متن اصلی

بدون شک یکی از اساسی‌ترین مشکلات افراد چپ دست هنگام استفاده از رایانه شخصی که در نحوه عملکرد و سرعت به انجام رسانی‌ اعمال مختلف تأثیرات به سزایی را به خود اختصاص داده است نوع و نحوه قرارگیری کلیک‌های سخت‌افزار ماوس می‌باشد. اگر تاکنون قطعه ورودی نامبرده را تحت استفاده خود قرار داده باشید بدون شک به این نکته پی برده‌اید که در حالت پیش‌فرض کلیک قرار گرفته در سمت چپ سخت‌افزار ماوس در انجام عملیات اصلی و کلیک موجود در سمت راست آن نیز نقش فعالیت‌های ثانویه نظیر گشودن منوی محتویات، میانبرهای مختلف و … را عهده‌دار می‌باشند. همان‌طور که در عنوان مقاله آموزشی فوق نیز مشخص است ممکن است از خود سؤال کنید که دلیل تغییر خواص عملکردی موس و تعویض کارکرد کلیک‌های چپ و راست آن چیست؟ در پاسخ به سؤال مطرح شد ذکر این نکته ضروری است که سخت‌افزار نامبرده به دلیل نوع زمینه و چگونگی عملکرد آن و با عنایت به راست دست بودن قشر عظیمی از افراد موجود در سرتاسر این کره خاکی به‌گونه‌ای طراحی گردیده است تا استفاده از آن با تمسک جستن به دست راست به آسانی فراهم بوده و مشکلاتی سد راه کارکرد آن نباشند، اما هنگامی‌که سخن از افراد چپ دست به میان می‌آید نوع عملکردی خواص قطعه ماوس و کلیک‌های آن دیگر همانند گذشته سهل نبوده و خود ممکن است مشاکلی نظیر کاهش سرعت و … را برای این گونه افراد به ارمغان بیاورد؛ زیرا همان‌طور که مستحضر می‌باشید بخش عظیمی از نیروی آناتومی دست بدن انسان در به انجام رسانی اعمالی نظیر گرفتن اشیاء، نگه داشتن، کشیدن، فشردن و … از طریق انگشتان شست و اشاره فراهم آمده و مطمئناً فشردن پیوسته کلیک چپ با استفاده از انگشت اشاره بسیار آسان‌تر از انگشت میانی بوده و نیروی بیشتری را نیز به کلید سخت‌افزار وارد می‌نماید. در این مقاله آموزشی بسیار کوتاه با یکدیگر چگونگی تعویض کلیک‌های سخت‌افزار ماوس و نحوه تغییر خواص عملکردی قطعه نامبرده را در سیستم‌عامل ویندوز می‌آموزیم. توضیحات مندرج در نوشته فعلی مختص به نسخه خاصی از سیستم‌عامل مذکور نشده و قابلیت تعمیم به تمامی ورژن‌های گوناگون را دارا می‌باشد.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس در منوی میانبر نمایان گردیده گزینه Control Panel را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به تنظیمات و هدایت بخش‌های حیاتی سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

در صفحه نمایان گردیده آیکون Mouse را یافته و سپس آن را بگشایید. مشاهده می‌کنید که پنجره تنظیمات مربوط به چگونگی کارکرد سخت‌افزار ماوس نمایان می‌گردد.

در صورتی که ورودی‌های کنترل پنل در حالت دسته‌بندی شده نمایش داده می‌شوند یک مرتبه بر روی گزینه View by موجود در بالای صفحه کلیک کرده و سپس گزینه Large icons را انتخاب کنید.

در پنجره نمایان شده ابتدا به سربرگ Buttons مراجعه کرده و سپس گزینه Switch primary and secondary buttons را فعال کنید. مشاهده می‌کنید که کلیک‌های قرار گرفته در سمت چپ و راست سخت‌افزار ماوس با یکدیگر تعویض شده و نحوه عملکردی آن نیز به صورت بلادرنگ تغییر پیدا می‌کند. این مهم از طریق تصویر قرار گرفته در پنجره فعلی و همچنین استفاده فیزیکی از قطعه مذکور نیز قابل فهم می‌باشد.

mouse-properties

کافی است به منظور تعبیه و ذخیره‌سازی تغییرات انجام پذیرفته یک مرتبه بر روی کلید OK کلیک کنید، مشاهده می‌کنید که برخلاف گذشته استفاده از کلیک چپ دیگر معنی و مفهومی را به دنبال نداشته و سیستم‌عامل عملیاتی را به اجرا در نمی‌آورد، زیرا همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد کارکرد سخت‌افزار ماوس هم‌اکنون تغییر یافته و استفاده از کلیک چپ به منزله فشردن کلیک راست می‌باشد. درصورتی‌که قصد دارید عملکرد قطعه مورد ذکر را مجدد به حالت پیش‌فرض تغییر دهید گزینه پیشتر نامبرده را غیرفعال کنید، اما این نکته را مدنظر داشته باشید که فشردن کلیک راست به منظور انجام عملیات پیشتر اجرایی به‌وسیله کلیک چپ ضروری می‌باشد. اکنون جهت حسن خطام نوشته ذکر این نکته ضروری است که برخی از نرم‌افزارهای مختلف به دلیل برخورداری از تنظیمات مخصوص به خود ممکن است خواص عملکردی سخت‌افزار ماوس را تغییر داده و کارکرد آن را تنها در محیط برنامه دستخوش تغییراتی کنند. در صورت مواجه با این گونه موارد تنظیمات نرم‌افزار باید تغییر یابند.