متن اصلی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های گنجانده شده در سیستم‌عامل ویندوز که علاوه بر فراهم‌سازی پایانه‌ای قدرتمند جهت کنترل و هدایت بسیاری از قسمت‌های مختلف محصول، نقش اساسی و پررنگی را در به اجرا در آوردن دستورات مختلف نیز به خود اختصاص داده است کنترل پنل می‌باشد. پتانسیل و گستردگی بخش نامبرده دست کاربر را در زمینه‌های کوچک و بزرگ فراوانی از جمله ایجاد تغییرات در چگونگی کارکرد سیستم‌عامل، شبکه و … باز گذاشته و فاکتورهای هنگفتی را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است، اما عدم برخورداری از دانش فنی کافی و ایجاد تغییرات گوناگون خواسته یا ناخواسته در بخش مذکور بدون اطلاع از نحوه کارکرد ویژگی‌های منحصربه‌فرد قرار گرفته در بطن آن ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری را به سیستم‌عامل وارد سازد؛ به همین منظور برخی از افراد مختلف که رایانه شخصی آن‌ها در دسترس دیگر عضوهای خانواده و یا اشخاص گوناگون قرار دارد به منظور جلوگیری از بروز مشاکل مختلف ترجیح می‌دهند دسترسی دیگر استفاده‌کنندگان از رایانه خود را به حداقل ممکن کاهش داده و با محدودیت مواجه سازند. ازآنجایی‌که منوی کنترل پنل یکی از بخش‌های بسیار اساسی سیستم‌عامل ویندوز به شمار رفته و پتانسیل شگرفی را در کنترل و هدایت بخش‌های گوناگون در بطن خود نهان ساخته است بنابراین اعمال محدودیت بر منوی نامبرده توجیهی کاملاً عقلانی را به دنبال دارد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر نحوه چگونگی غیر فعال‌سازی کنترل پنل را در سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 ،8 و 10 می‌آموزیم. پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که استفاده از رویه و روش معرفی گردیده در مقاله آموزشی فعلی علاوه بر کنترل پنل، رابط کاربری تنظیمات نوین و باز طراحی شده موجود در سیستم‌عامل‌های ویندوز 8 و 10 را نیز تحت تأثیر خود قرار داده و دسترسی‌های موجود به آن را با محدودیت مواجه می‌سازد که خود یکی از ویژگی‌های مثبت در جلوگیری از بروز تغییرات ناخواسته در عملکرد سیستم‌عامل به شمار می‌رود.

ابتدا به حساب کاربری که قصد اعمال تغییرات بر روی آن را دارید وارد شوید.

پس از ورود به حساب کاربری مورد نظر و بارگذاری صحیح آن کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره جدید نمایان شده عبارت Regedit را تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه ویرایش و ایجاد تغییرات در رجیستری سیستم‌عامل نمایان می‌گردد. در صورت نمایان‌سازی پیغامی مبنی بر صدور اجازه به منظور دسترسی برنامه مذکور به فایل‌های ریشه‌ای گزینه Yes را انتخاب کنید.

در برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل با استفاده از ستون قرار گرفته در سمت چپ پنجره ابتدا بر روی HKEY_CURRENT_USER کلیک کرده و سپس به آدرس زیر مراجعه کنید.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

وجود زیرشاخه‌ای تحت عنوان Explorer به منظور ایجاد تغییرات و خاموش‌سازی کنترل پنل سیستم‌عامل در آدرس نامبرده ضروری می‌باشد.

درصورتی‌که زیرشاخه مذکور قابل مشاهده می‌باشد مستقیماً به مرحله بعد مراجعه کنید، در غیر اینصورت یک مرتبه بر روی کلید Policies کلیک کرده و سپس با انتخاب گزینه New>Key زیرشاخه نامبرده را ساخته و نام آن را از حالت پیش‌فرض به Explorer تغییر دهید.

registry-editor-creating-newkey

بر روی زیرشاخه Explorer کلیک کرده و سپس گزینه New>DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که کلید جدیدی در بخش سمت راست پنجره ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

بر روی کلید جدید ساخته شده کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه Rename نام آن را به NoControlPanel تغییر دهید.

registry-editor-creating-newvalue

بر روی کلید جدید ساخته شده دو مرتبه کلیک کرده و سپس مقدار موجود در کادر Value Date را از 0 به 1 تغییر دهید. مقدار 0 در سیستم اعداد باینری به معنای غیرفعال بودن ویژگی و 1 به معنای فعال بوده آن می‌باشد.

windows-registry-editor-valuechange

پس از تغییر مقدار موجود در کادر نامبرده بر روی کلید OK کلیک کرده و سپس برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم عامل را نیز ببندید.

تغییرات انجام پذیرفته در برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل و روش معرفی گردیده در مقاله آموزشی فعلی به صورت بلادرنگ اتفاق افتاده و راه‌اندازی مجدد ویندوز را طلب نمی‌کند. کافی است کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان گردیده گزینه Control Panel را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که پیغامی مبنی بر وجود محدودیت در انجام عملیات درخواستی گشوده شده و کاربر را از انجام فعالیت باز می‌دارد. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد اعمال رویه و روش فعلی علاوه بر غیرفعال سازی کنترل پنل سیستم‌عامل، رابط کاربری تنظیمات نوین و باز طراحی شده موجود در سیستم‌عامل‌های ویندوز 8 و 10 را نیز دستخوش تغییراتی کرده و شخص را از دسترسی مستقیم به آن باز می‌دارد. اگر هم اکنون بر روی آیکون استارت کلیک کرده مشاهده می‌کنید که گزینه تنظیمات (Settings) در منوی نامبرده همچنان قابل مشاهده می‌باشد اما با کلیک کردن بر روی آن هیچ اتفاق خاصی نیفتاده و عملیاتی اجرا نمی‌گردد. درصورتی‌که قصد دارید مجدداً دسترسی‌های موجود به کنترل پنل ویندوز و رابط کاربری مذکور را فعال کنید کافی است برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل را گشوده و پس از مراجعه به آدرس پیشتر نامبرده (از طریق ستون موجود در سمت چپ پنجره) بر روی کلید NoControlPanel دو بار کلیک کرده و مقدار موجود در کادر Value Date را از 1 به 0 تغییر دهید. راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل به منظور اعمال تغییرات انجام پذیرفته همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد ضروری نمی‌باشد.