متن اصلی

بدون شک یکی از بزرگ‌ترین و نیرومندترین کمپانی‌های فعال در زمینه طراحی و تولید محصولات نرم‌افزاری که به‌عنوان یکی اصلی‌ترین قطب‌های موجود در زمینه‌هایی نظیر گرافیک‌ حرکتی، ویرایش و پردازش تصاویر، شبیه‌سازی جلوه‌های ویژه و محتویات پس از تولید، طراحی و ساخت نرم‌افزارهای شبکه و سیل عظیمی از دیگر برنامه‌های دیجیتال به شمار رفته و تاکنون افتخار آفرینی‌های هنگفتی را در کارنامه درخشان خود به ثبت رسانده است ادوبی (Adobe) می‌باشد. جهت درک بهتر توضیحات نامبرده کافی است دو نمونه از قدرتمندترین ساخته‌های کمپانی نامبرده یعنی برنامه ویرایش و پردازش تصاویر مختلف تحت عنوان فتوشاپ و طراحی و ساخت جلوه‌های ویژه گرافیکی تحت عنوان افتر افکت را مورد استفاده خود قرار دهید تا با توان و پتانسیل شگرفت آن آشنایی پیدا کنید.

همان‌طور که مستحضر می‌باشید عرضه دوره‌ای و پیوسته بسته‌های به‌روزرسانی مختلف به منظور افزایش راندمان، کارایی، رفع مشکلات گزارشی و … از جانب توسعه‌دهندگان محصولات نرم‌افزاری به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین بخش‌های خدمات پس از فروش و تکریم مشتری به شمار می‌رود. ازآنجایی‌که محصولات پیشتر نامبرده با برخورداری از ویژگی‌هایی نظیر به انجام رسانی عملیات محاسباتی و گرافیکی گوناگون، تطابق با انواع سخت‌افزارهای مختلف و … بیشترین بسته‌های به‌روزرسانی را از جانب سازندگان مربوطه دریافت کرده و بسیاری از آن‌ها بدون اطلاع کاربر به صورت خودکار دریافت و بر روی رایانه نصب می‌گردند که خود در کاهش ترافیک سرویس دسترسی به شبکه پهناور اینترنت تأثیرات به سزایی را به خود اختصاص داده است؛ نگارنده حقیر بر آن شد تا با جمع‌آوری و درج رویه و روش‌هایی با یکدیگر چگونگی غیرفعالسازی مکانیسم به‌روزرسانی خودکار برخی از مهم‌ترین محصولات نرم‌افزاری کمپانی ادوبی را بیاموزیم. پیش از پرداختن به مبحث آموزش ذکر این نکته ضروری است که توضیحات مطرح گردیده در مقاله آموزشی فعلی قابلیت به‌روزرسانی خودکار محصولات مذکور را غیرفعال کرده، اما بررسی و دریافت بسته‌های توسعه یافته در آتیه همچنان به صورت دستی میسر می‌باشد.

چگونگی غیرفعاسازی مکانیسم به‌روزرسانی خودکار محصولات موجود در بسته نرم‌افزار Creative Suite

بسته نرم‌افزاری نامبرده که با برخورداری از محصولاتی در حوزه‌هایی نظیر طراحی گرافیک، ویرایش فایل‌های تصویری و توسعه برنامه‌های مبتنی وب تاکنون در گره‌گشایی از مشکلات بسیاری از کاربران مفید واقع گشته است به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مجموعه محصولاتی کمپانی ادوبی به شمار می‌رود. برنامه‌ها و نرم‌افزارهایی همچون فتوشاپ و افترافکت دو نمونه از مهم‌ترین محصولات قرار گرفته در بسته نرم‌افزاری نامبرده تلقی می‌گردند.

ابتدا برنامه مدیریت فایل ویندوز را گشوده (با فشردن کلیدهای ترکیبی Windows + E) و سپس بر روی پارتیشن میزبان سیستم‌عامل دو مرتبه کلیک کنید.

با توجه به معماری سیستم‌عامل نصبی یکی از پوشه‌های (Program Files (x86 برای نسخه ویندوزهای 64 بیت یا Program Files برای نسخه ویندوزهای 32 بیت را گشوده و سپس بر روی پوشه Common Files دو بار کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تمامی فایل‌های معمول سیستم‌عامل نمایان می‌گردند.

پوشه Adobe را گشوده و پس از دو بار کلیک بر روی ورودی OOBE تنها پوشه موجود در زیر شاخه یعنی PDApp را بگشایید.

بر روی پوشه Core دو مرتبه کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تمامی فایل‌ها و فولدرهای مورد نیاز به منظور عملکرد صحیح برنامه به‌روزرسان نمایان می‌گردند.

بر روی آیکون فایل اجرایی PDapp دو بار کلیک کرده و آن را بگشایید. مشاهده می‌کنید که تمامی برنامه‌های موجود در بسته نرم‌افزاری پیشتر نامبرده که به‌روزرسانی‌هایی به منظور ارتقا سطح عملکردی آن‌ها توسعه یافته است در فهرست نمایان می‌گردند، اما همان‌طور که در عنوان مقاله آموزشی فوق نیز مشاهده می‌کنید هدف از به انجام رسانی مراحل فعلی دانلود بسته‌های به‌روزرسانی نمی‌باشد.

adobe-updater-exe-file-location

بر روی کلید Preferences کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پنجره مربوط به غیرفعالسازی ردیابی بسته‌های به‌روزرسانی و تنظیم چگونگی دریافت آن‌ها گشوده می‌گردد.

گزینه Notify me of new updates in the menu bar را غیرفعال کرده و سپس بر روی کلید OK کلیک کنید. اکنون مکانیسم ردیابی و بررسی بسته‌های به‌روزرسانی برنامه‌های پیشتر نامبرده غیرفعال شده و آیکون برنامه مدیریت نرم‌افزارهای کمپانی ادوبی نیز دیگر در نوار وظیفه نمایان نمی‌گردد.

adobe-updater-deactivate

چگونگی غیرفعالسازی مکانیسم به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزار Flash Player

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + X رو فشرده و سپس در منوی میانبر نمایان گردیده گزینه Control Panel را انتخاب کنید.

در صفحه نمایان گردیده بر روی آیکون Flash Player کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پنجره مربوط به تنظیمات نرم‌افزار نامبرده نمایان می‌گردد.

در پنجره نمایان گردیده ابتدا به سربرگ Updates مراجعه کرده و سپس بر روی کلید Change Update settings کلیک کنید.

درصورتی‌که دسترسی چگونگی کنترل حساب‌های کاربری توسط سیستم‌عامل بر روی سطح سوم قرار گرفته باشد کادر محاوره‌ای دیگری پس از کلیک بر روی کلید نامبرده گشوده شده و درخواست تأییدیه به منظور صدور مجوز جهت ایجاد تغییرات را از کاربر طلب می‌نماید. در صورت نمایان شدن کادر محاوره‌ای مذکور بر روی کلید Yes کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تغییر گزینه‌های غیرفعال در پنجره پخش کننده محتویات فلش میسر می‌گردند.

در پنجره پیشتر نامبرده گزینه Never check for updates را انتخاب کرده و سپس پنجره را ببندید.

adobe-flash-player-auto-update-disable

اکنون قابلیت بررسی بسته‌های به‌روزرسانی توسعه یافته از نرم‌افزار سلب گردیده و دانلود خودکار آن‌ها نیز همانند توضیحات پیشین دیگر انجام نمی‌پذیرند. درصورتی‌که قصد دارید به صورت دستی به بررسی و دانلود بسته‌های به‌روزرسانی بپردازید. مجدداً پس از گشودن پنجره Flash Player و فعال‌سازی گزینه‌های مربوطه، بر روی کلید Check Now کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که نرم‌افزار با سرور ارتباط برقرار کرده و در صورت وجود بسته‌های به‌روزرسانی به کاربر اطلاع‌رسانی می‌کند.

چگونگی غیرفعالسازی مکانیسم به‌روزرسانی خودکار نرم‌افزار Acrobat Reader

ابتدا نرم‌افزار نامبرده را گشوده و سپس در منوی برنامه بر روی گزینه Preferences کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که پنجره‌ حاوی تنظیمات اولیه با فهرستی از دسته‌بندی‌های مربوطه در سمت چپ آن نمایان می‌گردد.

در فهرست قرار گرفته در سمت چپ بر روی گزینه Updater کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تعداد سه گزینه در پنجره اصلی نمایان می‌گردند.

از میان گزینه‌های نمایان گردیده ورودی Do not install or download updates automatically را انتخاب کرده و سپس بر روی کلید OK کلیک کنید. قابلیت بررسی و دریافت بسته‌های به‌روزرسانی هم‌اکنون از نرم‌افزار سلب گردیده و نصب آن‌ها نیز دیگر میسر نمی‌باشد.