متن اصلی

یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین ویژگی‌های رایانه شخصی که در کاهش میزان مصرف انرژی، هدر رفت منابع و جلوگیری از نزول عمر مفید سخت‌افزارهای مورد استفاده تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده است حالت خواب می‌باشد. همان‌طور که مستحضر هستید سیستم‌عامل‌های توسعه یافته (به‌عنوان‌مثال ویندوز) به منظور برقراری تعامل با کاربر امروزه سه حالات مختلف را جهت قرارگیری رایانه شخصی در وضعیت ذخیره‌سازی انرژی به دلایل پیشتر نامبرده در بطن خود تعبیه ساخته‌اند. در حالت ابتدایی که از عمومیت بسیاری هنگفتی برخوردار بوده و توسط قشر عظیمی از انواع مشترکان سیستم‌عامل مذکور مورد استفاده قرار می‌گیرد رایانه شخصی به صورت کامل خاموش شده و تمامی داده‌های موجود در حافظه‌های اصلی سیستم نیز به صورت کامل از بین می‌روند، اما در حالت‌های ثانویه و ثالثیه که تحت عناوین خواب و Hibernate مورد شناخت قرار گرفته و اغلب از محبوبیت کمتری در بین کاربران مختلف برخوردار می‌باشند داده‌های موجود در حافظه‌های اصلی سیستم یا همچنان در محل خود باقی‌مانده یا در قالب فایلی در دیسک سخت ذخیره‌سازی گشته و سپس سیستم در وضعیت ذخیره‌سازی انرژی قرار می‌گیرد. هنگامی‌که رایانه شخصی در حالت خواب قرار دارد داده‌های موجود در حافظه‌ی اصلی امکان خاموش‌سازی کامل سیستم را فراهم نیاورده و سخت‌افزارهایی به خصوص نظیر ماوس، صفحه‌کلید، کارت شبکه، فلش مموری و … از قابلیت بازگردانی آن به حالت پیشین و کارکرد مجدد بدون نیاز به فشردن دوباره کلید پاور موجود بر روی چهارچوب کیس برخوردار می‌باشند.

یکی از اساسی‌ترین قطعاتی که در روشن‌سازی ناخواسته رایانه شخصی هنگام قرارگیری در وضعیت خواب تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص داده و با بهره‌مندی از حساسیت بالا به کوچک‌ترین لرزش‌های وارده به میز و … پاسخ می‌دهد سخت‌افزار ماوس می‌باشد؛ کافی است به صورت ناخواسته لرزش خفیفی به میز وارد کرده یا حتی با برداشت قدم‌های محکم در اتاق ارتعاشات ایجادی به محل قرارگیری موس وارد گردند، مشاهده می‌کنید که سخت‌افزار مورد ذکر بلافاصله به محرک ورودی پاسخ می‌دهد که نتیجه آن در قالب روشن شدن ناگهانی رایانه شخصی نمود پیدا می‌کند. در این مقاله آموزشی مختصر با یکدیگر طریقه چگونگی غیرفعالسازی مکانیسم روشن‌سازی خودکار رایانه شخصی توسط سخت‌افزار ماوس را می‌آموزیم. اطلاعات مندرج در نوشته فعلی تنها مختص به نسخه‌ای خاص از سیستم‌عامل نامبرده نشده و قابلیت تعمیم به تمامی ویرایش‌ها و ورژن‌های مختلف را دارا می‌باشد.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشرده و سپس در منوی میانبر نمایان گردیده بر روی گزینه Control Panel کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به تنظیمات و هدایت بخش‌های حیاتی سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

در صفحه نمایان گردیده آیکون Mouse را یافته و سپس بر روی آن کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تنظیمات مربوط به چگونگی عملکرد و کارکرد سخت‌افزار ماوس نمایان می‌گردند.

در پنجره نمایان گردیده ابتدا به سربرگ Hardware مراجعه کنید. مشاهده می‌کنید که در بخش میانی صفحه تمامی سخت‌افزارهای متصله به رایانه شخصی در قالب فهرستی قابل مشاهده می‌باشند. ابتدا سخت‌افزار مناسب که قصد اعمال تغییرات بر روی آن را دارید یافته و پس از انتخاب آن بر روی کلید Properties قرار گرفته در انتهای پنجره کلیک کنید. ذکر این نکته ضروری است که لپ‌تاپ‌ها به دلیل استفاده از صفحه لمسی و اتصال سخت‌افزار ماوس به یکی از درگاه‌های یو اس بی ممکن است تعداد بیشتری ورودی را در این مرحله نمایان سازند.

mouse-hardware-tab

پس از نمایان شدن پنجره خواص سخت‌افزار انتخابی بر روی کلید Change Settings کلیک کنید. مشاهده می‌کنید پنجره دیگری مبنی بر تغییر تنظیمات نمایان می‌گردد.

mouse-properties

در پنجره نمایان شده ابتدا به سربرگ Power Management مراجعه کرده و سپس گزینه Allow this device to wake the computer را غیرفعال کنید.

mouse-disable-automatic-wake-up

پس از غیر فعال‌سازی گزینه نامبرده در نهایت بر روی کلید OK کلیک کرده و در صورت نیاز یک‌مرتبه رایانه شخصی را راه‌اندازی مجدد کنید.

اکنون مشاهده می‌کنید که مکانیسم روشن‌سازی خودکار رایانه شخصی با استفاده از سخت‌افزار ماوس به صورت کامل غیرفعال شده و در مراتب آتیه سیستم با عنایت به قطعه فوق به وضعیت پیشین خود باز نمی‌گردد. ذکر این نکته ضروری است که درصورتی‌که قطعه‌ دیگری نظیر صفحه‌کلید و … جهت خروج رایانه شخصی از حالت خواب تعریف نشده باشد روشن‌سازی سیستم منوط به تمسک جستن به ویژگی‌های دیگر نظیر ترافیک شبکه و … می‌باشد.