متن اصلی

Intel-Skylake-S-Thermal-Solutions

اگر شما هم از علاقه‌مندان قطعات کامپیوتری و سخت افزاری باشید، حتما هنگام مطالعه بررسی ها و تست های انجام شده در وب سایت های مختلف با عبارت TDP آشنا شده اید. آیا تا به حال برای شما سوال شده است که منظور از عبارت TDP چیست؟ و اینکه چگونه مؤلفه مورد نظر بر روی عملکرد قطعات کامپیوتری تاثیر می گذارد؟ استفاده از علامت های اختصاری در دنیای قطعات سخت افزاری نظیر کارت گرافیک، پردازنده، حافظه های جامد پرسرعت (SSD) و ….. چندان کار غیر معمولی نیست، تعداد بسیار زیادی از این علامت های اختصاری با گذشت زمان وارد فرهنگ لغات افراد متخصص شده است. تعداد زیادی از افراد با واژه CPU آشنا هستند و اطلاعات نسبتا محدودی در مورد این بخش از کامپیوتر دارند یا حداقل اینطور فکر می کنند، برای تعدادی دیگر نیز واژه مورد نظر شاید به طور کلی نامفهوم باشد. از میان این علامت های اختصاری به طور مثال می توان به عبارت TDP یا Thermal Design Power اشاره کرد. مشخصات و اطلاعات کافی در مورد این مؤلفه به ندرت در بخش بازار های فروش قطعات کامپیوتری ارائه می شوند، اما با این حال اطلاع از مؤلفه توان طراحی حرارتی (TDP)، نقش بسیار مهمی را در فهمیدن پتانسیل کامل یک پردازنده ایفا می کند. Thermal Design Power یا به صورت اختصار TDP در واقع معیاری عددی است که در کمیت وات (W) اعلام می شود. این اصطلاح در حقیقت بیانگر مقدار توانی می باشد که انتظار می رود تا یک پردازنده برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد پراکنده سازد. به عنوان مثال دمای یک پردازنده با توان طراحی حرارتی 10w به راحتی از طریق یک عدد فن خنک کننده کوچک یا هیت سینکی منفعل قابل کنترل خواهد بود. در سمت دیگر قضیه اگر پردازنده ای را با توان طراحی حرارتی 100w در نظر بگیریم، برای کنترل گرمای تولیدی به سیستم خنک کننده ای پیشرفته متشکل از هیت سینک های اختصاصی و فن بزرگ تر نیاز خواهیم داشت.

Longer battery life intel soc

سه حرف کوچک لاتین مؤلفه توان طراحی حرارتی را معمولا بر روی برگه های مشخصات پردازنده های مرکزی و کارت های گرافیکی قابل رؤیت هستند، در بعضی از مواقع عبارت TDP می تواند به حداکثر توان مصرفی طیف گسترده ای از لوازم الکترونیکی نیز اشاره کند. از آنجایی که معیار سنجش TDP براساس توان می باشد، گزینه مناسبی جهت مقایسه دو قطعه سخت افزاری در زمینه مصرف انرژی خواهد بود. هر چقدر میزان توان طراحی حرارتی قطعه ای سخت افزاری کمتر باشد، مصرف انرژی محصول مورد نظر نیز کمتر خواهد بود. به همین خاطر اصل TDP در سیستم های کامپیوتری قابل حمل نظیر لپتاپ ها، تبلت ها و …… نقش بسیار مهمی را ایفا می کند، چرا که مصرف انرژی کمتر قطعاتی مانند پردازنده مرکزی و تراشه گرافیکی سرانجام به طول عمر بیشتر باتری این محصولات کمک خواهد کرد. مؤلفه توان طراحی حرارتی توسط شرکت سازنده اعلام می شود و معمولا نیز براساس یافته های خود کمپانی صورت می گیرد. شاید چنین روشی برای اعلام مشخصات محصولات اغلب باعث ایجاد اغراق در نتایج شود، اما در مورد مبحث توان طراحی حرارتی قضیه کاملا متفاوت خواهد بود. اگر میزان TDP محصولات به درستی گزارش نشده باشند، قطعا باعث ایجاد مشکلاتی در آینده خواهد شد. به طور مثال اگر به یکی از شرکت های سازنده نوت بوک ها در مورد توان طراحی حرارتی پردازنده مرکزی یا تراشه گرافیکی رقم نادرستی گزارش شود، سرانجام به انتخاب باتری با ظرفیت کمتر از حد مورد نیاز قطعات سخت افزاری موجود در نوت بوک ها منجر خواهد شد، یا حتی ممکن است در آینده به قطعات کامپیوتری صدمات جبران ناپذیری وارد کند.

Lightning 290x

اگر اخبار کارت گرافیک نسل جدید کمپانی AMD را دنبال کرده باشید، حتما با مسائل مربوط به مصرف بیش از حد مجاز کارت گرافیک Radeon RX 480 آشنا شده اید، AMD برای محصول Radeon RX 480 مقدار توان طراحی حرارتی را برابر با 150W اعلام کرده بود، متاسفانه بعد از بررسی های دقیق سخت افزاری مشخص شد که مصرف انرژی این کارت گرافیک بسیار بیشتر از میزان اعلام شده توسط کمپانی می باشد، همین مسئله سرانجام به درخواست توان بیشتر از حد مجاز از اسلات PCI-E مادربرد منجر شده بود. کارت های گرافیک قدرتمند امروزی به انرژی مصرفی بسیار زیادی نیاز دارند و توان طراحی حرارتی برای محصولات پرچمدار هر نسل از مرز 200W بیشتر خواهد شد. البته همانطور که گفته شد این مطلب به معنای این نیست که قطعه سخت افزاری مورد نظر به صورت مداوم 200 وات انرژی مصرف می کند، بلکه طبق نظر مهندسان طراح این امکان وجود دارد تا تراشه گرافیکی یا پردازنده مرکزی در برهه ای از زمان به کنترل گرمای تولیدی برابر با 200W نیاز داشته باشد. Thermal Design Power از مؤلفه های بسیار مهمی می باشد که به کاربران کمک می کند تا در مورد عملکرد کلی و همچنین راندمان انرژی انواع مختلف پردازنده های جدید اطلاعات مناسبی را به دست آورند. اگرچه هیچ ابزاری مانند برنامه های اختصاصی بنچمارک در تعیین عملکرد یک قطعه سخت افزاری دقیق نیستند، اما توان طراحی حرارتی می تواند معیار مناسبی برای تخمین کارایی قطعات کامپیوتری در شرایط مختلف باشد.