متن اصلی

how to disable cortana

از قرار معلوم مایکروسافت علاقه ای ندارد تا شما توانایی غیر فعال کردن کورتانا را داشته باشید، در نسخه های اولیه ویندوز 10 این امکان برای کاربران وجود داشت تا از طریق کلیدی تعریف شده در خود برنامه کورتانا جهت غیر فعال کردن برنامه مورد نظر اقدام کنند، اما پس از به روز رسانی بزرگ Anniversary این گزینه از Cortana به کلی حذف شده است. اما جای نگرانی نیست، چرا که کاربران از طریق مسیر رجیستری می توانند در زمانی اندک برنامه کورتانا را از دسترس خارج کنند. در این فرآیند نکته قابل توجه این مسئله هست که با طی این مسیر Cortana به گزینه ای جهت جستجو برنامه ها و فایل ها در سیستم عامل تبدیل خواهد شد. برنامه کورتانا از زمان انتشار ویندوز 10 نقشی محدود کننده را برای کاربران سیستم عامل مورد نظر ایفا کرده است و در آپدیت های اخیر نیز مرورگر پیش فرض ویندوز 10 را نادیده گرفته و تنها Microsoft Edge را همرا با موتور جستجو Bing در اولویت کاری خود قرار می دهد. اگر شما نیز از رفتار های Cortana در ویندوز 10 پس از به روز رسانی Anniversary خسته شده اید، با طی مسیری کوتاه در رجیستری ویندوز 10 که در ادامه گفته خواهد شد، قادر خواهید بود تا برای همیشه Cortana را غیر فعال کنید.

Windows 10 Run

1- ابتدا ویرایشگر Registry را از طریق فشار دادن کلید های میانبر Windows + R و وارد کردن عبارت regedit در پنجره Run اجرا می کنید.

Disable Cortana in Windows 10’s Anniversary Update (3)

2- در ویرایشگر رجیستری به مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Windows Search می روید.

3- اگر پوشه Windows Search در مسیر مورد نظر مشاهده نمی شود، روی پوشه Windows راست کلیک کرده و گزینه New > Key را انتخاب می کنید، سپس نام پوشه را به Windows Search تغییر می دهید.

Disable Cortana in Windows 10’s Anniversary Update (2)

4- در زیرشاخه جدید (Windows Search) از طریق مسیر New –> DWORD (32-bit) value  یک متغیر DWORD (32-bit) می سازید.

Disable Cortana in Windows 10’s Anniversary Update (1)

5- متغیر مورد نظر را به AllowCortana تغییر نام می دهید و در ادامه نیز با دابل کلیک آن را اجرا می کنید و سپس Value Date را به عدد 0 تنظیم خواهید کرد.

6- در نهایت سیستم را دوباره راه اندازی می کنید و پس از ورود به محیط سیستم عامل مشاهده خواهید کرد که Cortana غیر فعال شده است.

نکته: برای فعالسازی دوباره برنامه کورتانا تنها کافی است تا متغیر AllowCortana را حذف کنید یا اینکه Value Date را به عدد 1 تغییر دهید.