متن اصلی

بدون شک هنگامی‌که صحبت از رایانه شخصی و قطعات تشکیل‌دهنده آن به میان می‌آید سخت‌افزارهایی همچون ماوس و صفحه‌کلید درصد عظیمی از فاکتورهایی همچون ورود داده به سیستم‌عامل و چگونگی هدایت و نحوه عملکرد انواع برنامه‌ها و نرم‌افزارهای تشکیل‌دهنده ساختار سیستم نامبرده را به خود اختصاص می‌دهند؛ بنابراین وجود مشکلات یا عیوب فنی کوچک و بزرگ در عملکرد قطعات اصلی مذکور در به ارمغان آوری اسباب زحمت برای مصرف‌کنندگان و اختصاص مدت زمان فراوانی جهت مرتفع سازی آن‌ها بسیار تأثیرگذار می‌باشند. اگر شما نیز از کاربران کهنه‌کار رایانه‌های شخصی بوده و از دیرباز تاکنون به استفاده از وسیله نامبرده مبادرت ورزیده باشید بدون شک با سیر تکامل یکی از اصلی‌ترین قطعات ورودی سیستم فوق یعنی ماوس آشنایی کامل دارید. پیشرفت علم و دانش و پای در میدان گذاشتن فناوری‌های نوین در عصر حاضر فاکتورهای فراوانی از سخت‌افزار نامبرده را دستخوش تغییرات خود قرار داده و زمینه‌های سنتی و گذشته دیگر به‌هیچ‌عنوان جوابگوی برآورده سازی نیازهای قطعه مذکور نمی‌باشند؛ بنابراین طراحی و توسعه چهارچوب‌های نوین جهت افزایش پتانسیل عملکردی سخت‌افزار ماوس در عصر کنونی بسیار ضروری تلقی می‌گردند.

سیستم‌عامل قدرتمند ویندوز در حالت پیش‌فرض از مکانیسمی برخوردار می‌باشد که بر پایه بازخوردهای دریافتی از انواع نرم‌افزارهای گوناگون تنظیماتی را به‌منظور فزونی آسایش و راحتی کاربران و افزایش قدرت طریق هدایت رایانه شخصی به‌صورت خودکار و بدون اطلاع فرد تغییر می‌دهد. درحالی‌که بخشی عظیمی از تغییرات انجام پذیرفته توسط سیستم‌عامل در بهبود کارکرد شخصی و افزایش سرعت تأثیرگذار می‌باشند، اما گاهی اوقات دگرگونی‌های انجام پذیرفته ممکن است در جهت عکس ایفای نقش کرده و ناراحتی‌های مختلفی را برای افراد با خود به ارمغان آورد. یکی از مهم‌ترین تنظیمات پیش‌فرض قرار گرفته در حوزه عملکردی مکانیسم مذکور “بهبود دقت نشانگر سخت‌افزار ماوس” می‌باشد که به‌صورت پویا بر پایه بازخوردهای دریافتی از میزان سرعت حرکت و انتقال نشانگر قطعه نامبرده حساسیت آن را تغییر می‌دهد. این مهم اگرچه هنگام استفاده از صفحات لمسی تعبیه شده در لپ‌تاپ‌ها تأثیرات بسیاری را در نحوه عملکرد به خود اختصاص می‌دهد، اما هنگام تمسک جستن به سخت‌افزارهای سنتی ماوس در رایانه‌های شخصی رومیزی ممکن است کاهش درستی و صحت کارکرد را به ارمغان آورد که خود در هدایت بازی‌های رایانه‌ای بسیار تأثیرگذار می‌باشد. اگر هم‌اکنون منوی کنترل پنل سیستم‌عامل ویندوز را گشوده و سپس با کلید بر روی آیکون Mouse به سربرگ Pointer Options مراجعه کنید، مشاهده می‌کنید که تنظیم نامبرده در قسمت فوقانی پنجره نمایان گشته قابل مشاهده و تغییر می‌باشد. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد گزینه فوق در استفاده از صفحات لمسی لپ‌تاپ‌ها می‌تواند مفید واقع شده و در افزایش نحوه هدایت سیستم‌عامل مثمر الثمر قرار گیرد، اما در سخت‌افزارهای سنتی ماوس آن‌طور که باید و شاید نمی‌تواند به ایفای نقش خود به‌صورت بهینه مبادرت ورزد.

mouse-pointer-precision

وجود تنظیم نامبرده و فعال‌سازی دستی آن در مواقع مورد نیاز می‌تواند در بهبود کارکرد شخصی بسیار سودبخش باشد، اما گاهی اوقات برخی از نرم‌افزارهای سوم شخصی نصبی در سیستم‌عامل بدون اطلاع فرد به تغییر گزینه فوق اقدام می‌ورزند که خود در بروز مشکلاتی در آتیه تأثیرگذار می‌باشد. در این مقاله آموزشی کوتاه با دو مورد از مهم‌ترین دلایل تغییر خودکار گزینه معرفی گشته در سیستم‌عامل ویندوز آشنایی پیدا کرده و سپس چگونگی رفع آن را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می‌باشید که سخت‌افزارهای ماوس نیمه حرفه‌ای و حاوی چندین کلید قابل برنامه‌نویسی مختلف را تحت استفاده خود قرار می‌دهند بدون شک به این نکته واقف هستید که وجود راه‌اندازی جهت تعیین چگونگی کارکرد محصولات مذکور اجتناب‌ناپذیر و کاملاً ضروری تلقی می‌گردند. نرم‌افزار نامبرده که معمولاً در قالب لوح فشرده قرار گرفته در بسته‌بندی محصول یا از طریق وب‌سایت رسمی سازنده سخت‌افزار قابل دسترس است در بسیاری از مواقع از تنظیماتی برخوردار می‌باشد که به‌صورت ابطال نشست‌های فعلی موجود در سطح سیستم‌عامل عمل کرده و با فائق آمدن بر تنظیمات پیش‌فرض و لغو آن‌ها اقدام به‌صورت دادن مقادیر اعمالی از جانب خود می‌کنند. این مهم اگر چه در رایانه‌های شخصی رومیزی تأثیر آن‌چنانی نداشته و خودنمایی نمی‌کند، اما هنگامی‌که شخصی به استفاده از سخت‌افزار ماوس در لپ‌تاپ مبادرت ورزد تغییر خودکار تنظیمات به ایجاد مشاکل گوناگونی برای وی منتهی می‌گردد؛ زیرا همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد فعال‌سازی گزینه Enhance pointer precision از طریق منوی تنظیمات قطعه ماوس در سیستم‌عامل ویندوز هنگام استفاده از صفحات لمسی تعبیه گشته در لپ‌تاپ‌ها در بهبود کارایی و فزونی عملکرد شخصی تأثیرگذار می‌باشد، اما اتصال سخت‌افزار خارجی ماوس از طریق درگاه یو اس بی به لپ‌تاپ و سپس نصب نرم‌افزار راه‌انداز قطعه مذکور و به دنبال آن تغییر تنظیمات به مشکلات ایجادی هنگام جداسازی آن در آینده منتهی می‌گردد، زیرا درایورهای راه‌انداز سخت‌افزارهای خارجی ماوس معمولاً از الگوریتم‌های درک و شناسایی وسیله متصله به آن بهره‌مند نبوده و تفاوت‌های موجود در بین رایانه شخصی و لپ‌تاپ را تشخیص نمی‌دهند و ازآنجایی‌که تنظیمات پیش‌فرض راه‌اندازهای نامبرده معمولاً به‌گونه‌ای می‌باشند که از سطح اجرایی بالاتری برخوردار بوده و گزینه پیشتر ذکر شده را غیرفعال می‌کنند، بنابراین هنگامی‌که شخص سخت‌افزار ماوس را از لپ‌تاپ جدا کرده و به استفاده از صفحه هدایتی لمسی مبادرت ورزد گزینه فوق همچنان در حالت غیرفعال باقی می‌ماند.

جهت فائق آمدن بر مشکل نامبرده پیشنهاد می‌گردد درصورتی‌که قطعه مذکور پیوسته به لپ‌تاپ متصل نبوده و در مواقع مورد نیاز به استفاده از آن اقدام می‌کنید درایور راه‌انداز سخت‌افزار ماوس را به‌صورت کامل از سیستم‌عامل حذف کرده و به تنظیمات پیش‌فرض ویندوز جهت استفاده روزانه اتکا ورزید. ذکر این نکته نیز ضروری است که درایورهای فوق در هر بار راه‌اندازی مجدد یا روشن نمودن لپ‌تاپ در پس‌زمینه سیستم‌عامل شروع به فعالیت کرده و به‌صورت خودکار تمامی مقادیر پیش‌فرض تنظیمات خود را مجدداً اعمال کرده و فعال‌سازی دستی گزینه Enhance pointer precision از طریق مسیر پیشتر نامبرده توفیری ایجاد نمی‌کند. درصورتی‌که قصد دارید درایور سخت‌افزار مذکور را از سیستم‌عامل حذف نکرده، اما از تغییر خودکار تنظیمات نیز جلوگیری کنید پیشنهاد می‌گردد که عملکرد نرم‌افزار راه‌انداز قطعه مورد ذکر را هنگام بوت سیستم‌عامل با اختلال مواجه ساخته و غیرفعال کنید؛ برای این منظور یک مرتبه کلیدهای Ctrl + Shift + Esc را فشرده و سپس در پنجره مدیریت وظایف نمایان گردیده به سربرگ Startup مراجعه کنید. نرم‌افزار راه‌انداز سخت‌افزار ماوس را از میان انبوه برنامه‌های اجرایی موجود یافته و سپس با کلیک راست کردن بر روی آن و انتخاب گزینه Disable از طریق منوی میانبر نمایان گردیده به غیر فعال‌سازی آن اقدام کنید.

mouse-utility-driver-startup-disable

یکی دیگر از دلایل بروز مشکل نامبرده و فعال‌سازی یا غیر فعال‌سازی خودبه‌خود گزینه مورد ذکر همگام‌سازی خودکار برخی از تنظیمات به‌وسیله سیستم‌عامل می‌باشد. همان‌طور که مستحضر هستید نسخه هشتم و دهم سیستم‌عامل قدرتمند ویندوز از قابلیتی برخوردار می‌باشد تا علاوه بر ورود به‌وسیله اطلاعات هویتی محلی (گذرواژه امنیتی قابل تنظیم از طریق منوی کنترل پنل)، اجرای عملیات با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت نیز فراهم باشد (ورود به سیستم‌عامل از طریق حساب کاربری مایکروسافت انجام می‌پذیرد). هنگامی‌که شخصی با استفاده از حساب کاربری نامبرده اقدام به ورود به سیستم‌عامل کند ویندوز به‌صورت خودکار به‌منظور یکپارچه‌سازی سیستم‌ها تنظیمات غیر مشترک را با یکدیگر همگام می‌سازد. به‌عنوان‌مثال اگر شخصی با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت خود به سیستم‌عامل رایانه رومیزی ورود یافته و سپس با همان حساب کاربری به لپ‌تاپ خود نیز وارد شود، ویندوز به‌صورت خودکار تنظیمات لپ‌تاپ را با مقادیر رایانه رومیزی همگام می‌سازد. اگر تنظیم Enhance Pointer Precision که پیشتر نیز به آن اشاره شد به‌صورت خودکار فعال یا غیرفعال می‌شود این احتمال وجود دارد که اقدام نامبرده به‌وسیله مکانیسم همگام‌سازی تنظیمات سیستم‌عامل صورت می‌پذیرد. جهت فائق آمدن بر مشکل نامبرده و غیرفعال سازی مکانیسم همگام‌سازی تنظیمات ابتدا بر روی منوی استارت کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Settings کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید منوی پیشرفته و باز طراحی شده تنظیمات سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

در منوی جدید نمایان شده ابتدا به زیرمجموعه Accounts ورود یافته و سپس از طریق منوی قرار گرفته در سمت چپ صفحه بر روی کلید Sync your settings کلیک کنید. اکنون درصورتی‌که کاربر با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت خود پیشتر اقدام به ورود به سیستم‌عامل نموده باشد مشاهده می‌کنید که تنظیمات بسیاری قابل دسترس و تغییر هستند.

windows-sync-settings

اکنون گزینه Other Windows settings را یافته و سپس آن را غیرفعال کنید. مشاهده می‌کنید که قابلیت همگام‌سازی تنها تنظیمات به خصوصی از سیستم‌عامل غیرفعال شده و گزینه نامبرده دیگر به‌صورت خودکار فعال یا غیرفعال نمی‌شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که کاربر به‌صورت محلی به حساب کاربری خود ورود یافته باشد دیگر تمامی تنظیمات همگام‌سازی آدرس مذکور غیرفعال می‌باشند.