متن اصلی

بدون شک یکی از مهم‌ترین و کاربر پسندترین ویژگی‌های انبوه برنامه‌ها و نرم‌افزارهای قابل دسترس که در جذب مخاطبان گوناگون بسیار تأثیرگذار بوده و در برخی از موارد ممکن است تنها وجه تمایز با دیگر انتخاب‌های موجود تلقی گردد قابلیت شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی بخش‌ها و قسمت‌های گوناگون می‌باشد. در این میان رابط‌های نیرومند و حیاتی تحت عنوان سیستم‌عامل که با فراهم‌سازی بسترهای مناسب به منظور برقراری تعامل فرد با سخت‌افزارهای نشسته در بطن رایانه شخصی و زیرساخت‌های لازمه جهت طراحی، توسعه، ساخت و اجرای انواع برنامه‌ها و نرم‌افزارهای گوناگون در بخش نامبرده باید بسیار پر قدرت عمل کنند تا علاوه بر جلب توجه، در افزایش رضایت مشترکان خود نیز موفق ظاهر گردند. همان‌طور که مستحضر می‌باشید یکی از ارزشمندترین محصولات موجود در حوزه فناوری اطلاعات و رایانه‌های شخصی که به‌گونه‌ای صنعت نامبرده را قبضه کرده و تاکنون برگ‌های زرین بسیاری را در کارنامه خود به ثبت رسانده است سیستم‌عامل ویندوز می‌باشد. کمپانی مایکروسافت در فراهم‌ آوردن زمینه‌های مورد نیاز به منظور شخصی‌سازی سیستم‌عامل خود تاکنون بسیار موفق عمل کرده و سفارشی‌سازی کوچک‌ترین بخش‌های محصول از جمله اصوات قابل پخش هنگام رخداد وقایع و بروز رویدادهای مختلف را نیز در اختیار مشترکان قرار داده است.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می‌باشید که دهمین نسخه از سیستم‌عامل محبوب ویندوز یا به عبارتی دیگر ویندوز 10 را تحت استفاده خود قرار داده‌اند بدون شک به این نکته پی برده‌اید که محصول نامبرده هنگام رخداد وقایعی نظیر خاموش شدن رایانه شخصی، خاتمه بخشیدن به نشست فعلی، ورود به حساب کاربری و … صوتی را پخش نکرده و برخلاف نسخه‌های پیشین خود نظیر ویندوز ویستا و 7 در کمال سکوت عملیات را به انجام می‌رساند. کمپانی مایکروسافت به دلایلی نظیر عدم ایجاد مزاحمت و سختی برای کاربران قابلیت نمایش و سفارشی‌سازی گزینه‌های نامبرده از طریق کنترل پنل را از فرد سلب نموده است. اگر هم‌اکنون به بخش مربوطه جهت تغییر اصوات پیش‌فرض رویدادهای سیستمی مراجعه کنید مشاهده می‌کنید که ورودی‌های مربوط به تعویض و دگرگون ساختن گزینه‌های نامبرده قابل نمایش نمی‌باشند ؛ اما این بدان معنی نیست که قابلیت شخصی‌سازی ورودی‌های مذکور در سیستم‌عامل ویندوز به‌هیچ‌عنوان فراهم نمی‌باشد. در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه چگونگی نمایان‌سازی مجدد گزینه‌های نامبرده و سپس اجرا و تعویض اصوات پیش‌فرض قابل پخش در دهمین نسخه از سیستم‌عامل ویندوز را می‌آموزیم.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره جدید نمایان شده عبارت Regedit را تایپ کنید. مشاهده می‌کنید که ویرایشگر ایجاد تغییرات در رجیستری سیستم‌عامل نمایان می‌گردد.

پیش از ورود به برنامه ویرایشگر ممکن است کادر محاوره‎‌ای کوچکی مبنی بر صدور مجوز به منظور دگرگونی تنظیمات پیش‌فرض گشوده شود، در صورت نمایان شدن پنجره نامبرده بر روی کلید OK کلیک کنید.

run-regedit-command

پس از اجرای برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل از طریق نوار قرار گرفته در سمت چپ پنجره به آدرس ذیل مراجعه کنید. مشاهده می‌کنید که تمامی ورودی‌های مربوط به رخداد وقایع و پیش ‌آمد‌های مختلف موجود در ویندوز در بخش‌های مرتبط به خود دسته‌بندی گشته‌اند.

HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\EventLabels

نمایان‌‌سازی گزینه‌های وابسته به ایجاد تغییرات در اصوات قابل پخش هنگام بروز وقایعی همچون خاموش شدن رایانه شخصی، خروج از نشست فعلی و ورود به حساب کاربری نیازمند تعویض تعداد سه کلید مختلف در ویرایشگر رجیستری می‌باشند. برنامه نامبرده از قدرت بسیار شگرفی جهت ایجاد دگرگونی در سیستم‌عامل برخوردار بوده و به صورت کلی می‌توان گفت که تمامی ورودی‌ها و تنظیمات مربوط به کارکرد صحیح بخش‌های حیاتی دستگاه در بطن آن نهفته است و بروز کوچک‌ترین خطا در تعویض گزینه‌های مربوطه ممکن است صدمات جبران‌ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد.

ابتدا بر روی کلید EventLabels موجود در نوار سمت چپ پنجره کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که تمامی کلیدهای فرعی موجود در پوشه مذکور نمایان می‌گردند.

تنظیمات مربوط به ایجاد تغییرات در صوت قابل پخش هنگام بروز رویداد خاموش‌ شدن رایانه تحت عنوان SystemExit در برنامه ویرایشگر نام‌گذاری گردیده است. بر روی کلید فرعی نامبرده کلیک کنید. مشاهده می‌کنید که ورودی‌های مربوط به تعویض تنظیمات در بخش سمت راست پنجره نمایان می‌گردند.

system-exit-registry-subkey

بر روی ورودی ExcludeFromCPL دو مرتبه کلیک کنید. مقدار عددی موجود در کادر Value data را از 1 به 0 تغییر داده و سپس بر روی گزینه OK کلیک کنید. مقدار یک موجود در پنجره فعلی در سیستم باینری به معنای عدم نمایش ورودی مربوطه و مقدار صفر نمایانگر رؤیت آن می‌باشد.

system-exit-entry-value-change

اکنون تنظیمات انجام پذیرفته و ورودی مربوط به ایجاد تغییرات در اصوات قابل پخش سیستم‌عامل هنگام خاموش‌سازی رایانه شخصی در بخش تنظیمات کنترل پنل قابل دسترس می‌باشد.

مجدداً به کلید‌های فرعی پیشتر نامبرده مراجعه کرده و بر روی گزینه WindowsLogoff کلیک کنید.

بر روی ورودی ExcludeFromCPL نمایان گردیده در بخش راستی برنامه ویرایشگر دو مرتبه کلیک کرده و مقدار عددی موجود در کادر Value Data را از 1 به 0 تغییر دهید. اکنون ورودی مربوط به ایجاد تغییرات در اصوات قابل پخش هنگام خروج از حساب کاربری یا به‌عبارتی‌دیگر خاتمه بخشیدن به نشست فعلی سیستم‌عامل نیز به آسانی قابل دسترس می‌باشد.

اکنون به منظور نمایان‌سازی گزینه مربوط به ایجاد تغییرات در اصوات قابل پخش هنگام ورود به حساب کاربری سیستم‌عامل مجدداً در بخش کلیدهای فرعی بر روی WindowsLogon نیز کلیک کرده و مراحل پیشتر نامبرده را جهت تغییر مقدار عددی ورودی نامبرده اجرا کنید.

windows-sounds

پس از اطمینان حاصل نماییدن از تعویض مناسب مقادیر و عدم بروز اشتباه برنامه ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل را بسته و در صورت نیاز یک مرتبه رایانه شخصی را راه‌اندازی مجدد (ریستارت) کنید. اکنون تمامی ورودی‌های پیشتر نامبرده به منظور تغییر اصوات قابل پخش هنگام بروز رویدادهای مذکور در بخش تنظیمات مربوطه قابل دسترس می‌باشند. برای این منظور ابتدا به کنترل پنل سیستم‌عامل مراجعه کرده و سپس بر روی آیکون Sound کلیک کنید. در پنجره نمایان شده به سربرگ Sounds مراجعه کنید. گزینه‌های مربوط به خاموش‌سازی سیستم‌عامل تحت عنوان Exit Windows، خروج از حساب کاربری فعلی تحت عنوان Windows Logoff و ورود مجدد به آن تحت عنوان Windows Logon را یافته و با انتخاب آن‌ها و سپس کلیک بر روی کلید Text به سنجش صوت پخشی بپردازید. درصورتی‌که قصد دارید اصوات پیش‌فرض نسبت داده شده را تغییر دهید بر روی نوار کشویی موجود در سمت چپ کلید پیشتر نامبرده کلیک کرده و گزینه مورد نظر را انتخاب کنید؛ یا با کلیک بر روی کلید Browse و سپس انتخاب فایل صوتی حاوی پسوند wav عملیات شخصی‌سازی گزینه‌های مذکور را به انجام رسانید.