متن اصلی

Customize the Windows 10 Start Menu

سیستم عامل جدید ویندوز 10 به گونه ای طراحی شده است که در کوچکترین بخش ها نیز می‌توان تغییرات بسیار زیادی را اعمال کرد، ساختار کلاسیک و همچنین پیشرفته ویندوز 10 برای خیلی از افراد حتی مشکل پسندترین آن ها شرایطی را ایجاد خواهد کرد تا تجربه تقریبا مناسبی را از محیط سیستم عامل به ویژه بخش های پرطرفدار آن نظیر منوی استارت کسب کنند. همانطور که گفته شد منوی استارت یکی از بخش های بسیار مهم در ویندوز 10 می باشد و برای اکثر کاربران نقشی بسیار کلیدی را ایفا می کند، به همین دلیل آشنایی با نحوه کارکرد و چگونگی ایجاد تغییرات لازم در این بخش می تواند تاثیر بسیار زیادی در جلب رضایت افراد داشته باشد. منوی استارت در ویندوز 10 برخلاف سایر سیستم عامل های گذشته مایکروسافت دارای قابلیت ویرایش پذیری بسیار زیادی است و کاربران در صورت تمایل قادر خواهند بود تا کوچکترین بخش های آن را مطابق با نیاز خود تغییر دهند. در ادامه به چند روش پر کاربرد برای شخصی سازی منوی استارت اشاره می کنیم.

Customize the Windows 10 Start Menu (1)

تغییر اندازه منوی استارت

به راحتی از طریق کلیک بر روی قسمت های گوشه منوی استارت و کشیدن ماوس به صورت افقی یا عمودی اندازه استارت منو را بزرگتر کنید. با حرکت افقی ماوس می توانید تعداد ستون های آیتم ها را تا حداکثر چهار عدد افزایش دهید.

Customize the Windows 10 Start Menu (2)

علاوه بر این در صورت تمایل می‌توانید تا تنظیمات ویندوز را برای نمایش تعداد بیشتر آیکون ها در هر ستون ویرایش کنید، برای انجام این کار به مسیر Settings > Personalization > Start رفته و گزینه Show more tiles را فعال می کنید. توجه داشته باشید که با انتخاب گزینه Show more tiles هنوز قادر خواهید بود تا اندازه منوی استارت را به صورت افقی گسترش دهید اما افزایش تعداد ستون ها به سه عدد محدود خواهد شد.

Customize the Windows 10 Start Menu (4)

نمایش برنامه های دلخواه

برنامه ها و آیکون های غیر ضروری را به سادگی از طریق گزینه Unpin from Start حذف کنید.

Customize the Windows 10 Start Menu (3)

همچنین اگر نیاز دارید تا برنامه ای در قسمت tile یا کاشی های نمایشی منوی استارت قرار گیرند، از لیست سمت چپ برنامه مورد نظر را پیدا کرده و گزینه Pin to Start را انتخاب می کنید.

Customize the Windows 10 Start Menu (5)

تغییر اندازه Tileها

شما می‌توانید اندازه تمام آیکون های موجود در منوی استارت را با راست کلیک بر روی Tile مورد نظر و انتخاب گزینه Resize تغییر دهید. فقط به یاد داشته باشید که در صورت عدم انتخاب مناسب سایز Tileها این امکان وجود خواهد داشت تا بخشی از منوی استارت خالی و بدون آیکون باقی بماند.

Customize the Windows 10 Start Menu (6)

تغییر رنگ نوار وظیفه و منوی استارت

برای تغییر رنگ بخش نوار وظیفه و منوی استارت به راحتی از طریق مسیر Settings > Personalization > Colors اقدام کنید، ویندوز به شما اجازه خواهد داد تا یک رنگ به خصوص را جهت نمایش در Action Center ،Taskbar و Start menu انتخاب کنید. همچنین با علامت زدن گزینه Automatically pick an accent color from my background سیستم عامل از رنگی متناسب با تصاویر پس زمینه استفاده خواهد کرد.

Customize the Windows 10 Start Menu (7)

حذف برنامه های توصیه شده

سیستم عامل ویندوز 10 گاهی اوقات در بخش Suggested موجود در منوی استارت برنامه هایی را به صورت دوره ای جهت نصب به کاربران پیشنهاد می کند. اگر تمایل دارید تا این قسمت به کلی حذف شود، ابتدا به مسیر Settings > Personalization > Start رفته و سپس گزینه Occasionally show suggestions in Start را غیر فعال سازید.