متن اصلی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های گنجانده شده در سیستم‌عامل ویندوز که علاوه بر فراهم‌سازی پایانه‌ای قدرتمند جهت کنترل و هدایت بسیاری از قسمت‌های مختلف محصول، نقش اساسی و پررنگی را در به اجرا در آوردن دستورات مختلف نیز به خود اختصاص داده است کنترل پنل می‌باشد. پتانسیل و گستردگی بخش نامبرده دست کاربر را در زمینه‌های کوچک و بزرگ فراوانی از جمله ایجاد تغییرات در چگونگی کارکرد سیستم‌عامل، شبکه و … باز گذاشته و فاکتورهای هنگفتی را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده است، اما عدم برخورداری از دانش فنی کافی و ایجاد تغییرات گوناگون خواسته یا ناخواسته در بخش مذکور بدون اطلاع از نحوه کارکرد ویژگی‌های منحصربه‌فرد قرار گرفته در بطن آن ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری را به سیستم‌عامل وارد سازد؛ به همین منظور برخی از افراد مختلف که رایانه شخصی آن‌ها در دسترس دیگر عضوهای خانواده و یا اشخاص گوناگون قرار دارد به منظور جلوگیری از بروز مشاکل مختلف ترجیح می‌دهند دسترسی دیگر استفاده‌کنندگان از رایانه خود را به حداقل ممکن کاهش داده و با محدودیت مواجه سازند. ازآنجایی‌که منوی کنترل پنل یکی از بخش‌های بسیار اساسی سیستم‌عامل ویندوز به شمار رفته و پتانسیل شگرفی را در کنترل و هدایت فاکتورهای گوناگون موجود در بطن خود نهان ساخته است بنابراین اعمال محدودیت بر منوی نامبرده توجیهی کاملاً عقلانی را به دنبال دارد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر نحوه چگونگی غیر فعال‌سازی المان‌های مورد نظر و به خصوص از کنترل پنل را در سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 ،8 و 10 می‌آموزیم. پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که توضیحات ذکر شده در مقاله آموزشی فعلی از قابلیت انتقال به دیگر حساب‌های کاربری موجود در سیستم عامل برخوردار نبود و به صورت کاملاً منحصر به فرد اجرا می‌گردد؛ بنابراین اگر رایانه شخصی یا سرور از چندین حساب‌ کاربری مختلف برخوردار می‌باشد روند آموزش برای هر کدام از آن‌ها باید جداگانه اجرا شده و طی گردد.

ابتدا به حساب کاربری که قصد اعمال تغییرات بر روی آن را دارید وارد شوید.

پس از ورود به حساب کاربری موردنظر و بارگذاری صحیح آن کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره جدید نمایان شده عبارت Regedit را تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه ویرایش و ایجاد تغییرات در رجیستری سیستم‌عامل نمایان می‌گردد. در صورت نمایان‌سازی پیغامی مبنی بر صدور اجازه به منظور دسترسی برنامه مذکور به فایل‌های ریشه‌ای گزینه Yes را انتخاب کنید.

در برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل با استفاده از ستون قرار گرفته در سمت چپ پنجره ابتدا بر روی HKEY_CURRENT_USER کلیک کرده و سپس به آدرس زیر مراجعه کنید.

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

وجود زیرشاخه‌ای تحت عنوان Explorer به منظور ایجاد تغییرات و خاموش‌سازی المان‌های مدنظر کنترل پنل در آدرس فوق ضروری می‌باشد.

درصورتی‌که زیرشاخه مذکور قابل مشاهده می‌باشد مستقیماً به مرحله بعد مراجعه کنید، در غیر این صورت یک مرتبه بر روی کلید Policies کلیک کرده و سپس با انتخاب گزینه New>Key زیرشاخه نامبرده را ساخته و نام آن را از حالت پیش‌فرض به Explorer تغییر دهید.

registry-editor-creating-newkey

پیشبرد آموزش در این مرحله با توجه به کنترل پنل و تعداد المان‌هایی که قصد مخفی سازی آن‌ها را دارید به دو طریق صورت می‌پذیرد. چنانچه قصد دارید تنها تعداد محدودی از ورودی‌های صفحه نامبرده را از حالت نمایش خارج کنید ساخت فهرستی حاوی المان‌های موردنظر به منظور مخفی سازی باید در دستور کار قرار بگیرد، اما درصورتی‌که نهان‌سازی تمامی ورودی‌های کنترل پنل به غیر از المان‌های ویژه‌ای را در سر دارید تولید فهرستی دیگر جهت تحقق اهداف ضروری می‌باشد. در حالت تئوری ساخت دو فهرست در کنار یکدیگر نیز امکان‌پذیر می‌باشد، اما ازآنجایی‌که اجرا و اعمال عملیات فهرست ابتدایی (فهرست حاوی المان‌هایی به‌خصوص جهت مخفی سازی) توسط سیستم‌عامل همیشه بر دیگری برتری دارد ممکن است به تداخل عملیاتی و کارکرد ناصحیح برنامه ویرایشگر رجیستری منتهی گردد؛ بنابراین پیشنهاد می‌گردد تنها به ساخت یک فهرست اکتفا کرده و روند آموزش را با تمسک جستن به آن پیش ببرید.

پس از انتخاب فهرست مناسب و موردنظر خود بر روی زیرشاخه Explorer کلیک کرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان گردیده گزینه New>DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که کلید جدیدی در بخش سمت راست پنجره ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل نمایان می‌شود.

بر روی کلید جدید ساخته شده یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان گردیده گزینه Rename را انتخاب کنید. اکنون درصورتی‌که قصد مخفی سازی المان‌های به‌خصوصی از کنترل پنل را در سر دارید نام کلید را به DisallowCPL تغییر دهید، در غیر این صورت (پنهان‌سازی تمامی المان‌‎های منوی نامبرده به غیر از گزینه‌های موردنظر) RestrictCPL را به عنوان نام برای آن برگزینید.

registry-disallowcpl-key

پس از تغییر نام کلید نامبرده بر روی آن دو مرتبه کلیک کرده و سپس مقدار موجود در کادر Value Data را از 0 به 1 تغییر دهید. اکنون مکانیسم فعال شده و آماده به کار می‌باشد.

disallowcpl-key-value

اکنون همان‌طور که پیشتر گفته مکانیسم فعال شده و آماده عملکرد می‌باشد، اما مقادیری به منظور غیرفعالسازی در بطن آن موجود نبوده و در ظاهر همچنان حالت خنثی خود را حفظ می‌کند. قدم بعدی جهت به پایان رسانی مقاله آموزشی فعلی و تحقق اهداف موردنظر ساخت فهرست پیشتر نامبرده و سپس انتساب مقادیر رشته‌ای به هر کدام از المان‌هایی که قصد غیرفعالسازی (یا فعال‌سازی) آن‌ها را داریم می‌باشد. برای این منظور یک مرتبه بر روی زیرشاخه Explorer کلیک کرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان گردیده گزینه New>Key را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که زیرشاخه دیگری در قسمت زیرین شاخه Explorer نمایان می‌گردد.

بر روی پوشه نمایان گردیده یک مرتبه کلیک راست کرده و پس از انتخاب گزینه Rename نام آن را با توجه به کلید پیشتر نامبرده (DisallowCPL یا RestrictCPL) تغییر دهید.

registry-disallowcpl-subkey

اکنون به تهیه و ساخت فهرست مربوطه جهت مخفی سازی المان‌های موردنظر در بطن زیرشاخه جدید ساخته شده می‌پردازیم. بر روی زیرشاخه جدید ساخته شده با توجه به نام انتسابی کلید پیشتر نامبرده یک مرتبه کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی میانبر نمایان گردیده گزینه New>String Value را انتخاب کنید.

registry-string-value

کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و پس از انتخاب گزینه Control Panel و مراجعه به منوی مذکور، نام کامل المانی که قصد پنهان‌سازی آن را دارید به خاطر بسپارید. به‌عنوان‌مثال در این مقاله آموزشی نگارنده حقیر قصد مخفی سازی گزینه Windows Firewall را در سر دارید.

مجدداً به برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل بازگشته و پس از کلیک راست بر روی کلید دریافت کننده مقادیر رشته‌ای جدید ساخته شده و انتخاب گزینه Rename نام کامل المان مربوطه را تایپ کنید.

registry-key-name-change

پس از تغییر نام کلید مورد ذکر بر روی آن دو مرتبه کلیک کرده و پس از نمایان سازی پنجره مربوط به خواص آن نام کامل المان را مجدداً در کادر Value Data تایپ کنید.

registry-string-value-change

بر روی کلید OK کلیک کرده و به منظور مخفی سازی یا نمایان‌سازی المان‌های دیگر موردنظر بر طبق توضیحات ذکر شده به افزودن مقادیر رشته‌ای جدید به زیرشاخه فعلی بپردازید.

تمامی تغییرات انجام پذیرفته در برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل به صورت بلادرنگ بوده و راه‌اندازی مجدد ویندوز به منظور اعمال تغییرات را نیازمند نمی‌باشید. درصورتی‌که قصد دارید مکانیسم معرفی گردیده در مقاله آموزشی فعلی را غیرفعال کرده و تمامی المان‌های حاضر در منوی کنترل پنل را نمایان سازید برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل را گشوده و پس از مراجعه به آدرس پیشتر نامبرده، مقدار قابل مشاهده در کادر Value Data کلید موجود در زیرشاخه DisallowCPL یا RestrictCPL را از 1 به 0 تغییر دهید. غیرفعالسازی مکانیسم ممکن است راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل را طلب کند.