متن اصلی

بدون شک یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین بخش‌های تشکیل‌دهنده ساختار تلفن‌های همراه هوشمند که در کاهش انرژی ذخیره‌ای باتری و هدر رفت منابع موجود نقش پررنگی را به خود اختصاص داده است صفحه نمایشگر می‌باشد. تلفن‌های همراه هوشمند یا به صورت کلی تمامی دستگاه‌های قابل حمل که از المانی تحت عنوان باتری به منظور کارکرد و دریافت قوه مورد نیاز خود بهره می‌برند متأسفانه از دیرباز تاکنون در زمینه‌هایی نظیر اتمام انرژی و خاموش شدن ناگهانی ناشی از آن بسیار رنج برده و قشر عظیمی از افراد و شرکت‌های فعال در حوزه‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار پیوسته به دنبال عرضه قابلیت‌هایی می‌باشند که در بهینه‌سازی و مصرف انرژی کمتر یا افزایش حجم ذخیره‌سازی منبع تغذیه مربوطه مفید واقع گردند. همان‌طور که مستحضر می‌باشید کمپانی‌های فعال در زمینه‌ طراحی و تولید تلفن‌های همراه هوشمند با عرضه محصولات نرم‌افزاری مربوطه نظیر رام‌های هدایت سخت‌افزار و برنامه‌های نصب گردیده بر روی سیستم‌عامل تأثیرات بسیار عمیقی را در نحوه کارکرد دستگاه و چگونگی مصرف انرژی ذخیره‌ای به خود اختصاص داده‌اند. کمپانی اپل که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های موجود در صنعت توسعه و ساخت دستگاه‌های قابل حمل به نقش‌آفرینی پرداخته تاکنون افتخارات عظیمی را در کارنامه درخشان خود به ثبت رسانده و به برداشت قدم‌های بزرگی در زمینه بهینه‌سازی محصولات و کاهش میزان انرژی مصرفی توسط آن‌ها مبادرت ورزیده است. این مهم را به سادگی با نظر کردن در پیشینه کمپانی نامبرده می‌توان به وضوح مشاهده نمود.

یکی از کوچک‌ترین و درعین‌حال خلاقانه‌ترین قابلیت‌های افزوده گردیده به سیستم‌عامل iOS 9 و نسخه‌های منتشره پس از آن که به دلیل عدم برخورداری از المانی فیزیکی یا گزینه‌ای نمایان جهت مشاهده همچنان از دید بسیاری از کاربران پنهان مانده و قشر عظیمی از مصرف‌کنندگان از وجود آن بی اطلاع می‌باشند مکانیسم شناخت حالت و نحوه قرارگیری صفحه نمایش بر روی سطوح مختلف و عدم روشن‌سازی آن در صورت دریافت هشدارهای اطلاع‌رسانی مختلف می‌باشد. همان‌طور که مستحضر می‌باشید سیستم‌عامل محبوب iOS به گونه‌ای توسعه یافته است که صفحه نمایشگر تلفن همراه هنگام دریافت اطلاع‌رسانی‌های مختلف به صورت خودکار روشن شده و قابلیت قرائت و خوانش پیام مربوطه را بدون دسترسی فیزیکی به سخت‌افزار تنها با نظاره کردن آن به فرد اعطا می‌کند. پیش از عرضه نهمین نسخه از سیستم‌عامل مذکور نحوه قرارگیری تلفن همراه هوشمند بر روی سطوح مختلف توفیری در چگونگی عملکرد صفحه نمایشگر آن نداشته و فعالیت سخت‌افزار همچنان رویه و روش معمولی خود را دنبال می‌کرده است، اما مکانیسم نامبرده در نهمین نسخه از سیستم‌عامل مذکور دست خوش تغییراتی گشته و اکنون میزبان قابلیتی کاربردی می‌باشد که در جلوگیری از هدر رفت میزان انرژی موجود تأثیرات مفیدی را به خود اختصاص داده است.

ios-lock-screen-notification

افرادی که نرم‌افزارها و برنامه‌های زیادی بر روی تلفن همراه آن‌ها نصب شده و هشدارهای اطلاع‌رسانی بسیاری را در بازه‌های زمانی مختلف دریافت می‌کنند بدون شک با معایب وجود سیستم پیشتر اشاره شده (روشن شدن خودکار صفحه نمایش هنگام دریافت پیام‌های اطلاع‌رسانی جدید) آشنایی کامل دارند. همان‌طور در ابتدای نوشته فعلی نیز گفته شد یکی از بزرگ‌ترین المان‌های سخت‌افزارهایی نظیر تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها، لپتاپ‌ها و … که تأثیرات بسیاری را در استفاده از مقدار انرژی ذخیره‌ای موجود در باتری به خود اختصاص داده‌ است صفحه نمایشگر می‌باشد. مطمئناً وجود مکانیسم پیشتر نامبرده و روشن‌سازی خودکار صفحه نمایشگر سخت‌افزار هنگام دریافت هشدارها و پیام‌های اطلاع‌رسانی گوناگون در کاهش میزان انرژی ذخیره‌ای و اتمام زود هنگام مقدار نیروی مورد نیاز به منظور عملکرد و کارکرد صحیح دستگاه بسیار پررنگ می‌باشد. همان‌طور که پیشتر گفته شد کمپانی اپل در نسخه سیستم‌عامل iOS 9 به منظور مرتفع سازی بخشی از مشکلات مورد ذکر قابلیت بسیار خلاقانه و کاربردی را در محصولات خود تعبیه ساخته است که با به کار گیری و استفاده از پردازشگر فرعی حرکتی به صورت کاملاً خودکار نوع قرارگیری صفحه نمایشگر تلفن همراه را شناسایی کرده و بر اساس آن اقدام به روشن‌سازی آن می‌کند. مکانیسم عملکردی قابلیت معرفی گردیده به گونه‌ای که می‌باشد که هنگامی که تلفن همراه بر روی سطحی قرار گرفته و صفحه نمایشگر آن رو به سمت پایین می‌باشد، هشدارها و پیام‌های اطلاع‌رسانی ورودی به روشن شدن خودکار نمایشگر منتهی نگردیده و صفحه مذکور به منظور عدم اتمام زود هنگام انرژی ذخیره‌ای باتری همچنان در حالت خاموش باقی‌مانده و روشن نمی‌شود؛ البته ذکر این نکته ضروری است که سیستم صوتی و لرزشی (ویبره) سخت‌افزار جهت هشدار دهی به فرد همچنان به کارکرد خود ادامه می‌دهند. مطمئناً استفاده از مکانیسم فوق در ذخیره‌سازی انرژی و عدم اتمام زود هنگام منبع تغذیه مربوطه برای افرادی که به طور منظم اطلاع‌رسانی‌های مختلفی نظیر پیام کوتاه و … دریافت می‌کنند می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

iphone-face-down-detection

عملکرد مکانیسم شناسایی نحوه قرارگیری صفحه نمایشگر تلفن همراه مستقیماً به فعالیت ویژگی “ردیابی تناسب اندام (Fitness Tracking)” وابسته بوده و کارکرد صحیح آن منوط به فعال بودن قابلیت نامبرده می‌باشد. اگر هم اکنون برنامه تنظیمات (Settings) تلفن همراه را گشوده و پس از مراجعه به آدرس Privacy > Motion & Fitness ویژگی Fitness Tracking را غیرفعال کنید، مشاهده می‌کنید که عملکرد صحیح مکانیسم مذکور نیز با اشکال مواجه شده و غیرفعال می‌شود که این خود بدان معنی می‌باشد که صفحه نمایشگر سخت‌افزار حتی زمانی که رو به سمت پایین بر روی سطحی یا درون جیب قرار گرفته است نیز هنگام دریافت هشدارها و پیام‌های اطلاع‌رسانی مختلف روشن شده و تا هنگام خاموش‌سازی مجدد به منظور تغذیه تعداد پیکسل‌های تشکیل‌دهنده تصاویر به مصرف باتری می‌پردازد. متأسفانه مکانیسم معرفی گردیده به دلیل وابستگی به سخت‌افزاری به خصوص (پردازشگر جانبی حرکتی) در تمامی محصولات کمپانی اپل حاضر نبوده و تلفن‌های همراهی نظیر آیفون 5s به بالا تنها قابلیت پشتیبانی از آن را دارا می‌باشند. مجدداً جهت حسن خطام مقاله ترفندی فعلی وجود واحد پیشتر نامبرده در بطن سخت‌افزار، سیستم‌عامل iOS 9 و نسخه‌های منتشره پس از آن از جمله پیش‌نیازهای مربوطه به منظور کارکرد مکانیسم نامبرده می‌باشند.