متن اصلی

یکی از قدرتمندترین و خلاقانه‌ترین قابلیت‌های تعبیه گردیده در بطن محصولات موجود در بسته نرم‌افزاری آفیس که در مرتفع سازی مشکلات قشر عظیمی از انواع کاربران گوناگون ایفای نقش کرده و نکات مثبت فراوانی را در پشت پرده خود نهفته دارد مکانیسم استفاده از نرم‌افزار و دسترسی به بخش‌ها و ابزارهای گوناگون بدون استفاده از سخت‌افزار ماوس می‌باشد. بدون شک شما نیز با این گفته هم عقیده می‌باشید که یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین سخت‌افزارهای ورودی داده به رایانه شخصی که از زمان تولید و عرضه تاکنون افتخار آفرینی‌های فراوانی را ذیل نام خود به ثبت رسانده است قطعه ماوس می‌باشد. استفاده از قطعات کمکی نظیر صفحه‌کلید جهت به انجام رسانی وظایف سخت‌افزار نامبرده با پیشرفت علم و فناوری و پای در میدان گذاشتن زبان‌های برنامه‌نویسی نوین در عصر حاضر امکان‌پذیر می‌باشد، اما دستگاه مذکور با وجود طراحی منحصربه‌فرد آن و سرعت و دقت بسیار بالا در انجام اهداف گوناگون هنوز هم به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های رایانه‌های شخصی مورد استفاده قرار گرفته و درصدی از ارزش‌های آن کاسته نشده است؛ اما گاهی اوقات دلایلی نظیر تنبلی در استفاده، کاهش سرعت تایپ، بیماری و … برخی از کاربران مختلف را از تمسک جستن به سخت‌افزار نامبرده جهت به انجام رسانی اهداف خود بازداشته و استفاده از روش‌های جایگزین را دستور کار قرار می‌دهند.

اگر شما نیز تاکنون یکی از محصولات موجود در بسته نرم‌افزاری آفیس نظیر وُرد، پاورپوینت، اکسل و … را تحت استفاده خود قرار داده باشید بدون شک به این نکته پی برده‌اید که برنامه‌های مورد ذکر در بخشی تحت عنوان روبان که میزبانی تمامی قسمت‌های هدایتگر محصول از جمله سربرگ‌ها، زیرمجموعه سربرگ‌ها، ابزارهای گوناگون و … را عهده‌دار می‌باشد دارای اشتراک هستند. همان‌طور که مستحضر می‌باشید انتخاب ابزارها و ویژگی‌های گنجانده شده در دسته‌بندی‌های مختلف در حالت پیش‌فرض و سنتی به‌وسیله سخت‌افزار ماوس انجام می‌پذیرد، اما تصور کنید که شخص نویسنده‌ای با شتاب فزاینده‌ای در حال تایپ و تدوین یک فایل سند می‌باشد. اکنون بلند کردن دست و استفاده از سخت‌افزار ماوس جهت انتخاب یکی از انبوه ابزارهای موجود مطمئناً علاوه بر کاهش سرعت، در بروز دردهای عضلانی در صورت استمرار عمل نیز تأثیرگذار می‌باشد؛ اما انتخاب مستقیم همان ابزار از طریق صفحه‌کلید که دو دست و ده انگشت بر روی آن قرار دارد نه تنها سرعت تایپ را کاهش نداده، بلکه دقت عملکرد فردی را نیز افزایش می‌دهد. اکنون سازندگان بسته نرم‌افزاری آفیس با در نظر داشتن تمامی دلایل نامبرده و جلوگیری از عدم کاهش سرعت کارکرد هنگام تمسک جستن به برنامه‌های موجود مکانیسمی را در بطن محصولات خود گنجانده‌اند که نیازمندی به سخت‌افزار ماوس جهت به انجام رسانی اهداف مربوطه نظیر حرکت به بخش‌های گوناگون، انتخاب ابزارها و گزینه‌های مختلف، دگرگونی تنظیمات و … را به حداقل ممکن کاهش داده و تقریباً به صفر می‌رساند. مکانیسم مذکور در فراهم‌سازی میانبرهایی جهت انجام پی در پی عملیات توسط پردازشگر نرم‌افزار و افزایش سرعت در صدور دستورات مختلف و تایپ تاثیرات بسیاری را با خود به ارمغان آورده است.

برای این منظور و استفاده از مکانیسم مذکور ابتدا فایل سندی را گشوده و سپس یک مرتبه کلید Alt یا F10 را بفشارید، مشاهده می‌کنید که حروف‌های کوچکی تحت عنوان KeyTip بر روی سربرگ‌ها و تمامی المان‌‎های موجود در نوار ابزار دسترسی سریع نمایان می‌گردند که فشردن کلید منتسب به حروف مربوطه از طریق صفحه‌کلید ورود به زیرمجموعه یا انتخاب ابزار موردنظر را به دنبال دارد. درصورتی‌که قصد انتخاب ابزاری را در سر دارید ابتدا با فشردن کلید کاراکتر مربوطه به سربرگ موردنظر مراجعه کنید، مشاهده می‌کنید که تمامی ابزارهای قرار گرفته در زیرمجموعه سربرگ مجدداً حروفی را جهت انتخاب میزبان می‌باشند. اکنون کلید انتسابی به ابزار موردنظر را بفشارید، مشاهده می‌کنید که ابزار یا ویژگی مربوطه بلافاصله به حالت انتخاب در می‌آید.

microsoft-word-keytips

ذکر این نکته نیز ضروری است که انتخاب ابزارها و سربرگ‌های موردنظر با استفاده از کلید Tab نیز امکان‌پذیر می‌باشد. اگر کلید مذکور را هنگامی‌که تمرکز پردازشگر نرم‌افزار بر روی تایپ متن قرار دارد بفشارید مشاهده می‌کنید که نوشته مربوطه از ناحیه نشانگر تایپ مقداری به داخل فرو می‌رود، اما اگر ابتدا کلید Alt را فشرده و پس از نمایان شدن حروف مربوطه (KeyTip) کلید نامبرده را بفشارید، مشاهده می‌کنید که ابزارهای قرار گرفته در بطن هرکدام از بخش‌های زیرمجموعه سربرگ‌ها به حالت آماده به گزینش تغییر وضعیت می‌دهند که فشردن کلید اینتر یا اسپیس به انتخاب آن‌ها منتهی می‌گردد. فشردن کلیدهای ترکیبی Shift + Tab نیز بازگشت مکانیسم انتخاب و معکوس نمودن اثر کلید Tab را به دنبال دارد. انتخاب ابزارها و گزینه‌های قرار گرفته در دیگر بخش‌های سند نظیر نوار وضعیت، بدنه اصلی و … به‌وسیله کلید F6 انجام می‌پذیرد، به‌عبارتی‌دیگر کلید نامبرده عملیات سویچ و تغییر تمرکز مکانیسم بر روی دیگر بخش‌های سند را در پی دارد. ذکر این نکته ضروری است که انتخاب المان‌های موجود در دیگر بخش‌های سند ممکن است فشردن کلید Tab را نیازمند بوده و حروف KeyTip بر روی آن‌ها ظاهر نگردند. همانطور که پیشتر نیز گفته شد قابلیت معرفی گردیده در مقاله آموزشی فعلی تأثیرات بسیاری را در کارکرد دقیق و افزایش سرعت عملکرد برای کاربران به ارمغان می‌آورد. تمسک به مکانیسم فوق در مراتب اولیه شاید مقداری گمراه‌کننده و آزاردهنده به نظر برسد، اما درصورت آشنایی با تمامی میانبرهای مورد نیاز هنگام توسعه سند مشاهده می‌کنید که در مرتفع سازی مشاکل موجود بسیار تأثیرگذار می‌باشد.