متن اصلی

اگر کمی با دقت به کارت‌های گرافیکی امروزی بنگرید، محصولات بسیار زیادی را پیدا می‌کنید که در رده دو یا سه اسلاتی‌ها قرار می‌گیرند و هر چه به سمت کارت‌های گرافیکی قدرتمندتر و گران‌تر پیش بروید، کارت‌های گرافیکی با خنک کننده‌های بزرگ و سنگین بیشتر به چشم می‌خورند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب خنک کننده‌های بزرگ برای محصولات قدرتمندتر، مصرف افزون و به تبع گرمای بالای تراشه گرافیکی آن‌ها باشد که سازنده را مجبور به ساخت خنک‌کننده‌هایی از این نوع می‌کند.

galax-gtx-1070-single-slot-2

کمپانی GALAX که این روزها بسیار خوش درخشیده است، پس از ثبت رکورد جهانی 3010 مگاهرتزی توسط GTX 1060 HOF، حالا یک کارت گرافیک GTX 1070 تک اسلاتی را معرفی نموده است که تا کنون نظیر نداشته است. این محصول که اتفاقا توانسته است عنوان نخستین GTX 1070 تک اسلاتی جهان را از آن خود کند، فضای بسیار کمی را درون کیس اشغال می‌کند. فن استفاده شده و سیستم خنک‌کننده شباهت بسیار زیادی به مدل مرجع GTX 1070 دارد، اما توجه داشته باشید که ویرایش مرجع یک محصول دو اسلاتی به حساب می‌آید. بنابراین هیت سینک به خدمت گرفته شده در GTX 1070 تک اسلاتی GALAX، ارتفاع کمتری از نمونه‌ی رفرنس خواهد داشت؛ اما ظاهر فن بسیار شبیه آن چه که در GTX 1070 FE مشاهده می‌شود، خواهد بود و عملکردی یکسان از لحاظ انتقال حرارت خواهد داشت.

galax-gtx-1070-single-slot-1

مسلما کاهش اندازه‌ی هیت‌سینک بدون اندیشیدن تمهیدات خاص خود، منجر به افزایش غیر قابل کنترل دمای تراشه و بورد گرافیک خواهد شد. به همین سبب، کمپانی GALAX از هیت‌سینکی تمام مسی برای محصول مورد نظر بهره گرفته است تا گرمای تجمع یافته‌ کارت گرافیک هر چه سریع‌تر منتقل و خارج گردد. لازم به ذکر است که هیت‌سینک همه‌ی کارت‌های گرافیکی متدوال موجود در بازار به استثنای چند مورد از جنس آلومینیوم می‌باشد که ارزش بهای کم تری از مس داشته ولی در عوض ضریب رسانش گرمایی پایین‌تری دارد که به نفع سیستم خنک کننده نیست. اطلاعات تکمیلی راجع به نخستین GTX 1070 تک اسلاتی جهان ساخت GALAX، در سال 2017 منتشر خواهند شد.

 

 

منبع: TechPowerUp