متن اصلی

nvidia-ansel

کمپانی انویدیا همراه با عرضه کارت های گرافیک جدید پاسکال، ویژگی ها و فناوری های بسیار جالبی را برای کاربران و علاقه‌مندان به بازی های کامپیوتری معرفی کرد. تکنولوژی های پیشرفته Ansel و Fast Sync با هدف بهبود تجربه کاربران در محیط بازی های کامپیوتری طراحی شده اند، انویدیا با Ansel شرایطی را برای بازیکنان فراهم کرده است که توانایی تهیه تصاویری بسیار زیبا را از محیط بازی ها داشته باشند و علاوه بر آن نیز با Fast Sync گیم پلی بسیار روان و بدون کوچکترین لگ یا استاتری را تجربه کنند. با پیشرفت سریع گرافیک و جلوه های بصری بازی ها در چند سال گذشته، علاقه کاربران برای تهیه اسکرین شات یا تصاویر مختلف از محیط بازی ها روز به روز بیشتر شده است، با این حال استدیوهای سازنده و همچنین طراح گرافیکی از طریق نرم افزار های پیشرفته عکاسی و ویرایش تصاویر شرایط بسیار مناسبی را نسبت به کاربران عادی کامپیوتر در تهیه تصاویر از محیط بازی ها برای خود فراهم کرده اند.

Ansel

تمام کاربران اشتیاق مضاعفی برای گرفتن تصاویری زیبا از بازی ها دارند، اما متاسفانه همانطور که گفته شد امکانات برای کاربران عادی بسیار محدود می باشد. عدم دقت و توانایی کنترل بر روی محیط بازی ها در اکثر مواقع تلاش بازیکنان را برای تهیه تصاویر مناسب هدر می دهد. انویدیا با شناختن محدودیت های مورد نظر تصمیم گرفته است تا با معرفی تکنولوژی Ansel شرایط بسیار ایده آلی را برای گیمر ها فراهم کند تا در کنار تجربه مناسب از بازی ها، لذت گرفتن تصاویری زیبا را نیز از دست ندهند. Ansel به کاربران اجازه می دهد تا در بازی های سازگار با این تکنولوژی در هر زمان دلخواه گیم پلی بازی را متوقف کرده و با آزادی عملی که در بخش تنظیمات نور و روشنایی در اختیار آن ها قرار می گیرد اقدام به تهیه بهترین تصاویر ممکن کنند. برای آشنایی بهتر با این فناوری با سخت افزار همراه باشید.

Ansel-games

Ansel در حال حاضر برای برخی از بازی ها نظیر The Witcher 3: Wild Hunt و ARK: Survival Evolved در دسترس می باشد و انویدیا اعلام کرده است که در آینده نزدیک تعداد بازی های بیشتری از فناوری مورد نظر پشتیبانی خواهند کرد. با این حال کاربران کارت های گرافیک سری Maxwell و Pascal برای استفاده از Ansel کافی است تا در محیط بازی ها کلید های Alt + F2 را همزمان فشار دهند. پس از اجرای Ansel مشاهده خواهید کرد که تصویر فریز شده و تنظیمات مرتبط با تهیه اسکرین شات ها نمایان می شوند.

The Witcher 3 Ansel Screen shots (3) The Witcher 3 Ansel Screen shots (4)

The Witcher 3 Ansel Screen shots (5) The Witcher 3 Ansel Screen shots (10)

همانطور که مشاهده می کنید در منوی تنظیمات گزینه ای با عنوان Filter وجود دارد که با توجه به علاقه خود می‌توانید فیلتر مناسب رنگ محیط را از بین نمونه هایی مانند Black & White ،Retro ،Sketch و Sepia انتخاب کنید، علاوه بر آن میزان شدت فیلتر ها نیز با تغییر مقدار Intensity قابل تنظیم خواهد بود.

The Witcher 3 Ansel Screen shots (7) The Witcher 3 Ansel Screen shots (8)

امکانات Ansel به همینجا خلاصه نمی شود و کاربران قادر خواهند بود تا از طریق گزینه های دیگر نظیر Field of view و Roll، میزان فاصله دوربین و جهت عکسبرداری را متناسب با نیاز خود پیکربندی کنند.

The Witcher 3 Ansel Screen shots (9)

همچنین در قسمت Capture Type نیز این امکان فراهم شده است تا خروجی یا وضوح تصاویر را جهت نتیجه کار بهتر تغییر دهید، به عنوان مثال با افزایش Resolution جزئیات و کیفیت بافت های تصویر را می‌توان بهبود بخشید. در نهایت پس از اعمال تنظیمات و تغییرات دلخواه بر روی گزینه Snap کلیک می کنید.

NVIDIA Fast Sync (1)

طی چند سال گذشته انویدیا با معرفی هر نسل معماری جدید تراشه های گرافیکی استاندارد نوینی را در بخش همگام سازی صفحه نمایش معرفی کرده است، با معماری Kepler ویژگی Adaptive V-Sync پدیدار شد، با Maxwell فناوری G-Sync و همراه با Pascal انویدیا ویژگی جدیدی تحت عنوان Fast Sync تدارک دیده است، طبق گفته انویدیا Fast Sync به جهت زمان تاخیر بسیار پایین جایگزین ارزشمندی برای همگام سازی مرسوم عمودی (V-Sync) خواهد بود که از گسستگی فریم ها جلوگیری می کند، در طول یک دهه گذشته نمایشگر ها از مشکلات گسستگی، لگ و تیک تصویر روی صفحه نمایش بی بهره نبوده اند، دلیل اصلی این پدیده تفاوت میان نرخ فریم خروجی تراشه گرافیکی با نرخ تازه سازی تصویر یا به اصطلاح Refresh Rate نمایشگر ها می باشد. طبق طبیعت پویای بازی های کامپیوتری کارت های گرافیک فریم ها را در نرخ متفاوتی رندر می کنند به طوریکه کارت گرافیک به دنبال هماهنگی با نمایشگر می باشد، این عمل به صورت مداوم باعث ایجاد گسستگی در تصویر می شود، فعال کردن گزینه V-sync یا Vertical-Sync(همگام سازی عمودی) این گسستگی را محدود می کند اما در کنار آن باعث افزایش میزان لگ و تیک در زمان Refresh کارت گرافیک و نمایشگر در نرخ متفاوت می شود، Fast Sync با ارائه راهبردی مشابه با V-Sync اما با توانایی محدود سازی لگ و زمان تاخیر راهکاری منحصر به فرد جهت فراهم کردن تجربه ای مناسب از محیط بازی های کامپیوتری خواهد شد.

NVIDIA Fast Sync (2)

انویدیا برای رسیدن به این هدف تکنیک قدیمی Triple Buffering را بهبود بخشیده و امکان اجرای آن در سطح درایور را فراهم کرده است. متاسفانه Fast Sync در حال حاضر بر روی عناوین طراحی شده بر اساس رابط برنامه نویسی DirectX 12 قابلیت اجرایی ندارد، اما طبق گفته انویدیا مهندسان کمپانی تمام تلاش خود را برای سازگاری Fast Sync با رابط برنامه نویسی جدید مایکروسافت به کار خواهند گرفت. برای استفاده از تکنولوژی Fast Sync تنها کافی است تا طبق مراحل زیر عمل کنید.

Nvidia Control panel

1- بر روی آیکون درایور انویدیا کلیک کرده و گزینه Open NVIDIA Control Panel را انتخاب می کنید.

NVIDIA Fast Sync

2- در سربرگ Manage 3D settings گزینه Vertical sync را بر روی حالت Fast قرار می دهید و کلید تایید را می‌فشارید.

witcher 3 vsync

3- گزینه Vsync موجود در تنظیمات گرافیکی بازی ها را غیر فعال کنید.