متن اصلی

سیستم عامل ویندوز 10 دارای ابزار شخصی سازی بسیار پیشرفته و متنوعی می باشد، که به کاربران اجازه می دهد تا محیط و ظاهر سیستم عامل را متناسب با نیاز و علاقه خود پیکربندی کنند. با این حال گزینه هایی برای شخصی سازی در ویندوز 10 تعریف شده اند که بر روی بخش های مختلفی از سیستم عامل به صورت گروهی تاثیر خواهند گذاشت. اگر تنها تمایل به تغییر بخش خاصی از محیط ویندوز 10 داشته باشید، قطعا این شیوه شخصی سازی قادر به پاسخگویی نیازهای شما نخواهد بود. به طور مثال اگر تنها به دنبال تغییر رنگ بخش نوار ابزار در ویندوز 10 باشید، برای شما فقط گزینه ای جهت تغییر رنگ بخش های منوی استارت، نوار وظیفه و مرکز عملیات به طور گروهی فراهم شده است، متاسفانه در تنظیمات این بخش از سیستم عامل گزینه ای برای تغییر رنگ قسمت های مورد نظر به صورت مجزا تعریف نشده است. با تمام این تفاسیر اگر طبق آموزش های گذشته ای که برای ویندوز 10 قرار دادیم با ویرایشگر و مسیر رجیستری آشنایی داشته باشید، می‌توانید رنگ زمینه نوار وظیفه را بدون تاثیر بر سایر بخش ها از طریق انجام مراحل زیر تغییر دهید.

change-the-accent-color-only-in-the-taskbar-1

1- ابتدا از قسمت Settings وارد بخش Personalization می شوید.

2- سپس به برگه Colors می روید و رنگ مورد نظر خود را که تمایل دارید در نوار وظیفه نمایش داده شود، انتخاب می کنید.

3- در ادامه گزینه Show color on Start, taskbar, and action center را نیز فعال می کنید.

Windows 10 Run

4- در مرحله بعدی ویرایشگر Registry را از طریق فشار دادن کلید های میانبر Windows + R و وارد کردن عبارت regedit در پنجره Run اجرا می کنید.

change-the-accent-color-only-in-the-taskbar-4

5- در پنجره جدید به مسیر HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\Personalize می روید.

6- سپس در ستون سمت راست بر روی فایل ColorPrevalence کلیک کرده و Value Date را به عدد 2 تغییر می دهید.

change-the-accent-color-only-in-the-taskbar-2

در نهایت پس از بستن ویرایشگر رجیستری متوجه تغییر رنگ نوار وظیفه بدون تاثیر بر سایر بخش های سیستم عامل نظیر منوی استارت و اکشن سنتر خواهید شد.

نکته: به یاد داشته باشید که در صورت غیرفعال کردن گزینه Show color on Start, taskbar, and action center در برگه Colors، تنظیمات فایل ColorPrevalence نیز به حالت پیشفرض باز خواهد گشت و به ناچار باید مراحل قبلی دوباره طی شوند. در کنار این انتخاب رنگ مورد علاقه در برگه Colors مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.