متن اصلی

windows-10-lock-screen-ads

در بخش اول مقاله در مورد برخی از تبلیغات مزاحم ویندوز 10 صحبت کردیم، همچنین در کنار معرفی و شیوه عملکردی آن ها، نحوه غیر فعال سازی آن ها را نیز آموزش دادیم. ویندوز 10 نسبت به سایر سیستم عامل های مایکروسافت ویندوز از تعامل بسیار بیشتری با شبکه جهانی اینترنت برخوردار هست در نتیجه استفاده از سیستم تبلیغاتی نقش بسزایی در کسب درآمد بیشتر کمپانی های مختلف ایفا می کند. از آنجایی که کاربران سیستم عامل ویندوز بیش از هر بخش دیگر با قسمت های صفحه Lock Screen و به خصوص محیط Start Menu در تماس هستند، به همین خاطر تبلیغات این قسمت ها با وجود راه حلی بسیار آسان جهت غیر فعال کردن آن ها، همواره برای تعداد زیادی از کاربران مزاحمت ایجاد کرده است. در ادامه مطلب به سایر تبلیغات آزار دهنده سیستم عامل ویندوز 10 و نحوه حذف آن ها می پردازیم.

Office 365

غیر فعال سازی اطلاعیه Get Office:

همانطور که قبلا ذکر کردیم، ویندوز 10 در کنار مزیت های زیادی که برای کاربران فراهم کرده است، اهداف بلند مدتی را نیز برای توسعه حاشیه سود مایکروسافت در نظر گرفته است. اطلاعیه Get Office از همین برنامه های تبلیغاتی می باشد که کاربران را جهت استفاده و خریداری مجموعه برنامه های Office 365 تشویق می کند. برای حذف این پیام مزاحم به مسیر Settings > System > Notifications & Actions رفته و سپس گزینه اطلاعیه Get Office را بر روی حالت خاموش یا Off قرار می دهید.

Get Office Notifications

همچنین برای غیر فعال کردن این بخش راه حل ساده تری نیز وجود دارد، برای اینکار کافی است تا تنها از منوی استارت بر روی Get Office راست کلیک کرده و گزینه Uninstall را انتخاب کنید. البته در این روش احتمال بازگشت اطلاعیه مورد نظر با به روز رسانی سیستم عامل وجود خواهد داشت.

Uninstall Candy Crush Saga

حذف برنامه های خودکار نصب شده:

ویندوز 10 به صورت خودکار برنامه هایی نظیر Candy Crush Soda Saga ،Flipboard ،Twitter ،Minecraft: Windows 10 Edition و …. را بعد از ورود اولیه کاربران به پنجره ویندوز نصب خواهد کرد. برنامه های مورد نظر در راستای طرح تجربه مشتریان مایکروسافت (Microsoft Consumer Experience) برای کاربران در نظر گرفته شده اند. در نسخه های اولیه ویندوز 10 گزینه ای در تنظیمات Group Policy جهت غیر فعال کردن این بخش تعبیه شده بود که متاسفانه با عرضه به روز رسانی Anniversary از دسترس خارج شده است. در حال حاضر تنها کاربران نسخه Enterprise توانایی غیر فعال کردن این بخش را خواهند داشت، نکته جالب توجه اینجاست که حتی کابران نسخه Professional ویندوز 10 نیز از چنین امکانی برخوردار نیستند! با این حال برای حذف این برنامه های مزاحم از منوی استارت آن ها را پیدا کرده و به روشی که در بالا توضیح داده شد برای حذف آن ها اقدام کنید، برای راحتی کار می توانید از قسمت apps list برنامه های نامبرده را پیدا کنید. برخی از این برنامه ها ممکن است تا هنوز نصب نشده باشند و تنها به صورت لوگویی نمایشی در منوی استارت ظاهر شوند، با انتخاب این آیکون ها کابران به ویندوز استور مایکروسافت جهت نصب برنامه های یاد شده هدایت خواهند شد، این آیکون ها نیز به آسانی با استفاده از راست کلیک ماوس و انتخاب گزینه Unpin from Start حذف خواهند شد.

Disable Live Tiles

غیر فعال سازی آیکون های تبلیغاتی در منوی استارت (Live Tiles):

در حالی که کاربران می توانند برنامه های نصب شده در مسیر طرح تجربه مشتریان مایکروسافت را حذف کنند، با این وجود برخی از برنامه ها نیز هستند که امکان حذف آن ها وجود نخواهد داشت. به طور مثال بخش های Store و Xbox ویندوز 10 برای تبلیغات محصولات خود از ویژگی Live Tile استفاده زیادی می کنند. برای غیر فعال سازی این Live Tile ها به سادگی بر روی آن ها راست کلیک می کنید و سپس از مسیر More > Turn live tile off برای حذف آن ها اقدام می کنید. علاوه بر این با انتخاب گزینه Unpin from Start می توانید به طور کلی آیکون تبلیغاتی مورد نظر را غیر فعال سازید.

Solitaire Collection

بازی های تک نفره مایکروسافت:

سعی کنید حدالامکان از مجموعه بازی های تک نفره از پیش نصب شده مایکروسافت (Microsoft Solitaire Collection) دوری کنید. برخی از این بازی ها تنها به نمایش بنر های تبلیغاتی رضایت نخواهند داد، بلکه در کنار آن به اجرای فایل های ویدئویی برای اهداف تبلیغاتی خود نیز روی خواهند آورد. اگر تمایل زیادی به مجموعه بازی های مورد نظر دارید می توانید با جستجوی عبارت solitaire در موتور گوگل، به تعدادی از این بازی ها بدون هیچ گونه سیستم تبلیغاتی مزاحم لذت ببرید.

نحوه غیر فعال کردن تبلیغات مزاحم ویندوز 10 – بخش اول