متن اصلی

هنگامی‌که سخن از سخت‌افزارهای رایانه‌ای و به‌صورت کلی تمامی قطعات الکترونیکی به میان می‌آید بهینه‌سازی مصرف انرژی و نزول میزان برق مصرفی در عین فزونی عملکرد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین فاکتورهای موجود در تمایز محصولات قرار گرفته در دسته‌بندی‌های مختلف مطرح می‌گردد. بزرگی مقیاس و اهمیت فاکتور نامبرده به اندازه‌ای می‌باشد که بسیاری از کمپانی‌های فعال در زمینه طراحی و تولید قطعات الکترونیکی پیوسته به دنبال راه‌حل و رویه و روش‌هایی می‌باشند تا در بهینه‌سازی مصرف انرژی محصولات خود خوش درخشیده و موفق به ربایش گوی پیروزی از دیگر رقبای موجود در عرصه نبرد گردند. این مهم نه تنها در سطح محصولات سخت‌افزاری، بلکه نرم‌افزاری نیز تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص داده و جلوه‌گری هنگفت آن را به‌ویژه در دستگاه‌های قابل حمل که از واحدی تحت عنوان باتری به‌عنوان منبع تأمین انرژی بهره می‌برند می‌توان مشاهده نمود.

یکی از کارآمدترین و خلاقانه‌ترین قابلیت‌های گنجانده شده در بطن سیستم‌عامل ویندوز که در جهت فراهم‌سازی زیرساخت‌های لازمه به‌منظور تحقق اهداف فاکتور مذکور مورد توسعه قرار گرفته است مکانیسم خاموش‌سازی مستقل یا به‌عبارتی‌دیگر قطع خودفرمان جریان برق سخت‌افزارهای مربوطه در صورت عدم استفاده در بازه زمانی به خصوصی می‌باشد. همان‌طور که مستحضر می‌باشید یکی از اساسی‌ترین قطعات تشکیل‌دهنده ساختار رایانه‌های شخصی که تأثیرات بسیاری را در عملکرد بی‌عیب و نقص و عاری گون از مشاکل مختلف به خود اختصاص داده است سخت‌افزار دیسک سخت می‌باشد. عملکرد پیوسته و چرخش مداوم قطعه مکانیکی فوق در جلوگیری از کاهش شدید سرعت پردازش داده و هنگ سیستم بسیار چشمگیر می‌باشد، اما گاهی اوقات وجود قابلیت‌ها و مکانیسم‌هایی که به‌منظور منفعت رسانی توسعه یافته‌اند خود در ایجاد مشکلات گوناگون به‌عنوان عاملی مزید بر علت می‌گردند. یکی از مهم‌ترین قطعات اصلی تشکیل‌دهنده ساختار انواع رایانه‌های شخصی که توضیحات مطرح گردیده در آن به وضوح قابل مشاهده می‌باشند همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد دیسک سخت یا به عبارتی دیگر هارد دیسک می‌باشد. جهت درک بهتر موضوع فرض کنید که تعداد دو سخت‌افزار دیسک سخت در بطن چهارچوب کیس قرار گرفته است که یکی از آن‌ها میزبانی سیستم‌عامل را بر عهده داشته و به‌عنوان دیسک اصلی و دیگری نیز به‌عنوان دیسک ثانویه در بایگانی و ذخیره‌سازی اطلاعات به ایفای نقش می‌پردازند. همان‌طور که پیشتر نیز گفته سیستم‌عامل ویندوز از قابلیتی جهت خاموش‌سازی مستقل یا قطع خودفرمان جریان برق سخت‌افزارهای موجود به صورت جداگانه از یکدیگر بهره می‌برد. اکنون دیسک اولیه و میزبان سیستم‌عامل که به‌عنوان واحد اصلی به نقش‌آفرینی در عملکرد بی‌عیب و نقص کارکرد رایانه شخصی می‌پردازد از قاعده نامبرده مستثنی بوده و عملگری مکانیسم فوق بر روی آن بسیار نادر می‌باشد، زیرا سیستم‌عامل پیوسته در حال نوشت و خوانش اطلاعات و انواع فایل‌های گوناگون بر روی آن می‌باشد که این خود به چرخش پیوسته بخش پلاتر و بازوی مغناطیسی جهت پاسخ به درخواست‌های ارسالی از جانب ویندوز منتهی می‌گردد؛ حتی زمانی که کاربر به استفاده از سیستم نپرداخته و رایانه شخصی در حالت بیکار نیز قرار دارد باز هم سیستم‌عامل پیوسته در حال استفاده از سخت‌افزار دیسک سخت می‌باشد، اما دیسک ثانویه که به‌عنوان ذخیره‌ساز اطلاعات به کار گرفته شده و تنها عامل استفاده‌گر از آن شخص مصرف‌کننده می‌باشد (سیستم‌عامل بر روی دیسک مذکور قرار ندارد) در صورت عدم استفاده از رایانه همچنان بی‌دلیل به چرخش خود ادامه می‌دهد که این مورد نه تنها در فزونی میزان برق مصرفی، بلکه در استهلاک آن نیز بسیار تأثیرگذار می‌باشد؛ بنابراین قابلیت گنجانده شده در سیستم‌عامل ویندوز و پیشتر معرفی گردیده پس از گذشت مدت زمانی به خصوص به‌منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی دیسک را از چرخش باز می‌دارد که این مهم با صدای تیک کوچک خروجی از بطن آن و درون کیس قابل فهم می‌باشد.

اکنون توضیحات مطرح گردیده شاید در حالت کلی بسیار خلاقانه و مفید به نظر برسند، اما هنگامی‌که تعداد دسترسی‌های ناگهانی به رایانه فراتر از حالت معمول باشد ممکن است در بروز مشکلات گوناگون تأثیرگذار باشد. اکنون فرض کنید که در حال استفاده از رایانه شخصی خود می‌باشد که ناگهان به دسترسی به دیسک ثانویه مبادرت می‌ورزید، اما مشاهده می‌کنید که سیستم‌عامل برای مدت چند ثانیه قفل شده و پس از شنیده شدن صدای تیک کوچکی مجدد به فعالیت پیشین خود ادامه می‌دهد. این مهم به دلیل عدم چرخش پلاتر دیسک سخت اتفاق افتاده و هنگ چند ثانیه‌ای سیستم‌عامل نیز در پی اتصال مجدد جریان برق و از سرگیری عملیات چرخش رخ می‌دهد که تکرار پیوسته و چند باره حالت فوق در کاهش عمر سخت‌افزار ممکن است تأثیراتی را به خود اختصاص دهد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه چگونگی غیرفعالسازی مکانیسم نامبرده و ایجاد تغییرات در تنظیمات سیستم‌عامل به‌منظور چرخش و عملکرد پیوسته سخت‌افزار دیسک سخت را می‌آموزیم. ذکر این نکته نیز ضروری است که توضیحات مندرج در نوشته فعلی تنها سخت‌افزار دیسک سخت را تحت تأثیر خود قرار داده و کارکرد دیگر قطعات موجود را دست‌خوش تغییرات نمی‌کند.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس در منوی میانبر نمایان گردیده بر روی گزینه Control Panel کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پایانه کنترل و هدایت سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

پس از نمایان شدن منوی کنترل پنل از میان انبوه ورودی‌های موجود آیکون Power Options را یافته و سپس آن را بگشایید. مشاهده می‌کنید که تنظیمات مربوط به مدیریت انرژی رایانه شخصی و سخت‌افزار نمایان می‌گردد.

در پنجره نمایان گردیده طرح پیش‌فرض و هم‌اکنون در حال انتخاب را یافته و بر روی کلید Change Plan Settings واقع در جلوی آن کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تنظیمات مربوط به مدیریت انرژی منتسب به طرح انتخابی نمایان می‌گردند.

windows10-power-options

پس از نمایان گردیدن صفحه جدید صرفه نظر از گزینه‌های انتخابی و منوهای کشویی مربوط به خاموش‌سازی صفحه نمایشگر و قرارگیری رایانه شخصی در حالت خواب بر روی کلید Change advanced power settings کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تنظیمات پیشرفته مربوط به مدیریت انرژی طرح فعلی نمایان می‌گردند.

windows10-power-options-advanced

در پنجره جدید نمایان گردیده ابتدا از طریق منوی درختی موجود گزینه Hard Disk را یافته و سپس با کلیک بر روی دستگیره آن (آیکون + کوچک قابل مشاهده در سمت چپ) زیرشاخه‌های قرار گرفته در بطن آن را نمایان سازید.

مجدداً بر روی زیر شاخه turn off hard disk after کلیک کرده و آن را باز کنید. مشاهده می‌کنید که ورودی دیگری به‌منظور تنظیم و تعیین بازه زمانی مربوطه جهت خاموش‌سازی خودکار سخت‌افزار دیسک سخت توسط سیستم‌عامل ویندوز نمایان می‌گردد که در حالت پیش‌فرض مقدار 20 را به خود اختصاص داده است. رقم نامبرده بر پایه واحد دقیقه قابل شناخت می‌باشد.

بر روی ورودی نمایان گردیده کلیک کنید، مشاهده می‌کنید که منوی دیگری به‌منظور دگرگونی بازه زمانی پیش‌فرض نمایان می‌گردد. اکنون با توجه به نیازهای شخصی خود مقدار موجود در کادر مربوطه را با تایپ ورودی یا استفاده از دستگیره‌های موجود افزایش یا کاهش دهید. فزونی رقم نامبرده به افزایش مدت بازه زمانی جهت خاموش‌سازی خودکار سخت‌افزار دیسک سخت و نزول آن نیز به کاهش دوره منتهی می‌گردد. درصورتی‌که قصد دارید سخت‌افزار پیوسته به چرخش و عملکرد خود ادامه دهد گزینه Never را انتخاب کنید.

windows10-harddisk-power-options

پس از انتخاب مقدار مورد نیاز در نهایت بر روی کلید OK به‌منظور ذخیره‌سازی تنظیمات کلیک کنید. انجام تغییرات در بخش فعلی به‌صورت بلادرنگ انجام می‌پذیرند، اما درصورتی‌که سخت‌افزار همچنان به کارکرد پیش‌فرض خود مبادرت می‌ورزد یک مرتبه رایانه شخصی را راه‌اندازی مجدد کنید. اکنون عملکرد قطعه دیسک سخت با توجه به دگرگونی‌های انجام پذیرفته تغییر می‌کند. ذکر این نکته نیز ضروری است که ازآنجایی‌که تنظیمات انجام شده در سطح نرم‌افزاری صورت می‌پذیرند، رونوشت مجدد و از بین رفتن تغییرات در صورت تعویض سیستم‌عامل ویندوز اجتناب‌ناپذیر می‌باشد.