متن اصلی

Remove the Uninstall Option from the Windows 10 Start Menu (1)

مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز 10 گزینه ای را برای حذف راحت برنامه ها قرار داده است که تنها با راست کلیک بر روی برنامه ها و انتخاب Uninstall می‌توانید برنامه های مربوطه را بدون طی مسیر زیادی از روی سیستم حذف کنید. اگر این گزینه برای شما دردسر ساز شده است و یا اینکه نگران پاک شدن سهوی برنامه های مهم خود توسط کاربران دیگر هستید، جای نگرانی نخواهد بود چرا که از طریق آموزش ساده ای که در ادامه گفته می شود، می‌توانید جهت غیرفعال کردن گزینه Uninstall اقدام کنید. منوی استارت در ویندوز 10 نسبت به نسخه های گذشته سیستم عامل ویندوز تغییرات بسیار زیادی را به خود دیده است. کاربران به راحتی می‌توانند با انجام چند مرحله ساده بر روی اکثر برنامه های نصب شده در ویندوز کنترل داشته باشند و متناسب با نیاز خود پیکربندی های لازم را انجام دهند. به هر حال اضافه شدن گزینه Uninstall یکی از همین امکانات جدید در منوی استارت ویندوز 10 می باشد، که در صورت حواس پرتی ممکن است بسیار مشکل ساز شود.

حذف گزینه Uninstall از طریق ویرایشگر رجیستری

برای غیرفعالسازی قابلیت حذف برنامه ها از منوی استارت تنها به وسیله راست کلیک ماوس، باید تغییراتی را در ویندوز رجیستری ایجاد کنید. اما قبل از هر کاری به یاد داشته باشید که ویرایشگر رجیستری در حقیقت اتاق فرمان هر سیستم عامل ویندوزی محسوب می‌شود، در نتیجه انجام فرآیند اشتباهی ممکن است تا در عملکرد سیستم عامل اختلال ایجاد کند، قبل از هر تغییری در رجیستری بهتر است تا از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

Windows 10 Run

1- ابتدا ویرایشگر Registry را از طریق فشار دادن کلید های میانبر Windows + R و وارد کردن عبارت regedit در پنجره Run اجرا می کنید.

Remove the Uninstall Option from the Windows 10 Start Menu (2)

2- به مسیر HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows می روید.

3- زیرشاخه جدیدی با راست کلیک در پنل ویندوز ریجیستری و انتخاب گزینه New –> Key ایجاد می کنید.

Remove the Uninstall Option from the Windows 10 Start Menu (3)

4- نام زیرشاخه جدید را به Explorer تغییر می دهید.

Remove the Uninstall Option from the Windows 10 Start Menu (4)

5- در زیرشاخه جدید از طریق New –> DWORD (32-bit) value  یک متغیر DWORD (32-bit) می سازید.

Remove the Uninstall Option from the Windows 10 Start Menu (5)

6- متغیر مورد نظر را به NoUninstallFromStart تغییر نام می دهید.

Remove the Uninstall Option from the Windows 10 Start Menu (6)

7- با دابل کلیک آن را اجرا می کنید و سپس Value Date را به عدد 1 تنظیم خواهید کرد.

Remove the Uninstall Option from the Windows 10 Start Menu

8- سپس سیستم را دوباره راه اندازی می کنید و پس از ورود به محیط سیستم عامل مشاهده خواهید کرد که گزینه Uninstall از منوی استارت حذف شده است.

نکته: برای فعالسازی مجدد گزینه Uninstall در منوی استارت تمام مسیر های ذکر شده بالا را طی کرده و تنها در مرحله 7 عبارت Value Date را به عدد 0 تنظیم کنید.

در نهایت اگر مشکلی با انجام روش های گفته شده دارید، می‌توانید از طریق فایل های رجیستری از پیش آماده شده و تنها با اجرای آن ها و راه اندازی سیستم گزینه Uninstall را غیرفعال کنید.