متن اصلی

بدون شک یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین فاکتورهای هدایتگر زندگی بشری و دستیابی به اهداف گوناگون که در قالب اشکال و حالات مختلف ظهور پیدا کرده و نقوش بسیار پررنگی را در چگونگی کنترل زندگی آدمی ایفا می‌کند ارتباطات می‌باشد. امروزه یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین سیستم‌های توسعه یافته به منظور تحقق فاکتور پیشتر نامبرده (صرف‌نظر از زبان که هنگفت‌ترین وسیله ارتباطی بشریت به شمار می‌رود) مکانیسم ارسال انواع پیام‌های مختلف در قالب نامه‌های الکترونیکی یا به‌عبارتی‌دیگر ایمیل می‌باشد. پیش از پیشرفت علم و دانش و پای در میدان گذاشتن فناوری‌های نوین امروزی ارسال نامه با تمسک جستن به رویه و روش‌هایی نظیر تحریر پیام بر روی کاغذ و سپس انتقال آن به‌وسیله واسطه‌هایی نظیر کبوتر نامه‌بر، پستچی، و … به نقاط محدودی از این کره خاکی انجام می‌پذیرفته است، اما امروزه تحقق اهداف مذکور با استفاده از فناوری‌هایی نظیر شبکه‌های رایانه‌ای، اینترنت، سرویس‌های ارسال نامه‌های الکترونیکی و … در کسری از ثانیه و بدون هیچ‌گونه هزینه گزافی صورت می‌پذیرد. همان‌طور که مستحضر می‌باشید کمپانی‌هایی نظیر گوگل و یاهو صنعت ارسال نامه‌های الکترونیکی یا همان‌طور که پیشتر نیز گفته ایمیل را قبضه کرده و کنترل کامل آن را برعهده گرفته‌اند. ارسال و دریافت انواع پیام‌های مختلف در قالب ایمیل و انتقال آن‌ها به اقصی نقاط کره خاکی به لطف زیرساخت‌های عظیم شبکه‌ای و اینترنتی در عصر نوین حاضر به راحتی آب خوردن و با چند کلیک ساده انجام پذیرفته و تنها لازمه آن برخورداری از آدرسی جهت شناسایی و جابه‌جایی متون نگاشتی در سرویس مربوطه می‌باشد. ازآنجایی‌که بسیاری از افراد مختلف چگونگی نحوه ساخت ایمیل جهت تحقق اهداف مورد نظر خود را ندانسته و انجام آن را برعهده دیگران واگذار می‌کنند در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه ساخت آدرس ایمیل در سرویس پیام‌رسان یاهو را می‌آموزیم.

ابتدا یک نرم‌افزار مرورگر صفحات اینترنتی را گشوده و سپس با درج آدرس www.yahoo.com به سایت نامبرده مراجعه کنید.

پس از بارگذاری کامل صفحه اینترنتی مذکور با کلیک بر روی گزینه Mail در ستون قرار گرفته در سمت چپ به خدمات پیام‌رسانی کمپانی مذکور مراجعه کنید.

درصورتی‌که قصد دارید مستقیماً به صفحه ساخت و ورود به حساب کاربری مراجعه کرده و از انجام قدم پیشین (گشودن صفحه ابتدایی و اصلی سایت یاهو) امتناع کنید بر روی لینک “ورود به حساب کاربری” کلیک کنید.

همان‌طور که در عنوان مقاله آموزشی فعلی نیز قابل مشاهده می‌باشد هدف نگارنده از تدوین نوشته فوق چگونگی ساخت حساب کاربری در خدمات پیام‌رسانی کمپانی یاهو می‌باشد، نه طریقه ورود به حساب کاربری فعلی. برای این منظور بدون در نظر گرفتن کادر درج آدرس حاوی عبارت Enter your email بر روی کلید ثبت‌نام (Sign up) در قسمت انتهایی بخش کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه ساخت حساب کاربری و ثبت اطلاعات نمایان می‌شود.

yahoo-login-screen

پس از نمایان شدن صفحه نامبرده ابتدا در کادر First name نام کوچک و در کادر Last name نیز نام خانوادگی خود را تایپ کنید.

پیشنهاد می‌شود از درج اسامی غیر متعارف و بدون بهره‌مندی از هرگونه قابلیت درک و فهم نظیر لقب و … خودداری کرده و صرفاً به درج نام حقیقی خود مبادرت ورزید، زیرا حساب کاربری ساخته شده با اطلاعات هویتی فردی (نام و نام خانوادگی) در نمایش شخصیت شما بسیار تأثیرگذار بوده و علاوه بر آن بسیاری از افراد مختلف هنگام دریافت ایمیل‌هایی از جانب اشخاص متفرقه ابتدا به نام فرستنده نگاه کرده و در صورت عدم برخورداری از هرگونه فاکتور تشخیصی بدون گشودن ایمیل اقدام به پاک کردن آن می‌کنند.

پس از تایپ نام مناسب در کادر Email address آدرس مورد نظر خود را تایپ کنید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید سرویس پیام‌رسان یاهو به صورت خودکار نمونه آدرس‌هایی را با توجه به اطلاعات هویتی (نام و نام خانوادگی) پیشتر تایپی به شما پیشنهاد داده و انتخاب یکی از ورودی‌های قابل مشاهده به دلیل کثرت ایمیل‌های ثبتی در سرور ممکن است در دستور کار قرار گیرد. ایمیل نسبت داده شده به یک فرد تنها مخصوص وی بوده و قابلیت انتخاب یک آدرس برای چندین نفر به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نمی‌باشد. ذکر این نکته ضروری است که تمامی توضیحات و قواعد موجود در پاراگراف پیشین در این مرحله نیز صادق می‌باشند.

email-id

پس از انتخاب آدرس در کادر Password گذرواژه عبوری مناسب و مدنظر خود را تایپ کنید.

قدم فعلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، زیرا علاوه بر فراهم‌سازی سدی امنیتی در برابر دسترسی‌های ناخواسته به حساب کاربری، در به خاطر سپردن آن نیز بسیار تأثیرگذار می‌باشد. اکیداً پیشنهاد می‌گردد که از انتخاب گذرواژه‌هایی کوتاه و ساده نظیر 12345 که از ضریب امنیتی بسیار حقیری برخوردار بوده و به راحتی قابل حدس می‌باشند خودداری کنید. ذکر این نکته ضروری است که وجود واج‌های (کاراکتر) گوناگون و مشکل نظیر نقطه، علامت سؤال، خط تیره، ممیز و … در طی گذرواژه تأثیرات هنگفتی را در فزونی ضریب نفوذ ایفا کرده و طولانی بودن رمز عبور به تنهایی در ایمن‌سازی آن تأثیرگذار نمی‌باشد. بنابراین پیشنهاد می‌گردد که گذرواژه امنیتی حساب کاربری خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که علاوه بر برخورداری از تمامی واج‌های الفبایی، عدد، علائم نقطه‌گذاری و …، از طول مناسبی نیز برخوردار باشد. درصورتی‌که رمز عبور انتخابی از استقامت مناسب برخوردار نباشد عبارتی مبنی بر “رمز عبور شما از استحکام کافی برخوردار نمی‌باشد. لطفاً سعی کنید طول آن را افزایش دهید” نمایان می‌شود.

email-choosing-password

پس از انتخاب گذرواژه عبوری مناسب ابتدا بر روی منوی کشویی انتخاب پیش شماره تلفنی کشور کلیک کرده و سپس کد +98 را انتخاب کنید. پیش شماره نامبرده مخصوص کشور ایران است.

در کادر قرار گرفته در سمت راست منوی کشویی مذکور (Mobile phone number) کلیک کرده و سپس شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. بخش فعلی به منظور ارسال کلید ورودی مورد استفاده قرار گرفته و تنها یک مرتبه در هنگام تکمیل روند ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری درج می‌گردد.

email-mobile-number

پس از درج شماره تلفن همراه خود با استفاده از منوهای کشویی Birth month ،Day و Year تاریخ تولد خود را وارد ساخته و سپس از طریق کادر Gender نیز جنسیت خود را (انتخاب Male در صورت مذکر و Female در صورت مؤنث بودن فرد) مشخص کنید. ذکر این نکته ضروری است که بخش تعیین جنسیت شخصی به صورت دلخواه بوده و عدم انتخاب آن در روند تکمیل ثبت‌نام اختلالی وارد نمی‌سازد.

email-birth-date

اکنون تمامی اطلاعات هویتی و مورد نیاز به منظور ساخت حساب کاربری درج شده‌اند. پیش از کلیک بر روی کلید Continue ابتدا رمز عبور خود را یادداشت کرده و سپس بر روی گزینه نامبرده کلیک کنید. درصورتی‌که رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید یک مرتبه بر روی گزینه Show در کادر درج گذرواژه (Password) کلیک کنید، مشاهده می‌کنید که رمز عبور انتخابی نمایان می‌شود. در نهایت پس از اطمینان از صحت تمامی ورودی‌های نامبرده بر روی کلید آبی‌رنگ حاوی عبارت ادامه کلیک کنید.

email-continue

اکنون صفحه دیگری مجدداً به منظور تائید پیش شماره کشور و شماره تلفن همراه ورودی نمایان می‌گردد. درصورتی‌که از صحت شماره تلفن و پیش شماره کشور اطمینان دارید با توجه به سلیقه و شرایط محیطی یکی از گزینه‌های Text me an account key یا Call me with an account key را انتخاب کنید. گزینه اولیه کلید مربوطه به منظور تکمیل روند ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری مورد نیاز را در قالب پیامکی به شماره ورودی ارسال می‌کند، اما گزینه ثانویه کلید مورد نیاز را با استفاده از سیستم صوتی به اطلاع فرد می‌رساند.

پس از انتخاب گزینه مورد نظر و دریافت کلید مربوطه آن را در کادر مشخص شده تایپ کرده و سپس بر روی کلید Verify کلیک کنید.

email-phone-number-verification

اکنون حساب کاربری یاهو با موفقیت ساخته شده و مراحل ثبت‌نام به پایان رسیده است. بر روی کلید آبی‌رنگ Let’s get started کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که خدمات پیام‌رسان به صورت خودکار اقدام به آماده‌سازی صندوق ارسال و دریافت ایمیل‌های مختلف کرده و پس از به پایان رسیدن روند عملیات حساب کاربری نمایان می‌شود. ذکر این نکته ضروری است که درصورتی‌که پیش از نمایش صفحه حساب کاربری پیغام دیگری مبنی بر ورود شماره تلفن‌ یا شناسه‌های دوستان خود از طریق شبکه‌های اجتماعی یا سرویس‌های دیگر نظیر گوگل و … نمایان شد درصورتی‌که قصد ندارید قدم نامبرده را به انجام برسانید بر روی گزینه Skip setup کلیک کنید.  اکنون حساب کاربری یاهو با موفقیت فعال شده و قابلیت ارسال و دریافت ایمیل‌های مختلف را دارا می‌باشد.