متن اصلی

بدون شک یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین فاکتورهای هدایتگر زندگی بشری و دستیابی به اهداف گوناگون که در قالب اشکال و حالات مختلف ظهور پیدا کرده و نقوش بسیار پررنگی را در چگونگی کنترل زندگی انسان ایفا می‌کند ارتباطات می‌باشد. امروزه یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین سیستم‌های توسعه یافته به منظور تحقق فاکتور پیشتر نامبرده (صرف‌نظر از زبان که هنگفت‌ترین وسیله ارتباطی بشریت به شمار می‌رود) مکانیسم ارسال انواع پیام‌های مختلف در قالب نامه‌های الکترونیکی یا به‌عبارتی‌دیگر ایمیل می‌باشد. پیش از پیشرفت علم و دانش و پای در میدان گذاشتن فناوری‌های نوین امروزی ارسال نامه با تمسک جستن به رویه و روش‌هایی نظیر تحریر پیام بر روی کاغذ و سپس انتقال آن به‌وسیله واسطه‌هایی نظیر کبوتر نامه‌بر، پستچی، و … به نقاط محدودی از این کره خاکی انجام می‌پذیرفته است، اما امروزه تحقق اهداف مذکور با استفاده از فناوری‌هایی نظیر شبکه‌های رایانه‌ای، اینترنت، سرویس‌های ارسال نامه‌های الکترونیکی و … در کسری از ثانیه و بدون هیچ‌گونه هزینه گزافی صورت می‌پذیرد.

همان‌طور که مستحضر می‌باشید امروزه کمپانی‌های نظیر گوگل و یاهو صنعت ارسال نامه‌های الکترونیکی یا همان‌طور که پیشتر نیز گفته ایمیل را قبضه کرده و کنترل کامل آن را برعهده گرفته‌اند. ارسال و دریافت انواع پیام‌های مختلف در قالب ایمیل و انتقال آن‌ها به اقصی نقاط دنیا به لطف زیرساخت‌های عظیم شبکه‌ای و اینترنتی در عصر نوین حاضر به راحتی آب خوردن و با چند کلیک ساده انجام پذیرفته و تنها لازمه آن برخورداری از آدرسی جهت شناسایی و جابه‌جایی متون نگاشتی در سرویس مربوطه می‌باشد. ازآنجایی‌که بسیاری از افراد مختلف چگونگی نحوه ساخت ایمیل جهت تحقق اهداف مورد نظر خود را ندانسته و انجام آن را برعهده دیگران واگذار می‌کنند در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه ساخت آدرس ایمیل در سرویس پیام‌رسان گوگل یا به عبارتی دیگر Gmail را می‌آموزیم. پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که مراحل انجام کار و روند ساخت حساب کاربری در سرویس نامبرده شباهت بسیار فراوانی با چگونگی ساخت آدرس ایمیل یاهو داشته و در صورتی که مقاله آموزشی پیشین مبنی بر “چگونگی ساخت حساب کاربری سرویس پیام رسان یاهو” را خوانده‌اید دیگر مطالعه نوشته فعلی ضروری نمی‌باشد.

ابتدا یک نرم‌افزار مرورگر صفحات اینترنتی را گشوده و سپس با درج آدرس www.google.com به سایت نامبرده مراجعه کنید.

پس از مراجعه به سایت گوگل و بارگذاری کامل صفحه اینترنتی بر روی گزینه Gmail در قسمت بالایی صفحه کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به درج آدرس ایمیل به‌منظور دسترسی به خدمات الکترونیکی نمایان می‌شود.

درصورتی‌که قصد دارید مستقیماً به صفحه ورود به حساب کاربری مراجعه کرده و از انجام قدم پیشین اجتناب کنید بر روی لینک “ورود به حساب کاربری” کلیک کنید.

پس از مراجعه به صفحه مذکور صرف نظر از کادر درج آدرس ایمیل بر روی گزینه Create Account در قسمت انتهایی صفحه کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به درج اطلاعات هویتی به‌منظور ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری نمایان می‌شود.

gmail-account-creation

ابتدا اطلاعات هویتی مربوطه نظیر نام و نام خانوادگی خود را با استفاده از بخش Name وارد کنید (در کادر First نام کوچک و در کادر Last نیز نام خانوادگی خود را درج کنید).

یکی از مهم‌ترین مواردی که رعایت آن در قسمت فعلی حاضر اهمیت می‌باشد درج نام حقیقی و عدم تایپ القاب یا عناوین غیر واقعی نظیر نام شخصیت مجازی یا کارتونی مورد علاقه می‌باشد؛ زیرا بسیاری از افراد دریافت‌کننده ایمیل و نامه‌های الکترونیکی پیش از مطالعه عنوان یا متن بدنه اصلی ابتدا به نام فرستنده دقت کرده و در صورت عدم برخورداری از هرگونه فاکتور واقعیتی از گشودن آن امتناع ورزیده و در بسیاری از مواقع بلافاصله آن را پاک می‌کنند. انتخاب نام مناسب و عناوین حقیقی علاوه بر بهره‌مندی از محرکی جهت دستیابی سریع‌تر به اهداف مدنظر، در نمایش شخصیت فردی نیز بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

پس از درج اطلاعات هویتی حقیقی خود با تمسک جستن به کادر Choose your username آدرس ایمیل مناسبی را برای خود برگزینید. مجدداً تمامی فاکتورهای توضیحی در پاراگراف پیشین در این بخش نیز صادق بوده و دقتی دو چندان را نیازمند می‌باشد؛ بنابراین پیشنهاد می‌گردد که از انتخاب آدرس‌های طولانی و غیر حقیقی اجتناب کرده و صرفاً به درج نام و نام خواندگی خود مبادرت ورزید. ذکر این نکته ضروری است که حساب کاربری گوگل برخلاف سرویس پیام‌رسان یاهو قابلیت گزینش خط تیره، زیرخط (آندرلاین)، ممیز و … در آدرس‌های ایمیلی را از کاربران صلب کرده و درج آدرس مربوطه تنها با تمسک جستن به حروف A تا Z، اعداد از 0 تا 9 و نقطه انجام می‌پذیرد. درصورتی‌که آدرس درجی پیشتر توسط شخص دیگری انتخاب شده باشد پیغامی قرمز رنگی مبنی بر اشغال بودن آن در زیر کادر مربوطه نمایان شده و تعدادی ورودی دیگر جهت گزینش از میان آن‌ها نیز به صورت خودکار به نمایش در می‌آیند.

gmail-id-information-add

در نهایت پس از انتخاب آدرسی مناسب با استفاده از کادر Create a password به درج گذرواژه‌ای جهت ایمن‌سازی حساب کاربری و جلوگیری از دسترسی‌های ناخواسته به آن اقدام کنید.

اکیداً پیشنهاد می‌گردد که به‌منظور استحکام گذرواژه انتخابی از درج مقادیر قابل حدس نظیر تاریخ تولد، نام فرد و یا دنباله ‌از اعداد نظیر 123456 خودداری کرده و رمز عبوری خود را به صورت ترکیبی از حروف الفبایی، اعداد، علائم نقطه‌گذاری نظیر علامت سؤال، علامت تعجب و … برگزیده و تنها به طولانی بودن آن نیز اکتفا نکنید. انتخاب گذرواژه‌ای مناسب همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شد علاوه بر فراهم‌سازی سدی امنیتی در برابر جلوگیری از نفوذ خواسته یا ناخواسته به حساب کاربری، در به خاطر سپاری آن نیز بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

gmail-password

پس از انتخاب گذرواژه مناسب در کادر Confirm your password مجدداً رمز عبور را تایپ کنید. این قدم در تأیید ورودی انتخابی و عدم درج سهوی مقادیر مختلف تأثیرگذار می‌باشد.

پس از درج مجدد گذرواژه انتخابی با استفاده از بخش Birthday به تعیین تاریخ تولد خود اقدام کنید. ابتدا با استفاده از منوی کشویی Month به انتخاب ماه تولد و سپس درج روز و سال آن در کادرهای Day و Year بپردازید.

پس از درج تاریخ تولد خود با استفاده از منوی کشویی Gender به تعیین جنسیت مبادرت ورزید (انتخاب Male در صورت مذکر و Female در صورت مؤنث بودن شخص مالک حساب کاربری).

gmail-birthday-gender

پس از تعیین جنسیت با استفاده از کادر درجی Mobile phone به تایپ شماره تلفن همراه خود به‌منظور ارسال رمز فعال‌سازی حساب کاربری اقدام کنید. ابتدا با تمسک به منوی کشویی قرار گرفته در بخش سمت چپ کادر نامبرده کشور ایران و پیش‌شماره بین‌المللی +98 را برگزیده و سپس شماره تلفن همراه را وارد نمایید. منوی کشویی Location با استفاده از پروتکل اینترنتی متصله به درگاه گوگل و برخی از فاکتورهای دیگر نظیر ردیابی و … به صورت خودکار موقعیت مکانی فرد سازنده حساب کاربری را تشخیص داده و کشور ایران را بر می‌گزیند. درصورتی‌که مکانیسم نامبرده به هر دلیلی قادر به دریافت خودکار مختصات نمی‌باشد به صورت دستی کشور ایران را برگزینید.

gmail-account-confirmation

کادر اختیاری your current email address نیز به‌منظور درج آدرس ایمیلی جهت بازیابی مجدد حساب کاربری در صورت فراموشی رمز عبور و برخی از دیگر اعمال لازمه مورد استفاده قرار می‌گیرد. درصورتی‌که هم‌اکنون از آدرس ایمیل ثانویه‌ای برخوردار نمی‌باشید کادر نامبرده را خالی بگذارید. ذکر این نکته نیز ضروری است که گزینش آدرس ایمیل صرفاً از سرویس گوگل انجام نپذیرفته و درج آدرس از دیگر پیام‌رسان‌های موجود نظیر یاهو نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

اکنون اطلاعات مورد نیاز به‌منظور تکمیل ثبت‌نام درج شده و حساب کاربری آماده ساخت می‌باشد. یک مرتبه دیگر تمامی ورودی‌های مربوطه را بررسی کرده و در صورت عدم یافتن هرگونه مغایرت با مقادیر پیش‌تر ثبتی بر روی کلید Next Step در انتهای صفحه کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به تأیید شماره تلفن همراه و موقعیت و انتخاب رویه و روش مورد نظر به‌منظور ارسال رمز فعال‌سازی حساب کاربری نمایان می‌شود.

gmail-account-complete

پس از نمایان شدن صفحه جدید مجدداً شماره تلفن همراه خود را بررسی کرده و پس از اطمینان از صحت آن یکی از گزینه‌های Text Message یا Voice Call را انتخاب کرده و سپس بر روی کلید Continue کلیک کنید. گزینه اولیه همان‌طور که از نام آن پیداست رمز فعال‌سازی را در قالب پیامکی کوتاه به شماره درجی ارسال کرده و گزینه ثانویه نیز در قالب تماس تلفنی آن را به اطلاع فرد می‌رساند.

gmail-account-confirmation-code-send

اکنون در صفحه جدید نمایان شده رمز فعال‌سازی ارسالی به شماره تلفن همراه پیش‌تر درجی را در کادر Enter Verification Code وارد کرده و سپس بر روی کلید Continue کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که در صفحه جدید نمایان شده پیغامی مربوط به موفقیت‌آمیز بودن مراحل ثبت‌نام و تکمیل روند ساخت حساب کاربری همراه با آدرس ایمیل پیش‌تر انتخابی به نمایش در می‌آید. اکنون حساب کاربری سرویس نامه‌رسانی الکترونیکی کمپانی قدرتمند گوگل همان‌طور که پیش‌تر نیز گفته شده فعال شده و آماده استفاده می‌باشد. هنگامی‌که برای اولین بار به حساب کاربری خود وارد می‌شوید ممکن است پیغامی‌هایی مبنی بر فاکتورهای شخصی‌سازی و … به نمایش درآیند که در صورت نیاز به انجام آن‌ها مبادرت ورزید، در غیر اینصورت به استفاده از حساب کاربری خود بپردازید.