متن اصلی

تصور کنید که پس از گذران یک روز کاری سخت و طاقت فرسا به منزل خود بازگشته و پس از مهیاسازی اسباب آسایش بر روی تخت خود دراز کشیده و یا بر روی کاناپه قرار گرفته در جلوی تلویزیون خود نشسته و بنای استراحت را در پیش می‌گیرید، اما ناگهان تلفن همراه شما که در سمت دیگر خانه بر روی میزی جا خوش کرده است زنگ خورده و شما را به منظور پاسخ به فرد تماس گیرنده وادار به بلند شدن از جای خود می‌کند، اما واقعیت امر آن است که شخص موجود در پشت خط در حقیقت مزاحمی بیش نبوده یا به هر دلیلی قصد ندارید که تماس ورودی وی را پاسخ دهید. مطمئناً آگاهی یافتن از فرد تماس گیرنده تنها با گوش فرا دادن به آهنگ زنگی تلفن همراه امکان‌پذیر نبوده و نظر نماییدن فیزیکی به صفحه نمایشگر دستگاه را نیازمند می‌باشد. اکنون شخص شما با خستگی و کرختی تمام از جای گرم و نرم خود برخواسته و به سمت تلفن همراه حرکت می‌کند، اما ناگهان نام فرد مزاحم یا مجهول‌الهویه را بر روی صفحه نمایشگر سخت‌افزار مشاهده می‌نمایید، چه حسی به شما دست می‌دهد؟ مطمئناً استفاده از الفاظ غرولند گونه درصورتی‌که لحظاتی پیشتر تلفن همراه با پرواز به سمت دیوار به چندین تکه نامساوی تقسیم نشده باشد از جمله کوچک‌ترین اعمالی است که برخی افراد در این گونه مواقع از خود بروز می‌دهند.

مجدداً فرض کنید که در اتومبیل خود نشسته و در حال رانندگی می‌باشد که ناگهان تلفن همراه شما زنگ می‌خورد، اما با نگاه کردن لحظه‌ای به صفحه نمایشگر آن تمرکز خود را برای ثانیه‌ای از دست داده و تصادف می‌کنید. موارد نامبرده و تمامی حالات دیگر قابل فرض از جمله گزینه‌هایی می‌باشند که در توجیه سازی وجود سیستمی به منظور اعلان نام یا شماره تلفن شخص تماس گیرنده و قرار گرفته در پشت خط تأثیرات به سزایی را به خود اختصاص داده‌اند. همان‌طور که مستحضر می‌باشید دهمین نسخه از سیستم‌عامل محبوب کمپانی اپل تحت عنوان iOS 10 که به تازگی عرضه شده و در دسترسی عموم قرار گرفته است در بخش‌ها و قسمت‌های بسیاری تغییرات یافته و میزبان ویژگی‌های گوناگون فراوانی می‌باشد. یکی از کوچک‌ترین قابلیت‌های افزوده گردیده به سیستم‌عامل نامبرده که در عین عدم برخورداری از پیچیدگی‌های به خصوص، نقش پررنگی را در سهل سازی زندگی به کام مشترکان خود ایفا کرده است مکانیسم اعلان نام یا شماره فرد موجود در پشت خط هنگام دریافت تماس‌های ورودی مختلف می‌باشد. در این مقاله آموزشی بسیار مختصر با یکدیگر طریقه چگونگی فعال‌سازی قابلیت نامبرده را در دهمین نسخه از سیستم‌عامل iOS می‌آموزیم. خوشبختانه ویژگی معرفی گردیده همانند برخی دیگر از قابلیت‌های توسعه یافته نیازمند سخت‌افزاری ویژه جهت فعالیت و عملکرد صحیح نبوده و میزبانی تنها سیستم‌عامل نامبرده از جمله پیش‌نیازهای مربوطه جهت استفاده از آن می‌باشد.

ابتدا برنامه تنظیمات (Settings) تلفن همراه را گشوده و سپس بر روی ورودی Phone کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که زیر منوی مربوط به تنظیمات چگونگی دریافت تماس‌های گوناگون نمایان می‌شود.

بر روی ورودی Announce Calls کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که منوی مربوط به تنظیمات اعلان تماس‌های دریافتی نمایان می‌گردد.

apple-settings-phone

همان‌طور که مشاهده می‌کنید مکانیسم نامبرده در حالت پیش‌فرض غیرفعال بوده و از قابلیت عملکرد برخوردار نمی‌باشد، اما منوی مذکور گزینه‌های دیگری جهت فعال‌سازی و تنظیم چگونگی کارکرد با توجه به موقعیت‌های مختلف دستگاه را نیز دارا می‌باشد.

ios10-announce-call-feature

گزینه ابتدایی که با عنوان Always نمایان گشته است عملکرد مکانیسم مذکور را به گونه‌ای تنظیم می‌نماید تا برنامه Siri صرفه نظر از موقعیت فرد یا دیگر دستگاه‌های متصله به تلفن همراه هنگام دریافت تماس‌های ورودی نام فرد یا شماره وی را با استفاده از سیستم صوتی اعلان نماید. گزینه ثانویه که عبارت Headphones & Car را نمایانگر می‌باشد همان‌طور که از نام آن پیداست هنگامی‌که سخت‌افزار هدفون به صورت فیزیکی به درگاه مربوطه متصل بوده یا تلفن همراه با استفاده از اتصالگر بلوتوث به سیستم پخش یا دیگر بخش‌های صوتی ماشین پیوست یافته باشد همانند پیشتر هنگام دریافت تماس‌های ورودی نام شخص قرار گرفته در پشت خط را اعلان می‌نماید. گزینه سوم یعنی Headphones only تنها هنگامی‌که سخت‌افزار هدفون به درگاه تعبیه شده متصل باشد مکانیسم مذکور را فعال کرده و قابلیت عملکرد آن را فراهم می‌آورد. درصورتی‌که قصد دارید ویژگی معرفی گردیده مجدداً غیرفعال شود گزینه Never را انتخاب کنید.

همان‌طور که در ابتدای مقاله آموزشی فعلی نیز گفته شد قابلیت معرفی گردیده سخت‌افزاری به خصوص جهت فعالیت را نیازمند نبوده و وجود تنها سیستم‌عامل iOS 10 و میزبانی برنامه Siri به منظور کارکرد صحیح آن ضروری می‌باشد. مکانیسم نامبرده از دقت عمل مناسبی برخوردار می‌باشد، اما وجود برخی از اشتباهات کوچک در اعلان نام فرد تماس گیرنده ممکن است اجتناب‌ناپذیر باشد.