اعمال و عملیات گوناگون بسیار تأثیرگذار بوده و نکات مثبت فراوانی را با خود به همراه دارد؛ حال با عنایت به اهمیت وجود حافظه فوق ذکر این نکته ضروری است که خوشبختانه سیستم‌عامل Mac از پیکربندی نامبرده بهره‌مند بوده و توانایی استفاده از آن را نیز در صورت ایجاد شرایط و پیش‌نیازهای لازمه کاملاً برخوردار می‌باشد. مشخصه Emacs که پیشتر نیز به آن اشاره شد در حالت کلی خانواده‌ای از برنامه‌های ویرایشگر متنی می‌باشند که بر پایه مشخصه‌هایی نظیر قابلیت تمدید و بسط پذیری خود مورد شناخت واقع می‌گردند. مشخصه نامبرده دربردارنده دو هزار دستور داخلی و تعبیه‌ای است که فرامین معرفی گردیده در ادامه نیز نمونه‌ای از انبوه تعداد آن‌ها می‌باشد. پیشتر گفته شد که مکانیسم جابه‌جایی اطلاعات گوناگون در انواع سیستم‌های عامل‌های مختلف تشکیل شده از فرامین کپی (فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + C) و یا کات (فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + X) و سپس ایجاد رونوشتی از تمامی مقادیر ذخیره گشته در حافظه کلیپ برد در موقعیت مورد نظر (با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + V) می‌باشد؛ اکنون سیستم‌عامل مکینتاش به‌منظور افزایش پتانسیل استفاده از محصول حافظه کلیپ برد ثانویه‌ای را نیز در بطن خود گنجانده است که تنها حاوی فرامین کات و ایجاد رونوشت بوده و تحت عناوین اصطلاحی سانسور (Kill) و وازنی (Yank) مورد شناخت واقع می‌گردند (برخلاف دستورات Cut و Paste).

تمسک جستن به فرامین نامبرده کاملاً همانند رویه و روش معرفی گردیده صورت پذیرفته و تنها با فشردن کلیدهای ترکیبی انتسابی می‌توانید به استفاده از آن‌ها مبادرت ورزید، اما پیش از پرداختن به مبحث موضوع ذکر این نکته ضروری است که کلیپ برد ثانویه مذکور از محدودیت‌های هنگفتی در ذخیره‌سازی اطلاعات رنج برده و برخلاف حافظه اصلی توانایی نگهداری تنها رشته‌ای از متون انتخابی را برخوردار می‌باشد. علاوه بر آن نرم‌افزار مورد استفاده به‌منظور ویرایش و درج نوشتارهای گوناگون نیز باید مبتنی بر مشخصه پیشتر نامبرده بوده و از قابلیت پشتیبانی آن بهره‌مند باشد.

حال با عنایت به توضیحات مطرح گردیده ابتدا نرم‌افزار TextEdit را با مراجعه به پرونده برنامه در پارتیشن حاوی فایل‌های ریشه‌ای سیستم‌عامل و یا ابزار جستجوگر اطلاعات گشوده و سپس متنی را به‌صورت کاملاً دلخواه در آن تایپ کنید. اکنون به‌منظور انتقال بخش مورد نظر از متن تایپی مربوطه پس از انتخاب نمودن آن یک مرتبه کلیدهای ترکیبی Control + K را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که بخش گزینش یافته از متن ناپدید و به حافظه کلیپ برد ثانویه انتقال یافته است (در حقیقت فرمان Kill محقق گشته است). ایجاد رونوشت مجدد از مقادیر ذخیره گشته در حافظه نامبرده و تحقق فرمان Yank منوط به فشردن کلیدهای ترکیبی Control + Y می‌باشد (عملکرد همانند دستور Paste در حافظه کلیپ برد اولیه).

kill-yank-command

یکی دیگر از قدرتمندترین ویژگی‌های مکانیسم معرفی گردیده قابلیت گزینش خودکار متون قرار گرفته پس از موقعیت نشانگر تایپ بدون نیاز به انتخاب دستی مقادیر موجود می‌باشد. جهت مشاهده نحوه عملکرد آن کافی است نشانگر تایپ را در قسمت انتهایی کلمه‌ای که قصد دارید تمامی متون قرار گرفته در پس از آن را انتخاب و به حافظه کلیپ برد ثانویه منتقل کنید قرار داده و سپس کلیدهای ترکیبی انتسابی به فرمان Kill را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که تمامی متون قرار گرفته در بعد از موقعیت نشانگر تایپ و تا ابتدای پاراگراف پسین ناپدید و به حافظه مذکور انتقال یافته و با فشردن کلیدهای ترکیبی منتسب به فرمان Yank مجدداً رونوشتی از آن‌ها نمایان می‌گردد. ویژگی مورد ذکر به‌منظور انتخاب خودکار خطوط و یا پاراگراف‌های طولانی بسیار مفید واقع گشته و تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد.

kill-yank-auto-command

اکنون به‌عنوان حسن خطام مقاله ترفندی فعلی ذکر این نکته نیز ضروری است که پشتیبانی نرم‌افزار ویرایشگر مورد استفاده از مشخصه Emacs به‌منظور اجرای دستورات اشاره شده از جمله پیش‌نیازهای لازمه به شمار رفته و درصورتی‌که هنگام فشردن کلیدهای ترکیبی انتسابی نامبرده عملکردی را نظاره‌گر نمی‌باشید متأسفانه برنامه مورد استفاده مبتنی بر فرامین فوق نمی‌باشد. علاوه بر آن قابلیت انتقال و نگهداری تنها رشته‌های متون در بطن حافظه کلیپ برد ثانویه مذکور در کاهش انعطاف‌پذیری آن تأثیرگذار بوده، اما هنگام تایپ نوشته‌های گوناگون بدون شک تأثیرات فراوانی را با خود به ارمغان می‌آورد. علاوه بر آن همان‌طور که مستحضر هستید اجرای فرامین کپی، کات و ایجاد رونوشت در سیستم‌عامل مکینتاش به‌وسیله فشردن کلید Command اجرا گشته، اما این مهم به‌منظور اجرای فرامین سانسور و وازنی بر عهده کلید Control گذاشته شده است که تمامی آن‌ها در جدول ذیل گردآوری گشته و قابل مشاهده می‌باشند.

فرمان کلیدهای ترکیبی
Copy Command + C
Cut Command + X
Paste Command + V
Kill Control + K
Yank Control + Y