متن اصلی

بدون شک یکی از قدرتمندترین کمپانی‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که با ارائه خدمات منحصربه‌فرد خود توانسته است طیف عظیمی از انواع کاربران و اشخاص مختلف را به سمت خود بکشاند یاهو می‌باشد. هنگامی‌که صحبت از کمپانی مذکور به میان می‌آید بسیاری از افراد گوناگون بلافاصله واژه ایمیل و ارسال نامه‌های الکترونیکی در پستوی ذهن آن‌ها تداعی می‌گردد. برخورداری از خدمتی ویژه و بهره‌مندی از تمامی ویژگی‌های ارائه‌ای از جانب آن درست است که در بسیاری از مواقع به عنوان ابزاری در گره‌گشایی از مشاکل مختلف و شیرین‌سازی زندگی به کام مشترکان خود می‌تواند مفید واقع گردد، اما وجود قابلیتی به‌منظور خروج از چهارچوب تعریف گردیده جهت استفاده از خدمات و رفع اشتراک‌های انجام پذیرفته به عنوان نشانگری در جهت تعهد به اهداف مربوطه و تکریم مشتری و برآورده سازی تمامی نیازهای کاربران بسیار لازم می‌باشد. ازآنجایی‌که ارسال انواع پیام‌های گوناگون در قالب نامه‌های الکترونیکی در عصر نوین حاضر به عنوان یکی از اصلی‌ترین قطب‌های ارتباطی به شمار می‌رود، لذا وجود قابلیت پیشتر نامبرده جهت انصراف و خروج از اشتراک انجام پذیرفته در سیستم یا سرویس مربوطه در مواقع لزوم ضروری می‌باشد. همان‌طور که مستحضر می‌باشید بهره‌مندی از شناسه‌ای تحت عنوان آدرس ایمیل جهت ارسال نامه‌های الکترونیکی و ارتباط با دیگر افراد حاضر در شبکه پهناور زیرساختی و دارنده آدرس نامبرده از جمله پیش‌نیازهای لازمه در جهت استفاده از خدمات ارائه گردیده از جانب کمپانی مورد ذکر می‌باشد که پیشتر با تدوین مقاله‌ای طریقه چگونگی ساخت حساب کاربری در سرویس پیام‌رسان یاهو را خدمت خوانندگان عزیزتر از جان ارائه دادیم، اما گاهی اوقات وجود مشکلاتی در تحمیل نیرو بر تعدادی از کاربران به‌منظور نابودسازی حساب کاربری و ابطال اشتراک خود در مزید بر علت بودن لزوم انجام آن تأثیرگذار می‌باشند؛ لذا در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه چگونگی پاک‌سازی حساب کاربری سرویس پیام‌رسان یاهو را می‌آموزیم، اما پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که برخورداری از آدرس ایمیلی جایگزین جهت استفاده از طیف عظیم خدمات برخط موجود در شبکه پهناور اینترنت بسیار لازم و ضروری می‌باشد.

پاک‌سازی حساب کاربری سرویس پیام‌رسان یاهو به نابودسازی تمامی خدمات ارائه‌ای و اطلاعات ذخیره شده در حساب نظیر نامه‌های دریافتی، فایل‌های پیوستی در نامه‌ها، لیست مخاطبین و … منتهی می‌گردد، بنابراین پیش از اقدام به انجام عمل نامبرده پیشنهاد می‌گردد به حساب کاربری خود مراجعه کرده و از تمامی اطلاعات مهم و حیاتی یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. علاوه بر آن بسیاری از خدمات برخط موجود نظیر اشتراکات انجام پذیرفته در سایت‌‎های مختلف، تراکنش‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی و … نیازمند آدرس ایمیلی جهت ادامه روند ارائه خدمات به مشترکان خود می‌باشند و اگر با آدرس ایمیل فعلی در یکی از خدمات مذکور عضو گشته باشید، پاک‌سازی حساب کاربری ممکن است به از دست دادن برخی از اطلاع‌رسانی‌های مهم و حیاتی منتهی گردد؛ بنابراین پیش از نابودسازی حساب کاربری و غیرفعالسازی آن پیشنهاد می‌گردد آدرس ایمیل منتسب به اشتراکات پیشتر انجام پذیرفته را جایگزین نمایید.

ابتدا به صفحه ویرایش و ارائه خدمات به‌منظور پاک‌سازی و نابود‌سازی حساب‌های کاربری یاهو مراجعه کرده و با درج آدرس ایمیل و گذرواژه عبوری به حساب خود دسترسی پیدا کرده و وارد آن شوید.

پس از درج اطلاعات هویتی (شناسه ایمیل و گذرواژه عبوری) و ورود به حساب کاربری مشاهده می‌کنید که صفحه‌ دیگری حاوی آدرس ایمیل وارده و پروفایل شخصی همراه با نوشته‌هایی در خصوص چگونگی نحوه پاک‌سازی حساب کاربری و اطلاعات نابود شده در صورت اقدام به انجام عمل نامبرده و … نمایان می‌گردد.

yahoo-account-termination

پاک‌سازی حساب کاربری توسط سرویس پیام‌رسان یاهو به یک‌باره و در طی بازه زمانی کوتاه انجام نمی‌پذیرد، بلکه پس از به اتمام رسانی روند مقاله آموزشی فعلی ابتدا حساب کاربری غیرفعال شده و پس از گذشت 90 روز همراه با اطلاعات ذخیره‌ای در بطن تمامی خدمات پیشتر تحت استفاده قرار گرفته و پیوست به آدرس فعلی به صورت کامل از پایگاه‌های داده یاهو پاک می‌شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که قابلیت بازیابی و فعال‌سازی مجدد حساب کاربری فعلی پیش از به پایان رسیدن بازه زمانی 90 روزه امکان‌پذیر می‌باشد، اما پاک‌سازی اطلاعات ذخیره شده و موجود در حساب به دلایلی نظیر عدم اشغال منابع بانک‌های اطلاعاتی به صورت دوره‌ای و پیوسته انجام می‌پذیرد. بنابراین بازیابی حساب کاربری غیرفعال پس از گذشت یک یا دو ماه دسترسی به شناسه ایمیل را به کاربر اعطا می‌کند، اما همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد اطلاعات ذخیره شده در حساب نظیر نامه‌های دریافتی، فایل‌های پیوست ارسالی همراه با نامه‌ها، لیست مخاطبین و … ممکن است به صورت کامل نابود شده یا بخشی از آن‌ها پاک شده باشند. قابلیت گزینش و استفاده از شناسه ایمیل فعلی پس از گذران بازه زمانی نامبرده (جهت جلوگیری از اقدام به انجام فعالیت‌های جعلی توسط افراد سودجو) و پاک‌سازی کامل حساب کاربری به دلیل محدودیت در آدرس‌های واگذاری توسط اشخاص دیگر در آینده نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

در نهایت پس از مطالعه اطلاعات موجود و موافقت با تمامی آن‌ها صفحه را مقداری به سمت پایین هدایت کنید.

گذرواژه عبوری حساب کاربری فعلی را به‌منظور تائید هویت شخصی در کادر شماره یک وارد کرده و سپس تصویر امنیتی قابل مشاهده را نیز در کادر شماره دو وارد کنید.

yahoo-account-temination-confirmation

پس از درج گذرواژه عبوری و تصویر امنیتی بر روی کلید (Terminate this Account (YES کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه دیگری نمایان شده و غیرفعالسازی حساب کاربری و قرارگیری آن در برنامه زمانی به‌منظور پاک‌سازی کامل را به اطلاع فرد می‌رساند. بر روی کلید Back to Yahoo جهت بازگشت به سایت یاهو و اقدام به انجام اعمال دیگر نظیر ساخت حساب کاربری تازه نفس و … کلیک کنید.

yahoo-account-terminated

اکنون حساب کاربری سرویس پیام‌رسان یاهو با موفقیت غیرفعال شده و در برنامه زمان‌بندی به منظور پاک‌سازی کامل قرار گرفته است. همانطور که پیشتر نیز گفته شد قابلیت بازیابی و دسترسی مجدد به شناسه ایمیل پیش از به پایان رسیدن بازه زمانی 90 روزه امکانپذیر می‌باشد، اما دریافت تمامی اطلاعات ذخیره شده در بطن حساب کاربری قابل تضمین نمی‌باشد.