متن اصلی

پردازنده‌های AMD Ryzen که همان‌ پردازشگرهای Zen می‌باشند، به زودی به طور رسمی معرفی خواهند شد. در طول مدت زمانی که نخستین صحبت‌ها راجع به معماری جدید و کاملا تحول یافته Zen به گوش می‌رسید، اخبار ضد و نقیض زیادی منتشر و بعضا رد یا تائید شدند. پردازنده‌های مورد انتظار AMD که دریچه‌ی امید این کمپانی جهت بازگشت به میدان رقابت CPU ها می‌باشند به تازگی در چهار نسخه‌ی مختلف 4 و 8 هسته‌ای با سرعت کلاک‌های متفاوت مورد تست و بررسی قرار گرفته‌اند که البته گویا نمونه‌های اولیه یا به اصطلاح ES هستند و ممکن است نتایج به دست آمده در ویرایش نهایی این محصولات کمی متفاوت رقم بخورند.

amd-ryzen-4

همان‌طور که مشاهده می‌نمائید پردازنده‌ی 8 هسته‌ای Ryzen با کلاک تخمینی 3.15 یا 3.5 یا 3.4 گیگاهرتز توانسته است پردازشگر قدرتمند Intel Core i7 6800K که یک محصول اکستریم از اینتل محسوب می‌شود را با سرعت کلاک پایین‌تر پشت سر بگذارد، اما متاسفانه نتوانسته است از پس Intel Core i7 6900K بر بیاید که با توجه به نتایج حاصله می‌توان پیش‌بینی کرد که افزایش فرکانس در حد بسیار کم می‌تواند حتی پردازنده‌ی مورد بحث با کد 2D3151A2M88E که همان 8 هسته‌ای Ryzen با کلاک 3.15 یا 3.5 یا 3.4 گیگاهرتز می‌باشد را در صدر قرار دهد. تستی که ملاحظه می‌کنید نتایج به دست آمده از کانورت ویدئویی 4K با کد گذاری H.264 و H.265 است.

amd-ryzen-3

در بخش گیمینگ با وجود پیشرفت قابل تحسین 30 درصدی نسبت به پردازنده AMD FX-9800، عملکرد Ryzen هشت هسته‌ای کاملا معمولی و در حد پردازنده‌های Core i5 6500 و Core i5 6600 می‌باشد که البته لازم به ذکر است که فرکانس پردازنده‌ی نام‌برده پایین‌تر از دو مورد پردازشگر اشاره شده رقیب می‌باشد. به هر حال عملکرد AMD Ryzen در این بخش کاملا متوسط براورد می‌گردد.

amd-ryzen-1

مصرف انرژی پردازشگر Ryzen هشت هسته‌ای در تست‌های صورت پذیرفته، 93 وات ثبت شده است که نسبت  به AMD FX-8370 کاهش 25 واتی داشته و هم تراز با رقیبان اینتلی خود ظاهر شده است که به دلیل بهبود فناوری ساخت و اصلاحات معماری نوین AMD است. تا این‌ جای کار، نظر شما راجع به پردزانده‌های AMD Ryzen چیست؟

منبع: Guru3d