متن اصلی

یکی از خلاقانه‌ترین قابلیت‌های به کار گرفته شده در سیستم‌عامل ویندوز که در کاهش پیچیدگی و نمایش المان‌های مورد نیاز بر روی صفحه نمایشگر تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده است پنهان‌سازی سخت‌افزارها و پارتیشن‌های فیزیکی بدون رسانه متصله به رایانه شخصی می‌باشد. اگر هم‌اکنون برنامه مدیریت فایل سیستم‌عامل را بگشایید مشاهده می‌کنید که تنها درایوها و سخت‌افزارهای دائمی نظیر پارتیشن‌های دیسک سخت و … متصل به رایانه شخصی قابل مشاهده می‌باشند، اما دیگر بخش‌های موجود نظیر درایو نوری، پرینتر، اسکنر، دستگاه خوانش حافظه و … که پیوسته میزبان رسانه و محتویات مختلف نمی‌باشند به صورت کاملاً خودکار توسط سیستم‌عامل پنهان شده و از دید مخفی گشته‌اند. اگر شما نیز جزو آن دسته از افرادی می‌باشید که به دفعات مکرر در طول روز سخت‌افزارهای پنهان گشته از دید را مورد استفاده خود قرار می‌دهد قابلیت نامبرده و نمایش و پنهان‌سازی پیوسته درایوهای موجود ممکن است به یکی از فاکتورهای آزاردهنده برای شخص مبدل گردد. همان‌طور که مستحضر می‌باشید سیستم‌عامل ویندوز به منظور شناسایی و تمایز پارتیشن‌های فیزیکی متصله به رایانه شخصی از یکدیگر حروفی را به صورت کاملاً خودکار به آن‌ها نسبت می‌دهد؛ اما بخش‌های مذکور همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد به دلیل عدم میزبانی رسانه و محتویات گوناگون در حالت پیش‌فرض از دید مستقیم پنهان می‌باشند. اگر شما نیز تاکنون به تغییر حروف نسبت داده شده از طریق برنامه مدیریت دیسک مبادرت ورزیده باشید بدون شک به این نکته پی برده‌اید که دگرگونی و انتخاب حروف اختصاصی توسط سیستم‌عامل برای پارتیشن‌های مورد نظر غیرممکن می‌باشد. اگر قابلیت پنهان‌سازی بخش‌های مختلف توسط سیستم‌عامل غیرفعال شده و پارتیشن‌های مربوطه مجدداً در حالت قابل مشاهده قرار گیرند نمایش حروف نسبت داده شده به درایوهای پنهان در آگاهی از آن‌ها و سپس شخصی‌سازی فاکتورهای مورد نظر با توجه به علایق و سلایق شخصی می‌تواند بسیار مفید واقع گردد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه چگونگی نمایش سخت‌افزارها و پارتیشن‌های پنهان متصله به رایانه شخصی در برنامه مدیریت فایل را می‌آموزیم. پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که توضیحات مندرج در نوشته فعلی اختصاص به یک نسخه از سیستم‌عامل ویندوز نداشته و قابلیت تعمیم به تمامی ویرایش‌های مختلف را دارا می‌باشد.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس در منوی میانبر نمایان گردیده ورودی Control Panel را انتخاب کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به تنظیمات و هدایت بخش‌های حیاتی سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

در صفحه نمایان گردیده آیکون File Explorer Options را یافته و سپس آن را بگشایید. مشاهده می‌کنید که پنجره تنظیمات مربوط به خواص و چگونگی کارکرد برنامه مدیریت فایل سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

ذکر این نکته ضروری است که آیکون نامبرده در نسخه سیستم‌عامل‌های ویندوز 7 به پیش Folder Options نام دارد.

در پنجره نمایان گردیده ابتدا به سربرگ View مراجعه کرده و سپس گزینه Hide empty drives را غیرفعال کنید (تیک قابل مشاهده در کنار آن را بردارید).

windows10-file-explorer-options

بر روی کلید OK کلیک کرده و پس از بستن صفحه تنظیمات و هدایت بخش‌های حیاتی سیستم‌عامل به منظور بررسی صحت تغییرات انجام پذیرفته یک مرتبه کلیدهای ترکیبی Windows + E را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که برنامه مدیریت فایل سیستم‌عامل نمایان گردیده و تمامی سخت‌افزارها و پارتیشن‌های پیشتر پنهان موجود در آن نیز اکنون قابل مشاهده می‌باشند. درصورتی‌که بخش‌های مذکور همچنان در حالت مخفی قرار دارند یک مرتبه رایانه شخصی خود را راه‌اندازی مجدد کنید.

windows10-hidden-drives

قابلیت معرفی گردیده همان‌طور که در ابتدای مقاله آموزشی فعلی نیز به آن اشاره شد در تمیز سازی رابط کاربری و کاهش المان‌های مشاهده‌ای بر روی صفحه نمایشگر تأثیرات به سزایی را به خود اختصاص داده است. درصورتی‌که تعداد سخت‌افزارهای فیزیکی متصل به رایانه شخصی فرد بسیار فراوان بوده و فراتر از تعداد محدودی می‌باشند غیرفعال‌سازی ویژگی فوق و نمایش تمامی بخش‌های مختلف در برنامه مدیریت فایل ممکن است در دست‌وپا گیری کارکرد سریع و اشباع رابط کاربری دخیل یافته و در زمره ویژگی‌های منفی قرار گیرد.