متن اصلی

تا همین چند سال اخیر، هنگام عرضه یک تلفن همراه با دوربین 5 مگاپیکسل همه به شگفتی می آمده اند و شرکت سازنده را تحسین میکردند، تنها اطلاعات اضافه مربوط به این دوربین هم وجود یا عدم وجود فلاش بود که در اختیار مشتری قرار میگرفت. هر چه زمان میگذشت شاهد این بودیم که تنها مگاپیکسل یا “عدد” مربوط به تعداد پیکسل ها در دوربین تلفن همراه بیشتر میشد، تا اینکه شاهد تصاویری از دوربین تلفن همراه هایی بودیم که با مگاپیکسل کمتر، تصاویر بهتری ارائه میکردند.

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام بررسی دوربین های تلفن همراه به مواردی به جز مگاپیکسل برمیخورید. در این مقاله سعی داریم تا تک تک مواردی که شما ممکن است با آنها مواجه شوید را شرح دهیم. چون هدف تنها بررسی دوربین تلفن های همراه است، از بحث تخصصی در مورد دوربین و اجزای آن و عملکرد هر کدام خودداری میکنیم و تمرکز را بر روی دوربین تلفن همراه میگذاریم.

 

iphone4's camera

 

دوربین تلفن های همراه تنها در یک قطعه کوچک قرار گرفته اند. سنسورها با توجه به ماهیت دوربین (که برای تلفن همراه طراحی شده است) کوچک هستند، فاصله کانونی، لنز و روزنه عدسی نیز برای کاهش قطعات متحرک، ثابت در نظر گرفته شده اند. و دیگر خبری از هیچ قطعه اضافی نیست.

 

Megepixel (وضوح دوربین)

مگاپیکسل بدون شک آشنا ترین واژه درمورد دوربین بین افراد است، در یک جمله، هر چه عدد مگاپیکسل بالاتر باشد، جزئیات تصویر نیز بیشتر خواهد بود. در دوربین هایی با فوکوس ثابت، مگاپیکسل اهمیت زیادی دارد چرا که با بزرگ نمایی و یا جدا کردن قسمتی از تصویر شاهد افت کیفیت و از دست رفتن جزئیات تصویر نخواهیم بود.

عدد مگاپیکسل میتواند فریبنده باشد. به عنوان مثال یک دوربین 13 مگاپیکسلی در مقابل 20 مگاپیکسلی تنها حدود 1.5 برابر تعداد پیکسل بیشتری دارد و تصویر تنها 25 درصد عریض تر خواهد بود (4160 مگاپیکسل در مقابل 5248 مگاپیکسل)، پس در تعداد مگاپیکسل ها تفاوت زیادی وجود ندارد. اگر بخواهیم تفاوت را در بزرگ نمایی بسنجیم، باید یک دوربین 5 مگاپیکسل را با 20 مگاپیسکل مقایسه کنیم.

 

Comparison Camera

 

 

اندازه سنسور

اندازه سنسور یکی از با اهمیت ترین موارد به شمار می رود و میزان جمع آوری نور به این سنسور بستگی دارد. درک این قسمت بسیار ساده است، در دو دوربین با تعداد مگاپیکسل برابر، هر دوربین که سنسور بزرگتری داشته باشد  نور بیشتری جمع آوری میکند.

 

Camera

 

اندازه سنسور به صورت یک عدد کسری با واحد اینچ بیان میشود (به عنوان مثال 1/2.3 ). ممکن است به نظر بیاید که این عدد به طور مستقیم به قطر سنسور اشاره میکند، در حالی که این طور نیست و اشاره به سنسوری میکند که قطری در حدود یک سوم کوچک تر از عدد بیان شده دارد. به عنوان مثال برای سنسور 1/2.3 اینچ به جای قطر 11.04 میلی متر، با قطر 7.66 میلی متر سروکار داریم.

 

اندازه پیکسل

اندازه پیکسل بسیار باریک است و عددی بین یک تا دو میکرون میباشد. هر چه اندازه پیکسل بزرگتر باشد دوربین عملکرد بهتری در تاریکی خواهد داشت. به بیان ساده تر، جمع آوری نور از محیط به اندازه پیکسل نیز بستگی دارد. پیکسل 1.4 میکرونی به ازای هر پیکسل، دو برابر بیش از پیکسل 1 میکرونی نور به دست می آورد.

 

Camera

 

یک رقابت شدید در این بین وجود دارد، تعداد مگاپیکسل، اندازه سنسور و اندازه پیکسل. برخی همانند سونی و سامسونگ بر افزایش تعداد پیکسل ها اصرار دارند و برخی دیگر مانند اپل تاکید زیادی بر تعداد پیکسل ها ندارد و کمپانی مانند HTC نیز تمرکز خود را بر روی اندازه پیکسل گذاشته است.

در واقع نمیتوان گفت کدام بهتر است، اگر در شب و نور کم تصویر برداری میکنید، سراغ تلفن همراهی بروید که دوربین آن اندازه پیکسل بزرگتری دارد، اما اگر در روز و نور مناسب عکس میگیرید، دوربینی که مگاپیکسل بیشتری دارد، مناسب شما خواهد بود.

 

(by HTC One M8 (4MP

تصویر بالا توسط دوربین 4 مگاپیکسلی HTC One M8 گرفته شده است

فاصله کانونی

فاصله بین لنز و سنسور را فاصله کانونی می نامند که میدان دید و میزان بزرگ نمایی را مشخص میکند. فاصله کانونی برای افرادی که با دوربین موبایل سروکار دارند خیلی مهم نیست، چرا که قطعا یک عکاس حرفه ای برای ثبت تصاویر از تلفن همراه استفاده نمیکند.

دوربین های قدیمی تر فاصله کانونی 35 میلی متری داشتند و به نوعی 35 میلی متر را به دلیل رایج بودن، میتوان یک استاندارد تلقی کرد و همین موضوع باعث شده تا سایر فاصله های کانونی با این عدد مقایسه شوند. هر جه فاصله کانونی کمتر باشد، دید وسیع تری از منظره خواهیم داشت به طوری که به دوربین های با فاصله کانونی حدودا 18 میلی متر و کم تر، دوربین های عریض، دوربین های با فاصله کانونی حدودا 50 میلی متر، دوربین های عادی، و دوربین های با فاصله کانونی بیش از 60 میلی متر، دوربین های بزرگ نما نامیده میشوند. معمولا دوربین های تلفن همراه فاصله کانونی بین 24 تا 33 میلی متر دارند.

 

Focus

 

دیافراگم

عددی که در قالب عدد-f بیان میشود درواقع مشخص کننده نسبت فاصله کانونی و اندازه دیافراگم است و مشخص میکند چه میزان نور میتواند به سنسور برسد. به عنوان مثال f/2 به این معنی است که فاصله کانونی دو برابر دیافراگم است و یا f/4 میگوید فاصله کانونی چهار برابر دیافراگم است.

همانطور که گفته شد این عدد خود به تنهایی بیان گر مقداری نیست، بلکه نسبت را مشخص میکند، پس هر چه این عدد کم تر باشد دیافراگم بزرگتر بوده و نور بیشتری عبور میکند. با کمی دقت در میابیم که حتما لازم نیست عدد از چهار به دو تغییر کند تا دوبرابر نور بیشتری به داخل بیاید، بلکه f/2  در مقایسه با f/2.4 دو برابر نور بیشتری عبور میدهد.

 

Diaphragm

 

تأثیر عدد-f تنها به نور مربوط نمی شود، هر چه این عدد بزرگتر باشد (دیافراگم کوچکتر میشود)، عمق میدان (محدوده فوکوس) وسیع تر شده و در نتیجه مناطقی که خارج از محدوده فوکوس قرار دارند نیز بهتر و شفاف تر قابل مشاهده خواهند بود. معمولا تولید کنندگان دوربین های تلفن همراه دیافراگم بزرگتر را ترجیح میدهند چرا که نور بیشتری عبور میکند و دوربین در تاریکی عملکرد بهتری از خود نشان میدهد اما به دلیل هزینه بالا معمولا نمیتوان روی همه تلفن همراه ها این دیافراگم را یافت و تنها گوشی های رده بالا به این دوربین مجهز هستند.

 

Comparison Image

 

تثبیت کننده تصویر

با توجه به ماهیت تلفن همراه، هنگام عکاسی خبری از پایه و نگه دارنده نیست و عکاسی با دست صورت میگیرد، پس تثبیت کننده تصویر بسیار با اهمیت است.

دو نوع تثبیت کننده وجود دارد، تثبیت کننده نوری (OIS) و تثبیت کننده الکترونیکی (EIS). در تلفن همراه نوع اول یا همان OIS ترجیح داده میشود که البته گرانتر بوده و مدار پیچیده تری هم دارد.

OIS به این صورت کار میکند که سنسور دوربین یا لنز در کنار تثبیت کننده قرار داده میشود و با توجه به اطلاعات به دست آمده از یک ژیروسکوپ که در نزدیکی دوربین است، تثبیت کننده به مقابله با جنبش های فیزیکی میپردازد و نور ثابت به نظر می آید.

برخلاف OIS که نیاز به سخت افزار اضافه دارد، EIS بدون نیاز به قطعات بیشتر، تنها با افزایش حساسیت سنسور و  افزایش سرعت شاتر تصاویر واضح تری به ارمغان می آورد.

در انتها این مورد را متذکر میشویم که برای پی بردن به کیفیت واقعی، باید با تلفن همراه تصویر برداری کرد و تنها به اطلاعات ارائه شده توسط کمپانی بسنده نکرد.

 

PIC9